Πέμπτη 6 Ιουνίου 2024

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία6 Ιουνιου 2024
ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ

Αμυντικά δεν τα πήγε καλά. Με πέναλτι ο Παρ. Πρωτούλης μείωσε, αλλά η Κερατέα είχε τις απαντήσεις. Αγωνία για τον τραυματισμό του Δ. Ψάνη, που αντικαταστάθηκε στο πρώτο μέρος. Ακυρώθηκε κακώς γκολ του Πρωτούλη, που αν μετρούσε, ίσως άλλαζε την εικόνα. Δύο δοκάρια οι νικητές με Τζάκσον, Σασχανίδη.

ΕΧΑΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ

Ο Αιγέας δεν κατάφερε χθες να σταματήσει την ορμή και την αποτελεσματικότητα του ΑΟ Κερατέας, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 4-1 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 4η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ ανόδου στην Γ' Εθνική. Μπορεί ο πρωταθλητής από την Λέσβο να ηττήθηκε και να έμεινε στάσιμος  στην βαθμολογία, τίποτα, όμως, ακόμη δεν έχει τελειώσει όσον αφορά το τρίτο εισιτήριο που οδηγεί στην άνοδο. Μπορεί η αντίπαλός του να νίκησε και να το κατέκτησε και μαθηματικά, η τρίτη, όμως, θέση παραμένει ανοικτή και αν δεν συμβεί κάτι απρόοπτο στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, η θέση τον περιμένει, αρκεί να τα καταφέρει στην Ρόδο με τον Φοίβο Κρεμαστής.

Ο Αιγέας μπορεί να έχασε χθες από έναν ανώτερο αντίπαλο, πλήρωσε και τον τραυματισμό του Δημήτρη Ψάνη, ο οποίος πρόλαβε να αγωνιστεί 24 λεπτά και μετά να αντικατασταθεί από τον Θανάση Πρωτούλη, με αποτέλεσμα την στιγμή που η Κερατέα είχε προειδοποιήσει στο 20' με δοκάρι από τον Τζάκσον και στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα (22') με πλασέ του Μαγγανά, ο φιλοξενούμενος να χάσει πολύ από την δύναμή του μεσοεπιθετικά.

Το δοκάρι σταμάτησε και στο 32' σε σουτ από τον Μπουντόπουλο, όμως στην επαναφορά και στην αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει, ο δαιμόνιος Τζάκσον εύκολα έστειλε την μπάλα στην εστία του Ζαχαρή για το 2-0.

Πέντε λεπτά μετά, ο διαιτητής Αλαφογιάννης υπέδειξε πέναλτι σε  ανατροπή του Καλαφάτη από τον Βουγιούκο και την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Παράσχος Πρωτούλης για να μειώσει σε 2-1, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του. Πάλι, όμως, η άμυνα πιάστηκε αδιάβαστη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπουγιούκο με σουτ να ανεβάζει το σκορ στο 3-1.

Ακυρώθηκε γκολ

Στην επανάληψη, τα πόδια των παικτών του Καρτάλη ασφαλώς και έδειχναν βαριά και στο ξεκίνημα ο Παράσχος Πρωτούλης σημείωσε γκολ, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε ως οφσάιντ παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών του Αιγέα. Το παιχνίδι ισορρόπησε, ο Κεραυνός κατέβασε ρυθμό, λογικό ήταν με τόση ζέστη, ο Αιγέας προσπάθησε να απειλήσει, όμως ξανά πιάστηκε στον ύπνο με τον Μπουγιούκο να εκμεταλλεύεται σέντρα και με δυνατή κεφαλιά να νικά τον Ζαχαρή για το 4-1 στο 71'. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, αφού δεν υπήρχε το κίνητρο και η όρεξη. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν και άλλο γκολ αν η μπάλα στις καθυστερήσεις από τον Σασχανίδη δεν σταματούσε στο δοκάρι.

ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΜΕ ΟΦΗ

Βαλίτσες για την Κύπρο, για να αγωνιστεί με την φανέλα του Απόλλωνα Λεμεσού, ετοιμάζει όπως όλα δείχνουν, ο Πραξιτέλης Βούρος. Σύμφωνα με δημοσιεύματα που έρχονται από το νησί της Αφροδίτης, ο Μυτιληνιός αμυντικός πολύ δύσκολα θα παραμείνει και τον επόμενο χρόνο στον ΟΦΗ. Πριν από λίγες μέρες, είχαμε αναφέρει το φλερτ μεταξύ των δύο πλευρών. Σας είχαμε τότε αποκαλύψει το ενδιαφέρον ανάμεσα στις δύο πλευρές, από την στιγμή που ο Πράξι δεν απάντησε στην πρόταση που του έγινε από την τωρινή του ομάδα. Για τον Βούρο η μπάλα βρίσκεται στα δικά του πόδια, ώστε να αποφασίσει και να απαντήσει. Η πρώτη επαφή που έγινε πριν λίγες μέρες, υπήρξε άκαρπη, με τον ΟΦΗ να του προτείνει διετές συμβόλαιο με τις ίδιες απολαβές συν μπόνους, με τον παίκτη να αρνείται. Από την μεριά τους οι Κύπριοι, δείχνουν σίγουροι για την μεταγραφή, αλλά πριν πέσουν οι υπογραφές καμία μεταγραφή δεν θεωρείται επίσημη. Αν και από την ΠΑΕ δεν βγαίνει κάτι σχετικό για το εν λόγω θέμα, όλα δείχνουν διαζύγιο μεταξύ των δύο πλευρών, μετά από 4 χρόνια παρουσίας του στην Κρητική ομάδα. Αν τελικά ο Βούρος πάει στην Κύπρο, δεν θα είναι άγνωστος, λόγω του πετυχημένου περάσματός του από τον ΑΠΟΕΛ την τριετία 2017-2020, κάνοντας καλές εμφανίσεις και παίζοντας και στην Ευρώπη με την συγκεκριμένη ομάδα.