Ημερομηνία4 Δεκεμβριου 2015
ΚΑΛΛΟΝΗ  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2 - 1
ΚΑΛΛΟΝΗ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2 - 1

ΚΥΠΕΛΛΟ  ΕΛΛΑΔΑΣ

Νίκη με  ανατροπή με γκολ από Μπαργκάν, Γεωργίου και χαμόγελα. Κέρδισε τις εντυπώσεις ο μαχητικός Πανσερραϊκός, που προηγήθηκε  στο πρώτο μέρος με τον Πόποβιτς.

ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ & ΕΛΠΙΖΕΙ  ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Δυσκολίες  βρήκε  χθες   στον αγώνα του κυπέλλου  με τον Πανσερραϊκό  η Καλλονή,  αλλά τελικά έφθασε στη νίκη  με σκορ  2-1,  που της δίνει πολλές  ελπίδες  να περάσει   στον επόμενο  γύρο της διοργάνωσης  αν τα καταφέρει  και στον Κισσαμικό  στα μέσα του μήνα. Ο Θεοδωρίδης ήθελε   στο παιχνίδι  αυτό να  δώσει  χρόνο  συμμετοχής  σε παίκτες, οι οποίοι   δεν παίζουν  ή  ήταν εκτός  δράσης αρκετό καιρό, όπως οι Ελλακόπουλος, Μάρκοβιτς,  Βαλιός, που μαζί με τους μικρούς Γιουκαρή, Ευαγγελιδάκη,  συνέθεσαν τα  νέα πρόσωπα  στην ενδεκάδα  των γηπεδούχων, αλλά  φαίνεται ότι  το  μικρό  αυτό  ροτέισον  δεν του βγήκε του Θεοδωρίδη, που  είδε  τους παίκτες  του  στο  ξεκίνημα  του  ματς  να συναντούν δυσκολίες και τον αντίπαλο να βρίσκει  τα  δίχτυα  με τη συμπλήρωση  του 15λεπτου  στην αναμέτρηση. Νωρίτερα, η Καλλονή  θα  μπορούσε να  είχε  προηγηθεί αν το  ωραίο σουτ  από καλή  θέση  του Βαλιού  δεν ανάγκαζε  τον Μέλκα  σε  δύσκολη  απόκρουση. Από το  σημείο  αυτό,  οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα κυρίως  στον άξονα,  όπου  δεν μπορούσαν να  συνεννοηθούν και να οργανώσουν την επίθεση, με αποτέλεσμα  οι αντίπαλοι  να  απομακρύνουν κάθε κίνδυνο. Η είσοδος του Κλαντρούμπσκι στη θέση  του Γιουκαρή έβαλε  τα πράγματα  στη θέση  τους  και  η Καλλονή απείλησε  τρεις  φορές  πριν το  ημίχρονο,  δεν ολοκλήρωσε, όμως,  τις ευκαιρίες. Στο  37΄ωραίο φάουλ  από τον Τσαμπούρη η μπάλα πέρασε άουτ  δύο λεπτά μετά  σέντρα από τον ίδιο, κεφαλιά  από κοντά  του Μάρκοβιτς  είχε την ίδια  τύχη και τρία λεπτά  αργότερα,  σουτ  από  δύσκολη  θέση  από τον Μανούσο ανάγκασε  τον Μέλκα να  αποκρούσει.

ΠΙΕΣΕ ΚΑΙ ΛΥΤΡΩΘΗΚΕ

Πιο  ταχύτατη  έγινε  η  ομάδα  με  την είσοδο και του Μπαργκάν, κινώντας  τις  διαδικασίες να φθάσει στην ισοφάριση. Το πέτυχε ο  επιθετικός  της Καλλονής  στο  55΄  να  εκμεταλλευτεί όμορφη  σέντρα  από τον Γεωργίου από πλάγια  θέση  και  ακολουθώντας  τη φάση,  με κοντινή  προβολή  έστειλε  την μπάλα  στα  δίχτυα  για  την ισοφάριση. Ο Πανσερραϊκός έδωσε   χώρο,  η Καλλονή  έκανε την αντεπίθεση  για  το  γκολ που θα  της έδινε  την νίκη, έχοντας καλές  στιγμές  στο  60΄ με  δυνατό σουτ από τον Κλαντρούμπσκι με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το  δοκάρι σε απευθείας  φάουλ από τον Μπαργκάν, με τον Μέλκα  να παραχωρεί κόρνερ και  στο  81΄με ένα καλό σουτ  από τον Μανούσο που κατέληξε έξω από το  δοκάρι του Μέλκα. Η λύτρωση ήρθε στο  86΄, με τον Γεωργίου να βγάζει  τα κάστανα από τη φωτιά,  με ένα υπέροχο  σουτ που αιφνιδίασε  τον γκολκίπερ, χαρίζοντας  στην ομάδα  του  την νίκη με  2-1, ακολουθώντας πανηγυρισμοί του  παίκτη με όλους  τους  συμπαίκτες  του και τον πάγκο. Νίκη απαραίτητη για την ομάδα, ώστε να ανεβάσει την ψυχολογία των παικτών ενόψει των δύσκολων παιχνιδιών που έχει  στο  πρόγραμμά της.

Αρκετά καλή ήταν η  διαιτησία  του Θρακιώτη Χρήστου Γκράνα,  άλλωστε  για να πετύχει  τον βοήθησαν οι ίδιοι  οι ποδοσφαιριστές. Να σημειωθεί  ότι η ΠΑΕ είχε βάλει  γενική  είσοδο 5  ευρώ, κάτι που  είχε  ως  αποτέλεσμα, παρόλη την ψύχρα, το όνομα  του αντιπάλου και την ώρα  διεξαγωγής  του παιχνιδιού, στο γήπεδο να υπάρχει  σημαντικός  αριθμός  φιλάθλων.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Δαύκος, Τσαμπούρης, Βαλιός, Αναστασιάδης Ευαγγελιδάκης, Γιουκαρής (32΄Κλαντρούμπσκι), Καλτσάς, Ελλακόπουλος (46΄Μπαργκάν), Γεωργίου, Μανούσος, Μάρκοβιτς

Πανσερραϊκός: Μέλκας, Κουκόλης, Στεργιανός (75΄ Ιωαννίδης), Καψάλης, Ρούτσης, Τσιμίκας, Κοσέ, Πόποβιτς, Ανδρέου (60΄ Ραμίρες), Παπαστεργίου (69΄ Μπεριάν), Αγγελούδης

ΒΑΡΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΕΔΡΑΣ

Σε μια κόλλα  χαρτί  φαίνεται  ότι  τύλιξε  τον Αιολικό ο Αγησίλαος  Σπυριάδης,  διαιτητής  στον αγώνα  με  το Λουτράκι και χθες η  πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΟ,  του επέβαλε χρηματικό πρόστιμο 2.500 ευρώ και αποκλεισμό της έδρας  για μια  αγωνιστική. Βέβαια, χθεσινές  πληροφορίες  ανέφεραν ότι  η  διοίκηση  της λεσβιακής  ομάδας  θα  υποβάλει έφεση  κατά της ποινής, ώστε να  ελαττωθεί  το πρόστιμο και να  σβήσει η ποινή, αλλά  δεν έχει  διευκρινιστεί ακόμη αν ο  αγώνας  με τον Ηρακλή Ψαχνών  θα  γίνει  με κόσμο ή  χωρίς και η ποινή  θα  ισχύσει  από αυτό το παιχνίδι.

ΕΠΣΛ

ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Σε  διαφορετικές ημερομηνίες  θα  διεξαχθούν τα  παιχνίδια  της  ημιτελικής  φάσης  του κυπέλλου, όπως  αποφάσισε  η επιτροπή. Στις  27 Δεκεμβρίου θα  γίνουν οι  αναμετρήσεις  Αν/ση Γέρας-Ατρόμητος  στο  γήπεδο  του Παπάδου  και  Οδ. Ελύτης-Αετός  στη Θερμή, ενώ με την έλευση  του νέου  έτους και συγκεκριμένα  στις 3 Ιανουαρίου, θα παίξουν  Αίγειρος-Αιολικός  στο Ενωσιακό  της Θερμής  και στην Καλλονή  ο  Απόλλωνας Δαφίων θα  αναμετρηθεί με  τον Διαγόρα. Τα  παιχνίδια  είναι μονά  και  θα  ξεκινήσουν στις 14.45.

Εκτός από το κύπελλο, η ΕΠΣΛ  όρισε  και τις  ημερομηνίες των παιχνιδιών της  Β κατηγορίας που διακόπηκαν, τα οποία θα  διεξαχθούν  το διήμερο  12/12  και  13/12 με ΑΟΜ και Φίλια  να παίζουν τα  81΄ λεπτά  από το  σημείο που έγινε  η  διακοπή  λόγω της  δυνατής νεροποντής, με ώρα έναρξης  στις  15.00  και  στο Ίππειος, Αστέρας και Δόξα θα παίξουν  σχεδόν όλο το  δεύτερο  ημίχρονο, αφού  το  μεταξύ  τους  παιχνίδι  διακόπηκε  εννιά λεπτά  μετά  τη σέντρα, με  ώρα έναρξης στις  16.00.

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ
9 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΣΤΟΝ ΓΟΝΙΔΕΛΛΗ
Βαρύς  έπεσε  και  αυτή  τη  φορά  ο πέλεκυς  στους  αποβληθέντες   της περασμένης  αγωνιστικής,  με  αποκορύφωμα   την βαριά  ποινή των  9  αγωνιστικών που επιβλήθηκε  στον Στρατή  Γονιδέλλη της Ειρήνης. Επίσης, με  έξι  τιμωρήθηκε ο Προκόπης Σαββέλος  του Ορφέα για την κόκκινη  με  τον Απόλλωνα. Για  τρεις  αγωνιστικές  θα  απουσιάσει  ο  Χρήστος Κουτλής  του Ανδρονικά και τέλος, μια  αγωνιστική επιβλήθηκε  στους  Κουκλιαμπή  (Οδ. Ελύτη), Σιμόνι (Βύρων), Χαλακατέβα (Ερμής), ενώ κλήθηκαν σε  απολογία  οι προπονητές Θ. Παπαλόπουλος (Αίγειρος), Σπάρταλης (Αετός), Γ. Βασιλέλλης παράγοντας του Αετού, για  τα  αναγραφόμενα  στην έκθεση  του παρατηρητή  στο  ντέρμπι Αίγειρος Αετός, όπως βέβαια και  εξηγήσεις θα δώσει ο  Στρατής Πηγάσης, καθώς και  ο  διαιτητής Γιώργος Παντελαίων.