ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία29 Δεκεμβριου 2015
ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΚΑΛΛΟΝΗ

Μπορεί  οι Μιχάλης Γρηγορίου και Ρικάρντο Σα Πίντο να απάντησαν αρνητικά  στην πρόταση  της Καλλονής  να  συνεργαστούν και το  θέμα της  αντικατάστασης  του Θαλή Θεοδωρίδη  να άργησε λίγες μέρες από την Κυριακή, όμως πλέον ο νέος  τεχνικός είναι  γεγονός. Ο Νίκος Μιχαλάκης απευθύνθηκε  στον Νίκο Καραγεωργίου, ο οποίος είναι γνωστός  στο  ελληνικό κοινό από  τη θητεία  του  σε πολλές  ομάδες. Ο τελευταίος  του  σταθμός  ήταν η Κύπρος  και η Ένωση Παραλιμνίου. Ο Καραγεωργίου ήρθε το πρωί  του Σαββάτου  στο νησί μας, με σκοπό να  συνομιλήσει με  τους διοικούντες και αυτό έγινε  μέσα  σε καλό κλίμα,  αφού προτεραιότητα των ανθρώπων της Καλλονής  ήταν το θέμα να κλείσει  θετικά. Με καλό μάτι φυσικά είδε τη νέα  του ομάδα και ο Ξανθιώτης προπονητής, ο οποίος πήρε το ρίσκο, βλέποντας  την Καλλονή στο  φινάλε  του  πρώτου  γύρου να  βρίσκεται ουραγός και με  7 μόνο βαθμούς στο  ενεργητικό της. Βέβαια, μέσα από το διάλογο ο νέος προπονητής  ζήτησε  και ενίσχυση  εδώ και τώρα, βλέποντας τις αδυναμίες  και τα κενά, τα οποία πρέπει να καλυφθούν. Την Κυριακή το βράδυ, ο Νίκος Μιχαλάκης  παρουσίασε  τον νέο  προπονητή στους  παίκτες και ακολούθως παρακολούθησε την πρώτη προπόνηση του νέου τεχνικού, ο  οποίος  θα κάνει ντεμπούτο το ερχόμενο Σάββατο  στον αγώνα με τον Ηρακλή, ενώ η σειρά συμπληρώνεται με τον αγώνα του κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ και ακολούθως το εντός έδρας  με τον Παναθηναϊκό.

ΤΟΛΜΗΡΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Ο πολύπειρος προπονητής  ξεκίνησε την  προπονητική του καριέρα στην Ξάνθη το 1999-2000 και ένα χρόνο μετά κάθισε στον πάγκο της. Από την περίοδο 2005 έως  σήμερα  έχει περάσει  από τους πάγκους των ΠΑΟΚ,  Εργοτέλη, Παναιτωλικού, Ξάνθης, Λεβαδειακού, ενώ όπως είπαμε, ο τελευταίος  του  σταθμός ήταν η Κύπρος, όπου έφυγε  τον Νοέμβριο.

Η πρόσληψη του Νίκου Καραγεωργίου ήταν ό,τι καλύτερο θα μπορούσε  να βρει η ομάδα αυτή τη χρονική περίοδο και επιθυμία και των δύο πλευρών είναι να παλέψει με τα θηρία και αν μπορεί στο  τέλος να τα νικήσει.

Στα μεταγραφικά, μια καλή λύση θα  είναι ο Μαρσελίνιο, ο οποίος  φεύγει από τον Ατρόμητο, αφού  δεν είναι στα  σχέδια  του Δέλλα  και μια πιθανή έλευση του μέσου θα  δυναμώσει τον άξονα. Ακούγονται διάφορα ονόματα, αλλά για  την ώρα σιγή ιχθύος τηρείται από την ΠΑΕ, χωρίς να  γίνονται γνωστοί οι υποψήφιοι στόχοι.

Τέλος, με πτήση τσάρτερ  θα μεταβεί στη Θεσσαλονίκη  η  αποστολή και η αναχώρηση θα  γίνει την Παρασκευή 1 Ιανουαρίου. Μάλιστα, η ΠΑΕ ενημερώνει τους  φιλάθλους ότι όσοι επιθυμούν μπορούν να  ταξιδέψουν με την ομάδα, με το εισιτήριο να κοστίζει 89 ευρώ. Εξυπακούεται ότι θα είναι περιορισμένος ο αριθμός των ατόμων. Πληροφορίες δίνονται στην ΠΑΕ.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ
ΞΑΝΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ
Τη γιορτινή τους  άδεια απόλαυσαν μακριά  από το  γήπεδο  οι παίκτες  μετά  την νίκη στο ντέρμπι με τον Παναρκαδικό, όπου  ο Αιολικός ξαναμπήκε  στο κόλπο  για  την κορυφή. Χαλάρωσαν, γεμίζοντας τις μπαταρίες  ενόψει των υποχρεώσεων που έχουν τον νέο  χρόνο  και ετοιμάζονται, ώστε  από τώρα και  στο  εξής μόνο καλά αποτελέσματα να έρχονται για αυτούς. Χθες μάλιστα, επέστρεψε  από την Κρήτη και ο Γιάννης Ταουσιάνης, ο οποίος είχε επισκεφθεί για λίγες μέρες την ιδιαίτερη πατρίδα  του και από  σήμερα  ξεκινά την προετοιμασία της ομάδας. Ο Αιολικός θα αντιμετωπίσει  στις  3 Ιανουαρίου στη Θερμή τον Αίγειρο, στο κύπελλο και εν συνεχεία, θα παίξει  στο  πρωτάθλημα με τον ΑΟ Λεβάντε  εκτός στο κλείσιμο του Α γύρου. Από εκεί και μετά, έχουμε διακοπή στο πρωτάθλημα, πριν ξεκινήσει  στις  24  του ίδιου μήνα ο  Β γύρος και έρθει στο «Κ. Κεντέρης» η Χαλκίδα. Παιχνίδια,  ασφαλώς,  που κρίνονται κομβικής  σημασίας.

Στα μεταγραφικά, ο Ταουσιάνης  είχε αναφέρει ότι  η  ομάδα  του  θα προβεί σε χειμερινές προσθήκες και πλέον αναμένεται ο αριθμός αυτών και φυσικά οι  θέσεις. Η θέση πάντως, του  επιθετικού, του μέσου, αλλά και  του αμυντικού, «φωνάζουν» και εκεί αναμένεται να κινηθεί η διοίκηση.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ
ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΕΛΥΤΗΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΘΡΙΛΕΡ
Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασαν τα  δύο από τα τέσσερα παιχνίδια  της προημιτελικής  φάσης  του κυπέλλου Λέσβου, με Οδ. Ελύτη και Ατρόμητο να προκρίνονται, ο πρώτος  στην παράταση με τον Αετό και στη διαδικασία των πέναλτι το σωματείο της Ανεμώτιας με  σκορ  4-3. Τα άλλα  δύο παιχνίδια, Αίγειρος - Αιολικός και Απόλλων Δαφίων - Διαγόρας θα  γίνουν στις 3 Ιανουαρίου. Στη Θερμή, το θέαμα  δεν ήταν και το καλύτερο, ο Αετός  είχε κάποιες απουσίες παικτών του, ο Ελύτης  βρέθηκε πίσω στο σκορ και κατάφερε  να  ανεβάσει την απόδοσή του για να μπορέσει να γυρίσει το παιχνίδι, πράγμα που πέτυχε, με αποτέλεσμα να νικήσει και να προκριθεί με  ανατροπή. Ο Καλιμαντζέρος με σουτ έδωσε  την πρωτοπορία  στον Αετό 0-1, αλλά ο Ελύτης με  απευθείας  φάουλ που χτύπησε ο Τσιμπούκης ισοφάρισε σε 1-1. Όμως, λίγο μετά, με τον ίδιο τρόπο ο Σκαλοχωρίτης έβαλε μπροστά  στο  σκορ  την ομάδα του  1-2. Με το σκορ  αυτό ολοκληρώθηκε  το πρώτο 45λεπτο, με το παιχνίδι στη συνέχεια  να  ανοίγει περισσότερο με τους  δύο  αντιπάλους να επιθυμούν να χτυπήσουν στην κόντρα. Όλα έδειχναν ότι το σκορ  δεν θα άλλαζε   στις καθυστερήσεις ο Σκαλοχωρίτης υποπίπτει σε παράβαση (χέρι στην περιοχή)  και το πέναλτι αποβολή μετατρέπει σε γκολ πάλι ο Τσιμπούκης  στέλνοντας  το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί με παίκτη περισσότερο, ο  γηπεδούχος  έδειξε  ότι  μπορούσε  να νικήσει, πράγμα που το πέτυχε πριν ο Αετός πάει  το παιχνίδι στα πέναλτι. Στο 116΄ο Πιπεράς  από  κοντά σκοράρει  και πριν ολοκληρωθεί και το υπόλοιπο της παράτασης, πάλι ο Τσιμπούκης  σημειώνει το τρίτο προσωπικό του γκολ, σφραγίζοντας  την νίκη του Ελύτη με  σκορ 4-2.
ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΡΙΘΗΚΕ Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ
Άγρια, όμως, ομορφιά είχε η συνάντηση της Αν/σης Γέρας  με  τον Ατρόμητο, με τις  δύο ομάδες  να λύνουν τις  διαφορές  τους  στα  πέναλτι με σκορ  4-3  για  τον Ατρόμητο. Η Γέρα ήταν καλύτερη, έχασε  περισσότερες  ευκαιρίες  στο πρώτο ημίχρονο, ο Τηνιακός είχε  δοκάρι  και γενικά οι  παίκτες  της πατούσαν καλύτερα από τον Ατρόμητο, οι παίκτες του οποίου είχαν πρόβλημα  στην ανάπτυξη  και στον ρυθμό. Αυτός ήταν και ο λόγος  που δεν μπήκε γκολ. Ούτε, όμως,  στο  δεύτερο μέρος  συνέβη κάτι τέτοιο, αν και η Γέρα έμεινε  στο  γήπεδο με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Ζαφειρίου  με β κίτρινη  και  είχε και νέο  δοκάρι  και   έτσι οι  δύο  ομάδες  οδηγήθηκαν στην παράταση. Με το ξεκίνημα  ο Νικόλοφ για λογαριασμό του Ατρομήτου σημαδεύει το δοκάρι και τον ακολουθεί ο Παυλέλλης  για  την Γέρα. Η μπάλα  δεν θέλει να μπει στα  δίχτυα. Πριν την λήξη της  παράτασης  ο Παπαδέλλης πέρασε  στα  δοκάρια  του Ατρομήτου αντικαθιστώντας τον Καπνουλά και η επιλογή του Χ. Παπαδόπουλου δικαιώθηκε. Ο Παπαδέλλης απέκρουσε  δύο πέναλτι των Φιλιανού, Παυλέλλη, δίνοντας την πρόκριση  στην ομάδα του. Από τον νικητή  ευστόχησαν στα  πέναλτι οι Κανόγλου, Κουτλής, Νανίδης, Νικόλοφ, ενώ από τη Γέρα οι Τάκας, Χατζηκλειδαράς, Τηνιακός.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΘΕΤΙΚΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΑΡΙΩΝΑΣ ΜΗΘ. ΜΕ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΙΠΠΕΙΟΣ

Το 2015  που φεύγει  σε λίγα 24ωρα  θα  βρει  τον Αρίωνα Μηθ. μόνο πρώτο  στον βαθμολογικό πίνακα και  φυσικά  ένα  από  τα μεγάλα  φαβορί  για  την άνοδο. Ο σύλλογος της Μήθυμνας  πέρασε  με ευκολία, όπως  αποδεικνύει  και το  σκορ, από το Ίππειος, επικρατώντας  με  4-1  του Αστέρα, τον οποίο έφερε σε πολύ  δύσκολη  θέση. Θα λέγαμε ότι  είχε ένα  εύκολο απόγευμα, αφού  οι  απουσίες  και η  αδυναμία  του  αντιπάλου έκαναν το παιχνίδι να γείρει προς τη μεριά  του. Ο Νίκος  Βουρσούκης  με  δύο προσωπικά   του  τέρματα  έβαλε μπροστά  την ομάδα του  στο  σκορ  στο  ημίχρονο και εν συνεχεία, ο Αλεξανδρής ανέβασε  περισσότερο τον δείκτη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Γιοβάνη, αλλά  ο Μόλβαλης με όμορφο σουτ έκανε  το  1-4. Λίγο πριν το  τέλος, ο  Μπριλάκης  διαμόρφωσε  το  τελικό σκορ. Ο νικητής  είχε  και  δύο  δοκάρια, με  τους  σκόρερ του Ν. Βουρσούκη και Μόλβαλη.

Στο   ντέρμπι  που έγινε στην Ερεσό, ανήκει ολοκληρωτικά στον γηπεδούχο Παπανικολή, ο οποίος πιστοποίησε  την ανοδική πορεία που έχει  στα  τελευταία  του παιχνίδια, κρατώντας το αήττητο  για  πέμπτο  συνεχόμενο παιχνίδι. Η Δόξα  δεν ήταν καλή, οι  παίκτες  της υπέπεσαν σε λάθη που τα  εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος  και έφθασε  στην νίκη. Ο Ρωμαίο πέτυχε  το πρώτο γκολ, για να τα  διπλασιάσει ο Χατζηδιαμαντής. Το τελικό 3-0  διαμόρφωσε πάλι ο Ρωμαίου.

Τα  νικηφόρα αποτελέσματα συνέχισε  ο ΕΜΑΣ Φίλιας  περνώντας  με νίκη χρυσάφι  από την έδρα  του Μανταμάδου  2-1, διατηρώντας το απόλυτο που έχει  στα  τελευταία  της  παιχνίδια  και ταυτόχρονα βρίσκεται ψηλά  στη βαθμολογία και μέσα  στον στόχο  της. Η Φίλια ήταν καλύτερη  στο μεγαλύτερο μέρος, από την άλλη  ο  Ταξιάρχης  είχε μια κατοχή  αλλά  ανούσια, με  αποτέλεσμα  αν και βρέθηκε  να προηγείται  αυτός  στο  30΄με πέναλτι που χτύπησε ο Σταμάτης και στο οποίο υπέπεσε ο Χασάπης ανατρέποντας αντίπαλο, η συνέχεια να είναι άσχημη. Οι φιλοξενούμενοι  βρήκαν  τα πατήματά  τους,  δημιούργησαν ευκαιρίες και λίγο πριν το  ημίχρονο  έφθασαν στην ισοφάριση, επίσης με πέναλτι που καταλόγισε  ο  διαιτητής σε χέρι  αμυντικού  και ο Κώστας Φιλιανός  έφερε  το  παιχνίδι στα ίσια. Στο Β μέρος, η πίεση  συνεχίστηκε, ο  Ταξιάρχης  εγκλωβίστηκε, δεν απείλησε  στον βαθμό που θα  έπρεπε, με  αποτέλεσμα  ο  Στρατής Κατσιάνος   από κοντά  να  διαμορφώσει το  τελικό  1-2  για  την Φίλια, που έκλεισε  νικηφόρα και όμορφα  τη χρονιά, αν και το  ξεκίνημά της  δεν ήταν  το  αναμενόμενο.

Βελτίωσε  ακόμη περισσότερο  τη θέση  του  ο  Αίαντας, ο  οποίος  επικράτησε με  2-0  τον ΑΟ Ανάξου στην Πέτρα  και πλέον κοιτά με περισσότερη  αισιοδοξία  τη συνέχεια. Η νίκη  αυτή  για τον Αίαντα ήταν η  τρίτη  στο  πρωτάθλημα και την άξιζε, αφού ήταν καλύτερος  από την αντίπαλο στα  σημεία  που έπρεπε, καθαρίζοντας  το παιχνίδι με  δύο  γκολ, τα οποία  μπήκαν στο  δεύτερο μισό του ματς  με τον Καλέσογλου να κάνει την αρχή  και τον Παναγιώτη Καρτάλη να κλειδώνει την νίκη στην ομάδα  του, πέντε λεπτά πριν το  τέλος. Πολλά  προβλήματα  οι  γηπεδούχοι  χωρίς τον Θανάση  Δημητριάδη, ο  οποίος  δεν κάθισε  στον πάγκο και την ομάδα  κοουτσάρισε ο  γκολκίπερ  Δημήτρης Ευσταθόπουλος.

Νίκη, τέλος, για  τον ΑΟ Μεσοτόπου, ο οποίος καθάρισε  τα Λιονταράκια  από το πρώτο ημίχρονο, όταν σημείωσε  τα  τρία  γκολ επιστρέφοντας  ξανά  στα  τρίποντα. Ο Κρασσόπουλος έβαλε  τα  δύο πρώτα, ο Κοκκώνης  το άλλο. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι χωρίς  να έχουν να  χάσουν τίποτα, βελτίωσαν την εικόνα  τους, μείωσαν με κεφαλιά  του Ραχάνη, έχασαν στη συνέχεια  δύο  καλές  ευκαιρίες με τον Πάστο και Σαράφη, χωρίς, ωστόσο, να αλλάξει το  σκορ.

ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ - ΑΟΒ  ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΠΟ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ
Το ρεπό του έκανε  ο  πρωτοπόρος  Απόλλωνας  Δαφίων την αγωνιστική αυτή (10η), με  αποτέλεσμα οι  διώκτες  του να νικήσουν και να μειώσουν την διαφορά που τους χωρίζει απ' αυτόν. Στα Παράκοιλα, ο Ανδρονικάς  παρουσιάστηκε κατώτερος του  αναμενόμενου  και λίγο έλειψε να  την πατήσει  από τον Αρίωνα Παλ., ο οποίος  προηγήθηκε  στο  σκορ  με τον Λούπο (κεφαλιά) στο  64΄και έδειχνε ότι θα κατακτούσε το  τρίποντο, δύο λάθη, όμως, του  τερματοφύλακα Πατερέλλη, του στέρησαν την νίκη. Στο τελευταίο πεντάλεπτο έγινε η  ανατροπή με δύο  γκολ από τον Όθωνα  στο  85΄ και το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψαν το  2-1  για  την ομάδα των Παρακοίλων, που  στο  ξεκίνημα  του ματς  είχε  δοκάρι σε σουτ φάουλ από τον Λαμπράκη.
Στο  γήπεδο των Βασιλικών,  η τοπική ομάδα κατάφερε  με  γκολ απο τον Μαζέλι στο  πρώτο μέρος να κάμψει την αντίσταση  του Έφηβου και να πάρει το  τρίποντο, συγκατοικώντας με τον Ανδρονικά. Ο νικητής  εκτός  από το  γκολ, δημιούργησε  ευκαιρίες, με αποκορύφωμα  τα  δύο  δοκάρια  με τον σκόρερ και τον Π. Αλεξίου,  ενώ με την σειρά  του και ο Έφηβος  προσπάθησε δείχνοντας  καλά  στοιχεία παρά  την ήττα.
Μέσα στον στόχο που  είναι η τετράδα  για  τα μπαράζ  είναι ο Μακαρέας  που πέρασε με  νίκη 2-1  από την έδρα  της Ειρήνης  σε μια  αναμέτρηση όπου ο νικητής προηγήθηκε  στο πρώτο μέρος με  2-0  χάρη  σε  δύο τέρματα που πέτυχε ο Παντελής Κουλουδής, αλλά  στην συνέχεια  χαλάρωσε  και λίγο έλειψε να  την πατήσει. Οι γηπεδούχοι μείωσαν το  σκορ  με  απευθείας  κτύπημα φάουλ  του Μαρδά, στη συνέχεια πίεσαν, αλλά  η  αποβολή του Σκαρακάκη, τους αποδυνάμωσε στα  τελευταία  λεπτά  και έτσι το σκορ  δεν άλλαξε. Τέλος,  στη Στύψη, Καραβαγγέλης  και Ορφέας  διεκδίκησαν τη νίκη, την οποία  ήθελαν τόσο πολύ, όμως δεν τα  κατάφεραν και συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας 3-3. Ο Πετριώτης  άνοιξε  το  σκορ  για  τον γηπεδούχο,  ο οποίος  είχε και δοκάρι με τον Δρακούλα, όμως  το  σκορ μέχρι το ημίχρονο  δεν άλλαξε. Ο Καμάτσος με  απευθείας κτύπημα  φάουλ φέρνει το παιχνίδι στα ίσια  και καπάκι ο Παρίκος  βάζει μπροστά  τον Ορφέα με  1-2. Ο Καραβαγγέλης έφθασε  στην ισοφάριση με τον Γιαρίμαγα πέντε λεπτά μετά  και προηγήθηκε με τον Καϊτατζή 3-2. Ο Ορφέας  τρία λεπτά  πριν το  τέλος  με τον Παρίκο πάλι  έκανε  το  3-3,  το οποίο αν και Καραβαγγέλης έμεινε με  δέκα λόγω αποβολής του Βελούτσου, δεν άλλαξε.

ΑΟΒ-Έφηβος                        1-0

Ειρήνη-Μακαρέας                 1-2

Ανδρονικάς-Αρίων Παλ.         2-1

Γερμ. Καραβαγγέλης-Ορφέας         3-3