Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία17 Απριλιου 2018
ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΡΥΠΙΩΤΗ - ΨΥΡΡΟΠΟΥΛΟΥ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Στον Αιολικό έχει ξεκινήσει η συζήτηση για το πλάνο της επόμενης χρονιάς, που θα βρει την ομάδα για ακόμη μία φορά στην Γ΄ Εθνική. Φέτος οι Μυτιληνιοί κατάφεραν να σώσουν την κατηγορία, έστω και αν τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά και αυτό το χρωστάν σε μεγάλο βαθμό στον Κώστα Ψυρρόπουλο, που από τη στιγμή που ανέλαβε, οδήγησε την ομάδα από την τελευταία θέση στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος, ενώ κατέκτησε και δύο κύπελλα. Πλέον αυτό που μένει να μάθουμε, είναι αν ο Ψυρρόπουλος θα παραμείνει στον Αιολικό και για αυτό το λόγο είχε συνάντηση με τον Σταύρο Γρυπιώτη το Σάββατο το απόγευμα.

Κατ' αρχάς, έγινε ο απολογισμός της χρονιάς και στη συνέχεια, συζητήθηκε ο μεγάλος στόχος των διοικούντων του συλλόγου, να παραμείνει και τη νέα χρονιά στον πάγκο. Βέβαια, ο Ψυρρόπουλος θέλει κάποιες εγγυήσεις για να συνεχίσει, όπως η ομάδα να πρωταγωνιστήσει τη νέα σεζόν, να αποκτηθούν κάποιοι παίκτες και φυσικά να παραμείνει ένα μεγάλο κομμάτι του τωρινού ρόστερ. Η συνάντηση, πάντως, έγινε σε καλό κλίμα και τις επόμενες μέρες αναμένεται να ξεκαθαρίσει αυτό το βασικό θέμα, ώστε να υλοποιηθεί και το υπόλοιπο πλάνο της νέας χρονιάς.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΠΑΛΛΕ

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Παλλεσβιακός επικράτησε 3-1 του Ατρομήτου σε ένα ματς που τα είχε όλα, γκολ, πολλές φάσεις, αποβολές και εντάσεις. Ο Παλλέ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18' με τον Αζάμπι, ο οποίος έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Κουρασάνη. Όμως η ομάδα της Αγίας Μαρίνας κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και με σκόρερ τον Κρασόπουλο έφερε το παιχνίδι στα ίσα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές τελικές προσπάθειες, με τους γηπεδούχους να απειλούν κυρίως με τον Τζανετέλλη και οι φιλοξενούμενοι με τον Κρασόπουλο, χωρίς να βρουν δίχτυα και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα για τον Ατρόμητο δεν ξεκίνησαν καλά διότι στο 50' έχασε με απευθείας αποβολή τον Κρασόπουλο, ο οποίος σύμφωνα με τον διαιτητή χτύπησε εκτός φάσης αντίπαλό του. Οι άνθρωποι της ομάδας πάντως, διαμαρτυρήθηκαν έντονα και όλα αυτά φάνηκε να επηρεάζουν τους παίκτες του Ατρομήτου, οι οποίοι δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση. Και αυτό το πλήρωσαν στο 63', όταν ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας στον Παλλεσβιακό για δεύτερη φορά το προβάδισμα. Στη συνέχεια και μπαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα, η ομάδα της Αγίας Μαρίνας πέτυχε γκολ με τον Καδή και ενώ αρχικά ο Κουκούλας έδειξε σέντρα, τελικά σε συνεννόηση με τον βοηθό του ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, με όλο το επιτελείο της ομάδας να διαμαρτύρεται πολύ έντονα.

Η ένταση συνεχίστηκε και ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές με το ρολόι να δείχνει 83 λεπτά, όταν ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου Ηλίας Κουρασάνης χτύπησε παίκτη του Παλλεσβιακού και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Αναπληρωματικός τερματοφύλακας δεν υπήρχε, καθώς ο Λυρής είναι τραυματίας και χρέη γκολκίπερ έκανε ο Κατζανός. Ο Παλλεσβιακός πίεζε και για τρίτο γκολ, αφού είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα και κατάφερε να το βρει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αζάμπι, που με δεύτερο προσωπικό τέρμα κατάφερε να κλειδώσει ένα σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του, που πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την δεύτερη θέση και την άνοδο σε περίπτωση που ισοβαθμήσει με τον Ατρόμητο. Από την άλλη, το σύνολο του Χαραλαμπή θα πρέπει να κάνει το δύο στα δύο και να περιμένει κάποιο στραβοπάτημα του Παλλεσβιακού στα παιχνίδια με Θύελλα και Ορφέα.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ

Στον Παπάδο, ο  Αρίωνας Παλαιοκήπου απέδειξε ότι  δεν υπάρχει ομάδα να τον κοντράρει και κυριάρχησε με 5-0 της Θύελλας κρατώντας ταυτόχρονα και το αήττητο που έχει από το ξεκίνημα της χρονιάς. Παιχνίδι, που από το πρώτο κιόλας ημίχρονο φάνηκε ποιος ήταν ο νικητής, αφού η Θύελλα ό,τι είχε να κάνει, το  έπραξε στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο  15' ο Κουπέ  με  σουτ  άνοιξε  το  σκορ  με τον Αγά να σημαδεύει το  δοκάρι. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έδωσαν περισσότερο ρυθμό, κάτι που τους επέφερε  ακόμη  τέσσερα  γκολ μέσα  σε μικρό χρονικό διάστημα, φθάνοντας στο τέλος στην ευρεία νίκη. Στο  51' με πέναλτι ο Κουρούνης τα διπλασίασε. τρία λεπτά μετά ο Μπισμπίκας με κεφαλιά έκανε το  3-0, για να ακολουθήσει  ένα  ακόμη από τον νεαρό Παρασκευά Τηνιακό στο 60'. Το τελικό σκορ  διαμόρφωσε ο Κοκαλέλλης, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε στην επίθεση  αφήνοντας  τα  γκολπόστ, ενώ ο νικητής που είχε  και  δεύτερο  δοκάρι  με τον Ράλλη έπαιξε με αλλαγές.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΑΣ

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ

«Ήταν ένας σοβαρός τραυματισμός και δεν θέλω να τον θυμάμαι. Τραυματίστηκα  στον αγώνα πρωταθλήματος με τον Αετό στο  γήπεδο των Λουτρών, μια μαύρη μέρα για μένα, αλλά και για την ομάδα μου. Τραυματισμός που σημειώθηκε στο ξεκίνημα του ματς και πριν καν ζεσταθούμε από το τρέξιμο. Στην αρχή δεν πίστεψα ότι η ζημιά θα ήταν τόσο μεγάλη, αλλά το πόρισμα της μαγνητικής έδειξε το αντίθετο. Η επέμβαση ήταν αναγκαία για την αποκατάσταση του ποδιού μου και πράγματι πριν από 25 περίπου μέρες οδηγήθηκα στο χειρουργείο. Ευτυχώς, όλα πήγαν καλά, βρίσκομαι στο στάδιο της αποθεραπείας και ακολουθώ το πρόγραμμα του γιατρού που έκανε την επέμβαση. Θα γυρίσω σιδερένιος και ακόμη πιο δυνατός να παίξω ξανά ποδόσφαιρο και να βοηθήσω την ομάδα μου, που δίνει τον υπέρ πάντων αγώνα, να  κρατηθεί στην κατηγορία», τάδε έφη Γιώργος Γιαννάκας. Ο αρχηγός του Κεραυνού Αφάλωνα αναφέρθηκε στον βαρύ τραυματισμό που βίωσε  πριν από λίγο καιρό, τερματίζοντας η χρονιά για τον ίδιο, στην πιο δύσκολη χρονικά στιγμή για τον σύλλογο, ο οποίος έχασε  έναν ακόμη  έμπειρο, δυνατό, στυλοβάτη της άμυνας.

Για την ήττα από τον Οδ. Ελύτη στο ξεκίνημα των πλέι οφ και την δύσκολη θέση που έχει περιέλθει  ο Κεραυνός, επισήμανε:

«Ήταν μια ήττα που δεν θέλαμε με τίποτα. Ξεκινήσαμε αρκετά καλά,  σημειώσαμε το γκολ, στα μισά του ημιχρόνου μάς παρουσιάστηκαν κάποιες  ευκαιρίες, τις οποίες, όμως, τα παιδιά δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν. Στο δεύτερο μέρος πιστεύω ότι δεν μπήκαμε  στο παιχνίδι όπως θα έπρεπε, ο αντίπαλος  βρήκε πολύ  γρήγορα  ρυθμό και το  θετικό για αυτόν ήταν το γεγονός ότι μπόρεσε και μας ισοφάρισε  με την συμπλήρωση πέντε λεπτών στην επανάληψη. Αυτό νομίζω ήταν το κλειδί της νίκης του Ελύτη με τα άλλα τρία γκολ, που μας βρήκε απροετοίμαστους. Βέβαια, ξυπνήσαμε στο τέλος, μπορέσαμε και μειώσαμε σε 3-2, όμως εκεί που τρέχαμε για την ισοφάριση, ο  αντίπαλος βρήκε κενούς χώρους, φθάνοντας και σε ένα  τέταρτο γκολ, το οποίο κλείδωσε την νίκη του. Είναι μια χαμένη πρώτη μάχη, αλλά δεν μένουμε σ' αυτή, γιατί θα είναι μεγάλο λάθος. Τα μπαράζ τώρα  ξεκίνησαν, έχουν ακόμη δρόμο μπροστά τους, όμως κάθε λάθος  από εδώ και πέρα θα  αποδειχθεί μοιραίο».

Για  το  επόμενο  εντός έδρας  παιχνίδι  με  τον Αλκιβιάδη, ο οποίος  και αυτός  έκανε ποδαρικό με το αριστερό, τόνισε:

«Είναι πολύ κρίσιμος και κομβικής σημασίας αγώνας. Τόσο  εμείς, όσο και ο Αλκιβιάδης, δεν έχουμε  την πολυτέλεια να  διαλέγουμε παιχνίδια και όλα είναι κρίσιμα για την βιωσιμότητα της ομάδας. Δεν υπάρχει  άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης, γιατί αν δεν τα καταφέρουμε ούτε  αυτή την φορά, τότε  η καταστροφή θα  είναι μεγάλη. Με νίκη κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα και ελπίζουμε».