Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία2 Απριλιου 2024

SL2 PLAY OUT

ΠΑΟΚ Β' - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-1

Δυσκολεύει η παραμονή μετά την ήττα, όμως ελπίδες υπάρχουν ακόμη. Χωρίς να είναι καλύτερος, ο ΠΑΟΚ Β' μπόρεσε να σκοράρει (32' Σελιμάι, Δαρέλας 57') και να νικήσει. Ο Ενομό είχε την ευκαιρία του αγώνα, με δέκα για μεγάλο διάστημα λόγω αποβολής του Μπενίτες. Σκόραρε ο Σαραντίδης στις καθυστερήσεις.

ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΠΑΟΚ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΒΕΒΑΙΟ

Ο ΠΑΟΚ Β' μπορεί να ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο μίνι πρωτάθλημα της παραμονής και να έκανε σημαντικό βήμα, απεναντίας το παιχνίδι της σωτηρίας δυσκολεύει για τους νησιώτες, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα με 2-1 και δεν έδωσαν συνέχεια στον βαθμό που είχαν αποσπάσει στην πρεμιέρα με τον Ηρακλή. Ο Αιολικός δεν θύμισε στην Ν. Ευκαρπία την εικόνα που είχε στο ντεμπούτο του Γράφα στην τεχνική ηγεσία και πήγε να παίξει ένα από τα τελευταία του χαρτιά για την παραμονή. Έβγαλε ξανά αρνητικά κομμάτια, όπως και επί θητείας του προηγούμενου προπονητή, με αποτέλεσμα να τα εκμεταλλευτεί ο αντίπαλός του και να φθάσει στην νίκη με 2-1. Όχι ότι ο ΠΑΟΚ Β' ήταν καλύτερος, όμως δεδομένης της σημασία του παιχνιδιού, ανάλογη ήταν η εικόνα που εμφάνισαν οι ομάδες στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 22' με σουτ από τον Σπυράκο, που πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Ντόκιτς. Ο γηπεδούχος κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με γκολ μετά από ωραία προσπάθεια του Κουλιάτα, ο οποίος με ωραία πάσα βρήκε τον Σελιμάι που ερχόταν από πίσω και αυτός από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Α' ΤΟΠΙΚΗ

PLAY OFF

Διαγόρας - Όλυμπος 4-0

Η πιο εύκολη νίκη του

Χωρίς άγχος και προβλήματα, Διαγόρας και Όλυμπος έβγαλαν την υποχρέωση που είχαν στην προτελευταία στροφή, με τον γηπεδούχο να επικρατεί με 4-0 και να έχει ακόμη ένα παιχνίδι να δώσει και από την άλλη, η ομάδα από την Αγιάσο ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις, αφού την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό. Ανοικτό παιχνίδι, ο Όλυμπος πλήρωσε απουσίες βασικών του παικτών, αλλά με την εμφάνισή του αυτή δεν δικαιολόγησε την ομάδα που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε, με τρύπια άμυνα, χλωμό κέντρο και λίγες επιθετικές στιγμές. Το σκορ κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο γηπεδούχος πέτυχε και τα τέσσερα γκολ, πιάνοντας στον ύπνο τον αντίπαλο. Ο Ντέντια στο 14' με ωραία προσπάθεια νίκησε τον Τσακίρη, ανοίγοντας το σκορ. Έξι λεπτά μετά, ο Ντέντια με φοβερή ασίστ τροφοδότησε τον Σεφουλάι και αυτός με σουτ από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο νεαρός Σαρίκης πήρε πέναλτι στο 35' σε ανατροπή του, ενώ ήταν σε θέση για γκολ, το εκτέλεσε ο Τσομπανέλλης για το 3-0. Τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο, ο Διαγόρας σημείωσε και το τέταρτό του γκολ πάλι με τον Τσομπανέλλη, το οποίο ήταν το δεύτερο προσωπικό. Στην επανάληψη, το παιχνίδι δεν είχε τον ρυθμό που είχε το πρώτο, ο Όλυμπος θα μπορούσε να είχε σκοράρει σε μια πολύ καλή στιγμή με τον Τόλη Λαλά, όμως ο έμπειρος επιθετικός δεν ολοκλήρωσε.

Νίκες πήραν οι γηπεδούχοι

Η Αν/ση Γέρας με γκολ που σημείωσε στο 65' ο Γιώργος Μανούσος λύγισε στον Παπάδο τον Αλκιβιάδη και πλησίασε την Φίλια στους έξι βαθμούς. Οι νικητές παρουσιάστηκαν σε ένα ακόμη παιχνίδι με δώδεκα στο σύνολο παίκτες, αλλά μπόρεσαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Στη Μόρια, ο Κεραυνός ήταν καλύτερος από τον Ανδρονικά και τον νίκησε με 2-0, μένοντας σταθερά στην 3η θέση. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αξιοποιώντας τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησαν και με το ξεκίνημα ο Πλιάκας άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά πριν από το τέλος ο Σιγανός κλείδωσε την νίκη στην ομάδα του.

ΜΠΑΡΑΖ

ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Σήμερα στις 11 το πρωί, σε κεντρικό ξενοδοχείο των Αθηνών, θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τα μπαράζ των πρωταθλητών των ενώσεων των ΕΠΣΛ της χώρας. Οι 56 πρωταθλητές σε όλη την Ελλάδα θα χωριστούν σε οκτώ ομίλους, ενώ την άνοδο από κάθε όμιλο στην Γ' Εθνική θα πάρουν οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, όπως ακριβώς έγινε και πέρυσι. Η πρεμιέρα στα φετινά μπαράζ ανόδου θα γίνει την Κυριακή 28 Απριλίου, μια εβδομάδα μετά το τέλος των τοπικών πρωταθλημάτων και επτά μέρες πριν από το Πάσχα. Κάθε ομάδα θα δώσει 6 μονά παιχνίδια, τρία εντός άλλα τρία εκτός, ενώ θα έχει και ρεπό, κάτι που οι ομάδες θα το γνωρίζουν από την σημερινή κλήρωση. Ο πρωταθλητής σε Λέσβο - Λήμνο Αιγέας ή Ηρακλής, θα τοποθετηθούν σε όμιλο με πρωταθλητές από Χίο, Σάμο, Κυκλάδες, Δωδεκάνησα, Αν. Αττική και ΕΠΣ Αθήνας.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ Ο ΟΔ. ΕΛΥΤΗΣ

Ο Οδ. Ελύτης πήρε το ντέρμπι με ανατροπή 2-1 επί του Αστέρα Νίκης στη Μόρια και πέρασε τώρα αυτός στην κορυφή, με πολλές πλέον τώρα ελπίδες στους τρεις εναπομείναντες τελικούς να στεφθεί πρωταθλητής και να επιστρέψει στην μεγάλη κατηγορία. Δυνατό ντέρμπι, με φάσεις, γκολ, δοκάρια, αποβολή και αγωνία μέχρι το τέλος. Ο Αστέρας ευτύχησε να προηγηθεί στο 44' με γκολ του Ράσκου, με σουτ μέσα από την περιοχή ήταν καλός στο πρώτο μισό ελέγχοντας τον ρυθμό και χτυπούσε στην κόντρα. Στην επανάληψη, ο γηπεδούχος έδωσε περισσότερο χώρο στον αντίπαλό του, ο οποίος πίεσε πολύ. Οι αλλαγές του Καρέτου απέδωσαν κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, σε αντίθεση με τον Αστέρα Ν. που οπισθοχώρησε για να κρατήσει την νίκη και το πλήρωσε. Ο Ζάζα σημάδεψε το δοκάρι του Αστέρα στο 65', ενώ μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών έγινε η ανατροπή. Ο Καραδημητράκης με σουτ από κοντά ισοφάρισε και με τον ίδιο τρόπο, πριν η μπάλα πάει στο σκόρερ, ο Καλουτζής είχε σημαδέψει για δεύτερη φορά το δοκάρι.

Βόρειος όμιλος

Καλλονή χάρμα οφθαλμών

Με ανατροπή στην 2η θέση

Έβγαλε ποιότητα

18η αγωνιστική

Άναξος-Καραβαγγέλης                  2-3

Ορφέας-Μακαρέας                       (3-0 α.α)

ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΡΗ & ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Εύκολα, όμορφα και απλά έκλεισε τα εντός έδρας παιχνίδια της και συνάμα κλείδωσε την παραμονή της η Σαπφώ νικώντας με 6-0 στη Μόρια τον υποβιβασμένο Άγιο Θωμά. Η νικήτρια δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα να πετύχει τα γκολ και να αποχαιρετήσει τους φίλους της με καλό ποδόσφαιρο.