SL2

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

ΤΕΛΟΣ Ο ΚΡΙΤΣΜΑΡΕΒΙΤΣ

ΑΝΕΛΑΒΕ Ο ΓΡΑΦΑΣ

Εξελίξεις σημειώθηκαν το τελευταίο 48ωρο στον Αιολικό, με την ΠΑΕ να παίρνει την απόφαση να τερματίσει την συνεργασία της με τον Σέρβο προπονητή Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς, βάζοντας τίτλους τέλους. Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις όταν η ομάδα δεν πηγαίνει καλά, δεν παίζει καλό ποδόσφαιρο, αυτός που την πληρώνει είναι ο προπονητής και ο Αιολικός λίγες μέρες πριν μπει στη διαδικασία των play out για να διεκδικήσει την παραμονή του στην SL2, καλείται να κάνει την υπέρβαση, παίρνοντας το ρίσκο να αλλάξει προπονητή, μήπως και η εικόνα στην ομάδα βελτιωθεί. Τα σκήπτρα μετά από την απόφαση του προέδρου κ. Χριστοδουλόπουλου δόθηκαν στον Θωμά Γράφα, έναν προπονητή γνώστη της κατηγορίας από το πέρασμά του σε πολλές ομάδες, αλλά η επιλογή περιέχει αρκετό ρίσκο, καθώς ο νέος προπονητής αποτελεί τον τρίτο μέσα στην χρονιά (είχαν προηγηθεί οι Χαραλαμπίδης, Κριτσμάρεβιτς) δεν θα μπορέσει, όμως, να κάνει και πολλά πράγματα στην φάση που είναι η ομάδα, αλλά και το πρωτάθλημα. Η αλλαγή εικόνας, η αγωνιστική συμπεριφορά και το κλίμα στα αποδυτήρια, ίσως μπορέσουν και δώσουν κάτι καινούργιο στην ομάδα της Μυτιλήνης, για να πολεμήσει στο μίνι πρωτάθλημα και να σώσει την παρτίδα. Ο 54χρονος Γράφας συμφώνησε παίρνοντας το ρίσκο να ηγηθεί στον πάγκο, διαθέτοντας μακρά εμπειρία στις εθνικές κατηγορίες με 233 ματς σε Α', Β', Γ' Εθνική. Η πιο πρόσφατη ομάδα του ήταν ο Διαγόρας, από τον οποίο έφυγε πριν από ένα μήνα, έχοντας τον στην πρώτη πεντάδα, ενώ στο παρελθόν έχει εργαστεί σε Αιγάλεω, Απόλλωνα Λαρ., Ολυμπιακό Βόλου, Τρίκαλα, Σπάρτη. Τη χρονιά 2016-17 εργάστηκε στην SL με την Βέροια. Επίσης, κάθισε στους πάγκους Χανίων, Πιερικού, Λάρισας, Απόλλωνα Καλαμαριάς, Ηρακλή Ψ., ΑΕ Κηφισιά.

ΝΕΟΙ

ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ

Την πρώτη ήττα στο οικείο πρωτάθλημα της SL2 υπέστη η ομάδα νέων Κ19 από την αντίστοιχη του Λεβαδειακού με 3-1, στο τέλος του Α' γύρου. Η εμφάνιση των παικτών του Σπανού δεν ήταν η αναμενόμενη, με αποτέλεσμα να έρθει στην έδρα η πρώτη απώλεια. Μελανό σημείο ο σοβαρός τραυματισμός του παίκτη της Λιβαδειάς Τσεμπελίκου, ο οποίος έσπασε το πόδι του σε μια διεκδίκηση με αντίπαλο στην περιοχή κερδίζοντας το πέναλτι στο 22', το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πούλος για το 0-2. Είχε προηγηθεί στο 10' το πρώτο τέρμα της ομάδας του Νίκου Γκουλή από τον Τσεμπελίκο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο φιλοξενούμενος έβαλε και τρίτο γκολ με σουτ από τον Βερρή. O Αιολικός κάτι πήγε να κάνει στην επανάληψη μείωσε στο 65' σε 1-3 με πλασέ του Γεωργακή μετά από συρτή πάσα του Αλμέτα και έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει ακόμη πιο πολύ στο 79', όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τελωνιάτη, το εκτέλεσε ο Αλμέτα, απέκρουσε προσωρινά ο κίπερ Ασημάκης, νέο σουτ από τον Αλμέτα πάνω στην γραμμή απομάκρυνε ο Πούλος κρατώντας την νίκη στην ομάδα του.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΑΙΓΕΑΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Ο Αιγέας χρειάζεται μια ακόμη νίκη για να σφραγίσει και μαθηματικά τον τίτλο, νικώντας εύκολα στο ντέρμπι 4-1 τον Διαγόρα, αποδεικνύοντας πως είναι η καλύτερη σε βάθος και ρόστερ ομάδα. Στην Αγιάσο, παράσταση για έναν ρόλο το 6-1 του Ολύμπου με τον Αρίωνα Μηθ., με την νικήτρια να βγάζει φωτιές στην 6η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος.

ΣΩΘΗΚΕ & ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ο ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ

Αδιάφορα ήταν τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής στον όμιλο των Play Out και το μόνο που απομένει πλέον όσο οι αγωνιστικές περνάν, να γίνει γνωστή η τελική κατάταξη των ομάδων. Ο Αλκιβιάδης έχει υποβιβαστεί, ο Ανδρονικάς βελτίωσε ακόμη πιο πολύ την θέση του μετά την 2η συνεχόμενη νίκη που σημείωσε στην έδρα του με τον ΕΜΑΣ Φίλιας 2-1, πιστοποιώντας πως δίκαια έφθασε στην παραμονή. Ήταν καλύτερος, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο 23' με γκολ του Κουλουδή και να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 31' με τον Ανδριώτη, κάνοντας στη συνέχεια σωστή διαχείριση. Το μόνο που κατάφερε η Φίλια, η οποία έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, να μπορέσει να μειώσει λίγο πριν από το τέλος με τον Σιμόνι σε 2-1.

Στη Μόρια επίσης, η Αναγέννηση Γέρας αν και με αριθμητικό μειονέκτημα από την αποβολή του Τηνιακού στο 40' (2η κίτρινη), εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Κεραυνού, φθάνοντας στο δίκαιο για αυτή 3-1, που την έφερε στο -5 από την Φίλια. Άνοιξε το σκορ με τον Βλάμη στο 30' και διπλασίασε τα γκολ στο 57' με τον Χατζηκλειδαρά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χασαπάκης μείωσε το σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να βρουν τα δίχτυα εννιά λεπτά πριν από το τέλος πάλι με γκολ του Στρατή Χατζηκλειδαρά κάνοντας το τελικό 3-1.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΚΑΛΛΟΝΗ

Α' όμιλος

Προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πέρασε ο Οδ. Ελύτης, που νίκησε 6-1 τον ουραγό Αστέρα Ιππ., ενώ ο Αστέρας Νίκης θα περιμένει να του κατακυρωθεί το παιχνίδι με τον Αετό Β' και να επιστρέψει στην πρώτη θέση.

Στα Λουτρά, μόνο για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικός ο Αστέρας Ιππ. και η συνέχεια ήταν υπέρ των γηπεδούχων, που παρά τις απουσίες παικτών, δεν συνάντησαν προβλήματα να σημειώσουν και άλλα τέρματα. Χατ τρικ από τον Θέμη Νομίδη, ο Πλούκος πέτυχε τα άλλα δύο και το τελικό ο Καλουτζής. Ο Κόμβος πέτυχε το γκολ του Αστέρα Ιππ.

Στον Μανταμάδο, το γκολ του Ισαλάρι στο 31' ήταν αρκετό να δώσει το τρίποντο στην Δόξα Λέσβου, η οποία κράτησε ανέπαφη την εστία της, έχοντας σε καλή μέρα τις γραμμές της.

20η αγωνιστική

Ταξιάρχης-Δόξα Λέσβου        0-1

Οδ. Ελύτης-Αστέρας Ιππ.      6-1

Αστέρας Ν.-Αετός Λ.             3-0 α.α.

Αιολικός-Παλλεσβιακός                 0-3 α.α.

Βόρειος όμιλος

Εγγλέζικο σκορ στη Σκάλα, με Καλλονή - Καραβαγγέλη να διαφημίζουν το ποδόσφαιρο με την απόδοσή τους. Η Καλλονή νίκησε στο τέλος 4-3, αυξάνοντας την διαφορά ακόμη πιο πολύ από τον αντίπαλό της, αλλά και από την Άναξο που κόλλησε στο 0-0 με τον Μεσότοπο και σφράγισε και μαθηματικά την άνοδό της στη μεγάλη κατηγορία. Ο Καραβαγγέλης προηγήθηκε με τον Μαμάκο στο 4', οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 25' με τον Σαμπάνη και πήραν προβάδισμα με τον Παπασταύρου στο 47', όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πάλι με τον Μαμάκο στο 57'. Πέντε λεπτά μετά, ο Πλουμής έβαλε μπροστά την ομάδα του 3-3, ισοφάρισε η ομάδα της Στύψης στο 70' με τον Μαμάκο (χατ τρικ), όμως η εμπειρία του Μάκη Σαμπάνη έξι λεπτά αργότερα χάρισε στην ομάδα του την νίκη, που τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κανέλου στο 72'. Ο Καραβαγγέλης είχε στις καθυστερήσεις μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει.

ΛΗΜΝΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟ

ΠΡΩΤΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΟ ΚΑΣΠΑΚΑ 2-1

ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ & ΡΕΒΑΝΣ

Ο Ηρακλής έκανε το πρώτο βήμα να κατακτήσει το κύπελλο στη Λήμνο, νίκησε στην Ατσική 2-1 τον αξιόμαχο Κάσπακα και πάει με το αβαντάζ αυτό στον επαναληπτικό που θα γίνει στη Μύρινα.

Δυνατός ο πρώτος τελικός, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, για να πάρουν το αποτέλεσμα. Ο Ηρακλής μπήκε πιο αποφασισμένα, καταφέρνοντας να φέρει στην πίεση τον αντίπαλό του και μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών σημείωσε τα δύο του τέρματα. Στο 29' με σουτ από τον Βασίλη Κρίκη και στο 33' με τον Πέτρου. Άμεση, όμως, ήταν η αντίδραση του Κάσπακα, που μείωσε στο 38' με τον Πλαφά και παρά τις προσπάθειες των παικτών στην συνέχεια το σκορ δεν άλλαξε και όλα πλέον θα κριθούν στον επαναληπτικό.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Η ΣΑΠΦΩ

Μπορεί η Σαπφώ να μην αγωνίστηκε και το παιχνίδι με την πρωτοπόρο Αγία Παρασκευή να γίνεται σήμερα Τετάρτη στην Αθήνα, οι αντίπαλοί της όμως, αγωνίστηκαν. Ο Ακράτητος έχασε 10-0 από τον Ατρόμητο, αποτέλεσμα που εξυπηρέτησε την Σαπφώ, αφού κράτησε το +4 από τον αντίπαλό της.