Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία25 Μαιου 2021

Γ  ΕΘΝΙΚΗ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ-ΑΙΑΣ  ΣΑΛ.  2-0

Παρουσιάστηκε  αγχωμένος για  την νίκη, πεισματάρης δυνατός    και  δικαιωμένος μέχρι  το  τέλος.  Είχε  ευκαιρίες  δοκάρι (66')με τον Μπουρούς  και με  γκολ, των Λαμπράκη (83' Μπουρούς  (90+2) δάμασε τον σκληροτράχηλο  Αίαντα,  μένοντας  συγκάτοικος  με  την Θύελλα, όμως η πρωτιά θα κριθεί στο φινάλε. Αποβλήθηκε  από τον πάγκο ο αναπληρωματικός κίπερ Ζαχαρής .

ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΕΙ

Ο Αιολικός μπορεί να νίκησε δίκαια και καθαρά 2-0 τον Αία Σαλαμίνας,  να πήρε  ακόμη τρεις  βαθμούς, όμως  τα  χαμπέρια  από την Ραφήνα δεν ήταν  χαρμόσυνα και  ασφαλώς του άφησαν πικρή γεύση,  μια  στροφή πριν από  το  φινάλε.

Η ευρεία  νίκη  της  αντιπάλου του, Θύελλας  σε  συνδυασμό  με τα  δικά του δύο γκολ, την ήττα του Ακράτητου, ο οποίος  είναι ο  επόμενος  αντίπαλος κάνουν ακόμη πιο  δύσκολη  την αποστολή για την πρωτιά  στον όμιλο.  Θεωρητικά όμως, όπως συνήθως  συμβαίνει   στο ποδόσφαιρο  για την ομάδα της Μυτιλήνης  υπάρχει  ακόμη μια  τελευταία  ευκαιρία, την οποία  θα  την εξαντλήσει  την 6η  Ιουνίου αντιμετωπίζοντας την ομάδα των Αν. Λιοσίων, που με τα  σημερινά  δεδομένα  αλλάζει  κατηγορία  και  στην μεταξύ  τους  αναμέτρηση  χρειάζεται  την νίκη και  μόνο.

Δυνατός  αντίπαλος  που οι παίκτες   του αγωνίστηκαν με πάθος  λες  και ήταν σε  διατεταγμένη   αποστολή, παίζοντας  δυνατά και πολλές  φορές, βγαίνοντας  έξω από  τα όρια  του  παιχνιδιού με  αρκετές  καθυστερήσεις,  ώστε να κάνουν την ζημιά γεγονός,  που  εξόργισε  τους  παίκτες του  Παπασπύρου, που όμως μπόρεσαν να συγκράτησαν  τα νεύρα  και τον θυμό  που έτρεφαν για τον αντίπαλο παραμένοντας πιστοί και  προσηλωμένοι  στο   αγωνιστικό   καθήκον τους .

Ο Αιολικός  δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε. Είχε περισσότερες  ευκαιρίες  από τον αντίπαλο του, που και  αυτός με  την σειρά  του  απείλησε. Ο θετικός -όσες  φορές χρειάσθηκε να  επέμβει Πιττάτζηις, η  καλή  αμυντική  γραμμή  και  η  έμπνευση  του Παπασπύρου να περάσει  δεύτερο χαφ τον Λαμπράκη, βγάζοντας  τον Κεσίδη  που  επίσης  έτρεξε πολύ στο τέλος, τον δικαίωσε. Ο χαρισματικός  μεσοεπιθετικός,  πέρασε  μπάλες στην εστία του Βουτσινά,  εκτέλεσε  τα  στημένα  και ευτύχησε  να  σκοράρει  στο  83΄ με περιπετειώδη τρόπο και ν' ανοίξει  τον  δρόμο  για  την νίκη. Απλά  ο  Μπουρούς  σκόραρε  εις  βάρος  της  παλιάς  του  ομάδας  στο  2ο  λεπτό των καθυστερήσεων, κλειδώνοντας  την νίκη  για την ομάδα  του, η οποία όμως  ήθελε περισσότερα γκολ, αφού στην συγκεκριμένη φάση παίζουν σημαντικό ρόλο. Επίσης, απώλεια και μάλιστα  σημαντική, η  απουσία  του  Σρέσκοβιτς,  με πρόβλημα  στον αυχένα όπως και  αυτή του τραυματία   και  απόντα  από  τα  τελευταία ματς  Κατσίκη, είχε  ως  αποτέλεσμα  την αποδυνάμωση των γραμμών.

Δυνατό  το  ξεκίνημα  και  για  τις  δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι  θα  μπορούσαν να  είχαν  προηγηθεί  σε  δύο καλές  περιπτώσεις  την πρώτη στο  7'  με  την όμορφη σέντρα από τον Ψάνη και  την κεφαλιά  του Μίλιτς που πέρασε  έξω  από  το  δοκάρι του Βουτσινά  και  την άλλη, με  το  σουτ  από  τον Λαμπράκη, το οποίο  δεν βρήκε  τον στόχο. Ο Αίας  απάντησε  με  σουτ  φάουλ του Πινέιρο (27') που  κατέληξε  έξω,  όπως την ίδια  τύχη  είχε το  ανάποδο  ψαλίδι  του Μίλιτς  δύο λεπτά  αργότερα.

Ο φιλοξενούμενος άγγιξε  το  γκολ  στην καλύτερη  του  στιγμή  στο  35' με  τον Πινέιρο να βγάζει   σε  θέση  βολής  τον Πάβλιτς,  αλλά  ο Πιττάτζηις  σωτήρια  επενέβη. Ο Βραζιλιάνος  στο 41' είχε  την έμπνευση να  νικήσει με  δυνατό  σουτ  τον κίπερ  του Αιολικού, όμως πάλι  με  όμορφη  απόκρουση  παραχώρησε κόρνερ.  Με  δύο καλές  στιγμές ολοκληρώθηκε το πρώτο  μέρος. Στο  43΄ ξανά  ο Κροάτης  επιθετικός   σε   τετ α  τετ  με  τον Κύπριο  γκολκίπερ   τον πλάσαρε  επιτυχώς, όμως ο  Ζώνας  απομάκρυνε τον κίνδυνο  και  η  απάντηση  του  Αιολικού στις  καθυστερήσεις  με  πρωταγωνιστή τον Ψάνη με  δυνατό  σουτ, όμως ο Βουτσινάς  απέκρουσε.

ΘΥΕΛΛΑ Ρ.-ΑΕΤΟΣ  6-0

Βατερλό  για  τον Αετό  που  χάλασε  την καλή  του  εικόνα   με την παρουσία  του   και  υποβιβάστηκε  και μαθηματικά .  Αποκαρδιωτική  εμφάνιση  με μια μόνο  φάση υπέρ  του , λάθη επί λαθών και  συντριβή με  6-0 . Δεν βοήθησε  τον Αιολικό το  σκορ. Χωρίς αρχή μέση και  τέλος η παρουσία  των Μυτιληνιών  που  βρέθηκαν από  το  ημίχρονο  πίσω στο  σκορ  με  3-0 .

ΒΟΥΛΙΑΞΕ  ΣΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ

Ο Αετός πήγε να  αγωνιστεί  με την Θύελλα  για  την τιμή και  την ιστορία  του  γνωρίζοντας  ότι  το  έργο μόνο  εύκολο δεν θα ήταν.  όμως  η  παρουσία  του εκεί  δεν τον αντιπροσώπευσε  σε  κανένα  σημείο του παιχνιδιού. γνωρίζοντας την πιο βαριά του ήττα  σε  επίπεδο  Γ  εθνικής, αλλά  και  δεν βοήθησε  τον Αιολικό ο οποίος  ήλπιζε  σε  χαρμόσυνο  γεγονός  ή σκορ  μικρό ώστε  η  αντίπαλος  να μην μπορέσει και  ξεφύγει  στα  γκολ. Τελικά   τίποτα  από  αυτά  δεν έγινε και  τώρα  ο  Αιολικός  πολύ  δύσκολα  θα μπορέσει να  είναι  αυτός πρώτος  την 6η Ιουνίου  στο  φινάλε .

Η  βαριά  ήττα  ασφαλώς  και  δεν άρεσε  στα Λουτρά, αλλά  και  στους  φίλους   του  Αιολικού που άλλα περίμεναν και  αλλά  τους ήρθαν από  την Ραφήνα.

Η Θύελλα  όχι  μόνο  κέρδισε  και έμεινε  συγκάτοικος  με  τον Αιολικό στην κορυφή,  σημείωσε και έξι γκολ  που την κάνει  πρώτο  φαβορί για  την πρωτιά. Ο αγώνας της Ραφήνας δεν αντέχει  σε  κριτική,  αφού  από  νωρίς  οι παίκτες  του Νίκου Μεσολόγγη, έδειξαν τις  διαθέσεις  τους. Βγήκε  ο τρόπος  ανάπτυξης  στο παιχνίδι  και με  εννιά  ευκαιρίες  μπόρεσε  και πέτυχε έξι  γκολ που της  έδωσαν μια εύκολη από κάθε άποψη  νίκη.

Νωθρός   φοβισμένος και ....ακίνδυνος

Από  τρία  γκολ  πέτυχαν οι  γηπεδούχοι  σε  κάθε  ημίχρονο  την στιγμή που οι νησιώτες  δεν έδειξαν πού  βρίσκονται  και  μόνο σε μια  περίπτωση  απείλησαν με  τον Χρυσάφη  στο 13'  όταν ο  επιθετικός   του  Αετού  από  καλή  θέση  επιχείρησε να κρεμάσει τον Σταματόπουλο που έκανε  έξοδο, αλλά  η  μπάλα  δεν του  έκανε  τη χάρη. Αυτή ήταν η μοναδική καλή  στιγμή  σε όλο το ματς  και  τίποτα  το  αξιόλογο  στην  συνέχεια. Νωρίτερα  οι  γηπεδούχοι  είχαν  δοκάρι (11ο) σε  κεφαλιά  του Μανουσάκη  και  στην συνέχεια  άνοιξαν λογαριασμό με  τα  δίχτυα (16ο)  με  σκόρερ τον Σπάρταλη  ο οποίος  εκμεταλλεύτηκε  όμορφη  σέντρα  του  Δρόση και  από  κοντά  με  εξαιρετικό  σουτ  παραβίασε  τα  δίχτυα  του  Παπάζογλου. Στο  29΄ ο Παπάζογλου  εξουδετέρωσε  δυνατό  σουτ  του  Δημητρίου ενώ η Θύελλα  διπλασίασε   τα  τέρματα  της  στο  41'  με πρωταγωνιστή ξανά  τον Σπάρταλη ο οποίος πήρε  πάσα  από  τον Ντόσκα  για  το  2-0. Στις καθυστερήσεις  του ημιχρόνου  ο  Αετός  δέχθηκε  ακόμη ένα  γκολ, το  οποίο  σαφώς θα  μπορούσε   να  είχε αποφύγει. Ο Δρόσος κέρδισε πέναλτι το οποίο  αμφισβήτησαν οι  φιλοξενούμενοι, ο Γεραγωτέλλης ξεγέλασε  τον Παπάζογλου για να  γράψει  το  3-0.