ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΟΛΥΜΠΟΣ 2-0

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΛΕΙ ΟΦ ΤΙΤΛΟΥ

ΕΙΧΕ ΚΙΝΗΤΡΟ - ΟΥΣΙΑ & ΝΙΚΗΣΕ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο μίνι πρωτάθλημα ο Ατρόμητος, καθώς υπέταξε με σκορ 2-0 στο «Κ. Κεντέρης» τον Όλυμπο, προσθέτοντας τους τρεις πρώτους βαθμούς του. Δεν ικανοποίησαν τους εκατό περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο λεκανοπέδιο οι δύο ομάδες. Η απόδοση του Ολύμπου επηρεάστηκε από σοβαρές απουσίες, με αποτέλεσμα να μείνει μακριά από προηγούμενες καλές εμφανίσεις και  στο τέλος να υποστεί την ήττα. Ο Ατρόμητος έπαιξε για την νίκη που την ήθελε διακαώς, καθώς μπήκε με χαμηλό συντελεστή (30β) βάσει  προκήρυξης στα πλέι οφ, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μιχάλη Ελευθερίου, που σκόραρε στο πρώτο και σχετικά νωρίς στο ξεκίνημα και ακολούθως στην επανάληψη χάρισε το πολύτιμο τρίποντο. Λίγες οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, πολλές, όμως, οι  κίτρινες, οκτώ στο σύνολο και μία κόκκινη, που προκάλεσαν την δυσαρέσκεια του προπονητή Χρήστου Παπαδόπουλου και των ανθρώπων της ομάδας. Την άγουσα πήρε ο Δημήτρης Μουτσογιάννης με δεύτερη κίτρινη, έξι λεπτά πριν το τέλος, ο οποίος χάνει το αυριανό παιχνίδι με τον Αίγειρο. Εκτός από το γκολ στο ημίωρο του ημιχρόνου από τον Μιχάλη Ελευθερίου μετά από όμορφη πάσα από τον Γρούβα και υποδειγματικό τελείωμα του πρώτου για το προβάδισμα, καλές στιγμές  καταγράφηκαν, μια κεφαλιά νωρίτερα από τον Τζιώτη για λογαριασμό του Ολύμπου που πέρασε  έξω από τα δοκάρια, καθώς και ένα  σουτ  από καλή θέση  του Καλαφάτη, το οποίο δεν βρήκε στόχο. Ο Ατρόμητος  με την σειρά  του  απείλησε στο  33' με  τον Ελευθερίου στην καλύτερή του στιγμή μετά το γκολ.

Κάπως ζωήρεψε το 2ο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να  δώσουν ρυθμό και το γκολ στο 54' από πλευράς γηπεδούχων άλλαξε την ροή στην αναμέτρηση. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής Ελευθερίου  αξιοποίησε ξανά όμορφη πάσα από τον Σεφουλάι αυτή τη φορά,    διπλασιάζοντας  τα  γκολ της ομάδας  του. Από το σημείο αυτό, η ομάδα της Αγιάσου βρήκε  τα πατήματα στο παιχνίδι της, αλλά και πάλι έδειξε να της λείπει η φρεσκάδα, η ζωντάνια και η δημιουργία  φάσεων στην εστία του Πάπαρη, ο οποίος  δεν απειλήθηκε σε μεγάλο βαθμό. Αξιόλογη στιγμή το σουτ φάουλ του Πετρουζέλλη, που ο γκολκίπερ απέκρουσε,  καθώς και ένα σουτ από τον ίδιο που κατέληξε έξω από τα δοκάρια. Από την πλευρά του ο Ατρόμητος, που στο τελευταίο πεντάλεπτο έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Μουτσογιάννη (είδε χέρι) καλές στιγμές είχε με Κλάους και Χατζηκυριάκο.

ΑΙΓΕΑΣ - ΑΙΓΕΙΡΟΣ 1-2

ΣΤΟ ...ΧΕΡΙ ΤΟΥ

Πολύ σημαντική εκτός έδρας επικράτηση πέτυχε ο Αίγειρος, ο οποίος νίκησε 2-1 τον Αιγέα στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με πολλές φάσεις και από τις δύο πλευρές. Η ομάδα των Μιστεγνών κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Χατζηκλειδαρά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κόρνερ του Σπάρταλη και με κεφαλιά νίκησε τον Γεωργιάδη. Όμως, στο 7ο λεπτό ο Αιγέας αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Άνταμ, ο οποίος μετά από σέντρα του Καραμπέτσου από τα δεξιά πρόλαβε τον Κουμπά στην έξοδό του και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στη συνέχεια, το παιχνίδι περιορίστηκε κυρίως στο χώρο του κέντρου, με τις φάσεις να είναι λιγοστές, όπως αυτή του Άνταμ στο 31' με το σουτ του να περνά δίπλα από τα δοκάρια, ενώ και στο 39' ο Γιάννης Βελούτσος καθυστέρησε να εκτελέσει το σουτ, με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στον Κουμπά να βγει και στην πτώση του παίκτη του Αιγέα, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 44' και ήταν για τον Αίγειρο, όμως το σουτ του Σπάρταλη μετά από συνεργασία με τον Χατζηκλειδαρά έφυγε άουτ χτυπώντας στο εξωτερικό δίχτυ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν διαφορετικά, με το παιχνίδι να έχει αρκετές ευκαιρίες και από τους δύο. Για τον Αιγέα απείλησαν οι Χρυσάφης στο 65', Άνταμ στο 73', ενώ από τον Αίγειρο αυτοί που έκαναν τις φάσεις ήταν οι Τριλιανός στο 59', Βουργουτζής στο 69' και Δασκάλου στο 80'. Πάντως, η πιο μεγάλη ευκαιρία από πλευράς Αιγέα καταγράφηκε στο 85', όταν ο Σαββέλης με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουμπά. Στο 87' ο Καβαλίκας από πλευράς Αιγείρου έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή κόντραρε σε αμυντικούς της ομάδας του Πλωμαρίου. Όμως ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης, που μάλιστα έχει μπει στο ματς ως αλλαγή, κατάφερε να κάνει το 1-2 με σουτ ύστερα από ωραία σέντρα του Καφαλούκου. Τίποτα δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά, με τους παίκτες του Αίγειρου να πανηγυρίζουν αυτή τη σημαντική επικράτηση.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ιστορική επιστροφή για τον Παλλεσβιακό, που ακολούθησε τον Αρίωνα Παλαιοκήπου στην μεγάλη κατηγορία με την νίκη 3-0 επί του Ορφέα. Προηγήθηκε, αλλά στο φινάλε δέχθηκε την ισοφάριση ο Ατρόμητος από την Θύελλα 1-1 στην προτελευταία στροφή των πλέι οφ.

ΑΝΕΒΗΚΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ

Μετά από έναν χρόνο μακριά από την μεγάλη κατηγορία, ο ιστορικός Παλλεσβιακός επέστρεψε για να παραμείνει. Νίκησε με 3-0 τον Ορφέα Κ. και πανηγύρισε την άνοδο, που ήθελε από την αρχή της χρονιάς. Μια άνοδος που ήρθε δίκαια, αφήνοντας στα κρύα του Λουτρού τον Ατρόμητο, ο οποίος και αυτός πάλεψε, όμως η ήττα  στο μεταξύ τους ντέρμπι αποδείχθηκε καθοριστική, για να κατακτηθεί το  δεύτερο προνομιούχο εισιτήριο.

Εύκολη νίκη, η οποία  διαγράφηκε από τα πρώτα λεπτά, με πρωταγωνιστή τον δαιμόνιο Έντι Αζάμπι, ο οποίος σκόραρε στο  10' και στο  64' με κεφαλιά. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε  ο  Γονιδέλλης με  σουτ.

Στην Μόρια, ο Ατρόμητος  γνώριζε  εκ των προτέρων ότι πολύ  δύσκολα ο αντίπαλός του θα έχανε, εντούτοις ήταν η ομάδα που από το πρώτο κιόλας λεπτό σφυροκοπούσε την Θύελλα, χωρίς να μπορέσει να  σημειώσει το γκολ. Η εδαφική υπεροχή καρποφόρησε  στο  86'  με κεφαλιά  του Τζιθριώτη και ενώ όλα έδειχναν  ότι  η νίκη γοήτρου θα ήταν δική του, η ομάδα της Πηγής κατάφερε  στην εκπνοή του ματς  να ισοφαρίσει με κοντινό σουτ  του Γιακαλή και να  διαμορφώσει το τελικό 1-1. Με το τελευταίο σφύριγμα, ο Ταξιάρχης  Βασιλέλλης αποβλήθηκε από τον διαιτητή Δουκάκη.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ

ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος έπαιξε για ένα εξάμηνο στον Διαγόρα ως δανεικός από ομάδα του Λουξεμβούργου. Ο νεαρός αμυντικός, που είχε καλή παρουσία στο σύλλογο της Αγίας Παρασκευής, παρότι δεν κατάφερε να μείνει στην κατηγορία, μίλησε στο «Δ» για τη χρονιά που πέρασε, ποιοι παράγοντες έπαιξαν το ρόλο τους στον υποβιβασμό του Διαγόρα, πώς είδε γενικά τον όμιλο, αλλά και για τα μελλοντικά του σχέδια.

-Υπάρχει απογοήτευση από τον υποβιβασμό του Διαγόρα. Πιστεύεις ότι έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, την παραμονή της ομάδας σου καθόρισαν άλλοι εξωαγωνιστικοί παράγοντες;

«Σίγουρα ένας υποβιβασμός δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Υπάρχει ακόμα απογοήτευση, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο και γενικά ο αθλητισμός, με τις όμορφες στιγμές, αλλά και τις άσχημες.

Δεν μπορώ να κρίνω εγώ τα εξωαγωνιστικά, εγώ θα σας μιλήσω μόνο για τα αγωνιστικά. Η παραμονή ήταν στο χέρι μας και δυστυχώς, δεν τα καταφέραμε».