Τρίτη 20 Μαρτίου 2018

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία20 Μαρτιου 2018
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ 1-1

Ισόπαλο κατέληξε το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Αιολικό και τον Διαγόρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζέκα στο 30΄ με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 59΄ με τον Λαμπράκη. Αγώνας διαφήμιση για το Λεσβιακό ποδόσφαιρο. Σε δύσκολη θέση πλέον η ομάδα της Αγίας Παρασκευής.

«Χ» ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αιολικός και Διαγόρας ήρθαν αντιμέτωποι στο τοπικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής με το τελικό 1-1 να αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα ειδικά στην πλευρά του Διαγόρα διότι ο Αιολικός ουσιαστικά έχει σωθεί. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Φώτη Θανέλλα να μπαίνει με ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο, όμως την πρώτη τελική την είχαν οι Μυτιληνιοί, με τον Ποτουρίδη να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Στο 28ο λεπτό ο Διαγόρας απείλησε για πρώτη φορά με τον Αχείμαστο, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Ζαχαρή. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής άνοιξε το σκορ, όταν από τα αριστερά ο Τζόρνταν έβγαλε σέντρα η μπάλα έφτασε στον Τζέκα και αυτός με το κεφάλι την έστειλε στο βάθος της δεξιάς γωνίας του Αιολικού, με τον σκόρερ και τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα αυτό το γκολ. Οι Μυτιληνιοί πάντως, δεν πτοήθηκαν από το τέρμα του Διαγόρα και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 35΄ με τον Πουτουρίδη να φεύγει τετ α τετ με τον Μαλλή ο φορ του Αιολικού έκανε ένα χλιαρό πλασέ και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Η τελευταία φάση καταγράφηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ήταν και πάλι για τον Αιολικό, με τον Λαμπράκη να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, τον Καπταγιάννη να πιάνει εξ΄ επαφής κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

ΦΩΤΗΣ ΘΑΝΕΛΛΑΣ

Η ΤΥΧΗ ΠΛΕΟΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΛΛΩΝ

«Κατ' αρχάς συγχαρητήρια στο ποδόσφαιρο της Μυτιλήνης, το οποίο κατάφερε σήμερα δύο κορυφαίες ομάδες του νησιού να κληθούν σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, με διαφορετικούς στόχους και να βγει ένα πάρα πολύ όμορφο ματς, χωρίς το παραμικρό παρατράγουδο, με εξαιρετική συμπεριφορά των φιλάθλων και των δύο ομάδων και αυτό πραγματικά σας ανήκει και σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Οφείλω να πω ένα μπράβο στους ποδοσφαιριστές μου και στον κόσμο της Αγίας Παρασκευής για τη βοήθειά τους, γιατί κατέθεσαν ψυχή σήμερα και είχαν ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν και το σκορ και στο δεύτερο πιθανόν από μία ολιγωρία σε μία πολύ καλή οργανωμένη επίθεση του Αιολικού δεχτήκαμε το γκολ, τα πόδια βάρυναν, προσπαθήσαμε να γυρίσουμε πάλι το παιχνίδι γιατί για εμάς μονόδρομος ήταν η νίκη, αλλά δεν το καταφέραμε. Είναι αυτό που λέω, ότι μέχρι σήμερα είχαμε την τύχη στα χέρια μας, τώρα δυστυχώς, η τύχη αυτή θα βρίσκεται στα πόδια άλλων ομάδων και διαφόρων παραγόντων. Εμείς οφείλουμε να πάρουμε το εντός έδρας παιχνίδι που έχουμε με την Τριγλία, να κερδίσουμε και το τελευταίο, να φτάσουμε στους 28 βαθμούς και μετά να περιμένουμε συνδυασμούς αποτελεσμάτων για να καταφέρουμε να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία».

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΕΠΕΣΑΝ ΕΡΜΗΣ - ΤΡΙΓΛΙΑ

ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ

Δύο ακόμη στροφές απέμειναν μέχρι να  τελειώσει  το πρωτάθλημα   και  η  αγωνία  παραμένει στα ύψη όσον  αφορά την παραμονή.

Η 20η αγωνιστική ξεκαθάρισε και μαθηματικά τον υποβιβασμό της Τριγλίας Ραφήνας και του Ερμή Κιβερίου, ενώ παλεύουν για να  σωθούν άλλες  τέσσερις  ομάδες, μεταξύ  αυτών και ο  Διαγόρας, που πήρε  ισοπαλία  1-1  στο  τοπικό ντέρμπι  με  τον Αιολικό.

Η Τριγλία μπορεί να κέρδισε 1-0 τον Ερμή, δεν μπορεί, όμως, στις  εναπομείνασες αγωνιστικές να φθάσει τους 28 βαθμούς ή περισσότερο. Ο Διαγόρας  θα πρέπει  να κάνει  δύο  νίκες  με  Τριγλία και  Ερμή, για να πάει στους 28 και θα περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων. Χρυσό βαθμό πήρε στο  Άργος ο Πανθηραϊκός 0-0, αλλά δεν σώθηκε, ακόμη νίκη εκτός πήρε  η Θύελλα  στην έδρα  του Ταμυναϊκού  2-0  και  ελπίζει να σώσει την παρτίδα και τέλος, η Χαλκίδα παρέμεινε και μαθηματικά, αφού νίκησε στην έδρα τον Αήττητο με 2-0.

A' KATHΓΟΡΙΑ

Ο Όλυμπος σκόρπισε με 6-2 τον Ατρόμητο και  είναι μόνος  του στην 2η θέση, ένα μόλις βαθμό από τον Αίγειρο, που κρατά την κορυφή και είχε εύκολο έργο 7-0 τον Κεραυνό. Πρώτη εντός έδρας απώλεια για τον Αιγέα, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τον Αετό, ο οποίος έχει ακόμη ελπίδες για την τετράδα. Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πήρε ο  Ανδρονικάς 2-1 τον Μεσότοπο και σώθηκε και μαθηματικά. Νίκες επίσης, για Πολιχνίτο 2-1 τον Αρίωνα Μηθ., Αλκιβιάδη 4-2 τον Αχιλλέα και Γέρα 2-0 τον Οδ. Ελύτη στην προτελευταία στροφή (25η) του πρωταθλήματος.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

Σε χαλαρούς ρυθμούς αγωνίστηκε ο Αίγειρος στην Θερμή με τον Κεραυνό  συντρίβοντάς  τον με  7-0, περνώντας  πάλι μόνος  του στην πρώτη θέση. Παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική, αφού ήταν μονόλογος  για την ομάδα του Αίγειρου, που επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και με νίκη στο τελευταίο παιχνίδι με τον Ανδρονικά  κατακτά την πρωτιά. Χατ τρικ πέτυχε ο Παντελής Σπάρταλης, δύο  σημείωσε ο Χατζηκλειδαράς και από ένα γκολ οι  Καβαλίκας, Τηνιακός.

Φωτιές έβγαζε ο Όλυμπος και με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο  ημίχρονο (έργο Θ. Παπαλόπουλου) συνέτριψε με το επιβλητικό  6-2 τον Ατρόμητο και βρίσκεται μόλις έναν πόντο  από την κορυφή. Πολύ καλό ποδόσφαιρο, με ρυθμό, φαντασία και δημιουργία φάσεων, όταν βρέθηκαν πίσω  στο  σκορ  με  δύο  γκολ  διαφορά  από τον αντίπαλο. Από την άλλη, μόνο το πρώτο ημίχρονο κρατάν στον Ατρόμητο και τίποτα περισσότερο. Η ομάδα γνώρισε την πιο βαριά ήττα  στην ιστορία  της  και πλέον αν δικαιωθεί  ο  Πολιχνίτος  και  επιστραφούν οι  βαθμοί, τότε κινδυνεύει να μείνει εκτός  τετράδας. Ο Γρούβας  στο  19'  μετά  από  λάθος  στην άμυνα άνοιξε το σκορ, με τον ίδιο παίκτη  λίγα  λεπτά  μετά, πάλι με σουτ  εντός περιοχής, να τα διπλασιάζει. Ο Όλυμπος μπήκε  στο παιχνίδι με το  γκολ του Τσομπανέλλη στο  33'  μετά  από φάση  διαρκείας  στα καρέ των φιλοξενούμενων. Με την σέντρα  στο  δεύτερο μέρος, ο Μάριο Καλούλι με ωραία προσπάθεια  έφερε  το  ντέρμπι στην ισοπαλία και από το λεπτό αυτό μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, ο Όλυμπος. Στο 64' ο Καλαφάτης με όμορφη μπαλιά  τροφοδότησε τον Τσομπανέλλη και αυτός από κοντά πέτυχε το  δεύτερο προσωπικό γκολ και το 4-2 για την ομάδα  του. Η υπεροχή της ομάδας της Αγιάσου, επέφερε και ένα πέμπτο τέρμα, με τον Μάριο  Καλούλι  να  εκτελεί φάουλ, η μπάλα να καταλήγει πάνω  στον  νεαρό γκολκίπερ Βογιατζή, που αντικατέστησε τον τραυματία Παπαδέλλη, αυτός  ξεγελάστηκε, του έφυγε η μπάλα, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 4-2.  Τρία λεπτά πριν το τέλος, ήταν η  σειρά  του Πετρουζέλλη να  βρει τα  δίχτυα με δυνατό σουτ, κάνοντας  το  5-2  και  στις  καθυστερήσεις  του ματς, πάλι ο Βοιγιατζής δεν υπολόγισε σωστά την σέντρα από τα πλάγια  του Λιγγέλη με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και εν συνεχεία στα  δίχτυα για το τελικό 6-2.