Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2018

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία16 Ιανουαριου 2018
AE ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-1

Πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό απέκτησε στο Κρανίδι, διατήρησε το αήττητο των τελευταίων αγωνιστικών ο Αιολικός και συνεχίζει. Ο Ποτουρίδης το παρθενικό γκολ (71'), ισοφάρισε το γκολ του Τρέσα στο 64΄.

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ & ΣΤΗΝ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ

Ο Αιολικός αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ισόπαλος  με το ίδιο σκορ εκτός έδρας και κράτησε το αήττητο που κατέχει στις τελευταίες αγωνιστικές. Θετικός ο πόντος, παίζοντας με μια ομάδα από την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο, ζητώντας αυτή την φορά να βγει νικητής. Μπορεί στο πρώτο 45λεπτο να μην ήταν και τόσο  καλός,  δεν ένιωσε, όμως και  την απειλή της αντιπάλου ομάδας, η οποία κίνησε τις διαδικασίες  για το  γκολ, δεν το επέτρεψε, όμως, ο Ζαχαρής και η αμυντική γραμμή, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 0-0. Ο Ψυρρόπουλος θέλησε να ανακατέψει την τράπουλα στην επανάληψη, ώστε  να κάνει  πιο  γρήγορη και  επιθετική την ομάδα  του, η Ερμιονίδα, όμως, ήταν αυτή που  προηγήθηκε στο  σκορ και  συγκεκριμένα  στο  69' με τον Τρέσα, ο οποίος βρέθηκε  αμαρκάριστος  στην περιοχή κάνοντας την ζημιά και δίνοντας  την πρωτοπορία  στην ομάδα του.

Ο Αιολικός αντέδρασε σύντομα και στο 71' ο νεοαποκτηθείς Θέμης  Ποτουρίδης εκμεταλλεύτηκε γρήγορη αντεπίθεση, έγινε κάτοχος της  μπάλας και από κοντά πλάσαρε ιδανικά για την ισοφάριση. Ο Αιολικός  προσπάθησε και έψαξε να πετύχει ένα ακόμη γκολ, το οποίο θα του  έδινε την νίκη, οι παίκτες του, όμως, βρήκαν κλειστούς τους  διαδρόμους. Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους  καταγράφηκε στο 87' με τον Χρήστου, ο οποίος  είχε  περάσει  ως  αλλαγή, αλλά από ευνοϊκή θέση δεν ολοκλήρωσε.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕ Ερμιονίδας: Στεφανίδης, Κασαπίδης, Βασιλέρης (78'λ,τ Βιρβίλης), Τζιέρης, Μπισμπισίδης, Κιοσές, Σταθόπουλος, Παλαιοπάνος, Μακρίδης, Τρέσα, Τριμπόνιας (68' Σαλταπίδας)

Αιολικός: Ζαχαρής, Κριπιντίρης, Τάχιας, Λαλάς, Κρητικός, Διακορώνας, Παληγεώργος, Παλαμουτσής (60' Χρήστου), Μπουρούς (78' Κουτσούμπας), Λαμπράκης (80' Καδής), Ποτουρίδης (86' Καπταγιάννης).

ΚΩΣΤΑΣ ΨΥΡΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ & ΤΗ ΝΙΚΗ

Γνωρίζαμε πως η Ερμιονίδα είναι πολύ καλή στην έδρα της. Είναι ποιοτική ομάδα, είχαμε πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας στο παιχνίδι, και ο αντίπαλος φυσικά ήθελε τους βαθμούς. Σε ένα γήπεδο λασπωμένο δεν μπορούσαμε να έχουμε ισορροπία, ήταν καλύτεροι αυτοί θεωρώ στο πρώτο ημίχρονο, πιστεύω ότι στο δεύτερο ισορροπήσαμε, ρισκάραμε κιόλας παραπάνω και ευτυχίσαμε να σκοράρουμε με ένα γκολ του Ποτουρίδη, που είναι ο δεύτερος παίκτης που ήρθε στην ομάδα και σκόραρε και αυτός στο πρώτο του παιχνίδι, όπως έγινε την προηγούμενη αγωνιστική με τον Κουτσούμπα. Είχαμε και την ευκαιρία με τον Χρήστου να πετύχουμε και ένα δεύτερο γκολ και από κει και πέρα, περιμέναμε το χρόνο να δούμε πώς θα πάει το παιχνίδι γιατί δυσκολεύονταν πάρα πολύ οι κινήσεις των ποδοσφαιριστών σ' αυτό τον αγωνιστικό χώρο, οπότε ήρθε αυτό το αποτέλεσμα προς το τέλος, το επιθυμητό.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ 0-1

Αρκετά καλά στάθηκε ο Διαγόρας απέναντι στον Αήττητο, που συνεχίζει ακάθεκτος προς τον τίτλο. Ένα γκολ έκρινε το ματς. Πολλές χαμένες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι. Κομβικής σημασίας πλέον το παιχνίδι με τον Πανθηραϊκό.

ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Διαγόρας την Κυριακή το μεσημέρι από τον πρωτοπόρο Αήττητο, αφήνοντας πάντως καλές εντυπώσεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Η ομάδα του Στέλιου Μουντανάρη ήθελε να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα, ειδικά μετά την σπουδαία νίκη που σημείωσε απέναντι στον Ερμή Κιβερίου την περασμένη Τετάρτη. Σε ένα γεμάτο γήπεδο, ο Διαγόρας μπήκε καλά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό ζήτησε πέναλτι, όταν μετά από σέντρα του Παρέλλη η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού των αντιπάλων, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για αυτή τη φάση. Στη συνέχεια, ο Αήττητος ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, απείλησε στο 6' με σουτ του Φαρινόλα και με τον Γκούλας στο 9', του οποίου η προσπάθεια πέρασε άουτ. Η ομάδα των Σπάτων συνέχιζε να πιέζει και έχασε και άλλες ευκαιρίες με χαρακτηριστική αυτή του Κρητικού στο 22'. Ο Διαγόρας είχε ένα σουτ με τον Τζόρνταν, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μιχελή.

A' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Το αήττητο του Ολύμπου που κρατούσε από το ξεκίνημα έσπασε ο Μεσότοπος, νικώντας με 1-0 και δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στον αγώνα. Με το 3-0 με τον Πολιχνίτο, ο Αίγειρος έμεινε μόνος πρώτος, με τον Αιγέα να βγαίνει νικητής στο ντέρμπι 3-2 τον Ατρόμητο στο Πλωμάρι και να περνά στην 2η θέση. Εύκολη νίκη πήρε ο Αετός 3-0 επί του Κεραυνού και βλέπει καθαρά την τετράδα. Νίκες ουσίας για Αρίωνα 2-1 τον Αχιλλέα και Γέρα 1-0 τον Αλκιβιάδη στον Παπάδο. Στο τέλος ο Ελύτης ισοφάρισε σε 3-3 τον Ανδρονικά σε έναν χορταστικό από όλες τις πλευρές αγώνα.

ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ

Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας απέδειξε ότι παραμένει πάντα δυνατός και δύσκολος αντίπαλος. Στο ντέρμπι με τον Ατρόμητο πήρε δίκαιη νίκη με 3-2, ανεβαίνοντας δεύτερος και καταδιώκοντας τον πρωτοπόρο Αίγειρο. Πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Χρήστος Τάκας, ο οποίος με τρεις ασίστ αποδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης μαζί με τον Άνταμ, που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ στο ντέρμπι. Στο 29' σε φάουλ του Τάκα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 36' μετά από κόρνερ του Τάκα με κοντινή προβολή τα διπλασίασε βάζοντας τις βάσεις για την νίκη της ομάδας του. Ο Ατρόμητος μείωσε σε 2-1 με τον Σπηλιωτόπουλο στο ντεμπούτο με την φανέλα του Ατρόμητου, όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε σέντρα από τον Τάκα ο Μαμάκος ανέβασε το σκορ στο 3-1. Ο Μιχάλης Ελευθερίου μείωσε σε 3-2 δίνοντας περισσότερο ενδιαφέρον, ευκαιρίες χάθηκαν στην συνέχεια, με τον Ατρόμητο να διαμαρτύρεται για μια φάση στις καθυστερήσεις, για το αν η μπάλα πέρασε την γραμμή σε σουτ του Ζαφειρίου και σε χέρι αντιπάλου στην ίδια φάση, με τον Κουλουδή να συνεχίζει τον αγώνα.