Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία21 Φεβρουαριου 2017
ΛΕΒΕΝΤΙΚΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 1 - 0

Η Καλλονή πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα με την νίκη της κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα με 1-0 και συνεχίζει τον μεγάλο αγώνα για την επιβίωσή της. Ο Θανάσης Ρεπετσάς με κοντινό σουτ μετά από χτύπημα  φάουλ, χάρισε στην ομάδα της Λέσβου μια πολύ σημαντική νίκη και μαζί οξυγόνο, για τη συνέχεια. Η Καλλονή απέδειξε ότι έχει σωστή τακτική, αρκεί οι παίκτες της να εφαρμόζουν αυτά που πρέπει μέσα στο γήπεδο. Με τον Αγροτικό, ήταν ομάδα με τα όλα της. Οι παίκτες της έβγαλαν ψυχή και καρδιά, αντίδραση, θετικό σημάδι για τη συνέχεια. Αν συνεχίσουν να ματώνουν την φανέλα που φοράν, τότε θα έρθει στο τέλος για αυτούς η δικαίωση.

ΔΥΝΑΤΟ ΜΠΑΣΙΜΟ

Οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμικό ξεκίνημα και με την συμπλήρωση δύο λεπτών άγγιξαν το γκολ μετά από φάουλ ο Λαμπράκης ανάγκασε τον γκολκίπερ να αποκρούσει προσωρινά και στην επαναφορά της μπάλας από το ένα μέτρο ο Σισέ την έστειλε να περάσει έξω από το δοκάρι. Τρία λεπτά μετά, πάλι ο Λαμπράκης ήταν αυτός που με χτύπημα κόρνερ ανησύχησε τον γκολκίπερ, χωρίς η εστία να παραβιαστεί. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 25' με ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Tαϊανάν από καλή θέση που πέρασε άουτ. Το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει στην ισοπαλία με την ισορροπία που είχαν οι δύο ομάδες, οι οποίες θα μπορούσαν να είχαν το γκολ στο τέλος. Ο Δεινόπαπας από καλή θέση δεν μπόρεσε και ο Λαμπράκης για την Καλλονή με κόρνερ θέλησε να αιφνιδιάσει τον Γιακουμή, χωρίς να το πετύχει.

Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ

Ο Αγροτικός Αστέρας με το ξεκίνημα στην επανάληψη απείλησε με χαμένη  διπλή ευκαιρία  και συγκεκριμένα, πρώτα με σουτ από κοντά του Ταϊανάν που απέκρουσε σε κόρνερ ο Μανιάτης και στην εκτέλεσή του ο αμαρκάριστος από κοντά Βουτσιάς με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει έξω από το δοκάρι της Καλλονής.

Η απάντηση ήρθε στο 55' με τον Λαμπράκη να εκτελεί φάουλ, ο Γιακουμής να αποκρούει προσωρινά και ο επερχόμενος Θανάσης Ρεπετσάς από κοντά να πλασάρει εύστοχα για το προβάδισμα στο σκορ 1-0. Το γκολ αυτό έδωσε περισσότερο αέρα και δύναμη στους νησιώτες, οι οποίοι ήλεγχαν τον αγώνα, αλλά στο 73΄ κινδύνεψαν με ισοφάριση με την κεφαλιά από τον Γκότοβο, που κατέληξε έξω από τα δοκάρια. Η πίεση των φιλοξενούμενων θα μπορούσε να είχε επιφέρει γκολ δώδεκα λεπτά πριν το τέλος, με ανεπανάληπτη ευκαιρία, όταν σε λάθος συνεννόηση του Μανιάτη με τον Ευαγγελιδάκη στην μικρή περιοχή, ο Μέρντοβιτς προσπάθησε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο γκολκίπερ της Καλλονής έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η σωστή κάλυψη και η διαχείριση στο παιχνίδι από πλευράς γηπεδούχων δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός, οπότε το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ανδρέα Γκάμαρη έστεψε νικητές τους παίκτες του Γαβαλά, οι οποίοι πλέον κοιτάζουν το αυριανό εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό στο φινάλε του πρώτου γύρου.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛ. 1 - 1

ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΛΙΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ

Δεν μπορεί ο Αιολικός να σπάσει την γκαντεμιά που τον διακατέχει στην έδρα του και έτσι δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε αυτή τη φορά. Ο Αστέρας Αμαλιάδας τού έκλεψε βαθμούς στο ισόπαλο 1-1 που κρίνεται δίκαιο. Η ομάδα της Μυτιλήνης παρατάχθηκε για ακόμη ένα παιχνίδι με 15 ποδοσφαιριστές στην αποστολή και 3 τερματοφύλακες μέσα σε αυτούς, επιβεβαίωσε ότι τα εσωτερικά προβλήματα που ταλανίζουν την ομάδα έχουν επηρεάσει την απόδοση των παικτών στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που κρατά την ομάδα μακριά από τη νίκη αρκετό καιρό.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθε να προστεθεί και η αποχώρηση του Τοπάλι, ο οποίος αποκτήθηκε πριν λίγες μέρες, όμως ο ποδοσφαιριστής άφησε τον Αιολικό για να δοκιμαστεί σε ομάδα της Ολλανδίας γι' αυτό και οι αλλαγές που έγιναν από την τεχνική ηγεσία ήταν μόλις δύο.

Όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, ο Αιολικός έχει ξεμείνει πλέον για τα καλά από ποδοσφαιριστές με ό,τι αυτό συνεπάγεται και πρωταρχικός πλέον στόχος, είναι να βγει η χρονιά χωρίς άλλα προβλήματα.

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΗΡΘΕ Η ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ

Καλύτερα ξεκίνησε ο Αστέρας το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά έδειξαν οι παίκτες του να είναι πιο δραστήριοι, εγκλωβίζοντας τον Αιολικό, οι παίκτες του οποίου έκαναν το εύκολο λάθος ιδιαίτερα στην αμυντική γραμμή έχοντας οπισθοχωρήσει από νωρίς. Ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους Μυτιληνιούς, με τον Μπουρού στο 8' μετά από αντεπίθεση να σουτάρει και τον Τσάμη να αποκρούει εύκολα την μπάλα. Στο 15' ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σταθάτου από τον Κρητικό, με τον Μελετίδη να εκτελεί εύστοχα από τα έντεκα βήματα και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά το 20λεπτο, ο Αιολικός βρήκε τα πατήματά του, έγινε πιο μαχητικός και στο 25' έφτασε στην ισοφάριση με τον Ευσταθίου, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Κρητικό και ολοκλήρωσε με επιτυχία. Με το σκορ αυτό τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, χωρίς από το γκολ και μετά να γίνει κάτι αξιόλογο.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΝΙΚΕΣ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Με την κατάσταση να παραμένει στάσιμη στην κορυφή, κύλησε η 18η  αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας, καθώς οι πρωτοπόροι επικράτησαν των αντιπάλων τους. Στην Μήθυμνα, ο Διαγόρας μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων και με πέναλτι που κέρδισε ο Διακορώνας και εκτέλεσε ο Μαλακός, πήρε τη νίκη με 1-0 και επέστρεψε στις νίκες. Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι, όπως κάνει σε όλα του τα εντός, προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο με γκολ των Πρωτούλη και Αγκόλι, έκανε το 3-0 στο ημίωρο με τον Άνταμ και με άλλο ένα γκολ από Αγκόλι και Άνταμ στην επανάληψη έφτασε άνετα στο 5-0 επί του Κεραυνού.

Στην Θερμή, ο Αίγειρος είχε αρκετές ευκαιρίες, "πέταξε" ένα ημίχρονο χωρίς γκολ, αλλά στην επανάληψη με γκολ στο ξεκίνημα από τον Μιχαλάκη (είχε και δοκάρι) και στην συνέχεια με τον Συβρή, έφτασε στο τρίποντο απέναντι στον Όλυμπο.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή μάλιστα, πέτυχε ο Αετός μέσα στην Ανεμώτια με 2-1, που σε συνδυασμό με την ήττα της Αναγέννησης, του δίνει μεγάλο προβάδισμα στην μάχη της 4ης θέσης. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε 1-0 με τον Παπουτσιδέλλη και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Διονυσάτο και γκολ του Ευαγγέλου, το οποίο ακυρώθηκε. Στην επανάληψη, ο Αετός αφού ισοφάρισε με τον Σκαλοχωρίτη στο 85΄ έκανε την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις με γκολ πέναλτι του ίδιου παίκτη που κέρδισε ο Κουκέλλης. Μάλιστα, ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων και ένταση έξω από τα αποδυτήρια τους. Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ Στρατής Σκαλοχωρίτης, λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ένιωσε πόνους στην πλάτη και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Στον Πολιχνίτο, η τοπική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Ξινό στο τέλος του ημιχρόνου, η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Αφαλωνιάτη για χτύπημα σε αντίπαλο και ο Καβαδάς λίγο πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στην Πέτρα, ο Αχιλλέας πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Οδυσσέα Ελύτη με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 25΄ λόγω αποβολής του Γιαγλή, αλλά ο Μανιός στο φινάλε του πρώτου μέρους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Μυτιλήνης. Στην επανάληψη, όμως, ο Αχιλλέας πίεσε και κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά με δυο γκολ του Πάντα και ένα του Γρούβα, να κάνει το 3-1 και να πάρει την μεγάλης σημασίας νίκη.

Τέλος, το φιλί της ζωής πήρε ο Παλλεσβιακός, καθώς επικράτησε στο γήπεδο των Λουτρών με 3-1 του Βύρωνα. Μια νίκη που ήθελαν διακαώς και οι παίκτες του Βαριεμέζη κατέθεσαν ψυχή και λεβεντιά, να την κατακτήσουν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βύρωνας με ευνοϊκό τον άνεμο στο πρώτο μέρος κατάφερε να πιάσει στον ύπνο τον αντίπαλό του μόλις στο 5' μετά από κόρνερ που χτύπησε ο Δρακούλης ο Λάλος με άπιαστη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Αλλαγή σκηνικού με το ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να δώσουν ρυθμό, κάτι που δεν έκαναν στο πρώτο και με σκόρερ τον Θέμη Καρανίκα (48') να φθάνουν στην ισοφάριση με κοντινό δυνατό σουτ.

Η ορμή αυτή επέφερε το 2-1 στο 56', επίσης με όμορφη ενέργεια από τον Σωκράτη Παναγιώτου και σαν να μην έφθανε αυτό, πάλι ο Καρανίκας με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, όπου ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΡΦΕΑ - ΑΡΙΩΝΑ

Εύκολο έργο είχε στα Πάμφιλα ο Ορφέας Κεραμειών, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 5-0 του Έφηβου και εξακολουθεί να παραμένει στην πρώτη θέση έχοντας έναν πόντο διαφορά από την 2η  θέση.

Το ημίχρονο τελείωσε με 3-0 με τον Στήβεν Νικολάεβ να πετυχαίνει χατ τρικ, ενώ είχε και δύο δοκάρια. Τα άλλα δύο γκολ των νικητών σημείωσαν ο Καμάτσος και ο Σφακιανάκης. Ο Ορφέας είχε ακόμα ένα δοκάρι με τον Παπαπορφυρίου. Στον Μεσότοπο, ο Αρίωνας Παλαιοκήπου έκανε τα εύκολα δύσκολα, καθώς προηγήθηκε με 2-0 με Χαλδέζο στο 17' και Λούπου στο 77' και από εκεί και πέρα έκανε το ματς ντέρμπι.

Ο Μακαρέας μείωσε με τον Δρακούλη δύο λεπτά αργότερα και έφθασε στην ισοφάριση στο 81΄με πέναλτι που χτύπησε ο Δ. Κουλουδής 2-2. Όμως, οι παίκτες του Αρίωνα μπόρεσαν και βρήκαν τα πατήματά τους παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Τηνιακού στο 85' και κλείδωσαν την νίκη στο 88΄με τον Δημήτρη Λούπο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-4 για την ομάδα του.

Στην Στύψη, ο Καραβαγγέλης αντιμετώπισε έξυπνα τον Ατρόμητο, ο οποίος θα μπορούσε να ανοίξει αυτός το σκορ σε κάποιες καλές στιγμές που είχαν οι παίκτες του, δεν το έκαναν και απεναντίας, ο γηπεδούχος με έξυπνη τακτική μπόρεσε να βρει τον τρόπο για τα δίχτυα με τον Τσαΐρη, να νικήσει και να βρίσκεται και αυτός στο κόλπο για την τετράδα.

Τέλος, η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στον Μανταμάδο, όπου ο Ορφέας Άντισσας έβαλε τα δύσκολα στον Ταξιάρχη, τον νίκησε με 1-0 και τον προβλημάτισε. Το πολύτιμο τέρμα σημείωσε ο Λημνιός στο 27' με σουτ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ουσία να κρατήσουν το σκορ μέχρι το τέλος, κάτι που το πέτυχαν.