Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία17 Ιανουαριου 2017
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ 1 - 4

ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΛΙΓΗ ΝΑ ΚΟΝΤΡΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Δίκαιη η ήττα της ομάδας της Λέσβου, σύμφωνα με το έμψυχο  δυναμικό που διαθέτει, με την ενίσχυση να φωνάζει από μακριά.

Οι δυνατότητες σαφώς περιορισμένες, άλλωστε αυτό το γνωρίζουν οι πάντες, καθώς η ομάδα για να καταφέρει να σώσει την δύσκολη χρονιά χρειάζεται εδώ και τώρα ενίσχυση. Αποχώρησαν παίκτες και τα κενά αυτών επιβάλλεται να αναπληρωθούν. Αξιόλογα τα νέα παιδιά, χρειάζονται, όμως, πολύ δουλειά ακόμη και το αποτέλεσμα για αυτά θα έρθει σε βάθος χρόνου, όχι τώρα που το πρωτάθλημα αρχίζει να καίει όσο οι αγωνιστικές περνούν και κάθε παιχνίδι είναι μια μάχη επιβίωσης. Η ομάδα πάντως, προσπάθησε με όσες δυνάμεις είχαν οι παίκτες της, να κοντράρουν μια καλοδουλεμένη ομάδα, με βαθύ για την κατηγορία ρόστερ.

Η Καλλονή μπορεί να γνώρισε την συντριβή από ανώτερο αντίπαλο, δικαιούταν, όμως, όταν το σκορ ήταν στο 0-0, να το ανοίξει, με την τεράστια ευκαιρία που έχασε ο Φράγκος, που αν στο σημείο αυτό σημείωνε το τέρμα, κανείς δεν θα μπορούσε να κάνει πρόβλεψη αν στο τέλος το σκορ θα είχε πάρει τέτοιες διαστάσεις.

Μετά την ευκαιρία από τον Φράγκο, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη κιόλας επίσκεψη στην εστία του Μανιάτη κατάφεραν να φέρουν την ψυχρολουσία. Μετά από λάθος της άμυνας του Μανιάτη, ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, ο Αντώνης Πετρόπουλος, αντίπαλος με την παλιά του ομάδα μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Γκολ, το οποίο ο παίκτης σεβόμενος τη σχέση που είχε με την παλιά του ομάδα, δεν το πανηγύρισε.

Λίγα λεπτά μετά ο Ποζατζίδης με σουτ φάουλ έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι και στο ημίωρο ο Απόλλωνας έκανε τα γκολ δύο. Ο Λίταινας βρέθηκε πεσμένος στο χόρτο από φάουλ που του έγινε, οι παίκτες σταμάτησαν, βοηθός και διαιτητής δεν συνεννοήθηκαν με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στον Αλμπάνη και αυτός χωρίς κανένα πρόβλημα να κάνει το 0-2. Οι διαμαρτυρίες δεν έπιασαν τόπο, το γκολ μέτρησε.

Πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο, πάλι ο Φράγκος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει περνώντας τον γκολκίπερ του Απόλλωνα, αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί και έδιωξαν.

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΔΡΑΝΕΙΑ

Το ξεκίνημα στην επανάληψη ήταν εφιαλτικό για τους νησιώτες, με τον Απόλλωνα να μην συγχωρεί. Στο 50΄ ο Πετρόπουλος  χάνει σημαντική ευκαιρία στο τέρμα του Μανιάτη και δύο λεπτά αργότερα, ο Σιατραβάνης, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, βρήκε τον τρόπο για τα δίχτυα 0-3. Στην επόμενη φάση παραλίγο να γίνει το 0-4, όταν το δυνατό σουτ από τον Σιατραβάνη (53΄) πέρασε λίγα εκατοστά έξω από το κάθετο δοκάρι του Μανιάτη και στο επόμενο λεπτό ο Αλμπάνης με τον ίδιο τρόπο ανέβασε το σκορ στο 0-4. Το παιχνίδι έπεσε σε ρυθμό, η Καλλονή δεν είχε άλλη επιλογή, κυνήγησε το γκολ και το πέτυχε στο 87΄με πέναλτι που πήρε ο Φράγκος σε ανατροπή του και το εκτέλεσε ο ίδιος για να διαμορφώσει το τελικό 1-4 στην αναμέτρηση.

(συνεχίζεται)

ΔΟΞΑ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0 - 0

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΕΙ

Θα μπορούσε η ισοπαλία στην Μεγαλούπολη να ήταν και νίκη για τον Αιολικό, ο οποίος πήρε την λευκή ισοπαλία και συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά από την άλλη θα μπορούσε να χάσει πολύ εύκολα τον αγώνα στο τελευταίο τέταρτο, όταν οι γηπεδούχοι είχαν δυο τεράστιες ευκαιρίες να σκοράρουν κλείνοντας στα καρέ τους νησιώτες.

Με την συμπλήρωση πέντε λεπτών, ο Αιολικός άγγιξε το γκολ, όταν ο Λαλάς μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, ο Χρήστου έδιωξε με τα πόδια και στην επαναφορά και πάλι ο νεαρός επιθετικός επιχείρησε να σκοράρει, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Λυμπερόπουλος Ν.  εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ζαχαρή. Από κει και πέρα ο ρυθμός έπεσε, με τον Αιολικό να έχει την υπεροχή, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Στο 33΄ ο Μπουρούς λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με ένα παράξενο τρόπο, αφού πιέζοντας τον Χρήστου, ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε την μπάλα στην πλάτη του επιθετικού του Αιολικού, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και φάλτσα και δεν κατέληξε στα δίχτυα. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, σε ένα μοιρασμένο γενικά παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις και τους φιλοξενούμενους να πατάν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Αιολικό, με τον Ιωαννίδη να περνά στον αγώνα στη θέση του Τόλια που είχε κάποια προβλήματα στο πρώτο μέρος, με τον νεαρό αμυντικό να χάνει μια τεράστια ευκαιρία στο 57΄, όταν μετά από ασίστ του Ευσταθίου, βρέθηκε απέναντι από τον Χρήστου, έκανε το σουτ, αλλά ο Χρήστου με τα πόδια έδιωξε σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αιολικό με τον Μπουρού να «χορεύει» τους αμυντικούς της Δόξας αλλά και πάλι ο Χρήστου ενστικτωδώς έδιωξε την μπάλα σε νέο κόρνερ, ενώ στο 63΄ ο Μανουσάκης απέναντι από τον Χρήστου δεν μπόρεσε να πλασάρει μετά από πάσα του Μπουρού. Η Δόξα πίεσε στο τελευταίο τέταρτο έχοντας στο ενεργητικό της δύο καλές στιγμές στο 77΄ ο Νάνος πλάσαρε τον Ζαχαρή ψηλοκρεμαστά, στέλνοντας, όμως, την μπάλα άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα πλασάροντας μόνος σε τετ-α-τετ άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Παναγιωτίδης βρέθηκε επίσης σε τετ- α-τετ με τον Ζαχαρή αλλά ο τερματοφύλακας του Αιολικού απέκρουσε και μπλόκαρε στην συνέχεια. Στην εκπνοή, ο Αιολικός άγγιξε το γκολ, το οποίο θα του έδινε την νίκη, με τον Ιωαννίδη πρωταγωνιστή (είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή), μετά από σέντρα του Κρητικού μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ και να σκοράρει απέναντι από τον Χρήστου και κάπου εκεί το παιχνίδι ολοκληρώθηκε.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ Η ΦΙΛΙΑ

Ο ΕΜΑΣ Φίλιας πέρασε με δύσκολο τρόπο από την έδρα της Προοδευτικής επικρατώντας 3-2 και ταυτόχρονα χάρηκε την κορυφή και τον άτυπο τίτλο που κατέκτησε στο φινάλε του Α γύρου. Η Φίλια βασίστηκε κυρίως στην εμπειρία των παικτών της φθάνοντας στην νίκη. Ο Κούκος άνοιξε το σκορ και ο Μαμουρίδης τα διπλασίασε. Στο β ημίχρονο, ο Καλούλη ανέβασε τον δείκτη περισσότερο, όμως η Προοδευτική μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών πέτυχε δύο γκολ με τους Μαμουρίδη και Κουμέλλη και με τον ίδιο παίκτη απείλησε λίγο πριν το τέλος.

Το ντέρμπι των Παρακοίλων δεν ανέδειξε νικητή και έτσι Ανδρονικάς και ΑΟ Μεσοτόπου έμειναν στην λευκή ισοπαλία, αποτέλεσμα που σαφώς βόλεψε την ομάδα του ΑΟΜ.

ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΝΟΗ

Στο γήπεδο του Ιππείου, Αστέρας και Δόξα πήραν από έναν βαθμό στην μεταξύ τους αναμέτρηση 1-1, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 2ο ημίχρονο.

Στο 60' με όμορφη κεφαλιά του Γκέγκα μετά από κόρνερ του Σταυρινού, ο Αστέρας που σε γενικές γραμμές έφτιαξε φάσεις, πήρε το προβάδισμα δείχνοντας ότι θα το κέρδιζε στο 90', όμως με πέναλτι που πήρε ο Βελούτσος (χέρι Βαλιωντή) μετά από κόρνερ και εκτέλεσε ο ίδιος, διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

O Απόλλωνας Δαφίων μέτρησε ακόμη μία ήττα και ο εκπληκτικός μέχρι στιγμής Αίας τον νίκησε με 2-1 παίρνοντας ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς, ανεβαίνοντας στην βαθμολογία. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ο Καδής, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο πρώτο μέρος και ο ίδιος με την έναρξη στην επανάληψη διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Απόλλωνας αντέδρασε, κράτησε εδαφική υπεροχή, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 1-2 με τον έμπειρο Γαβριήλ.

Καλό ποδαρικό έκανε στον χρόνο ο Αλκιβιάδης, καθώς νίκησε με 3-0 τα Λιονταράκια στην έδρα του, μένοντας στο κυνήγι της κορυφής. Η ομάδα του Γιώργου Σπέρκου δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα, καθώς ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια και συγκεκριμένα στο 5΄ με πλασέ του μόνιμου σκόρερ του Μαρίνου Ανηφόρου και στην εκπνοή του ημιχρόνου τα διπλασίασε με τον Γιάννη Κατραμάδο. Οι φιλοξενούμενοι που παρουσιάστηκαν με ελλείψεις ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, αλλά δεν απείλησαν.

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ

Ο Ορφέας Κεραμειών έκανε το αναγκαστικό ρεπό, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να τερματίσει στην πρώτη θέση στο τέλος του Α γύρου. Το ντέρμπι Αρίων - Ταξιάρχης αναβλήθηκε μετά από αίτημα της ομάδας του Μανταμάδου και θα οριστεί να γίνει το επόμενο διάστημα. Στα παιχνίδια που έγιναν, ο Ατρόμητος με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκανε ποδαρικό στον νέο χρόνο, καθώς πέρασε από την έδρα του Μακαρέα με νίκη δύσκολη αλλά δίκαιη με 1-0, που τον καθιστά φαβορί για την κορυφή. Αμφίρροπο το παιχνίδι, το οποίο επηρέασε και ο δυνατός άνεμος που έπνεε, όπου ο Ατρόμητος κατάφερε με την συμπλήρωση του 20λεπτου να πετύχει το γκολ με τον Μουφλουζέλη, αφού προηγουμένως η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι δύο ποδοσφαιριστών (Χιδεριώτης, Τράγος), άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Χορταστικό αποδείχθηκε το παιχνίδι του Ορφέα Άντισσας με τον Έφηβο, το οποίο δεν ανέδειξε νικητή, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 4-4. Άγρια ομορφιά έμελλε να έχει το παιχνίδι με τον Έφηβο, αν και προηγήθηκε με 2-0, στα μέσα βρέθηκε πίσω με 4-2, αλλά μπόρεσε και ισοφάρισε και πήρε με την έλευση του νέου έτους τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ο Έφηβος άνοιξε το σκορ με τον Χρυσοχόου στην συμπλήρωση 20 λεπτών και ο Πιττός τα διπλασίασε. Στην λήξη του ημιχρόνου, ο Ορφέας μείωσε με τον Χασάπη και έγινε ακόμη καλύτερος φθάνοντας στην ανατροπή. Ο Σπινέλλης ισοφάρισε 2-2, ο Λημνιός και κατόπιν ο Κάλφας έδωσαν διαφορά δύο τερμάτων 4-2 στην ομάδα τους. Όμως, ο φιλοξενούμενος μπόρεσε και μείωσε με τον Ανδριώτη και με τον ίδιο παίκτη με πέναλτι ισοφάρισε σε 4-4. Ο Ορφέας τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, αποβλήθηκε ο Σαριμανώλης, ενώ είχε και δοκάρι με τον Λημνιό Τ.

Τέλος, στο γήπεδο της Στύψης Γερμ. Καραβαγγέλης και Άναξος έμειναν στο ισόπαλο χορταστικό σε γκολ παιχνίδι 4-4 ικανοποιώντας τον κόσμο που αψήφησε την βροχή. Ο Καραβαγγέλης προηγήθηκε με τον Τσαΐρη, όμως η Άναξος ισοφάρισε με γκολ του Στρατή Σιμενή σε 1-1. Στην συνέχεια, η ομάδα του Σκουτάρου πήρε το προβάδισμα με όμορφο σουτ από τον Γιώργο Γιουντέρη για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ο Βατής, επίσης με σουτ. Και δεν ήταν μόνο αυτό. Ο Σανταβάς λίγο μετά έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 3-2 και ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Στύψης θα έβγαινε νικήτρια, πάλι ο Σιμενής ισοφάρισε σε 3-3 χαρίζοντας στην ομάδα του τον πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό. Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι με τους Τσαΐρη, Παπαχαρίση και τεράστια ευκαιρία με τον Βατή, ενώ οριζόντιο δοκάρι είχε η Άναξος με τον σκόρερ Γιουντέρη.