Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ημερομηνία13 Σεπτεμβριου 2016
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ 3 - 3

ΦΙΛΙΚΟ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

ΑΦΗΣΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΘΕΛΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΙΣΩ

Χαρακτήρα κρας τεστ είχε ο αγώνας της Καλλονής με την Καλλιθέα, με σκοπό οι δύο προπονητές Γιώργος Βαζάκας και Τάκης Γκώνιας, να δοκιμάσουν σχήματα και παίκτες, λίγες μέρες πριν το ξεκίνημα των επίσημων υποχρεώσεων στο πρωτάθλημα. Παρόλο που ο αγώνας είχε φιλικό χαρακτήρα, εντούτοις το θέαμα που πρόσφεραν οι δυο ομάδες και τα γκολ, ικανοποίησαν τον κόσμο που παρακολούθησε την αναμέτρηση. Η Καλλονή με νεανική ομάδα, μπορεί πίσω να μην τα κατάφερε και να δεχόταν εύκολα το γκολ, ενώ μπροστά ήταν σαφώς καλύτερη. Οι νεαροί της παίκτες είχαν φλόγα και δύναμη, να ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-3, το οποίο είχε διαμορφωθεί και πράγματι το πέτυχαν χάρη στην ψυχραιμία και την ικανότητα που επέδειξαν στις φάσεις που δημιούργησαν και τις ολοκλήρωσαν με γκολ.

Μέσα από τα φιλικά  με Πανσερραϊκό και  Καλλιθέα εκτός, την ερχόμενη Κυριακή, ο Βαζάκας θα μπορέσει να κατασταλάξει στους παίκτες, θα  βελτιώσει τα όποια λάθη έχουν γίνει και οι νησιώτες θα γίνουν ακόμη καλύτεροι. Στα θετικά, η εμφάνιση του Σέρβου Στεφάνοβιτς, ο οποίος βρίσκεται στην ομάδα λίγες μέρες, όμως ο παίκτης με την πρώτη του στο κοινό ξεδίπλωσε τα προσόντα που διαθέτει και μπορεί να τα καταφέρει στον ρόλο που θέλει ο προπονητής του. Δύο όμορφα γκολ, το ένα καλύτερο απ' το άλλο και δικαίως απέσπασε το χειροκρότημα του κόσμου. Για την ιστορία, σκόρερ της Καλλονής ήταν οι Στεφάνοβιτς (47', 67') Λαμπράκης 87', με τον νεαρό να είχε και δοκάρι και από πλευράς Καλλιθέας οι Τσίπρας 36΄, Μάκκο 44΄, Σταμόπουλο 54'.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Ταΐρης, Ζουλιώτης, Ποζατζίδης, Ρεμπετσάς, Παραΐμπα, Αποστόλου, Γιουκαρής, Γιώργου, Κέρι, Φράγκος, Μπουρντουτζαν, έπαιξαν ακόμη και οι Μανιάτης, Αρναούτογλου, Σάββας, Ευαγγελιδάκης, Λαμπράκης, Τζελίδης, Ντάλλας, Τριανταφύλλου, Στεφάνοβιτς, Σοφιάνης, Χιντασέλι.

Καλλιθέα: Ντούνης, Λεβέντης, Μουχτάρης, Σταμόπουλος, Συριόπουλος,  Πάττας, Γκινη, Τσίπρας, Μπελης, Μάκκο, Σμυρλής, Σταματάκος.

Έπαιξαν ακόμη και οι Μιχελής, Συριόπουλος Ευστάθιος, Τσώνης, Ηλιάδης, Κατσικογιάννης, Τοπάλι, Κουρουκίδης, Κρεββατάς, Γουόρντεν, Κυριζάκης, Aurei

Τον αγώνα διαιτήτευαν οι Π. Κουκούλας, Βερρής, Μέστρος.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΖΑΚΑΣ

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΤΑ ΠΑΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

Τις  πρώτες του δηλώσεις έκανε ο Γιώργος Βαζάκας, κάνοντας αναφορά στο φιλικό της ομάδας του με την Καλλιθέα. Ο έμπειρος τεχνικός, δήλωσε:

«Δεν έχουμε βρει ακόμη τα πατήματα που πρέπει να έχουμε σαν ομάδα, παρότι σε κάθε παιχνίδι κάνουμε πολλές ευκαιρίες, θα πω ότι το σκορ είναι πλασματικό, αλλά όσο εύκολα χάσαμε τις ευκαιρίες, άλλο τόσο δεχθήκαν και τα γκολ. Εκεί είναι ο προβληματισμός ο δικός μου. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε ακόμα δρόμο, γιατί δημιουργούμε μια καινούργια ομάδα με σεμνότητα και το κεφάλι κάτω, για να διορθώσουμε τα λάθη, αλλά πιστεύω ότι με το παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό συν με την Καλλιθέα εκτός, η ομάδα θα είναι καλύτερη. Θα δούμε πού έχουμε πρόβλημα, για να βελτιωθούμε, γιατί όλες οι ομάδες σαν αυτοσκοπό έχουν το πρωτάθλημα και εμείς όλα αυτά τα δημιουργούμε για να  είμαστε έτοιμοι στο πρωτάθλημα. Είμαι ευχαριστημένος από την ευχέρεια του γκολ, γιατί πετύχαμε τρία, είμαι, όμως, στεναχωρημένος γιατί δεχθήκαμε άλλα τόσα. Θα δουλέψουμε για να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο» τόνισε χαρακτηριστικά.

ΑΝΑΒΟΛΗ Η Β' ΕΘΝΙΚΗ

Η απόφαση του υφυπουργείου και του Γιώργου Κοντονή να υπάρξει σύστημα ηλεκτρονικής εποπτείας στα γήπεδα της Β Εθνικής, αιφνιδίασε  τις ομάδες που γνώριζαν εκ των προτέρων ότι θα έκαναν σέντρα στις 25 του μήνα, όπως αρχικά είχε ανακοινωθεί. Το πρωτάθλημα πρακτικά  είναι αδύνατον να ξεκινήσει αν δεν τοποθετηθούν οι κάμερες  μέσα  στα γήπεδα και μάλιστα σε διάστημα δύο εβδομάδων(!!!), με συνέπεια αυτό να τοποθετείται αργότερα, αν δεν υπάρξουν εξελίξεις. Το παιχνίδι, πάντως, χοντραίνει ενόψει των εκλογών της ΕΠΟ τον επόμενο μήνα και το μάρμαρο πληρώνουν οι ομάδες, που θα αναγκαστούν να παρατείνουν την προετοιμασία τους. Επίσης, ο Στέλιος Σφακιανάκης, ο οποίος πριν λίγο καιρό είχε εκλεγεί στην θέση του προέδρου, απ' ό,τι φαίνεται είναι το κόκκινο πανί. Το Υφυπουργείο δεν θέλει με τίποτα τον Σφακιανάκη στην προεδρία της Β Εθνικής, καθώς η παρουσία του σηματοδοτεί τρεις ψήφους υπέρ της παράταξης Γκιρτζίκη και του υποψηφίου της Δημήτρη Ελευθεριάδη στις ερχόμενες εκλογές της ΕΠΟ. Τίθεται, όμως, και το θέμα της εύρεσης τηλεοπτικής στέγης (δεν έχει ακόμη λυθεί) κάτι που αυτομάτως σημαίνει ότι δεν υπάρχουν λεφτά  για  τις ομάδες και αυτός είναι ένας καλός λόγος, για να αναλάβει ένας πιο φιλικός στον Κοντονή πρόεδρος  τα ηνία της Ένωσης Β Εθνικής, ώστε να εξασφαλίσει την παράταση για τις  κάμερες στα  γήπεδα.

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1 - 0

ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Πρεμιέρα με το αριστερό έκανε ο Αιολικός, καθώς ηττήθηκε με 1-0 στην Βάρδα από την τοπική ομάδα, αλλά ακόμη είμαστε στην αρχή. Μια ήττα  που κανένας δεν την ήθελε, αλλά έτσι όπως πήγε ο αγώνας, ο Αιολικός  αδικήθηκε στο τέλος με τις τρεις κραυγαλέες ευκαιρίες που απώλεσε, με αποκορύφωμα το δοκάρι σε σουτ φάουλ από τον Μίχο. Εκεί αν η τύχη τον ήθελε, θα είχε τουλάχιστον αποφύγει την ήττα. Στο πρώτο 45λεπτο πάντως, το παιχνίδι δεν ήταν καλό, δεν είχε ρυθμό και η ομάδα του Μίχου βρέθηκε  πίσω στο σκορ με την συμπλήρωση δέκα λεπτών με απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Πολίτη. Αλλά και πάλι αν πρόσεχαν λίγο Λαλάς, Ράζακ, τότε το ημίχρονο θα τελείωνε ισόπαλο. Στην συνέχεια, οι παίκτες του Αιολικού πίεσαν πολύ, απειλώντας με σουτ από τον Λαλά και φθάνοντας στο τέλος, ο αγώνας  σημαδεύτηκε από τρεις σπουδαίες ευκαιρίες που θα έκλειναν τον δρόμο στον Αιολικό, να γνωρίσει  την ήττα. Στο 86' ο Μπουρούς φάτσα με τον γκολκίπερ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει, ακολούθως με σουτ φάουλ του Σπύρου Μιχου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και η τρίτη και τελευταία συνέβη στις καθυστερήσεις, πάλι με τον Μπουρού.

ΠΕΤΡΟΣ ΜΙΧΟΣ

ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

Μπορεί ο Αιολικός να έκανε ποδαρικό στο πρωτάθλημα με το αριστερό, όπως άλλωστε και πέρυσι στην Χαλκίδα, όμως για τον προπονητή του η εμφάνιση της ομάδας ήταν καλή.

«Παρά την ήττα μας, εγώ είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση και την διάθεση που έδειξαν οι παίκτες μου, αλλά και από το γεγονός ότι δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες για ένα εκτός έδρας αγώνα. Η Βάρδα πράγματι διαθέτει αξιόλογο σύνολο και δείχνει αρκετά δυνατή στο  γήπεδό της. Πιστεύω ότι το γκολ που πετύχαμε ήταν κανονικό και έπρεπε να μετρήσει» είπε ο τεχνικός του Αιολικού.

Από την δική του μεριά, ο Δήμος Μανουσάκης δήλωσε ότι  η ομάδα του κρατά το θετικό, ότι δημιούργησε ευκαιρίες και δέχθηκε ένα  γκολ απο στημένη φάση.

«Χάσαμε από μια στημένη φάση, έπρεπε στην συνέχεια να βγούμε μπροστά, να πιέσουμε, αλλά η τύχη στο τέλος δεν ήταν με  το μέρος μας και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε» τόνισε ο χαρισματικός  μεσοεπιθετικός του Αιολικού.

ΠΑΟ Βάρδας: Κωνσταντινούπης, Καρούτης (66' Πολίτης), Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Βραχνής, Πολίτης Γ., Βαΐτσης (83' Ανδριέλο), Σαμπανάι (77' Καζαντζής), Ντόμας, Γούρμος.

Αιολικός: Πάππος, Καδής, Κρητικός (64' Χρήστου), Καπταγιάννης, Κεσίδης (70' Αμπραχαμνιάν), Κριπιντίρης, Λαλάς, Μίχος, Μπουρούς, Μανουσάκης (77' Μουτζούρης ), Ράζακ.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΔΥΝΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΔΙΠΛΑ

Στην πρεμιέρα ξεχώρισαν οι εκτός έδρας  νίκες της Ερμιονίδας 2-0  τον ΠΑΟ Λουτρακίου  και  του ΑΟ Ζευγολατίου 1-0 τον Τσικλητήρα Πύλου.

Η επόμενη αντίπαλος του Αιολικού η Παναχαϊκή, δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό, αλλά νίκησε 1-0 τον Παναργειακό ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της. Το άλλο φαβορί του τίτλου, ο Παναρκαδικός, απέσπασε λευκή ισοπαλία στην Χαλκίδα και ισοπαλία επίσης είχαμε στο Δόξα Μεγ.- Αχαϊκή 2-2. Τέλος, νίκη εντός έδρας πήρε  ο Φωστήρας  2-0  τον Αστέρα Αμαλιάδας.

ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΑΜΑ & ΠΟΛΛΑ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των ομάδων για την νέα χρονιά ξεκίνησαν  με τους αγώνες του κυπέλλου, σε μια ιδιαιτέρως δύσκολη χρονιά, αλλά με το ξεκίνημα να είναι απολύτως καλό. Γεμάτο γκολ, όμορφο θέαμα, συνθέτουν το παζλ της 1ης  φάσης, το οποίο γίνεται με  ομίλους  και θα λέγαμε ότι σχεδόν σε όλα τα  παιχνίδια  είχαμε καταιγισμό γκολ, σε μια αρκετά καλή προετοιμασία των ομάδων.

Τα παιχνίδια στους  επτά ομίλους:

1ος όμιλος

Δόξα - Οδ. Ελύτης 2-4 (1-2)

Αν και προηγήθηκε με 0-2 στο Πλωμάρι, ο Οδ. Ελύτης λίγο έλειψε να την πατήσει από την Δόξα, που τον ισοφάρισε σε 2-2 και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Ο νικητής προηγήθηκε με τον Μανιό και λίγο μετά ο Κιούρκος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Λίγο πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφθασαν στην μείωση του σκορ με τον Βλουτή και με αυτογκόλ του Γιαγλή στην επανάληψη έφθασαν στην ισοφάριση. Ο Ελύτης ξύπνησε και με γκολ από τους Σφαμιδάκη και Βαριεμέζη και έφθασε στην νίκη με 4-2.

Κεραυνός - Αστέρας Ιππ. 4-0 (2-0)

Ο Κεραυνός πέρασε με εύκολη νίκη το εμπόδιο του Αστέρα Ιππείου με σκορ 4-0 και έδειξε αρκετά καλά στοιχεία  στο παιχνίδι του. Ο Στρατής Δελόλμας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και λίγο μετά ο Βαρνάς  πέτυχε και το δεύτερο τέρμα απλουστεύοντας  τα  πράγματα για  την ομάδα του. Ακολούθως η εδαφική υπεροχή των παικτών του Κεραυνού καρποφόρησε και με σκόρερ τους Χαρατσιάρη και Κανόγκα διεύρυναν το σκορ στο 4-0.

Αρίων Παλ. - Αιγέας  0-4 (0-0)

Ο Αιγέας νίκησε στον Παλαιόκηπο τον αξιόμαχο και φιλότιμο Αρίωνα Παλαιοκήπου, αλλά όλα τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο  2ο μέρος. Ο νικητής κράτησε μια φλύαρη υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο, αλλά ξέσπασε στην επανάληψη και με γκολ από τους Χρυσάφη Β., Βελούτσο Γιάννη και Άνταμ Σουλεϊμάνα πήρε την νίκη.

ΑΟΠ - ΕΜΑΣ Φίλιας 5-2 (4-1)

Χωρίς προβλήματα ο ΑΟ Πολιχνίτος συνέτριψε με 5-2 την Φίλια, δείχνοντας αρκετά καλά στοιχεία που έχει ως ομάδα. Η νίκη των γηπεδούχων κατακτήθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με  4-1 με σκόρερ τους Σταματίου (πέναλτι),  Ξυνό, Καββαδά (2), ενώ στην επανάληψη  σκόραρε ο Νικέλλης. Σκόρερ της Φίλιας ήταν οι Φουστέλλης, Καλούλι.

ΑΟΒ - Διαγόρας 0-7 (0-4)

Εύκολο πέρασμα είχε από τα Βασιλικά ο Διαγόρας, συντρίβοντας με 7-0  την τοπική ομάδα. Δεν αντέχει σε κριτική ο αγώνας, αφού η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Μαλακός, Π. Δελόλμας,  Φιλιανός και ένα ο Τσομπανέλλης.

Αχιλλέας ΑΟΜ  2-3 (0-2)

Με το δεξί ξεκίνησε  την χρονιά ο ΑΟΜ, καθώς πέρασε με νίκη από την έδρα του Αχιλλέα 3-2  δείχνοντας ένα καλό σύνολο.

Ο Μπριλάκης άνοιξε το σκορ, με τον Βασίλογλου να τα διπλασιάζει. Στην συνέχεια, ο Αχιλλέας βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα με τον Γιώργο Σκαρακάκη και στις καθυστερήσεις το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ακόμη πιο πολύ με τον Βλουτή κάνοντας το 2-3 στην αναμέτρηση.

Απόλλων Δαφίων - Αν/ση Γέρας 0-1 (0-0)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Αν/ση Γέρας, η οποία πέρασε με νίκη από το Κ. Κεντέρης 1-0 τον Απόλλωνα Δαφίων, με τέρμα το οποίο σημείωσε ο Παυλέλλης στο 74'. Ο γηπεδούχος Απόλλωνας κράτησε καλά και ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι την φάση του γκολ, οι παίκτες του κουράστηκαν στην συνέχεια και επήλθε η ήττα. Η νικήτρια  είχε και δοκάρι με τον Φωκιανό.

Παλλεσβιακός - Αλκιβιάδης 2-4 (0-3)

Πολύ καλός ήταν ο Αλκιβιάδης στο γήπεδο των Λουτρών και νίκησε με  4-2 τον Παλλεσβιακό, ο οποίος θα πρέπει να προετοιμαστεί ακόμη περισσότερο. Με πέναλτι ο Ανηφόρου μόλις  στο 5' άνοιξε το σκορ  για να διπλασιάσει τα τέρματα στο 39' ο Παναγιωτόπουλος. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ζήσης  με εξαιρετικό σουτ ενέβασε τον δείκτη στο 0-3.

Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών σημειώθηκαν ακόμη δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Με απευθείας φάουλ ο Μυλωνάς μείωσε 1-3 και στην αντεπίθεση ο Λαμπούκας με διαγώνιο σουτ 1-4. Ο Παλλεσβιακός μείωσε με μακρινό σουτ με τον Μαμάκο 2-4 και στην εκπνοή ο Τζανετέλλης έχασε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Σπέρκος.

5ος όμιλος

Γερμ. Καραβαγγέλης - Ατρόμητος Αν. 1-8 (0-2)

Ακόμη βάζει γκολ ο Ατρόμητος Αν. και η αναμέτρηση του με τον Καραβαγγέλη δεν αντέχει σε κριτική. Το 8-1 αποδεικνύει την διαφορά  δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Χατ τρικ σημείωσε ο   Τριανταφύλλου, από δύο γκολ είχαν οι Κριτσωτάκης, Γκιάτα και ένα ο νεαρός Παπουτσιδέλλης. Ο Χρήστος Πετριώτης ήταν ο σκόρερ της ομάδας της Στύψης.

Όλυμπος - Άναξος 6-0 (3-0)

Με 6-0 φιλοδώρησε ο Όλυμπος τον ΑΟ Ανάξου στην Αγιάσο ικανοποιώντας με την εμφάνιση τους  φίλους του. Ο Γιώργος Βουρλής πέτυχε χατ τρικ, τα άλλα γκολ του νικητή σημείωσαν οι Κούτσας,  Χατζέλλης και  Στόικος.

Προοδευτική - Αετός 0-5 (0-0)

Άνετος και χωρίς να συναντήσει προβλήματα ο Αετός ήταν πολύ καλός  στο δεύτερο ημίχρονο και με χατ τρικ από τον Νίκο Κροτσίδα  και δύο γκολ απο τους Καβαλίκα, Σκαλοχωρίτη έφθασε στην άνετη νίκη στο γήπεδο της Σκάλας με την Προοδευτική.

Βύρων - Ορφέας 3-2 (1-1)

Δυνατό σε φάσεις και πέντε γκολ το παιχνίδι του Βύρωνα με τον Ορφέα Κεραμειών στην Θερμή. Ο φιλοξενούμενος άνοιξε το σκορ  μετά από λάθος της άμυνας του Βύρωνα με τον Καφετζή. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση με γκολ από τον  Άγγελο Κουπέ και με τον ίδιο παίκτη πήραν το προβάδισμα με 2-1.

Ο Ρονάλτο πέτυχε το 3-1 για την ομάδα του, για να μειώσει ο Γιαλαμάς λίγο πριν το τέλος σε 3-2. Δοκάρι είχε ο  Καφετζής, ενώ αποβλήθηκαν οι Σαβέλος του Ορφέα και ο Αμπτούλα από πλευράς  Βύρωνα.

Αρίων Μηθ. - Αίγειρος 2-2 (0-1)

Σταμάτησε τον Αίγειρο ο Αρίων Μηθ. υποχρεώνοντας τον σε  ισοπαλία  2-2 στην Μήθυμνα. Ο πρωταθλητής είχε τον έλεγχο και το  γκολ από τον Μιχάλη Ελευθερίου στο πρώτο ημίχρονο, όμως η συνέχεια ήταν τελείως  διαφορετική, με τον γηπεδούχο να ισοφαρίζει με κεφαλιά απο τον Κουνιάρη και να παίρνει το προβάδισμα με φάουλ του Σοφιάνη. Στις καθυστερήσεις ο Χατζηβαγιάννης ισοφάρισε σε 2-2 γλιτώνοντας την ομάδα του από την ήττα.

Αρίων Μηθ.-Αίγειρος     2-2