Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία6 Δεκεμβριου 2016
ΑΡΗΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 5 - 0

ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ 15ΛΕΠΤΟ & ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ

Μπλακάουτ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και βαριά ήττα χθες της Καλλονής στο «Κλεάνθης Βικελίδης» από τον Άρη με 5-0, η οποία πλήρωσε τα λάθη των παικτών της, ενώ μέχρι το 74' δεν φαινόταν ότι τα πράγματα θα έπαιρναν τέτοια τροπή. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, αφού το σκορ διαμορφώθηκε μέσα σε πέντε λεπτά, από το 74΄ έως το 79΄, όταν η Καλλονή δέχτηκε τρία γκολ!!!

Η Καλλονή παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς γνωρίζοντας ο προπονητής της την δυνατότητα του αντιπάλου, με τις ποιοτικές μονάδες που διαθέτει. Μέχρι το ημίχρονο, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 12' με το γκολ του Τζελίδη (αυτογκόλ), ήλεγχε τον ρυθμό   αν και οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες. Μόλις στο 6΄, το σουτ του Ανάκογλου απέκρουσε ο Μανιάτης, ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας της Καλλονής έπεσε στα πόδια του Μπαργκάν και πριν αυτός προλάβει να γίνει επικίνδυνος, μπλόκαρε την μπάλα. Η επιθετικότητα των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 12΄, όταν ο Μπαργκάν από τα αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Τζελίδης σκόραρε εις βάρος της ομάδας του κάνοντας το 1-0. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά το γκολ, αφού η Καλλονή συνέχισε να παίζει φουλ άμυνα, με τον Μανιάτη να δείχνει σταθερός και να μπλοκάρει το σουτ του Μπαργκάν και την κεφαλιά του Ιντζίδη, στο 25΄ και στο 28΄, ενώ εκτός εστίας πέρασαν και οι δυο προσπάθειες του Τάτου. Το ημίχρονο έκλεισε με το αυτογκόλ.

ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΑ ΔΥΟ

Ο Άρης είχε δύο δοκάρια στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους Ανάκογλου και Ίλιτς, μέχρι το 70΄ είχαν τον πλήρη έλεγχο αλλά δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα και ξαφνικά μέσα σε ελάχιστα λεπτά ήρθε η απόλυτη κατάρρευση για την Καλλονή. Στο 74΄ ο Τάτος έκανε το 2-0, στο 76΄ ο Καπνίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, για να έρθει στο 79΄ ο Μπαργκάν να σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα για το 4-0. Η ομάδα της Λέσβου σαν να μην έφθανε αυτό, έχασε με απευθείας κόκκινη τον Ρεπετσά μένοντας με παίκτη λιγότερο μέχρι το τέλος. Ο Άρης στο τέλος πέτυχε ακόμη ένα γκολ με τον Ανδρέα Τάτο, το δεύτερο προσωπικό του και ο δείκτης ανέβηκε στο 5-0.

(συνεχίζεται)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 1 - 0

ΠΡΩΤΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

Το γήπεδο των Λουτρών επέλεξε ο Αιολικός να δώσει τον εντός έδρας αγώνα του με τον Παναργειακό και η έδρα αυτή αποδείχθηκε γούρικη, καθώς νίκησε με 1-0 τους Αργίτες στην 10η αγωνιστική κατακτώντας την πρώτη εντός έδρας νίκη. Το τρίποντο απέναντι στον Παναργειακό με 1-0 ήρθε με πολύ άγχος, αλλά ήταν πέρα για πέρα δίκαιο, με τους παίκτες του Αιολικού να καταθέτουν ψυχή μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να ξεπερνάν τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν όλη την περασμένη εβδομάδα. Αυτά είχαν να κάνουν με τραυματισμούς και έλλειψη σωστής προετοιμασίας, με τον Πολλαετίδη να προβληματίζεται για την σύνθεση που θα επέλεγε. Τελικά δικαιώθηκε για τις επιλογές του και η νίκη ήρθε την κατάλληλη στιγμή, απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρά την βαθμολογική του θέση, έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Πέρα βέβαια, από τη νίκη, ο Αιολικός είχε και διαστήματα όπου έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, βγάζοντας ποιότητα στο παιχνίδι του και θα μπορούσε να έχει σκοράρει και άλλες φορές, αν οι παίκτες του ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Μέτρησε, πάντως, η δημιουργία φάσεων, το γκολ από τον Δημήτρη Μπουρού και η σωστή λειτουργία της ομάδας.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ Η ΓΕΡΑ

ΕΞΠΡΕΣ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Η μεγάλη νίκη της Γέρας στο ντέρμπι του Παπάδου με 1-0 τον Αιγέα ήταν το σκηνικό της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα. Δύσκολη νίκη πήρε ο Αίγειρος στον Πολιχνίτο με το ίδιο σκορ και εξακολουθεί να φλερτάρει με την κορυφή. Από την αγωνιστική αυτή ξεχώρισαν οι νίκες του Αετού 3-0 τον Βύρωνα, Διαγόρα 3-1 τον Αχιλλέα και Ατρομήτου 1-0 στην Αγιάσο τον Όλυμπο. Τέλος, την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Παλλεσβιακός, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 του Αρίωνα Μήθυμνας και πήρε οξυγόνο για την συνέχεια.

ΝΙΚΗΣΕ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ

Επιστροφή στις νίκες για τον Αετό, ο οποίος επικράτησε στα Λουτρά του Βύρωνα με 3-0, μετά από καλή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, ήθελαν πάση θυσία το τρίποντο μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες και το πήραν μάλλον εύκολα, έχοντας εκτός από τα τρία τέρματα, δυο δοκάρια και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Αντίθετα, ο Βύρωνας δεν απείλησε ιδιαίτερα, παίζοντας με αντεπιθέσεις κυρίως και μοιραία έχασε από έναν καλύτερο αντίπαλο αν και μέχρι το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Αετός, κρατούσε το μηδέν. Το σκορ άνοιξε ο Σκαλοχωρίτης με πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης, σε μια φάση που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κατσούρης, το 2-0 έκανε ο Κροτσίδας με σουτ έξω από την περιοχή στο 80΄, για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις ο Καβαλίκας.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Η μεγάλη νίκη της Φίλιας επί του Μεσοτόπου και η άνετη επικράτηση του Ανδρονικά μέσα στην Θερμή επί του Αίαντα, ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στα παιχνίδια της Β Τοπικής, δίνοντας περισσότερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Στο μεγάλο ντέρμπι, η Φίλια ήταν πολύ καλύτερη του Μεσοτόπου, ο οποίος δεν δικαιολόγησε την βαθμολογική του θέση χάνοντας εύκολα από τους γηπεδούχους. Ο Κατσιάνος άνοιξε το σκορ στο 25΄, ο Καλούλι με πέναλτι στο 60΄ έκανε το 2-0 και ο ίδιος παίκτης στο 67΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στη Θερμή, ο Μάκης Σαμπάνης ήταν μια ομάδα μόνος του επιθετικά και με τέσσερα δικά του γκολ οδήγησε τον Ανδρονικά σε εύκολη νίκη με 4-1 επί του Αίαντα, μια νίκη που τον φέρνει μόνο πρώτο. Ο Σαμπάνης άνοιξε το σκορ στο 25΄ με πέναλτι, αλλά στο 40΄ η ομάδα των Παρακοίλων έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακά της Καφαλούκου, ο οποίος έβρισε αντίπαλο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως, ο Σαμπάνης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Πατσέλα, ο οποίος αποβλήθηκε και ευστοχώντας έκανε το 2-0. Από κει και πέρα, μέσα σε ένα πεντάλεπτο, στο 56΄ και στο 60΄, ο έμπειρος επιθετικός έκανε το 4-0, για να διαμορφώσει το τελικό 1-4 ο Λυμπέρης στο 85΄. Στο Ίππειος, ο Αστέρας ήταν καλύτερος από τον Απόλλωνα Δαφίων και με γκολ του Τσιβγούλη πήρε το τρίποντο, ενώ επεισοδιακό παιχνίδι έγινε στην Άντισσα (το γήπεδο Ερεσού έχει υποστεί ζημιές από την πρόσφατη βροχόπτωση) όπου ο Παπανικολής αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με αντίπαλο τα Λιονταράκια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καραμηνά, στην φάση αυτή αποβλήθηκε ο Αγγελής των γηπεδούχων και ο Παπανικολής έμεινε με δέκα στο γήπεδο. Στην επανάληψη, ο διαιτητής Βλουτέλλης απέβαλλε  και  τον Γονιδέλλη από πλευράς Παπανικολή, με αποτέλεσμα οι φίλοι της ομάδας της Ερεσού να ρίξουν αντικείμενο στον αγωνιστικό χώρο, προς τον βοηθό Σαρρή και ο διαιτητής να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι. Όταν ξεκίνησε, τα Λιονταράκια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καραγιάννη σκόραραν και πήραν τον βαθμό σε ένα δυνατό παιχνίδι.

ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ

Μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα που την άφησαν πίσω βαθμολογικά, η Προοδευτική βρήκε πάλι τα πατήματά της και κέρδισε μέσα στα Βασιλικά τον ΑΟΒ με 3-0, κάνοντας ένα νέο ξεκίνημα. Η εμφάνιση της ομάδας της Σκάλας Καλλονής ήταν αρκετά καλή και συνοδεύτηκε με φάσεις και τα τρία γκολ, όπου είχε ως αποτέλεσμα η νίκη να έρθει από το πρώτο μέρος. Ο Παπαναστασίου με πλασέ μετά από ασίστ του Ρωμαίου άνοιξε το σκορ και λίγο μετά η εδαφική υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε με το δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχε ο Λαζαρίδης με σουτ από πλάγια θέση και εκτός περιοχής.

Το 0-3 διαμόρφωσε στην επανάληψη ο Γιαννακός μετά από ασίστ του Ρωμαίου, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος της νικήτριας με τρεις καλές στιγμές επίσης με σουτ. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του παιχνιδιού, οι παίκτες και η τεχνική ηγεσία αφιέρωσαν την νίκη τους στον πρόεδρο Αχιλλέα Πεντάρη, ο οποίος είχε ατύχημα.

ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ

Ισόπαλοι με 1-1 έμειναν Δόξα - Αλκιβιάδης παίρνοντας από έναν βαθμό, σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή χάνοντας πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα τα τρία δοκάρια από τους Βελούτσο, Χαλδέζο και Ευρυπιώτη. Ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Βελούτσο στην συμπλήρωση του 20λεπτου κάνοντας απλά τα πράγματα. Από την άλλη, ο Αλκιβιάδης έμεινε με δέκα παίκτες με το ξεκίνημα σχεδόν του ματς (10'), όταν ο Γονιδέλλης δεν πρόσεξε γυρίζοντας την μπάλα στον Δάλλα, ο οποίος εκτός περιοχής έχοντας να αντιμετωπίσει την πίεση αντιπάλου, τον ανέτρεψε, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα στο γήπεδο. Στο παιχνίδι πέρασε  ο νεαρός Νίκος Σπέρκος και βγήκε ο Σαμαράς. Στην επανάληψη, η ομάδα του Κ. Τρίτους ισορρόπησε το παιχνίδι, το έφερε στα μέτρα της, αλλά η Δόξα ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της. Ο Αλκιβιάδης ευτύχησε να ισοφαρίσει με πέναλτι που κέρδισε ο Ζήσης και εκτέλεσε ο Ανήφορος, τον βοήθησαν και οι αλλαγές του προπονητή να τα καταφέρει. Το παιχνίδι μέχρι το τέλος ήταν ανοιχτό, όμως οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο 10λεπτο άγγιξαν το γκολ σε δύο καλές στιγμές με τους Παλαμίδα και Ανήφορο, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ

Ο Ταξιάρχης νίκησε εντός με 1-0 τον Καραβαγγέλη και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με έναν βαθμό διαφορά από τον Ορφέα Κεραμειών, που επίσης πήρε εκτός έδρας τρίποντο στην Άντισσα με τον συνονόματό του Ορφέα 4-1.

Από τις άλλες αναμετρήσεις ξεχώρισε η ευρεία νίκη του Μακαρέα 6-2 τον Έφηβο, καθώς και το 3-0 του Αρίωνα Παλαιοκήπου με την Άναξο στην 6η αγωνιστική.

ΕΥΚΟΛΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ

Στον Παπάδο, ο Αρίωνας Παλαιοκήπου επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Ανάξου και βελτίωσε ακόμη περισσότερο την θέση του. Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν δυσκολίες φθάνοντας από πολύ νωρίς να ανοίξουν το σκορ με τον Τηνιακό και ακολούθως με τον Χριστοδούλου να τα διπλασιάσουν. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Καρατσομπανάκης λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΑΡΕΑ

Ο Μακαρέας ήταν καταιγιστικός και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην σεζόν. Ο Γιαννής έκανε το 1-0, ο Κουλουδής με δυο γκολ στην λήξη του ημιχρόνου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ο Ψύλλος στο ξεκίνημα της επανάληψης έκανε το 4-0, για να μειώσει προσωρινά ο Ανδριώτης, ο οποίος έγινε εσωτερική αλλαγή αφήνοντας τα γκολπόστ και βοηθώντας μέσα μειώνοντας  σε 4-1. Οι Τράγος και Κουλουδής ξανά έκαναν το 6-1, πριν ο Ανδριώτης διαμορφώσει το τελικό 6-2.