ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία16 Δεκεμβριου 2014
ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕ ΤΗ ΝΙΚΗ

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0 - 0

Μια λάθος υπόδειξη του βοηθού διαιτητή Αντώνη Καρατζίκα αδίκησε στις  καθυστερήσεις την Καλλονή και της στέρησε τη νίκη με τον Παναιτωλικό μένοντας στη λευκή ισοπαλία, με τα έντονα αλλά και δικαιολογημένα παράπονα των γηπεδούχων για την ακύρωση του γκολ που σημείωσε ο Βαλιός. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν και διατηρούν στο τέλος ανέπαφη την εστία του Ράφαελ.

Η Καλλονή  αφού έχασε στο πρώτο 45λεπτο καλές ευκαιρίες κυρίως με σουτ από τους Μανούσο, Χουάνμα και Λεοζίνιο, φάνηκε πως είχε μπει πιο δυνατά στο ματς αναλαμβάνοντας τα ηνία και την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς, ωστόσο, να πετύχει γκολ. Ο Παναιτωλικός είχε δώσει χώρο στους γηπεδούχους και περίμενε πίσω από τη σέντρα, θέλοντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Όμως, δύσκολα έβρισκε την ευκαιρία να κάνει αισθητή την παρουσία του επιθετικά, με τον Ράφαελ να έχει αρκετή δουλειά.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο μέρος, με την Καλλονή να ελέγχει τον ρυθμό και τον Παναιτωλικό να έχει παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ωστόσο, όσο κυλούσαν τα λεπτά παρόλη την κατοχή της μπάλας, οι γηπεδούχοι έβρισκαν όλο και πιο δύσκολα διαδρόμους προς την εστία του Ράφαελ που δεν χρειάστηκε να ανησυχήσει τόσο, όσο στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι, από το 65' περίπου και μετά ο Παναιτωλικός έδειξε να ισορροπεί το ματς σταδιακά, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο, ενώ ο Χάβος «γέμισε» το κέντρο του δυσκολεύοντας ιδιαίτερα την κυκλοφορία της Καλλονής. Όμως, επιθετικά οι Αγρινιώτες δεν είχαν να δείξουν κάτι περισσότερο. Το ματς λοιπόν, χωρίς πολλές «συγκινήσεις» έφτασε στις καθυστερήσεις, όπου ο Βαλιός κατάφερε να σκοράρει με προβολή από κοντά, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η απόφαση του βοηθού, όπως φάνηκε και από το τηλεοπτικό ριπλέι ήταν λανθασμένη, κάτι που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των γηπεδούχων τόσο κατά τη διάρκεια, όσο και μετά τη λήξη του αγώνα, που έληξε με το 0-0 να μην αλλάζει. Οι διαμαρτυρίες, πάντως, ήταν έντονες, με τον διαιτητή Παπαπέτρου να μην παίρνει πάνω του την ευθύνη για το καθαρό τέρμα του Στρατή Βαλιού.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέντζο, Βαλιός, Γιορέντε, Στεφάνοβιτς, Κεϊτά, Λεοζίνιο (84' Ναβάρο), Μανούσος (72' Μίνγκας), Καμαρά (72' Καλτσάς), Χουάνμα

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κουτρομάνος (63' Κόρμπος), Κούσας, Εντζεγκέλε, Κέβιν, Γοδόι, Φωτάκης (57' λ. τρ. Καλογέρης), Μαρτίνεθ, Μύγας, Κάπελ, Άλβες (82' Βασιλείου)

Γ. ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΒΟΗΘΟΥ

«Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Δούλεψαν καλά για τη νίκη. Το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Υπήρξε αλλοίωση αποτελέσματος. Έχουμε αρκετά τέτοια λάθη τελευταία που σημαίνουν βαθμούς. Όταν είσαι μικρός σε κάνουν μικρότερο», επισήμανε μεταξύ άλλων ο Γιάννης Μαντζουράκης μετά το τέλος του αγώνα.

17/12

Κέρκυρα - Εργοτέλης                     (15.00)

Πανθρακικός - Αστέρας Τρ.    (15.00)

Ατρόμητος - Λεβαδειακός      (17.15)

Βέροια - Νίκη Βόλου             (17.15)

ΟΦΗ - Καλλονή                    (17.15)

ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΜΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ

Άδικη ήττα με πολλά παράπονα από την διαιτησία υπέστη η ομάδα Νέων Κ20 της Καλλονής από τον Παναιτωλικό στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Μπορεί η Καλλονή να έχασε  με 1-3, ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά άνοιξαν το σκορ και υπερίσχυσαν σε φάσεις και τελικές προσπάθειες επιδιδόμενοι για μεγάλο μέρος του αγώνα σε επιθετικό μονόλογο έναντι του αντιπάλου. Σκόρερ για την Καλλονή ο Φώτης Ξύδας στο 30ο λεπτό. Ακολούθησαν τα γκολ των Βασιλούδη 36΄, Μωραΐτη 42΄ και Κοντογιάννη στο 82΄, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 1-3 για την ομάδα του Αγρινίου.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΠΕΝΑΛΤΙ ΕΠΝΙΞΕ Ο ΡΕΦΕΡΙ

«Προηγηθήκαμε 1-0. Στη συνέχεια μάς ακυρώθηκε πεντακάθαρο γκολ και το λέω ανοιχτά χωρίς κανέναν ενδοιασμό. Από κει και μετά χάσαμε τον ρυθμό μας και δεχθήκαμε γκολ από δικά μας λάθη, ενώ χάσαμε και ένα πέναλτι που δεν κατέληξε στα δίχτυα του αντιπάλου. Όλα τα παραπάνω μάς στοίχησαν το παιχνίδι. Θα ήθελα να επισημάνω ότι μέχρι στιγμής δεν έχουμε χάσει από κανέναν αντίπαλο, αλλά από τον ίδιο τον εαυτό μας και άλλους παράγοντες που δεν αφορούν στην απόδοση της ομάδας, σε αγωνιστικούς χώρους κτλ. Δεν είμαι άνθρωπος που θα τα βάλει με τη διαιτησία, όταν τα λάθη είναι καθαρά εσωτερικά, αλλά πολλές φορές, όπως σήμερα, τα πράγματα φωνάζουν από μόνα τους. Ωστόσο, συνεχίζουμε. Αποστολή μας να παίζουμε όσο περνά ο καιρός καλύτερο ποδόσφαιρο και τίποτε άλλο» ήταν το σχόλιο του Δημήτρη Γαβαλά.

Καλλονή: Παπάζογλου, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Καραγεώργης (62' Γκαμάγκας), Γιαζιτζόγλου, Γιουκαρής, Ξύδας, Γιώργου (46' Παγκράτης), Σοφιάνης, Κροτσίδας (52' Σεφουλάι), Λαμπράκης

Παναιτωλικός: Διαμαντής, Καράι, Ζίγκαρης, Χαντακιάς, Μαλής, Κουτσοποδιώτης, Γιανιώτης (75' Κοντογιάννης Γιάννης), Βασιλάρης (90' Κοντογιάννης Γιώργος), Μωραΐτης (63' Καμένος), Ζαρκαδάς, Βασιλούδης

Γ΄  ΕΘΝΙΚΗ

ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1 - 1

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΟ ΑΝΔΡΟ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΒΑΘΜΟΣ

Τη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο Αιολικός, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο στην Ελευσίνα, αποσπώντας  τον βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 1-1. Αποτέλεσμα που ασφαλώς κρατά σε απόσταση αναπνοής την ομάδα της Μυτιλήνης με 3  βαθμούς  διαφορά από τον Παναργειακό που προπορεύεται. Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, θεωρούμε ότι το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, οι νησιώτες ξεκίνησαν ιδανικά, καθώς μόλις στο 2΄ ο Τόρες με κοντινό σουτ έκανε το 0-1 δίνοντας αέρα στην ομάδα του. Μέχρι το ημίχρονο ο Αιολικός δεν κινδύνεψε, προσέχοντας την άμυνά του και επιδιώκοντας να χτυπήσει στην κόντρα. Μάλιστα, Μιχαλάκης, Τόρες και Λαλάς απείλησαν τους γηπεδούχους, χωρίς να τα καταφέρουν, όμως, να ολοκληρώσουν τις ευκαιρίες.

Στην επανάληψη, η Ελευσίνα φόρτσαρε περισσότερο, πίεσε και αυτή η επιμονή της βγήκε με την ισοφάριση στο 49΄ από τον Τσουμάνη, ο οποίος έβαλε στο κόλπο την ομάδα του. Αποτέλεσμα το παιχνίδι να ανοίξει και χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τον Αιολικό να στέκεται άτυχος στο σουτ από τον Μίχο, το οποίο τράνταξε το δοκάρι, ενώ υπήρξαν διαμαρτυρίες για ακυρωμένο γκολ του Μιχαλάκη ως οφσάιντ.

Μέχρι το τέλος το αποτέλεσμα δεν άλλαξε παρά την πρόθεση των παικτών να πάρουν την νίκη.

Ελευσίνα: Τσακιρτζίδης, Μακρίδης, Τσιγκια, Έβερετ, Ριζογιάννης, Κολοβός (62΄Κωνσταντινίδης), Δουκάκης, Γκουτζούλιας (76΄Παναγιώτου), Ρούσεφ, Κουσκούνας (70΄Χίσο), Τσουμάγκας

Αιολικός: Μάππας, Γάλας, Λένγκα, Παπαζούδης, Μαγγανάς, Μίχος, Καδής, Λαλάς (63΄Πασαλίδης), Μιχαλάκης (90΄Παπαδόπουλος), Τόρες (78΄Σαμπάνης), Ζαγοριανός

ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ΤΟ ΑΡΓΟΣ

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την εντός έδρας ισοπαλία  1-1 της Καλαμάτας με τη Δόξα Μανωλάδας ο Παναργειακός, που επικράτησε 3-1 τον Αστέρα Μαγ. και έμεινε μόνος στην κορυφή. Αντίθετα, ο Αιολικός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία της Καλαμάτας, καθώς έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με τον Πανελευσινιακό, ενώ ο ΠΑΟ  Λουτρακίου πήρε το τρίποντο 1-0 με τον Ζακυνθιακό και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Από κει και πέρα, ο Μανδραϊκός επικράτησε εντός 1-0 του Ερμή Κιβερίου, που γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και τέλος, στο λευκό 0-0  έμειναν Παναρκαδικός και Βύζαντας στην 10η  αγωνιστική.

ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ Η ΓΕΡΑ

Πρεμιέρα στον δεύτερο γύρο την Κυριακή με την 16η  αγωνιστική, όπου η κατάσταση παρέμεινε αμετάβλητη, με Διαγόρα και Αν/ση Γέρας  να προχωράν με νίκες. Ο πρώτος εύκολα  2-0 στην έδρα  του τον Ερμή, με γκολ των Φιλιανού (σουτ), Βαμβουκλή (κεφαλιά), χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα. Ο νικητής είχε και δοκάρι με τον Μαραγκό.

Στην Αγιάσο, η Αν/ση Γέρας πήρε αγχωτικό τρίποντο νικώντας με 3-2  τον Όλυμπο, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα και παραλίγο να το πληρώσει. Ο Χρήστος Τάκας με πέναλτι το οποίο πήρε ο Ζαφειρίου σε ανατροπή του από τον Άγγελο Αλεξίου, άνοιξε το σκορ, όμως στο  δεύτερο ημίχρονο ο Τριανταφυλλόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με ωραίο σουτ από τον Βασίλογλου, ενώ λίγο μετά ήρθε και το τρίτο  γκολ πάλι με πέναλτι του Τάκα, που πήρε ο Αζάμπι σε ανατροπή του από τον γκολκίπερ Γαβριήλ.

Ο Γκέρι λίγο πριν το τέλος μείωσε σε 2-3 με κεφαλιά.

Στα Πάμφιλα, ο Κεραυνός πραγματοποίησε τη χειρότερή του φετινή εμφάνιση, τα βρήκε  δύσκολα από την Προοδευτική, αλλά στο  τέλος πήρε την νίκη με γκολ των Μποντακόπουλου, Παν. Βούρου, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Νανίδη. Δοκάρι είχε ο Ράπτης για την ηττηθείσα ομάδα.

Εκτός έδρας νίκησε  ο Αιγέας 2-0 τον Παλλεσβιακό και βελτίωσε τη θέση του. Για τον Παλλεσβιακό αυτή ήταν η 5η  συνεχόμενη ήττα του, κάτι που δυσχεραίνει τη θέση του στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Χρυσάφης στο πρώτο μέρος και ο Τοπάλι στην επανάληψη, ήταν οι σκόρερ του αγώνα, με τον Παλλεσβιακό να έχει δύο δοκάρια με Μαστραντωνά και Μαυρομιχάλη. Στην ισοπαλία συμβιβάστηκαν Οδ. Ελύτης και Πολιχνίτος στο 1-1 στη Θερμή, έχοντας από ένα ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Καγιάκτσα, μετά από λάθος της άμυνας ο Ελύτης ισοφάρισε στην επανάληψη με σουτ από τον Τσιπά.

Εύκολα, δίκαια και καθαρά νίκησε στη Μόρια ο Βύρωνας 2-0 τον Αλκιβιάδη και παρέμεινε για όγδοη αγωνιστική αήττητος. Σκόρερ του νικητή, ο οποίος δεν βρήκε εμπόδια στη νίκη του, ήταν στο πρώτο μέρος οι Στρατής Δελόλμας και Πασπαλιάρης με όμορφα σουτ.

Τέλος, στην Πέτρα μια ακόμη ήττα υπέστη η Άναξος και το έργο της έγινε πιο δύσκολο. Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με τον Ρωμαίο, ο Σκαλοχωρίτης ισοφάρισε σε 1-1  και στη συνέχεια ο Κροτσίδας έκανε το 1-2. Στο 2ο μέρος ο Βλουτής με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 και ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 3-2. Όμως, τα τραγικά λάθη της άμυνας έδωσαν τη δυνατότητα στον Αετό να ισοφαρίσει με πέναλτι του Κροτσίδα (το έκανε ο Πέτρου που αποβλήθηκε) και στις καθυστερήσεις ο Παπαμακαρίου διαμόρφωσε το τελικό 3-4 για τον Αετό.

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΑΡΙΩΝ 4-2 ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ

Μεγάλη νίκη πήρε ο Μεσότοπος καταβάλλοντας στο ντέρμπι με  2-1  τον Αίγειρο στην 11η  αγωνιστική  στο πρωτάθλημα  της Β κατηγορίας. Με τη νίκη αυτή, ο Μεσότοπος μπήκε σε τροχιά  κορυφής, ενώ η ομάδα των Μιστεγνών έμεινε πίσω από την κορυφή, αλλά στη συνέχεια έχει εύκολο θεωρητικά πρόγραμμα για να καλύψει την απόσταση. Δυνατό το παιχνίδι, με πολλές φάσεις να  δημιουργούνται, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20΄ με ωραίο σουτ από τον Μακαρώνη σε πάσα από τον Βλάμη. Η απάντηση του Αίγειρου ήταν στο 26΄ με σουτ από κοντά του Δεσποτίδη, όμως η κόκκινη κάρτα στον Γιαλαμά άλλαξε τα σχέδια του Παναγιώτη Αφαλωνιάτη, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στον πάγκο, με αποτέλεσμα ναι μεν να χαθούν ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους, όμως ο ΑΟΜ ήταν αυτός που σημείωσε το δεύτερο  γκολ με το Χρήστο Γιαννή. Στο 88΄ αποβλήθηκε ο Κοντέλος του γηπεδούχου, ενώ τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο ο σκόρερ.

Στα άλλα παιχνίδια, στη Μόρια Αίας και Καραβαγγέλης  μετά από μάχη που έδωσαν σε όλο το παιχνίδι, στο τέλος κανένας δεν κέρδισε και το τελικό 1-1  μάλλον κρίνεται δίκαιο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σγουρνιό, ο Αίαντας ισοφάρισε με απευθείας φάουλ του Γ. Δασκάλου. Ο Καραβαγγέλης τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Νεραντζής.

Εύκολα και χωρίς να δυσκολευτεί, η Δόξα πήρε ακόμη μια νίκη και ανέβηκε  βαθμολογικά στο  4-0 με τον Ανδρονικά. Η νικήτρια  προηγήθηκε στο ημίχρονο με  3-0, με σκόρερ τους Λαμπινό, Στρ. Μιχαλέλλη, Χαλδέζο και στο  δεύτερο ημίχρονο βρήκε  δίχτυα πάλι με τον Χαλδέζο. Αποβλήθηκε ο Μιχ. Κάβουρας του Ανδρονικά.

Με πολύ άγχος νίκησε με 1-0 στο γήπεδό της τον Παπανικολή η Φίλια και μετά από πολλά  ανεπιτυχή αποτελέσματα, επανήλθε στις νίκες φθάνοντας τους 11 βαθμούς.

Το ίδιο ισχύει και για τον Αρίωνα, ο οποίος συνέτριψε  στο  γήπεδό του με  4-2 τα Λιονταράκια και είναι στην 2η  θέση  και με πέντε βαθμούς διαφορά από τον Αχιλλέα.

Ο Μόλβαλης άνοιξε το σκορ, ο Ν. Βουρσούκης τα διπλασίασε και λίγο μετά ο Μαρουλής ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Τα Λιονταράκια πριν το ημίχρονο μείωσαν με τον Σαράφη και μάλιστα δύο φορές. Στις καθυστερήσεις με πέναλτι που κέρδισε σε χέρι του Μαντζουράνη, ο  οποίος αποβλήθηκε, ο Γ. Κουτσός διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Τέλος, με αρκετό άγχος η Φίλια νίκησε μετά από πολύ καιρό 1-0 τον Παπανικολή με γκολ που σημείωσε ο Λυκαρδόπουλος. Αποβλήθηκε ο Αγγελής των γηπεδούχων.

ΕΚΤΟΣ ΝΙΚΗΣΕ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ

ΜΕ ΑΓΧΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠ.

Την κορυφή πατά πάλι ο Εθνικός με την εκτός έδρας νίκη του που πήρε στην έδρα του Μακαρέα, εκμεταλλευόμενος το ρεπό του Ταξιάρχη. Το πολύτιμο γκολ το οποίο έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Καραλούδας στο δεύτερο ημίχρονο. Ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες.

Στα Πάμφιλα, ο Έφηβος αποδείχθηκε σκληρό καρύδι  για τον Αστέρα Ιππείου και με σφιχτή άμυνα διεκδίκησε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Αστέρας είχε την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν έκανε φάσεις που θα του έδιναν το γκολ. Η αναμέτρηση κρίθηκε  δύο λεπτά πριν το τέλος με αυτογκόλ από τον Σ. Πατσόγλου.

Χωρίς να  δυσκολευτεί ο Ορφέας επικράτησε με  5-1  της Ειρήνης στην έδρα του και ανέβηκε στην 6η θέση. Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Λημναίος με φάουλ, Παρίκος, Μαρμαλέκας, Ορφανός και πάλι ο Παρίκος. Το γκολ της Ειρήνης πέτυχε με απευθείας κόρνερ ο Γεροντάρας.

Στις καθυστερήσεις ο Απόλλων Δαφίων ισοφάρισε τον Αρίωνα Παλαιοκήπου, ο οποίος προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, την πρώτη με τον Τσίγκα και την άλλη με τον Βερδούκα. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Κυριαζής σε 1-1. Στα μισά της επανάληψης, ο Χατζηδημητρίου με πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Απόλλων δεν ισοφάρισε. Μάλιστα, στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Μαγδαληνός, ο οποίος υπέπεσε στην εσχάτη των ποινών. Η ισοφάριση τελικά έγινε στις καθυστερήσεις με δυνατό σουτ από τον Σερέτη που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.