Ημερομηνία28 Οκτωβριου 2014
Θεματολογία Αθλητικα | Ποδοσφαιρο
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΚΑΛΛΟΝΗ 0 - 0

ΧΡΥΣΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΣΤΟΥΣ «ΖΩΣΙΜΑΔΕΣ»

Μπορούσε ακόμη και τη νίκη η Καλλονή, κόλλησε, όμως, στη λευκή ισοπαλία με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα, αρπάζοντας τον πολύτιμο βαθμό και συνεχίζοντας ακάθεκτη την ανοδική της πορεία. Μπορεί πέρυσι η ομάδα της Λέσβου να είχε νικήσει  με ανατροπή 1-2  στην έδρα του αντιπάλου της, τώρα τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά, με την αναμέτρηση να μην αναδεικνύει στο  τέλος κάποιον νικητή.  Σημαντικές  ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες για να πάρουν το ματς  στο ξεκίνημα, αλλά και στο  φινάλε, το οποίο ήταν συναρπαστικό. Μόλις 2΄ ο Τσάβες ανάγκασε τον Χογκ να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ  και λίγο μετά ωραίο σουτ από τον Κεϊτά κατέληξε  πάνω από τα  δοκάρια  των γηπεδούχων. Από εκεί και έπειτα μέτριο το παιχνίδι και ισορροπημένο, δεν είχε τη δράση που θα περίμεναν όλοι.

Η Καλλονή στημένη σωστά  θέλησε να χτυπήσει με  αντεπιθέσεις, ωστόσο η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων απέτρεψε να γίνει η ζημιά. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Γιάννινα έμειναν στο γήπεδο με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε  σωστά με κίτρινη  και με  αριθμητική υπεροχή η Καλλονή δεν μπόρεσε να απειλήσει μέχρι το  76΄. Στο λεπτό αυτό, ένα μακρινό σουτ από τον Στεφάνοβιτς δεν βρήκε  τον στόχο και ο ίδιος  παίκτης ήταν ο μοιραίος στο  82΄να  δώσει το προβάδισμα, όμως ο Βελλίδης τον σταμάτησε. Οι Γιαννιώτες  βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ στις καθυστερήσεις, όταν σε οργανωμένη αντεπίθεσή τους, ο Ντάσιος που είχε περάσει νωρίτερα  στον αγώνα με  σουτ από κοντά, σημάδεψε τη ρίζα της κάθετης δοκού του Χογκ, που σώθηκε από βέβαιο γκολ. Η Καλλονή θα μπορούσε και αυτή να βάλει γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σε φάουλ από τον Λεοζίνιο, ο Αναστασιάδης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βελλίδη, ο οποίος απέκρουσε. Έτσι παρέμεινε το 0-0, το  οποίο δεν χάλασε κανέναν στο τέλος.

Χωρίς το μεγάλο λάθος ήταν η διαιτησία του Μάνταλου από την Καβάλα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπέριος, Ακόστα (78΄Ντάσιος), Μιχαήλ Τζιμόπουλος, Χαρίσης, Τσουκαλάς (86΄Γιάκος), Ίλιτς (55΄ Μανιάς), Στρούνα, Τσάβες, Λίλα

Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Μπαρέρα (60΄ Στεφάνοβιτς), Κεϊτά, Γιορέντε (80λ.τ Κύπρου), Ναβάρο (75΄ Πιπίνης), Λεοζίνιο, Μανούσος, Χουάνμα.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Γ. ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ

ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ

Ένα δεύτερο ημίχρονο, όπου είχαμε την αριθμητική υπεροχή, αλλά  δεν είχαμε ούτε την καθαρή πάσα στα τελευταία τριάντα μέτρα, ούτε και τη σκέψη να μπορέσουμε να  φθάσουμε πιο γρήγορα και καθαρά στη νίκη. Πήραμε  έναν πολύτιμο βαθμό μέσα σε μια  δύσκολη έδρα, από έναν αντίπαλο που προέρχονταν από διπλό εκτός έδρας  και ήθελε να μας νικήσει.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ

ΠΡΟΠ. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΑΝ ΕΜΠΑΙΝΕ ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ

Ήταν πολύ σημαντικό γεγονός για την ομάδα μας, αρνητικό, η αποβολή του Λίλα που χάλασε τους συσχετισμούς και με βάση αυτό το δεδομένο που είχαμε, χειριστήκαμε καλά το παιχνίδι. Στην ουσία η Καλλονή μάς έκανε μια φάση, την οποία ο Βελλίδης την αποσόβησε με την κεφαλιά του Αναστασιάδη, αλλά νομίζω ότι την καλή στιγμή την είχαμε  εμείς με το δοκάρι στις καθυστερήσεις από τον Ντάσιο. Μια στιγμή όπου θα μπορούσαμε να είχαμε κλέψει τη νίκη.

ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΛΙΟΣ

ΛΙΓΟ ΕΛΕΙΨΕ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ

Σε ένα δικό μας λάθος, σε μια αδράνεια όπου χάσαμε τη μπάλα και ο αντίπαλος σημάδεψε το δοκάρι, θα έλεγα ότι η μπάλα θα μπορούσε να μας είχε τιμωρήσει. Πιστεύω ότι σταθήκαμε καλά  στο παιχνίδι και ο βαθμός για μας ήταν χρήσιμος.

ΑΝΕΣΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ

ΠΟΔ. ΚΑΛΛΟΝΗΣ

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΑΣΑΜΕ

Ικανοποιημένοι είμαστε από την κατάκτηση του πολύτιμου βαθμού,  όμως θα μπορούσε η μπάλα να μας είχε τιμωρήσει με το δοκάρι του αντιπάλου. Όταν δεν μπορείς να κερδίσεις ένα παιχνίδι, σημασία έχει να μην το χάσεις και εμείς μπορεί να μην νικήσαμε, πήραμε, όμως, το βαθμό που είναι αρκετά χρήσιμος.

Κ20

ΗΤΤΑ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Την ήττα με σκορ 2-1 υπέστη η ομάδα Νέων (Κ20) της Καλλονής από τα Γιάννενα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα των Νέων. Αν και η Καλλονή βρέθηκε μπροστά στο σκορ με γκολ από τον Τριανταφύλλου στο 35΄ και είχε όλα τα εφόδια να το αυξήσει με φάσεις που έγιναν στην εστία των Ηπειρωτών, οι τελευταίοι κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν σε 1-1, αλλά να πετύχουν και δεύτερο  γκολ, το οποίο ήταν αρκετό να τους δώσει στο τέλος τη νίκη με  σκορ  2-1.

Κ17

ΕΧΑΣΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΣΚΟΡ 7-0

Δουλειά έδειξε ότι θέλει η ομάδα Κ17 της Καλλονής, η οποία  ηττήθηκε  στο Κορωπί από την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού με  σκορ  7-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Το σκορ ασφαλώς και δείχνει την εικόνα  της  αναμέτρησης, με τους πράσινους να είναι αποτελεσματικοί και να  φθάνουν στην εύκολη νίκη. Χατ τρικ από τον Βραχάλη, Πίσπας και Μπουζούκης σημείωσαν από δύο γκολ.

Κ15

ΚΟΛΥΜΠΗΣΕ ΣΤΑ ΒΑΘΕΙΑ

Με σκορ 3-1 έχασε από τον ΟΦΗ στην Κρήτη η ομάδα της Κ15, ενώ θα μπορούσε να  είχε αποφύγει τα γκολ που δέχθηκε από τον αντίπαλο. Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδράνεια, φθάνοντας  στο συγκεκριμένο σκορ. Ο Μακρυπούλιας ήταν ο σκόρερ της Καλλονής, ενώ την πιο σημαντική ευκαιρία είχε ο Παλαμουτσής, ο οποίος  σημάδεψε το  δοκάρι των Κρητικών. Τέτοια, πάντως, παιχνίδια δίνουν εμπειρίες στα νέα παιδιά, να συνεχίσουν τη χρονιά.

ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Σήμερα αναχωρεί για  την Τρίπολη η αποστολή της Καλλονής, για  το  αυριανό εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αστέρα, για την 2η του κυπέλλου. Μάλλον σε αλλαγές  θα  προβεί ο Ματζουράκης, ώστε να ξεκουράσει  κάποιους από  τους παίκτες ενόψει του αγώνα  με τον Λεβαδειακό, την ερχόμενη Δευτέρα. Στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας βρίσκεται ο Νίκος Καλτσάς, ενώ ο Καμαρά θα προφυλαχθεί και σε αυτό το παιχνίδι. Τραυματίας είναι ο Γιορέντε και δεν θα αγωνιστεί, με τον Χωριανόπουλο ή τον Πιπίνη, να διεκδικούν τη θέση του. Ο αγώνας  της Τετάρτης θα ξεκινήσει στις 5.15 και θα έχει τηλεοπτική κάλυψη από τον ΟΤΕ.

ΠΑΟΚ-Βέροια                        4-1

Ξάνθη-Νίκη Β.                      (χθες)

ΗΤΤΑ ΜΕ 1-0 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΞΑ

Από μια ομάδα που πριν λίγες μέρες είχε να αντιμετωπίσει σοβαρά  διοικητικά  και οικονομικά προβλήματα και βρέθηκε ένα βήμα από την έξοδό της  από το πρωτάθλημα  και το κύπελλο, τη Δόξα Μανωλάδας, αποκλείστηκε ο Αιολικός, αφήνοντας τον θεσμό τόσο πρόωρα. Δεν ήταν μόνο η ήττα αποκλεισμός, αλλά αυτό που πρέπει να απασχολήσει  την τεχνική  ηγεσία, είναι ότι ο Αιολικός δεν σκοράρει  και αυτό αποτελεί πρόβλημα. Αν εξαιρέσουμε τα τέσσερα γκολ με την Αχαϊκή στην πρεμιέρα των Μυτιληνιών και το 1-0 με τον Μανδραϊκό, από εκεί και μετά  η ομάδα έμεινε  στο  στείρο 0-0 με το Λουτράκι και δεν σκόραρε  με τους Πυργιώτες την Κυριακή. Ο Αιολικός  ήταν καλός,  δημιούργησε φάσεις, αλλά οι  παίκτες του δεν μπόρεσαν να τις ολοκληρώσουν. Έτσι, μοιραία το παιχνίδι έδειχνε ότι η παράταση ίσως  ήταν ακόμη πιο κοντά, αν στο 72΄ ο Μελετίδης δεν βρίσκονταν ακάλυπτος  στην περιοχή του Μάππα και από κοντά τον εκτελούσε για  το 1-0. Όση πίεση και να ασκήθηκε στο υπόλοιπο του παιχνιδιού από τους παίκτες του Γούτη, η εστία της Δόξας  δεν μπόρεσε να παραβιαστεί και ο αποκλεισμός ήρθε μοιραία. Ο Αιολικός αφήνει το κύπελλο και ρίχνει το βάρος  στο πρωτάθλημα, αλλά στην ομάδα θα  πρέπει να  διορθωθούν πολλά, ώστε να παρουσιαστεί δυνατή και αποφασιστική να φθάσει στον στόχο.

Δόξα Μ.: Τσάπαλος, Λιβάνης, Μπίζος, Λαμπρόπουλος, Σωτηρόπουλος, Βάτσης, Νικολόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Μελετίδης, Πλαστουργός, Γούρμος.

Αιολικός: Μάππας, Πασαλίδης, Μαγγανάς, Λέγκα, Παπαζούδης, Μπακάλης, Γάλας, Μίχος, Ζαγοριανός, Τόρες, Μιχαλάκης.

Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ

Ο Διαγόρας προσωρινά πέρασε μόνος πρώτος  στην βαθμολογία μετά και την διεξαγωγή της 9ης αγωνιστικής. Ο Αιγέας δεν αγωνίστηκε με τον Οδ. Ελύτη και έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την αγωνιστική αυτή, σημαντικές νίκες πήραν Προοδευτική, Όλυμπος, Βύρων, ενώ στα Πάμφιλα, Κεραυνός και Ατρόμητος Αν. έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Ο Διαγόρας  δεν βρήκε εμπόδιο στον Παπάδο, συντρίβοντας με 5-2  τον Παλλεσβιακό. Δύο γκολ από τον Φιλιανό και από ένα από τους Κουτλή, Βαμβουκλή, Μαραγκό. Καβαλίκας και Βαρλάμος σημείωσαν τα  γκολ του Παλλεσβιακού.

Ο Παλλεσβιακός από το 20΄ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του γκολκίπερ Γιαννίκου με απευθείας κόκκινη ως  τελευταίος παίκτης. Στα Πάμφιλα, άνοστο ήταν το πρώτο 45λεπτο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις,  αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Δουνιά, για να ισοφαρίσει με παίκτη λιγότερο ο Κεραυνός (αποβολή Ν. Βούρου) με τον Μποντακόπουλο.

Δίκαιο αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται το 1-1 Κεραυνού Ατρομήτου, με τα γκολ να  πετυχαίνονται  στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Δουνιάς με σουτ έδωσε το προβάδισμα  στον Ατρόμητο, ο Κεραυνός  αναγκάστηκε να μείνει στο γήπεδο με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Ν. Βούρος και παρόλα αυτά, έφθασε στην ισοφάριση με σουτ από τον Μποντακόπουλο.

Τη νίκη πήρε στην έδρα του ο Όλυμπος κερδίζοντας με 2-1 τον καλό Αλκιβιάδη. Ο Αλεξίου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για  να ισοφαρίσει στο  δεύτερο ο Κουρκουμέλλης. Λίγο πριν το τέλος, ο Ρ. Κουκούλης διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ομάδα του. Αποβλήθηκε  ο Κομνηνάκης των γηπεδούχων.

Εκτός έδρας νίκη με  3-1  πήρε ο Πολιχνίτος, βάζοντας σε περιπέτειες την Άναξο. Ο Καγιάτκσα έδωσε το προβάδισμα στον ΑΟΠ, για να  τα  διπλασιάσει ο Σταματίου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Ευσταθόπουλου (το κέρδισε ο Χαλκιώτης) όμως στις καθυστερήσεις ο Νικέλλης κλείδωσε την νίκη για  την ομάδα του κάνοντας το 1-3.

Νίκη σημαντική εξασφάλισε η Προοδευτική 1-0  στο  γήπεδό της  τον Ερμή, που δεν μπόρεσε να  γίνει απειλητικός. Το μοναδικό τέρμα πέτυχε στο ημίωρο του πρώτου ημιχρόνου ο Κάσος και αυτό ήταν αρκετό να  δώσει τη νίκη. Τέλος, στη Μόρια  ο Βύρωνας  είχε την ουσία  και τα  γκολ και έτσι αποδείχθηκε ο μεγάλος νικητής με  σκορ  2-0. Ο Καζάνης άνοιξε το σκορ  και ο νεαρός Ζώτος τα διπλασίασε. Δεν φάνηκε  απειλητικός ο Αετός, όμως δέχθηκε γκολ στο τέλος  του ημιχρόνου.

Βύρων-Αετός                        2-0

Οδ. Ελύτης-Αιγέας                (αναβλήθηκε)

15.Άναξος                   4       6-13

Οδ. Ελύτης, Αιγέας έχουν παιχνίδι λιγότερο.

ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΜΟΝΟΣ ΠΡΩΤΟΣ

Ντέρμπι με  τα όλα  του στην Πέτρα, που βρήκε  μεγάλο νικητή τον Αχιλλέα με  3-2  και ταυτόχρονα  κράτησε και αυτή τη φορά  την πρωτοπορία. Μέσα σε διάστημα 20 λεπτών, ο Αχιλλέας πέτυχε τα  δύο πρώτα  του γκολ με τον Νικόλοφ. Ο Αρίων αντέδρασε και μείωσε με κεφαλιά  του Γιώργου Κουτσού και μετά  ισοφάρισε με σουτ του Νίκου Βουρσούκη σε 2-2. Το 3-2  έγραψε με  φάουλ ο Στρατής Σκαρακάκης  δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Καταιγιστικός αποδείχτηκε ο Αίγειρος συντρίβοντας στη Θερμή με 7-0 τον λίγο και αποδυναμωμένο να αντισταθεί Ανδρονικά Παρακοίλων με τους παίκτες να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο, καθαρίζοντας  το παιχνίδι  από το  πρώτο μέρος  όπου προηγήθηκαν με 3-0 και χάνοντας πολλές και καλές ευκαιρίες. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Κοντάκας, Πάστος, Γιαλαμάς και ένα ο Καραδημητράκης. Να σημειωθεί ότι από το πρώτο μέρος  η ομάδα του Ανδρονικά αναγκάστηκε να  αγωνιστεί με εννιά  παίκτες λόγω τραυματισμού  παικτών της, ενώ  στον πάγκο δεν υπήρχαν αντικαταστάτες.

Στον Μεσότοπο, ΑΟΜ και Αίας κόλλησαν στο 0-0, με κερδισμένο τον δεύτερο που πήρε σε μια  δύσκολη έδρα τον πολύτιμο βαθμό. Λίγες φάσεις δημιούργησαν οι δύο ομάδες, με τις καλύτερες να χάνονται  από πλευράς  Μεσοτόπου.

Ενδιαφέρον παρουσίασε η αναμέτρηση  της Φίλιας  με  τη Δόξα, όπου στο τέλος δεν ανακήρυξε νικητή. Με το ισόπαλο 2-2, οι δύο αντίπαλοι μοιράστηκαν εντυπώσεις και βαθμό, με την ομάδα της Πλαγιάς να προηγείται 0-2 στο πρώτο 10λεπτο (Τζάτζος, Πόλις) και τους  γηπεδούχους να μειώνουν λίγο πριν το ημίχρονο με τον Πανταζή και να  φθάνουν στο  δεύτερο μέρος στην ισοφάριση με τον Παπαγεωργίου. Από ένα  δοκάρι  είχαν οι δύο ομάδες, ο σκόρερ Παπαγεωργίου για  τη Φίλια, ο Καβαρνός με φάουλ από πλευράς Δόξας.

Το παιχνίδι, τέλος, Λιονταράκια - Καραβαγγέλης  που αναβλήθηκε  λόγω συμμετοχής  παικτών στις μικτές, θα ορισθεί από την ΕΠΣΛ.

3 ΣΤΑ 3 Ο ΑΡΙΩΝ

Ο Αρίων Παλαιοκήπου ήταν ο  μεγάλος  νικητής  στο  ντέρμπι με τον Αστέρα Ιππείου και με τη νίκη του με 4-2 βρέθηκε μόνος του (3χ3)  στην κορυφή. Όμορφο παιχνίδι από τις δύο ομάδες, που κράτησε  το  ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι  το  τέλος. Ο Αστέρας που γνώρισε την πρώτη ήττα  άνοιξε  το σκορ  με εύστοχο χτύπημα πέναλτι  από τον Πλάτων Καρτάλη και το σκορ αυτό το  διατήρησε μέχρι  την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, ο Αρίωνας ισορρόπησε  το παιχνίδι  φθάνοντας  στην ισοφάριση με τον Πέτρου, με κοντινό πλασέ  σουτ. Όμως, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν και πήραν πάλι το προβάδισμα  στο σκορ με τον Πν. Καρτάλη. Ο Ξένος έφερε το παιχνίδι  στα ίσα 2-2  και λίγο μετά ο Σαμιώτης έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Μέχρι το τέλος η αγωνία ήταν μεγάλη, ο Αστέρας έκανε την μεγάλη προσπάθεια να ισοφαρίσει, αλλά  στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι ο Λούπος (το πήρε ο Κουρούνης) διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Δίκαιη νίκη πήρε στην έδρα του ο Ταξιάρχης, καταβάλλοντας με  2-0  τον Έφηβο,  σε ένα παιχνίδι όπου ο νικητής είχε την ουσία και τα  γκολ. Ο Μανόλογλου άνοιξε  το σκορ και παρά  τις  ευκαιρίες, το δοκάρι  από τον Αντώναρο, γκολ στο πρώτο μέρος  δεν σημειώθηκε. Η εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στην επανάληψη, με το δεύτερο γκολ που ήρθε από τον Βαξεβανέλλη και κλείδωσε τη νίκη του Ταξιάρχη.

Στο Ίππειος, ο Ορφέας ακόμη βάζει γκολ, ξεσπώντας πάνω στη νεανική ομάδα του Μακαρέα με 8-0. Παιχνίδι που σαφώς δεν επιδέχεται κριτική, με το σκορ να τα λέει όλα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα των Κεραμειών, που ξεκίνησε από αυτό το παιχνίδι  το πρωτάθλημα. Από 2 γκολ πέτυχαν οι Ντράνος, Καμάτσος, Παρίκος και από ένα οι Λημναίος, Βατζάκας.

Τέλος, στη Θερμή και στην τοπική αναμέτρηση του Εθνικού με την Ειρήνη, ο πρώτος  ήταν αρκετά  αποτελεσματικός  και με  σκόρερ τους Ζαφειρίου 2 και Στρατή Γονιδέλλη, κατάφερε να πάρει την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

2Χ2 ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ - ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΟΙ ΝΕΟΙ

Αρκετά  καλή είναι μέχρι  στιγμής η πορεία της μικτής ομάδας των Παίδων στο Ενωσιακό πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται  στη Χαλκίδα. Το Σάββατο  στην πρεμιέρα, οι Παίδες νίκησαν έστω και δύσκολα 1-0 την Σάμο, με πέναλτι που χτύπησε ο Νομίδης και που το κέρδισε ο Ασβεστάς, ενώ χθες μετά από θαυμάσια  εμφάνιση, νίκησαν και τα Δωδεκάνησα με 2-0 και τέθηκαν επικεφαλής στον όμιλο έχοντας 6 βαθμούς. Τα γκολ της νίκης ήρθαν από τον Γεραγωτέλλη και Νομίδη με σουτ βολίδα στο γάμα της εστίας του Ρόδιου γκολκίπερ.

Απεναντίας, τα πράγματα δεν πάνε  καλά για την ομάδα των Νέων, που έχασε απο την Σάμο 2-1 στην πρεμιέρα (σκόρερ ο Μαρίνος) και τα Δωδεκάνησα και μάλιστα η ήττα ήρθε από το πρώτο ημίχρονο, όπου τα Δωδεκάνησα προηγήθηκαν, αλλά η Λέσβος δεν μπόρεσε να αντιδράσει  στη συνέχεια. Στόχος πλέον η κατάκτηση της  δεύτερης  θέσης, υπό προϋποθέσεις όμως. Σήμερα Τρίτη οι μικτές αγωνίζονται με την αντίστοιχη της Χίου (13.00, 15.00) στοχεύοντας στη νίκη.