Ημερομηνία9 Απριλιου 2019
ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

Ο Όλυμπος νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Αετό έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Πετρουζέλλη, που πέτυχε και τα δύο γκολ και πλέον έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει, αφού είναι όλο και πιο κοντά στον τίτλο, θέλοντας ένα βαθμό στα επόμενα τρία παιχνίδια.

Η Αναγέννηση Γέρας πέρασε από τα Παράκοιλα επικρατώντας 3-1 του Ανδρονικά, διατηρώντας έτσι τις ελάχιστες μαθηματικές ελπίδες για πρωτιά.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής των play off, ο Ατρόμητος πέρασε σαν σίφουνας από τον Μεσότοπο κερδίζοντας 4-2 την τοπική ομάδα, ενώ ο Διαγόρας πήρε νίκη γοήτρου επί του Αρίωνα Μήθυμνας με 2-1.

Όλυμπος - Αετός 2-1

Πιο κοντά από ποτέ

Ο Όλυμπος βρέθηκε να χάνει 0-1 στο πρώτο ημίχρονο από τον Αετό, όμως στην επανάληψη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Πετρουζέλλη έκανε την ανατροπή νικώντας 2-1 και πλέον χρειάζεται ένα βαθμό στα επόμενα τρία παιχνίδια, για να πανηγυρίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Αγιάσου μπήκε πιο δυναμικά και απείλησε πρώτη στο 7ο λεπτό με το σουτ από τον Ξύνο να καταλήγει στα χέρια του Κάμπερ. Ο Αετός στην καλύτερή του στιγμή στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 38' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από κόρνερ του Διονυσάτου ο Βλαστέλλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, παγώνοντας την Αγιάσο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Όλυμπος αντέδρασε και αρχικά στο 61ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκου Πετρουζέλλη που έκανε το 1-1.

Στο 68΄ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Πετρουζέλλη. Στο 81΄ ο Βέντος απείλησε από πλευράς Αετού, όμως η ομάδα της Αγιάσου που πίεσε ασφυκτικά και για δεύτερο τέρμα, το πέτυχε στο 85' και πάλι με τον Πετρουζέλλη, που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, όπου με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την Αγιάσο στα ουράνια, με τον κόσμο να πανηγυρίζει έντονα αυτή τη νίκη, που φέρνει στον Όλυμπο το πρωτάθλημα.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΦΩΤΙΑ ΠΗΡΕ Η ΚΟΡΥΦΗ

Την δεύτερή του ήττα υπέστη ο Ορφέας Κεραμειών από την Άναξο 4-2 και συνάμα η νίκη της Φίλιας 5-1 τον Κεραυνό είχε ως αποτέλεσμα η βαθμολογική απόσταση να πέσει στους πέντε βαθμούς.

Στα άλλα ματς, ο Παπανικολής επικράτησε του Ταξιάρχη στον Μανταμάδο 5-3, ενώ νίκη γοήτρου πήρε ο ΑΟΒ επί του Αστέρα Νίκης 1-0. Δίκαιη νίκη για τον Μακαρέα 3-0 στην έδρα του τον Γερμ. Καραβαγγέλη 3-0 και τέλος, ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Αστέρα Ιππείου με τον Αχιλλέα στο Ίππειος στην 26η αγωνιστική.

Η πολύ καλή στο πρώτο μέρος Άναξος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στρατή Χαλκιώτη, ο οποίος σημείωσε τα τρία από τα τέσσερα γκολ, προηγήθηκε με 3-1 στο ημίχρονο. Ο Γιακαλής μείωσε το σκορ για τον Ορφέα και παρά τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο μέρος με αποκορύφωμα το δοκάρι από τον Χατζηελευθερίου, ο Χαλκιώτης ήταν αυτός που πέτυχε και το τέταρτο γκολ της ομάδας του και πάλι ο Γιακαλής μείωσε ακόμη πιο πολύ. Αποβλήθηκε ο Δίρλας των γηπεδούχων με 2η κίτρινη.

Καλύτερη και χωρίς προβλήματα, η Φίλια νίκησε τον Κεραυνό 5-1 και εξακολουθεί να καταδιώκει τον πρωτοπόρο Ορφέα.

Μόλις στο 7' ο Γιάννης Κουνιάρης με άψογη κεφαλιά άνοιξε τον δρόμο για το τρίποντο, με τον Μάριο Καλούλι στο 18΄ με σουτ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Το 3-0 έκανε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πατσανάς, με τον ίδιο τρόπο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ζήλο, φθάνοντας στο 4-0 πάλι με τον Καλούλι. Ο Κεραυνός έφθασε στην μείωση με τον Κοντηβέη, είχε στην συνέχεια δοκάρι, όμως ένα λεπτό πριν το φινάλε, ο Πανταζής έγραψε το τελικό 5-1.

Όμορφο και με πολλά γκολ παιχνίδι στον Μανταμάδο, υπό αντίξοες συνθήκες, αέρα και βροχή, ο Παπανικολής πέρασε με νίκη 3-5, αποδίδοντας  καλό ποδόσφαιρο.

Οι γηπεδούχοι (με ελλείψεις) άνοιξαν το σκορ με την συμπλήρωση δέκα λεπτών με τον Βελάνη, όμως ο Παπανικολής έφθασε στην ισοφάριση  στο 25' με όμορφη κεφαλιά από τον Στέλιο Ελευθερίου. Ο Ταξιάρχης ήταν πάλι αυτός που αιφνιδίασε τον αντίπαλό του πέντε λεπτά μετά με τον Κουκούλα, αλλά η χαρά κράτησε μόνο για τρία λεπτά, αφού ο Μουράρο με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Και σαν να μην έφθανε αυτό, στο 38' ο Άκης Τσίλιας έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ στο ημίχρονο. Με το ξεκίνημα ο Ταξιάρχης ισοφάρισε 3-3 με τον Βελάνη, στην συνέχεια με αυτογκόλ από τον Νικόδημο Δρακούλη ο Παπανικολής πήρε εκ νέου το προβάδισμα (3-4) και στο 70' πάλι ο Ελευθερίου, ο οποίος ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του, με όμορφο σουτ κλείδωσε το τρίποντο.

Στο Ίππειος, ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με γκολ από τον Μαυρομιχάλη προηγήθηκε με 1-0 στο ημίχρονο. Μετά το γκολ, η ομάδα της Πέτρας ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, όμως δεν μπόρεσε να γίνει πολύ απειλητική στην εστία των γηπεδούχων. Στην επανάληψη, ο φιλοξενούμενος μπόρεσε να φθάσει στην ισοφάριση στο 74΄με κεφαλιά του Ράμα, ενώ στο φινάλε αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Δάλας του Αστέρα.

Ο δυνατός άνεμος που έπνεε στο γήπεδο των Βασιλικών εμπόδισε σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των 22 παικτών να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο. Παιχνίδι όπου τις περισσότερες φορές η μπάλα παίζονταν στο κέντρο, με αποτέλεσμα να λείψουν οι καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Παναγιώτης Αλεξίου, ο οποίος έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του και την παραμονή της στην πεντάδα.

Τέλος, στον Μεσότοπο ο Μακαρέας απέδωσε καλό ποδόσφαιρο φθάνοντας στην νίκη 3-0 με τον Γερμ. Καραβαγγέλη, κατακτώντας νίκη γοήτρου. Ο Δερεδίνης με πέναλτι που πήρε ο Ψύλλος σε ανατροπή του άνοιξε το σκορ, με τον Ταξιάρχη Δρακούλη με φάουλ από μακρινή απόσταση να διπλασιάζει τα τέρματα στην επανάληψη. Πάλι ο Δερεδίνης πέτυχε το τρίτο τέρμα του Μακαρέα, στην δίκαιη εντός έδρας νίκη του.