Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία16 Απριλιου 2019
ΧΑΛΚΙΔΑ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0

ΦΙΝΑΛΕ ΜΕ ΗΤΤΑ

Ο Αιολικός ηττήθηκε 1-0 από την Χαλκίδα εκτός έδρας σε ένα αδιάφορο παιχνίδι στην τελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα της Μυτιλήνης που έχει πετύχει τον στόχο της δεύτερης θέσης εξασφαλίζοντας την συμμετοχή της στα μπαράζ ανόδου, έχασε από την υποβιβασμένη Χαλκίδα, χωρίς, βέβαια, αυτό να σημαίνει κάτι.

Ο Απόστολος Στύλος που προχώρησε σε κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα, είδε τους παίκτες του να δημιουργούν ευκαιρίες, χωρίς κάποια από αυτές να καταλήξει στα δίχτυα, απέναντι στην Χαλκίδα που δεν είχε κάποιο κίνητρο, όμως εντέλει κατάφερε να νικήσει με σκόρερ στο 62ο λεπτό από τα έντεκα βήματα έναν παλιό γνώριμο από την θητεία του σε Καλλονή και Αιολικό, τον Ανδρέα Ντάμπο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Αιολικού ήταν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν την κεφαλιά του Ποτουρίδη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ευαγγελινός. Τίποτα δεν άλλαξε και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ.

Πλέον ο Αιολικός στρέφει την προσοχή του στα μπαράζ ανόδου προς την Football League, όπου θα περιμένει τον αντίπαλο μετά από κλήρωση, με τους υποψήφιους αντιπάλους να είναι η Καλαμάτα, ο Διαγόρας Ρόδου και ο Ιωνικός.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Χαλκίδα: Ευαγγελινός, Κολοβός, Δούμος, Σχίζας, Τόλης, Τσούρλας, Παπαδάκης (65' Παλαιολόγος), Πατερίτσας, Ρούμπος (81' Σπυράκης), Ντάμπος (81' Μακρής), Σταματάκης (81' Βουρνάζος)

Αιολικός: Ζαχαρής, Λαλάς, Κρητικός, Τάχιας, Καπταγιάννης, Κατσίκης (70' Παλαμουτσής), Τσομπανέλλης, Τζόρνταν, Παπαδόπουλος (78' Διαμαντίδης), Ποτουρίδης (82' Σεφουλάι), Λαμπράκης

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ & ΕΠΙΣΗΜΑ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

Αετός, Διαγόρας και Μεσότοπος, οι κερδισμένοι της 12ης αγωνιστικής, καθώς προχώρησαν με νίκες.

Στα Λουτρά, ο Αετός επιβλήθηκε 3-1 του Ατρόμητου παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, επιστρέφοντας στις επιτυχίες. Στην Αγία Παρασκευή ο Διαγόρας ήταν καταιγιστικός συντρίβοντας με 5-1 τον Ανδρονικά στην τοπική αναμέτρηση. Στο τέλος του παιχνιδιού στον Μόλυβο, ο Μεσότοπος λύγισε τον Αρίωνα κερδίζοντάς τον με 3-1, σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Αναγέννηση Γέρας - Όλυμπος 0-1

Άξιος πρωταθλητής

Πρωταθλητής και μαθηματικά ο Όλυμπος, που νίκησε στον Παπάδο 1-0 την Αν/ση Γέρας και πανηγύρισε έναν ακόμη τίτλο στην ιστορία του.

Στα αποδυτήρια του γηπέδου του Παπάδου πανηγύρισαν παίκτες, τεχνική ηγεσία και διοίκηση την κατάκτηση του τίτλου, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος των play off. Άξια, δίκαια και καθαρά, η ομάδα της Αγιάσου μπορεί από τώρα να κάνει όνειρα ακόμη και για άνοδο στην Γ Εθνική, αν ξεπεράσει το εμπόδιο της Ηφαιστίας.

Στο παιχνίδι, η Γέρα είχε δοκάρι στο 10΄με τον Μανούσο και ένα λεπτό αργότερα, τεράστια ευκαιρία με τον Ταξιάρχη Μανούσο, ο οποίος από κοντά αστόχησε.

Στο 17' ακυρώθηκε γκολ που σημείωσε ο Χατζηκλειδαράς από κοντά μετά από φάουλ του Τάκα για οφσάιντ, ύστερα από υπόδειξη του βοηθού Λυρή, προκαλώντας τη δυσαρέσκεια της Γέρας. Ο Όλυμπος απάντησε σε διάστημα πέντε λεπτών (30'-35') σε κεφαλιά από τον Τσομπανέλλη και σουτ από τα πλάγια του Πετρουζέλλη.

Πάλι η Γέρα είχε τον έλεγχο στην επανάληψη, με τον Όλυμπο να επιθυμεί να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 53΄ από καλή θέση ο Χατζηκλειδαράς αστόχησε, στο 75΄ωραίο σουτ από τον Τόρα ανάγκασε τον Αναγνώστου σε ωραία απόκρουση σε κόρνερ και ένα λεπτό μετά, ο Ξυνός με σέντρα βρήκε το κεφάλι του Στέλιου Τσομπανέλλη και αυτός με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του Αναγνώστου, για να ξεσηκώσει τους φίλους της ομάδας για το 0-1. Η Γέρα θα μπορούσε επτά λεπτά πριν από το τέλος να είχε ισοφαρίσει, όμως ο Χατζηκλειδαράς έκανε κάτι παραπάνω στην περιοχή, με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Παπαλόπουλος, ο οποίος ήταν σήμερα αρκετά σταθερός και βοήθησε την ομάδα του να πάρει την νίκη.

Διαγόρας - Ανδρονικάς 5-1

Επιβλητικός

Καταιγιστικός ο Διαγόρας, που συνέτριψε με 5-1 στην Αγία Παρασκευή τον Ανδρονικά, σε ένα παιχνίδι για το γόητρο. Ο νικητής ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και τις αδυναμίες του Ανδρονικά, φθάνοντας στο παραπάνω σκορ.

Μόλις στο 13' ο Βασίλης Παρέλλης με κοντινό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ακολούθως, ο Τσακίρης στο 25΄ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Παρέλλη δυο λεπτά αργότερα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό τέρμα, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0. Λίγο πριν από το ημίχρονο, ο Βαμβουκλής πέτυχε το 4-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μισό, με τον Άκη Μιχαλάκη στο 55' να κάνει με όμορφο σουτ το 5-0 και εν συνεχεία ο 15χρονος Κυριάκος Τουμπακάρης πέντε λεπτά πριν από το τέλος, να μειώνει σε 5-1.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Φωτιά έχει πάρει η κορυφή, δύο στροφές πριν ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, με τον Ορφέα Κεραμειών να κρατά βραχεία κεφαλή την κορυφή. Νίκησε 5-0 στα Λουτρά τον Ορφέα Άντισσας, διατηρώντας την απόσταση των πέντε βαθμών που τον χωρίζει από την Φίλια, χωρίς, ωστόσο, να έχει κάνει το ρεπό. Σκόρερ του νικητή Ορφέα στο εύκολο έτσι όπως εξελίχθηκε παιχνίδι, ήταν οι Κρασόπουλος, Γιακαλής με 2 γκολ και ο Στρατής Κατζανός, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Χωρίς προβλήματα νίκησε η Φίλια 3-0 στα Πάμφιλα τον Έφηβο και κυνηγά με μανία την κορυφή, ελπίζοντας μετά το ρεπό του αντιπάλου να σκοντάψει. Σκόρερ του ΕΜΑΣ ήταν οι Βουρσούκης, Χιώτης, Κουνιάρης, ενώ ο Πανταζής είχε δοκάρι για την νικήτρια.

Την τρίτη θέση κλείδωσε ο Κεραυνός, ο οποίος αν και αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις και μάλιστα προηγήθηκε στον Μανταμάδο 2-0 του Ταξιάρχη, στο τέλος αρκέστηκε στο ισόπαλο αποτέλεσμα. Μποντακόπουλος και Κοντηβέης πέτυχαν τα γκολ, μείωσε με κεφαλιά ο Ψωμάς και ισοφάρισε ο Δρακούλης λίγο πριν από το τέλος. Ο Κεραυνός είχε δύο δοκάρια.

Στην Πέτρα, ο Αστέρας Νίκης ήταν καλύτερος της Ανάξου υποχρεώνοντάς την σε ήττα με μεγάλο σκορ 4-1. Η Άναξος άνοιξε το σκορ με τέρμα του Γιουντέρη, όμως οι μικροί του Αστέρα έφθασαν στην ισοφάρισε στο πρώτο μέρος με τέρμα του Μετούσι. Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας ήταν καλύτερος, οι παίκτες του έτρεξαν πετυχαίνοντας τρία ακόμη τέρματα με τους Πίτατζη, Γκοσδάρι και πάλι με τον Μετούσι. Η Άναξος είχε δύο δοκάρια με Χονδρονικόλα στο πρώτο και Χαλκιώτη στο δεύτερο.

Στο Ίππειος, μετά από ένα φτωχό και στείρο σκορ, το άστρο του Παναγιώτη Αλεξίου έλαμψε σημειώνοντας 4 γκολ, δίνοντας στην ομάδα του το τρίποντο που κρατά στην πεντάδα.

Ο Αστέρας είχε μειώσει σε 1-2 με τον Αθανασέλλη, ο οποίος στην συνέχεια αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Στα τρίποντα επανήλθε ο Παπανικολής, καθώς αποδείχθηκε καλύτερος πάνω στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Στύψης. Τα γκολ του νικητή Παπανικολή σημείωσαν οι Τσίλιας με φάουλ, Σκούρτσος κεφαλιά, Μουράρο σουτ. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Γονιδέλλης.

Τέλος, στον Μεσότοπο από ένα ημίχρονο είχαν Μακαρέας - Αχιλλέας με το τελικό 2-2 να είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Ο Ψύλλος και ο Ζαφειρέλλης πέτυχαν τα γκολ του Μακαρέα, ο Νικόλοφ μείωσε σε 1-2, ο Νάκε ισοφάρισε για το τελικό 2-2 στην αναμέτρηση.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΕΝΤΥΠΟ «Δ»

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ

ΕΧΑΣΕ & ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε ο Ήφαιστος αυτή τη φορά από το Ρέθυμνο με 80-77. Έτσι, οι Κρητικοί πήραν μία σπουδαία νίκη, που τους φέρνει όλο και πιο κοντά στον μεγάλο στόχο της παραμονής, ενώ από την άλλη η ομάδα της Λήμνου που έχει εξασφαλίσει θέση στην οκτάδα, θα μπορούσε να είχε κερδίσει, χάνοντας το παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με το Ρέθυμνο να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως η ομάδα της Λήμνου ήταν σχετικά κοντά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 40-37 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ήφαιστος με κάποια σουτ ήταν κοντά στο σκορ, αλλά το Ρέθυμνο κρατούσε αυτή τη μικρή διαφορά. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που θα κρίνονταν όλα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει ιδιαίτερα και όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε σε ένα θρίλερ. Έτσι έγινε και στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, το Ρέθυμνο έβαλε κάποια σημαντικά καλάθια παίρνοντας τη νίκη. Από τον Ήφαιστο, Γκότσερ και Έβανς έβαλαν από 13 πόντους, ο πρώτος και τρία τρίποντα, 12 και ένα τρίποντο είχε ο Μπρέιζελτον, ενώ 11 πρόσθεσε και ένα τρίποντο ο Χαριτόπουλος. Από την νικήτρια ομάδα, ο Χίκι είχε 19 πόντους και τέσσερα τρίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 37-40, 56-59, 77-80

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (3), Έβανς 13 (9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 6, Μπρέιζελτον 12 (1), Φρεϊμάνις 9 (2), Μανωλόπουλος, Μούρτος 5 (1), Σταμάτης 5 (1), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 11 (1), Σμιθ 3

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 2, Μπαρτ 14 (2), Κλάντον 4 (8 ριμπάουντ), Χίκι 19 (4), Ντάνιελς 11 (1), Σιγκούνας 6 (2), Καλογιαννίδης, Ραζής, Μπάντερ 17 (5), Τζόουνς 7