Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία13 Μαρτιου 2019
ΘΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Ρεπό είχε δώσει στους παίκτες του ο Απόστολος Στύλος, άπαντες, όμως, από χθες βρίσκονται στη θέση τους ενόψει του πρωταθλήματος, που κάνει επανεκκίνηση την ερχόμενη Κυριακή. Ο στόχος για την δεύτερη θέση δεν έχει χαθεί γι' αυτό και στα επόμενα παιχνίδια ο Αιολικός καλείται να εξαντλήσει κάθε ελπίδα. Ο μεγάλος του αντίπαλος παραμένει ο Ηλυσιακός, ο οποίος δεν έχει εύκολο έργο, αφού θα αντιμετωπίσει σε λίγες αγωνιστικές το Αιγάλεω στο ντέρμπι της Αθήνας. Αν ο Αιολικός πάρει παιχνίδια και βαθμούς και σταθεί τυχερός σε αρνητικά αποτελέσματα του Ηλυσιακού, τότε μπορεί να κατακτήσει την 2η θέση. Δύσκολο, δεδομένου ότι δεν εξαρτάται από τον ίδιο. Η ομάδα της Μυτιλήνης αντιμετωπίζει την Κυριακή στην έδρα της τον υποβιβασμένο εδώ και καιρό Απόλλωνα Ερέτριας, από τον οποίο στον πρώτο γύρο μέτρησε απώλειες και η νίκη είναι απαραίτητη. Ο Στύλος θα στερηθεί τους τιμωρημένους Λαλά (σκόρερ στην Σαντορίνη), Βουτσιώτη που συμπλήρωσε κάρτες, καθώς και τους τραυματίες Παλαμουτσή και Σεφουλάι. Για τον τελευταίο, το πρόβλημα δείχνει να είναι σοβαρό στους προσαγωγούς και δεν αποκλείεται ο νεαρός να χάσει τα παιχνίδια που υπολείπονται μέχρι το τέλος της χρονιάς. Στον αντίποδα, μπορεί να υπολογίζει στους Κατσίκη και Λαμπράκη.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΞΕΦΥΓΕ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

Αετός και Διαγόρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής για τα play off της Α΄ Κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες που έχουν παράπονα από την διαιτησία, έχασαν έδαφος για την πρώτη θέση, μετά και το μεγάλο διπλό του Όλυμπου στη Μόρια κόντρα στον Ατρόμητο με 4-0 και πλέον η ομάδα της Αγιάσου είναι στο +5 από την Αν/ση Γέρας που πέρασε από τον Μόλυβο νικώντας 3-0 τον Αρίωνα Μήθυμνας και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ισοπαλία στο ντέρμπι.

Τέλος, Μεσότοπος και Ανδρονικάς μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο μεταξύ τους 2-2.

Αετός - Διαγόρας 1-1

Ισόπαλο το ντέρμπι με διαμαρτυρίες

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Αετό και τον Διαγόρα, με τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται έντονα για τη διαιτησία. Έτσι, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, Αετός και Διαγόρας απέχουν πλέον πέντε βαθμούς από την κορυφή και τον Όλυμπο, με το έργο τους για πρωτάθλημα να γίνεται πιο δύσκολο.

Ο Διαγόρας με τη συμπλήρωση 22 λεπτών στην αναμέτρηση κέρδισε φάουλ από τα αριστερά, το οποίο εκτέλεσε ο Μιχαλάκης που βρήκε τον Καντιλιεράκη και από κοντά άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1 παγώνοντας τα Λουτρά. Ο Αετός προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και έχασε αρκετές ευκαιρίες. Αρχικά στο 24΄ το σουτ του Βλαστέλλη κόντραρε στον Καντιλιεράκη και έφυγε κόρνερ, όπου στην εξέλιξή του η κεφαλιά από τον Κοντονίκα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 29ο λεπτό, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, όταν μετά από σέντρα του Μιχαλάκη ο Τζέκα από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω. Στο 31΄ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μία περίπτωση πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βλαστέλλη μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής Βλουτέλλης υπέδειξε θέατρο του παίκτη του Αετού, τον οποίο κιτρίνισε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες και καθόλου ευκαιρίες. Με τη συμπλήρωση 58 λεπτών στην αναμέτρηση, ξεκίνησαν διαμαρτυρίες αυτή την φορά από τον Διαγόρα, καθώς ο Χρήστος Τζέκα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο και αποβλήθηκε. Αυτή την εξέλιξη προσπάθησε να την εκμεταλλευτεί η ομάδα των Λουτρών. Στο 67΄ ο Θεαγένης Διονυσάτος πέρασε στο γήπεδο τον Μιχάλη Βέντο και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, δικαιώθηκε. Ο Αετός κέρδισε φάουλ, το εκτέλεσε ο Βλαστέλλης και ο Βέντος με κεφαλιά έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και κόσμο.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΝΙΚΗ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ Ο ΟΡΦΕΑΣ

Δυσκολίες βρήκε με τον Αχιλλέα ο Ορφέας Κεραμειών, πήρε, όμως, στο τέλος την νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή και με την ασφάλεια των βαθμών που τον χωρίζουν από την Φίλια. Το γκολ το οποίο έκρινε την αναμέτρηση, σημείωσε ο Δημήτρης Γιακαλής στο 73'. Αξιόμαχος αντίπαλος ο Αχιλλέας, έβαλε τα δύσκολα στον πρωτοπόρο, η απόδοση των παικτών του οποίου δεν ήταν και η καλύτερη.

Νίκη και μάλιστα εύκολη, η οποία κατακτήθηκε από το πρώτο ημίχρονο, σημείωσε ο ΕΜΑΣ Φίλιας στην έδρα του, κερδίζοντας από το ημίχρονο με 4-0 τον Μακαρέα.

Κουνιάρης και Πανταζής με δύο κεφαλιές πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ, για να ακολουθήσουν τα άλλα δύο πάλι από τον Κουνιάρη και τον Νερατζή. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, σε αυτό συντέλεσαν οι αλλαγές του Κώστα Μυλωνά, με την Φίλια να μην διατρέχει κανέναν απολύτως κίνδυνο από τον αντίπαλό της, που επιθετικά δεν την ανησύχησε.

Δίκαιη νίκη πήρε στην Μόρια ο Αστέρας Νίκης, λυγίζοντας τον αποδεκατισμένο από απουσίες Γερμανό Καραβαγγέλη με 2-1, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί που έχει στα τελευταία παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10' με τον Μετούσι, αλλά στο 55' μετά από φάουλ του Γονιδέλλη ο Μπαχτσαβάνης από κοντά ισοφάρισε. Από το 70' ο φιλοξενούμενος έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού δεν υπήρχε αλλαγή και λίγο μετά με εννιά, τελειώνοντας με μειονέκτημα το παιχνίδι. Αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ στο 77', με ωραίο σουτ από τον Μπίτατζη.

Χωρίς προβλήματα ο ΑΟ Βασιλικών υποχρέωσε σε βαριά ήττα τον ΑΟ Ανάξου, ο οποίος χάλασε την καλή εικόνα που είχε στα τελευταία παιχνίδια, χάνοντας με 5-0. Σ' αυτό συντέλεσαν οι πολλές απουσίες, που ανάγκασαν τον προπονητή της Ανάξου να κατεβάσει στο γήπεδο σύνθεση ανάγκης με δύο μικρούς σ' αυτή.

Με την εν λόγω νίκη, τα Βασιλικά βλέπουν ακόμη πιο κοντά την πεντάδα, έχοντας πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Αλεξίου, ο οποίος επανήλθε στην ομάδα σημειώνοντας τα τρία από τα πέντε γκολ. Ο Λόκος είχε ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος, για να έρθει ο Γιάννης Αλεξίου να σημειώσει το τρίτο τέρμα, ενώ τα άλλα μπήκαν από τον Παναγιώτη Αλεξίου, στην εύκολη και δίκαιη νίκη των γηπεδούχων.

Με γκολ από τον Στρατή Πατσόγλου, ο Έφηβος έκαμψε την αντίσταση του Ορφέα Άντισσας, κατακτώντας τρεις βαθμούς. Στη συνέχεια, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Μπαλής χρειάστηκε να επέμβει δύο φορές σωτήρια και να αποσοβήσει εξ επαφής κεφαλιά και δυνατό σουτ από τους φιλοξενούμενους, κρατώντας την νίκη στην ομάδα του. Εκτός από τις ευκαιρίες αυτές, ο Ορφέας είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Λημνιό.

Δυνατό παιχνίδι έγινε στο Ίππειος μεταξύ Αστέρα και Ταξιάρχη, το οποίο έκρινε το γκολ του Κουκούλα μετά από κεφαλιά πάσα του Νικόδημου Δρακούλη, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο γηπεδούχος κυρίως στο δεύτερο μισό δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω στον νεαρό τερματοφύλακα του Ταξιάρχη Άγγελο Δούκα, ο οποίος βρέθηκε σε καλή μέρα αποσοβώντας δύσκολες περιπτώσεις. Ο Αστέρας στο 85' ζήτησε πέναλτι σε χέρι αμυντικού.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

***

ΛΗΜΝΟΣ

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Η ΗΦΑΙΣΤΙΑ

Κυπελλούχος Λήμνου αναδείχθηκε η Ηφαιστία, νικώντας 3-0 τον Διαγόρα στον τελικό του κυπέλλου, κατακτώντας το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

Η ομάδα από το Κοντοπούλι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και την ανωτερότητά της έναντι του Διαγόρα, που προσπάθησε για το καλύτερο. Τον τελικό του Λημνιακού ποδοσφαίρου παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι που γέμισαν την εξέδρα του γηπέδου της Μύρινας, παρακολουθώντας όμορφο θέαμα από τις δύο ομάδες. Η Ηφαιστία κατάφερε μόλις στο 2ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με γκολ του Γκαλιούρη και ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά πριν το ημίχρονο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με το 2-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα από το Κοντοπούλι με τη συμπλήρωση δύο λεπτών στην επανάληψη έκανε το 3-0, με σκόρερ αυτή την φορά τον Γρηγόρη Τσαλίκη, ο οποίος κλείδωσε τη νίκη και την κατάκτηση του κυπέλλου για την Ηφαιστία. Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, ακολούθησε η απονομή των μεταλλίων και του κυπέλλου στην Ηφαιστία, όπου παίκτες, τεχνικό επιτελείο και διοίκηση, πανηγύρισαν έξαλλα αυτή την επιτυχία για την ομάδα από το Κοντοπούλι.