Ημερομηνία1 Μαιου 2018
«ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ» ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΛΕΪ ΟΦ

Μια ανάσα από τον τίτλο βρίσκεται ο Αίγειρος, καθώς ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι, κερδίζοντας με 3-1 τον Όλυμπο και πλέον χρειάζεται μια νίκη για να αναδειχθεί πρωταθλητής. Ο νικητής έφθασε στο πολύτιμο τρίποντο τίτλου με ανατροπή, ανεβάζοντας ρυθμό και ποιότητα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο αντίπαλός του δεν μπήκε στην επανάληψη, αν και ήταν μπροστά στο σκορ.

Στην Καλλονή, μια απερισκεψία των παραγόντων του Αιγέα να μην συμπεριλάβουν την κατάσταση υγείας των παικτών, ενώ προσκόμισαν κανονικά τα δελτία, συντέλεσε στην αναβολή του παιχνιδιού με τον Ατρόμητο, που το κερδίζει με 3-0 χωρίς οι παίκτες του να ιδρώσουν και να κοπιάσουν, αλλά η πρώτη θέση πλέον δεν εξαρτάται από τον ίδιο.

ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ

Ένα βήμα πριν τον τίτλο έφτασε ο Αίγειρος, μετά τη νίκη του επί του Ολύμπου με 3-1 και μάλιστα ανατρέποντας το σκορ. Ο Αίγειρος απείλησε μόλις στο 7ο λεπτό, με δύο σουτ από τον Δρακούλη και τον Βαξεβάνη να καταλήγουν πάνω στον Παπαλόπουλο. Ο Όλυμπος απάντησε με δύο ευκαιρίες από τους Καλαφάτη και Πετρουζέλλη στο 12' και στο 13', όμως και τα δύο πέρασαν άουτ. Στο 32', η ομάδα της Αγιάσου άνοιξε το σκορ με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Νίκο Πετρουζέλλη, ο οποίος πανηγύρισε έξαλλα με τους συμπαίκτες του. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους δεν έγινε κάποια σπουδαία φάση, με τον Όλυμπο να πηγαίνει στα αποδυτήρια ενώ προηγείτο στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Αίγειρος μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 49ο λεπτό, με τον Στρατή Χατζηκλειδαρά να χορεύει την άμυνα των φιλοξενούμενων με μαγικές τρίπλες και να φτάνει απέναντι από τον Παπαλόπουλο, τον οποίο νίκησε με ωραίο σουτ για το 1-1.

Από εκεί και μετά, η ομάδα των Μιστεγνών ανέβασε περισσότερο την απόδοσή της και κατάφερε στο 59' να πετύχει την ανατροπή με σκόρερ τον Βουργουτζή, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Καφαλούκου από τα δεξιά και ενώ φάνηκε να ελέγχει την πορεία της μπάλας ο Παπαλόπουλος εν τέλει την έχασε και ο φορ του Αίγειρου σκόραρε. Βέβαια, να σημειωθεί πως ο τερματοφύλακας του Ολύμπου διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή, πως του έγινε επιθετικό φάουλ. Στο 69' ο Αίγειρος πέτυχε και τρίτο γκολ, πάλι με τον Βουργουτζή, ο οποίος βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Παπαλόπουλο και με πλασέ έκανε το 3-1. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους στο τέλος να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο τους που βρέθηκε στο γήπεδο τη νίκη, που φέρνει τον Αίγειρο όλο και πιο κοντά στον τίτλο.

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ

ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Ο Κεραυνός νίκησε και πήρε φιλί ζωής και δικαίωμα στην ελπίδα να αναμένει τα επόμενα δύο παιχνίδια, τα οποία θα κρίνουν τον στόχο. Νίκησε με 4-3 τον Οδ. Ελύτη, ο οποίος βρέθηκε μπροστά στο σκορ και από αφεντικό που ήταν για την νίκη, οι παίκτες του βγήκαν στο τέλος χαμένοι από το γήπεδο. Στον Πολιχνίτο, λίγες οι φάσεις που έγιναν, με τον Αλκιβιάδη να κατακτά τον βαθμό της ισοπαλίας που ήθελε στο στείρο 0-0.

ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΑΝ ΕΓΓΛΕΖΟΙ

Χορταστικό θέαμα πρόσφεραν στον κόσμο Κεραυνός και Οδ. Ελύτης, που συναντήθηκαν στην Μόρια και αναδείχθηκε νικητής ο Κεραυνός, ο οποίος ξαναθυμήθηκε τα τρίποντα, παίρνοντας βαθιά ανάσα. Επικράτησε του Ελύτη με 4-3, σε ένα παιχνίδι αρκετά καλό με πολλά γκολ, φάσεις, δοκάρι και ανατροπή στο σκορ από τον γηπεδούχο. Ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε 0-1 με τον Μανιό, για να τα διπλασιάσει λίγο μετά ο Αναιρούσης, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Παρά τις απουσίες του, ο Ελύτης έδειχνε με τα γκολ αυτά ότι θα έκανε περίπατο. Απεναντίας, ο Κεραυνός βγήκε μπροστά και έγινε απειλητικός μειώνοντας με τον Βαρνά και λίγο πριν από το ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με όμορφη κεφαλιά. Με το ξεκίνημα στην επανάληψη, ο Νικολάεφ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 3-2, όμως σε πολύ σύντομο διάστημα ο Ελύτης έφθασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Καλουτζή. Το νικητήριο τέρμα που έδωσε την νίκη στον Κεραυνό πέτυχε ο Μποντακόπουλος, επίσης με σουτ στο 76'. Ο Βαρνάς στο 0-2 σημάδεψε το δοκάρι του Ελύτη, ενώ ο φιλοξενούμενος ζήτησε πέναλτι σε χέρι αμυντικού, όταν ο Κεραυνός προηγούνταν με 4-3.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΑΝ ΑΡΙΩΝΑΣ & ΑΠΟΛΛΩΝ

Απονομή κυπέλλου σε Αρίωνα Παλ. και Απόλλωνα Δαφίων έγινε το απόγευμα στο φινάλε της φετινής χρονιάς στον χώρο της Β΄ κατηγορίας. Έξαλλοι πανηγυρισμοί στον Παπάδο και στην Καλλονή ακολούθησαν μετά το πέρας των αγώνων Αρίωνα Παλαιοκήπου- Παλλεσβιακού και Απόλλωνα Δαφίων - Φίλιας πανηγυρίζοντας την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία μαζί τους Παλλεσβιακός και Προοδευτική.

Ο Αρίωνας δεν έχασε ούτε αυτή την φορά, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-2, αλλά πάλι μπόρεσε και το γύρισε, ενώ άνετος ήταν και ο Απόλλωνας, ο οποίος συνέτριψε με 5-0 τον ΕΜΑΣ Φίλιας. Στα αξιοσημείωτα, μετά το αήττητο του Αρίωνα ακόμη ένα ρεκόρ καταγράφεται από πλευράς Θύελλας, καθώς σε όλη την χρονιά κανένας ποδοσφαιριστής της δεν αποβλήθηκε.

ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ

Πρώτος, άνετος και αήττητος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Αρίωνας Παλαιοκήπου, ο οποίος μετά από 27 χρόνια επέστρεψε στην Α' κατηγορία με νίκη επί του Παλλεσβιακού με 3-2. Δικαιολογημένα τα πανηγύρια, οι αμέτρητες σαμπάνιες, τα πολλά βεγγαλικά στην όμορφη γιορτή που οργάνωσαν οι άνθρωποι του Παλαιοκήπου. Το κύπελλο απένειμε στον πρωταθλητή ο πρόεδρος της επιτροπής πρωταθλήματος Τάκης Σάλτας, ενώ τα μετάλλια παρέδωσε ο Νίκος Χρόνης, πρόεδρος της επιτροπής διαιτησίας.

Πέντε γκολ, πολλές αξιόλογες φάσεις και ένα δοκάρι συνθέτουν το παζλ του αγώνα, που ασφαλώς ικανοποίησε τον κόσμο που πήγε να πανηγυρίσει την άνοδο του Αρίωνα. Ο Πάντζαρης στο 22' σημάδεψε το κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Ο Αρίωνας άνοιξε το σκορ πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο με τον Κιοσέ, μετά από πάσα του Τηνιακού.

Ο φιλοξενούμενος έφθασε στην ισοφάριση με τον Ζώτο στο 62΄ μετά από όμορφο συνδυασμό. Και δεν ήταν μόνο αυτό, αφού ο Παλλέ έκανε την ανατροπή με αυτογκόλ του Γκιόργκι στο 79'. Η συνέχεια ανήκε στον Αρίωνα, ο οποίος πέτυχε την ισοφάριση πάλι με τον Νίκο Κιοσέ μετά από προσπάθεια από τα πλάγια. Ο Μιχάλης Μπισμπίκας με δυνατή από κοντά κεφαλιά λίγο πριν το τέλος, λύτρωσε την ομάδα του, γράφοντας το τελικό 3-2.

ΛΗΜΝΟΣ

ΜΙΑ ΝΙΚΗ & ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Τα πάνω κάτω ήρθαν στα πλέι οφ τίτλου στην Λήμνο, με τον Διαγόρα να κάνει την ανατροπή, να βγαίνει νικητής στο ντέρμπι της Μύρινας   με τον Κεραυνό και να περνά στην κορυφή μια στροφή πριν το φινάλε. Η ομάδα των Σαρδών θέλει μία μόλις νίκη με την Ηφαιστία στο Κοντοπούλι για να στεφθεί πρωταθλήτρια και μπορεί να το πετύχει, αφού η αντίπαλος είναι  αδιάφορη. Ο Κεραυνός έπαιξε με αντεπιθέσεις, ο Διαγόρας πρόσεξε πολύ  την αμυντική γραμμή, αλλά ήταν επιθετικά καλός, όπου του επέφερε το  γκολ με τον Μελισσό, αλλά ο Κεραυνός είχε απαντήσει με τον Ποντίκα  στο πρώτο μέρος. Ο ίδιος παίκτης στάθηκε άτυχος, όταν από δικό του  γκολ ο  Διαγόρας πέτυχε το  2-1  και έφυγε νικητής  από την έδρα του αντιπάλου του. Στην Ατσική, ο Ηρακλής χάλασε την καλή  εικόνα που  είχε  με τον Διαγόρα και την ευρεία του  νίκη με  2-7, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από την Ηφαιστία. Παιχνίδι ωστόσο, αδιάφορο, αφού και οι  δύο ομάδες είναι εκτός στόχου. Σκόρερ της Ηφαιστίας οι Ζώνας, Ηλιγάκης, Κουδουνάς.