16 Μαρτιου 2018
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ 3-1

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ 3-1

Υπέρ-Κυπελλούχος στον νομό ο  Αιολικός, νικώντας  με  3-1  τον αξιόμαχο Κεραυνό, συνεχίζοντας εκτός συνόρων στην διοργάνωση. Σκόρερ οι Παλαμουτσής (30'), Καδής (42'), Τσακαλίδης (πεν. 73')

Η ΚΟΥΠΑ ΣΤΟ ΦΑΒΟΡΙ

Ο Αιολικός ήταν από την αρχή  το  μεγάλο  φαβορί  για την κατάκτηση του κυπέλλου στον νομό, με αντίπαλο τον κυπελλούχο από την Λήμνο Κεραυνό Αγ. Δημητρίου, νικώντας  χθες με 3-1 και κατακτώντας  ένα  ακόμη τρόπαιο, σε μια χρονιά που σφραγίζει την παραμονή του στην Γ Εθνική και  ετοιμάζεται να συνεχίσει στο κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδας.

Από την αρχή του τελικού ο Αιολικός παίζοντας και στην φυσική του έδρα, ήταν το  αφεντικό. Από την άλλη, ο Κεραυνός προσπάθησε απέναντι σε έναν αρκετά ποιοτικό και ουσιαστικό αντίπαλο, να κρατήσει όσο πιο χαμηλά γινόταν το σκορ. Μέχρι το ημίωρο του πρώτου ημιχρόνου η Λημνιακή ομάδα  ήταν ανταγωνιστική, παρότι  σε κάποιες  στιγμές  κινδύνεψε, χωρίς, όμως, η εστία  του γκολκίπερ Λάμπρου να παραβιαστεί.

Στο χρονικά αυτό σημείο, ο Αιολικός προηγήθηκε με γκολ του νεαρού Παλαμουτσή μετά από  όμορφη  σέντρα  από τον Κουτσούμπα.

Και πριν καν κοπάσουν οι χαρές για το πρώτο  γκολ, λίγα λεπτά πριν από την ανάπαυλα έρχεται και ένα  ακόμη, για να  κάνει πιο  εύκολα  τα πράγματα. Πάλι  με  σέντρα  από τα πλάγια  αυτή τη  φορά  του Λαλά, ο Αλέκος Καδής με  σουτ στην κίνηση  έγραψε  το  2-0  για  την ομάδα του, η οποία πήγε στα  αποδυτήρια με  το  σκορ  αυτό. Ο Κεραυνός την μοναδική  στιγμή που απείλησε  την εστία  του Γιώτα  ήταν στο  3'  με τον Άντον, με την κεφαλιά να περνά λίγο έξω από το δοκάρι. Καλές στιγμές είχαν οι γηπεδούχοι με τους Μπουρού και Καπταγιάννη.

ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΟ & ΠΙΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 70'

Ενώ στο πρώτο  ημίχρονο  ο  τελικός  είχε  ρυθμό, φάσεις  και γκολ, στην επανάληψη  και μέχρι το  70'  δεν σημειώθηκε κάποια  αξιόλογη φάση, ήταν ένα μονότονο παιχνίδι που κούρασε τον λίγο κόσμο που βρέθηκε στο Στάδιο. Το ενδιαφέρον αναζωπυρώθηκε στο  κερδισμένο πέναλτι  του Κεραυνού  σε  χέρι του Κρητικού  στην περιοχή (ο παίκτης είδε και κίτρινη από τον  Κουλουδή) χωρίς να  διαμαρτυρηθεί και την εκτέλεση  ανέλαβε  ο Κώστας  Τσακαλίδης,  ο οποίος βρήκε  δίχτυα  ευστοχώντας  από την άσπρη βούλα.

Ο τελικός απέκτησε ενδιαφέρον, αλλά οι παίκτες του Αιολικού ήταν αποφασισμένοι να  τον τελειώσουν πριν ο  αντίπαλός τους  γίνει  ακόμη πιο επικίνδυνος και έχοντας  καλές  ευκαιρίες  με τους Ποτουρίδη, Κουτσούμπα.

Επτά λεπτά πριν το τέλος, την νίκη της ομάδας του κλείδωσε ο Άρης  Λαμπράκης, ο οποίος νωρίτερα  είχε περάσει  ως  αλλαγή στην θέση του Μιχαλάκη, που με  δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του  Λάμπρου  έγραψε  το  3-1 στον τελικό.

Μέχρι  το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι, καμία ομάδα  δεν  μπήκε στον κόπο  να  φθάσει  στο  γκολ, οπότε ο  τελικός  ανέδειξε  άξιο υπέρ-κυπελλούχο τον Αιολικό, ο οποίος δικαιούταν ένα κύπελλο, που είχε ως στόχο  από το ξεκίνημα  του θεσμού.

Την απονομή  του κυπέλλου  έκαναν  ο πρόεδρος  της ΕΠΣΛ  Σταύρος Ψαρρόπουλος και ο  αντιπρόεδρος Κυριάκος Πετρέλλης.

Την παρθενική του εμφάνιση έκανε χθες στον τελικό ο 15χρονος από την ακαδημία του Αιολικού Μάριο Λαπούσι, περνώντας ως αλλαγή στην θέση  του Λαλά.

ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ ΔΥΝΑΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

«Συγχαρητήρια  στον Αιολικό για την κατάκτηση  του Κυπέλλου του νομού. Εύχομαι  παραμονή  στην κατηγορία  και την καλύτερη  δυνατή θέση. Όσον  αφορά  την ομάδα μου, ήρθαμε να κερδίσουμε τις καλύτερες  δυνατές  εμπειρίες,  από ένα  παιχνίδι πολύ δύσκολο για μας και θεωρώ ότι δεν τα πήγαμε και άσχημα, παρά την ήττα. Παίζοντας με μια ομάδα όπως ο  Αιολικός, μαθαίνεις πολλά πράγματα, και αυτό σίγουρα μας ικανοποίησε. Κάναμε την προσπάθεια, τώρα έχουμε μπροστά  μας το πρωτάθλημα στο νησί και εκεί θα επικεντρωθούμε», δήλωσε  ο  προπονητής  του Κεραυνού, Χρήστος Παλαιολογούδιας.