Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία9 Μαιου 2017
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ - ΚΑΛΛΟΝΗ 5 - 0

ΜΕ ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ

Ο στόχος της παραμονής είχε χαθεί και μαθηματικά στο παιχνίδι με τον Πανελευσινιακό και ο αγώνας με τα Τρίκαλα ήταν μια τυπική διαδικασία για την Καλλονή, ώστε να βγάλει ακόμη μια υποχρέωση στην Β Εθνική. Με τα Τρίκαλα ο βαθμός δυσκολίας ήταν πολύ μεγάλος, άλλωστε όλοι το γνώριζαν, η ψυχολογία στο μηδέν, με τον Γαβαλά να προβαίνει σε αλλαγές στην ομάδα, λόγω απουσιών, βάζοντας νέα παιδιά να παίξουν. Δυστυχώς, όμως, τα πράγματα έγιναν δύσκολα με την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου, όταν ο Κουσκουνάς άνοιξε με πλασέ το σκορ. Από το σημείο αυτό, όλα ήταν εύκολα. Η Καλλονή δεν αντέδρασε, με αποτέλεσμα δέκα λεπτά πριν από το ημίχρονο, πάλι με σουτ ο Σανδραβέλης αυτή τη φορά να διπλασιάσει τα τέρματα των Τρικάλων. Σαν να μην έφθανε αυτό, τέσσερα λεπτά μετά ο Μαικαρά με κοντινή προβολή ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν απειλήθηκαν, σημείωσαν ακόμη δύο γκολ στο 55' πάλι με τον Κουσκουνά και με τον Γιαννιτσάνη, που διαμόρφωσαν το τελικό 5-0 για την ομάδα τους.

Μια κίτρινη (Ευαγγελιδάκης) χρειάστηκε να δείξει ο διαιτητής Ρούσος από την Πρέβεζα, ο οποίος είχε εύκολο έργο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΟ Τρίκαλα: Αποστολίδης, Σανδραβέλης, Γκόλιας, Λεάνδρο, Πίντο, Βέρτζος (65' Καρίκης), Μαχαμάτ (46' Αρναρέλλης), Μαικαρά, Ρόμπερ (46' Νταχάμου), Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς, Γιαννιτσάνης.

ΑΕΛ Καλλονής: Μανιάτης, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Λίταινας, Καραγιώργης (46' Σάββα), Τζελίδης, Γιώργου, Λαμπράκης (46' Μέξης), Σισέ, Σοφιάνης (46' Ελευθεριάδης), Μεγκαχέντ.

(συνεχίζεται)

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΞΕΦΥΓΕ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ Η ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Ο Απόλλων Σμ. νίκησε εύκολα 3-0 την Ελευσίνα και σε συνδυασμό με την εντός έδρας ισοπαλία που παραχώρησε η Λαμία 1-1 στον ΟΦΗ, αποσπάστηκε κατά 3 βαθμούς. Σταθερά στην τρίτη θέση βρίσκεται ο Άρης, που επικράτησε με 2-0 του Αχαρναϊκού. Σε μεγάλες περιπέτειες μπήκε η Καλλιθέα, η οποία ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της από τον Αιγινιακό 1-2, που σώθηκε και μαθηματικά στην 29η αγωνιστική.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΑΧΑΪΚΗ 2 - 2

ΕΧΑΣΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Αιολικός τα θαλάσσωσε, παραχωρώντας  ισοπαλία 2-2 στην Αχαϊκή, χαλώντας την καλή εικόνα που είχε στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Κρίμα, γιατί και αυτοί οι λίγοι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο αποχώρησαν στο τέλος ξανά απογοητευμένοι, βλέποντας την ομάδα τους να κάνει τα εύκολα δύσκολα. Από την άλλη, η Αχαϊκή ήρθε αποφασισμένη να μην χάσει, πήρε τον σημαντικό για αυτήν βαθμό και βρίσκεται πιο κοντά στην επίτευξη του στόχου της παραμονής της.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και μόλις στο 5΄ ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, χάρη σε πλασέ του Δημήτρη Μπουρού.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι νησιώτες έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, προσπάθησαν να φτάσουν στην επίτευξη ενός ακόμα γκολ, το οποίο θα έδινε στους «κυανόλευκους» μαξιλαράκι ασφαλείας δύο τερμάτων. Ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, παρά τις όποιες ευκαιρίες  έγιναν στην εστία των φιλοξενούμενων, με συνέπεια το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρηθεί, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

ΜΠΗΚΕ ΙΔΑΝΙΚΑ

Ο Αιολικός επιδίωξε να κλειδώσει στα γρήγορα την νίκη του, με τους παίκτες του να μπαίνουν φουριόζοι στο παιχνίδι και να αρχίζουν να φτιάχνουν ευκαιρίες, βρίσκοντας κάπως αδύνατη την αμυντική γραμμή των Αχαιών. Οι παίκτες του Πολλαετίδη ό,τι δεν μπόρεσαν να πετύχουν στο πρώτο μέρος, το πέτυχαν στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 60΄ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μουδούρογλου, κάνοντας  ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα, όμως η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Η εμφανής χαλάρωση, ο χαμηλός ρυθμός, η ανυπαρξία φάσεων και καθαρού μυαλού όπως στο ξεκίνημα, επέφεραν το κακό αποτέλεσμα και η ομάδα της Πελοποννήσου κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Αγγελόπουλος στο 80΄ αρχικά μείωσε σε 2-1, βρίσκοντας κοιμισμένη την άμυνα του Αιολικού, ενώ στο 92' και πάλι ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 2-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πολαετίδης): Γιώτας, Λαλάς (88΄ Καπταγιάννης), Κρητικός, Τάχιας, Παληγέωργος, Κεσίδης, Ντάμπος (70΄ Ιωαννίδης), Πάλλα, Μουδούρογλου, Μπουρούς (80΄ Μανουσάκης), Χρήστου.

ΑΧΑΪΚΗ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Βεντουρής, Ντάζος, Μακρής, Στεφανόπουλος, Λαμπρόπουλος, Σωτηρόπουλος, Αποστολόπουλος, Μαντάς (80΄ Σπυρόπουλος), Κωστούλας, Μικελάτος (70΄Αγγελόπουλος), Γεωργόπουλος (76΄ Ρουμπάτος)

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ - ΑΟΜ

Ανδρονικάς και ΑΟ Μεσοτόπου προχώρησαν με σημαντικές νίκες και απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα από τους αντιπάλους τους Φίλια και Αλκιβιάδη, που δείχνουν να μην προλαβαίνουν, ειδικά η ομάδα από το Κ. Τρίτος, στην διεξαγωγή της 2ης αγωνιστικής των Play Off ανόδου. Στα Παράκοιλα, ο Ανδρονικάς έκανε το χειρότερό του παιχνίδι, αλλά μπόρεσε να λυτρωθεί στο 88' με απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Δημήτρη Κουτλή (του Φώτη) και από μακρινή απόσταση ξεγέλασε τον τερματοφύλακα του Αλκιβιάδη, χαρίζοντας το δύσκολο τρίποντο στην ομάδα του. Στα αρνητικά, ο τραυματισμός του γκολκίπερ τον γηπεδούχων Ραφαήλ Καφαλούκου, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον ποδοσφαιριστή Γιαννόγλου, αφού ο Κουτλής είχε αποβληθεί στο προηγούμενο παιχνίδι.

Στην Αγ. Παρασκευή, ο ΑΟΜ κατάφερε να νικήσει την Φίλια με 2-0, αλλά στο τέλος δεν τον ευνόησε το τρίποντο του Ανδρονικά, παραμένοντας στο 2ο σκαλοπάτι της βαθμολογίας. Ο νικητής ήταν καλύτερος, είχε περισσότερες ευκαιρίες και πέτυχε τα γκολ με πλασέ του Αλέξη Μπριλάκη στο πρώτο ημίχρονο και ο Στρατής Βασίλογλου με ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ εντός μεγάλης περιοχής. Η Φίλια είχε την μοναδική καλή ευκαιρία με τον Καλούλη, ο οποίος σημάδεψε το εξωτερικό μέρος του δοκαριού και θα πρέπει τώρα να κάνει όλο νίκες μέχρι το τέλος και φυσικά οι αντίπαλοί της να υποστούν απώλειες, πράγμα εξαιρετικά  δύσκολο.