Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ημερομηνία7 Νοεμβριου 2017
O Γιάννης Πολλαετίδης έθεσε την παραίτησή του στην διάθεση της διοίκησης

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 1-1

ΧΑΜΕΝΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Βαθμούς που θα μπορούσε να είχε στο τσεπάκι του, απώλεσε στις καθυστερήσεις ο Αιολικός, στο ψυχρό για αυτόν 1-1 με τον Παναργειακό. Με γκολ μόλις στο 10' από τον Δημήτρη Μπουρού σε μια  φάση όπου η μπάλα  άλλαξε πολλά πόδια  πριν καταλήξει στον σκόρερ,  ο Αιολικός έδειχνε ικανός να πάρει την νίκη. Έχασε κάποιες ευκαιρίες,  ζήτησε δύο πέναλτι που έγιναν πάνω σε Λάσπατζη και τράβηγμα στον Μπουρού αντίστοιχα, με την σειρά του ο Παναργειακός έχασε πέναλτι στο 65΄, το οποίο αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι, αλλά ο Πούτσι σημάδεψε το δοκάρι, ενώ έχασε με κόκκινη τον Παπουτσή για χτύπημα  εκτός φάσης. Το ρολόι έδειχνε το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από πλάγιο τροφοδοτήθηκε ο Καλογεράκης, ο οποίος είχε  περάσει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε  στην έξοδο  τον γκολκίπερ Γιώτα, για να ψυχράνει ακόμη περισσότερο τον Ταρλά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αιολικός: Γιώτας, Λάσπατζης (80' Καπταγιάννης), Νυφαδόπουλος, Τάχιας, Κεσίδης, Κριπιντήρης, Παλαμουτσής (60' Διακορώνας),  Παληγεώργος, Χρήστου, Μπουρούς, Λαμπράκης (73' Κρητικός)

Άργος: Τσέλιος, Παναγιώτου, Κολαράς, Καλύβας Νότης (77' Παιδάκης), Ιβανσιτς, Παπουτσής, Πούτσι (87' Καλογεράκης), Σταύριτς (43' Φασουλής), Καλογέρης, Ντούκιτς.

ΑΠΟΔΕΚΤΗ Η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΠΟΛΛΑΕΤΙΔΗ

«Δεν μπορώ να προσφέρω κάτι παραπάνω στην ομάδα στον ψυχολογικό τομέα» τόνισε μετά το τέλος του αγώνα με το Άργος ο Γιάννης Πολλαετίδης, θέτοντας στην διοίκηση της ομάδας την παραίτησή του από την τεχνική ηγεσία. Ο Μακεδόνας τεχνικός  εξαπέλυσε πυρά  κατά πάντων, κάνοντας ξεκάθαρο ότι το παιχνίδι που πέρασε για τον Αιολικό ήταν το τελευταίο του στον πάγκο. Ανέλαβε το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί και επισήμανε πως υπό αυτές τις συνθήκες δεν μπορεί να συνεχίσει στην ομάδα. «Ευθύνες έχουν όλοι στην ομάδα. Οι παίκτες είναι φορτωμένοι με άγχος», ανέφερε, καυτηριάζοντας την λανθασμένη νοοτροπία που υπάρχει  στο νησί και  στην ομάδα.

Ακόμη, στις δηλώσεις του επέρριψε ευθύνες στον Δήμο Λέσβου, για το γεγονός ότι μέχρι και πριν από δέκα μέρες δεν γνώριζαν πού θα κάνουν προπονήσεις.

Επίσης, τόνισε ότι δημοσιεύματα σε ιστοσελίδες, δημιουργούν θέματα  εντός ομάδας, κάνοντας λόγο περί απειθαρχίας  στον σύλλογο.

«Στον ένα χρόνο που είμαι στην ομάδα, είναι η πρώτη φορά που οι ποδοσφαιριστές τηρούν μέχρι δευτερολέπτου το ωράριο».

Τέλος, όσον αφορά στις ευθύνες της διοίκησης, δεν θέλησε να πάρει θέση ή να έρθει σε ρήξη μαζί της.

«Με έχουν στηρίξει απόλυτα και πέρυσι που ήμουν στην ομάδα αλλά και  φέτος» είπε χαρακτηριστικά.

ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ Η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ

«Ο προπονητής της ομάδας μας κ. Γιάννης Πολλαετίδης έθεσε την παραίτησή του στην διάθεση της διοίκησης. Στο συμβούλιο της Δευτέρας, θα  αποφασιστεί αν θα γίνει δεκτή η παραίτηση», ανέφερε η  διοίκηση του Αιολικού.

Τελικά η παραίτηση έγινε αποδεκτή χθες το βράδυ.

ΨΥΡΡΟΠΟΥΛΟΣ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ

Το θέμα προπονητή  στον Αιολικό χειρίστηκε ο πρόεδρος Σταύρος  Γρυπιώτης, καταλήγοντας στον Μεσσήνιο Κώστα Ψυρρόπουλο με παραστάσεις  από το πρωτάθλημα  της Γ Εθνικής. Ο 51χρονος πρώην τεχνικός του Φωστήρα, την περίοδο 2012-13, 2015-16 είχε στο ενεργητικό του 47 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Ο νέος προπονητής  έρχεται  σήμερα  το πρωί  και το απόγευμα  θα  ανακοινωθεί στους  παίκτες, καθώς  θα ξεκινήσει  η συνεργασία των δύο πλευρών και θα  βρίσκεται στον πάγκο στο δύσκολο και κρίσιμο παιχνίδι με τον Αήττητο.

Αναλυτικό ρεπορτάζ  για  το προφίλ του νέου τεχνικού, στο αυριανό μας  φύλλο.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-0

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ «Χ» ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ

Την πολύ καλή παρουσία που έχει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος πιστοποίησε και στην δύσκολη έδρα της Χαλκίδας ο Διαγόρας, ο οποίος κατάφερε να πάρει τον σπουδαίο βαθμό 0-0 με την τοπική ομάδα και να παραμείνει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας σκορπώντας μεγάλο ενθουσιασμό στην Αγ. Παρασκευή.

Ο Διαγόρας αμύνθηκε μαζικά απέναντι σε έναν δύσκολο και ποιοτικό αντίπαλο και αν είχε λίγη τύχη στο τελευταίο δεκάλεπτο, θα μπορούσε να είχε φύγει από εκεί νικητής. Η Χαλκίδα είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος πιέζοντας την αμυντική γραμμή του αντιπάλου της, χωρίς, όμως, να μπορέσει να παραβιάσει τα αντίπαλα δίχτυα. Ο γκολκίπερ Χάιρο Ζερμένο και η ζωντανή και απαιτητική άμυνα ζώνης δεν το επέτρεψαν.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τον Διαγόρα να πλησιάζει στο γκολ στο 70' σε σέντρα από τον Αχείμαστο ο Λαζαρίδης δεν πρόλαβε στο δεύτερο δοκάρι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Επτά λεπτά μετά, ο Λαζαρίδης και πάλι ήταν ο πρωταγωνιστής, όταν από καλή θέση δεν μπόρεσε να απειλήσει. Στο 85' έγινε η φάση που άναψε τα αίματα και ανάγκασε τον Δωδεκανήσιο ρέφερι να βγάλει κόκκινες. Φάουλ πάνω στον Τζόρνταν, ακολούθησε ένταση και διακοπή στο παιχνίδι, με τον διαιτητή να αποβάλει τους Θωμά Τσίγκρο από πλευράς Χαλκίδας και τον Ρέτσο με 2η κίτρινη για λογαριασμό του Διαγόρα. Το ματς διακόπηκε για αρκετά λεπτά μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Λίγο πριν από το τέλος αποβλήθηκε και τέταρτος παίκτης, πάλι από την Χαλκίδα, ο Πολίτης, με τους γηπεδούχους να μένουν στο γήπεδο με εννιά παίκτες. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Διαγόρα να πανηγυρίζουν μια ακόμη επιτυχία, με την συνέχεια να διαγράφεται ακόμη καλύτερη για τον εκπρόσωπό μας στην Γ Εθνική.

ΑΟ Χαλκίς:  Ντουμάνης, Στεργάκος, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Θωμάς, Ταυταρίδης, Ντελέκος, Χαρτσίας (77' Κοντσαντίνοφ), Ανέστης (65' Τσίγκρος), Πολίτης, Μπλάνκο

Διαγόρας: Χάιρο, Αχείμαστος, Ρέτσος, Τοπάλι, Κατσαμπάς, Μαλακός (61' Σεφουλάι), Μιχαλάκης (88' Κρασουδάκης), Κίστα (68' Τζόρνταν), Λαζαρίδης, Τσομπανέλλης.

(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...)

B' KATHΓΟΡΙΑ

ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΑΡΙΩΝ ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ

ΠΡΩΤΙΑ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ

Εύκολο απόγευμα είχε ο Αρίων Παλ., συντρίβοντας την Δόξα στον Παπάδο 7-0, την ίδια στιγμή που και ο Ατρόμητος έπαιρνε με εύκολο τρόπο το τρίποντο στην έδρα των Βασιλικών 4-0. Δύσκολη νίκη πήρε ο Ορφέας στο Ίππειος 1-0, συγκάτοικοι στην κορυφή Αρίωνας Παλλεσβιακός, ο οποίος είχε ρεπό. Εκτός έδρας νίκησε με 3-2 τον Έφηβο η Θύελλα στην 5η αγωνιστική.

Ακόμη βάζει γκολ ο Αρίων Παλ. στην Δόξα, την οποία συνέτριψε στον Παπάδο με το επιβλητικό 7-0. Παιχνίδι που ασφαλώς δεν αντέχει σε κριτική, αφού οι νικητές ήταν ανώτεροι από την αντίπαλο και την έκαναν ό,τι ήθελαν. Το ημίχρονο τελείωσε με 4-0, με σκόρερ τους Μυλωνά 2, Καρατσομπανάκη 2, Κιοσέ, Γκιώργκη, Χριστοδούλου. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες.

Τρέχει με ιλιγγιώδη ταχύτητα ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας, ο οποίος πέρασε από την έδρα των Βασιλικών με άνετη νίκη 4-0 που τον έφερε ακόμη πιο πάνω στον βαθμολογικό πίνακα. Ο νικητής δεν χρειάσθηκε να φορτσάρει και πολύ, αφού από νωρίς στην αναμέτρηση ο Πατές με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ και η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη. Ο Πάστος με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Καδής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας, για να λήξει το ημίχρονο με ένα ακόμη γκολ, το οποίο σημείωσε ο Τσιβγούτλης, επίσης με σουτ από κοντά. Στην επανέναρξη του 2ου μέρους ο ΑΟΒ πίεσε λίγο, άλλωστε δεν είχε να χάσει και τίποτα ευρισκόμενος πίσω στο σκορ, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα. Ο Ατρόμητος ξανά με τον Καδή βρήκε δίχτυα, ενώ θα μπορούσε να είχε και πέμπτο γκολ, αν το σουτ του Τσιβγούλη δεν κατέληγε στο δοκάρι.

Στο Ίππειος, η αναμέτρηση του Αστέρα με τον Ορφέα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας για την παρουσία των δύο ομάδων, όμως ο Ορφέας μπόρεσε να αποδράσει από εκεί με το τρίποντο, το οποίο ήταν το δεύτερο συνεχόμενο για αυτόν. Το μοναδικό γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε στο 74' με σουτ ο Γιάννης Βαρνάς, ο νικητής είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μπράκουλα. Ο Αστέρας είχε την καλύτερη του στιγμή σε φάουλ του Πλάτων Καρτάλη, το οποίο προσέκρουσε στο δοκάρι και ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη λίγο πριν το τέλος.

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η Θύελλα, καθώς επιβλήθηκε στο γήπεδο των Παμφίλων 3-2 τον Έφηβο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ με τον Κουκούλα, αλλά η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού η ομάδα της Πηγής ισοφάρισε με τον Σφακιανάκη. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο ο Παπαπορφυρίου έδωσε το προβάδισμα 1-2 με τον Έφηβο να φθάνει στην ισοφάριση στο ξεκίνημα της επανάληψης με σκόρερ τον Παπαδέλλη. Το γκολ το οποίο έδωσε την νίκη στην Θύελλα, σημείωσε ο Γιακαλής.