Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2015

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία29 Σεπτεμβριου 2015
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 5 - 1

Ισοπεδωτική επικράτηση, με όμορφο ποδόσφαιρο και πέντε γκολ. Οδηγός η νίκη αυτή για τη συνέχεια. Με τέσσερα γκολ  (Ελλακόπουλος, Γεωργίου 2, Αντέντζο) έκλεισαν το ημίχρονο οι νησιώτες. Θερμό χειροκρότημα στους θριαμβευτές από τον κόσμο, που πήρε το μήνυμα τι πρόκειται να παρακολουθήσει από τώρα και στο εξής.

ΠΕΝΤΑΣΦΑΙΡΗ ΚΑΛΛΟΝΗ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μπορεί σε τέσσερα παιχνίδια να  είχε  συγκομιδή ενός  γκολ, σε ένα,  όμως, κατάφερε να βάλει πέντε  και να σκορπίσει  θετικά  μηνύματα  στους  φίλους  της. Πράγματι, αυτή η Καλλονή έπαιξε  διαστημικό ποδόσφαιρο, με πολύ φαντασία, τόσο σε  δημιουργικότητα, όσο και στην ολοκλήρωση  των φάσεων και έβαλε πέντε γκολ απέναντι σε μια ομάδα  που μέχρι το παιχνίδι αυτό  είχε  κερδίσει τις εντυπώσεις από τους 7 βαθμούς που είχε πάρει. Πέντε γκολ είχαν οι νησιώτες  και  δύο τρεις  σπάνιες  ευκαιρίες, που θα μπορούσαν να  είχαν διευρύνει τον δείκτη  στο σκορ, με έναν αντίπαλο ο οποίος  κυμάνθηκε σε  ρηχά  νερά και οι παίκτες  του  δεν δικαιολόγησαν σε  καμία  στιγμή τη θέση τους. Το ένα γκολ καλύτερο από το άλλο, με αυτά  των Γιώργου Μανούσου και Φώτη Γεωργίου, να  είναι υποψήφια  για  Best Goal της  αγωνιστικής.

Πράγματι το ξέσπασμα  της Καλλονής  ήταν εντυπωσιακό και όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Θαλής Θεοδωρίδης  έτρωγαν πραγματικά  σίδερα. Η νίκη αυτή δίνει όραμα, ψυχολογία και  αυτοπεποίθηση στους  παίκτες ενόψει των δύσκολων παιχνιδιών που  έρχονται και θα  πρέπει η ομάδα  να  έχει όσο το δυνατό περισσότερη  συγκομιδή βαθμών.

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΤΑ ΓΚΟΛ

Ο χορός  των γκολ ξεκίνησε  στο  10΄, όταν μια πλάγια  μπαλιά  στην περιοχή είχε ως  αποδέκτες τρεις  παίκτες  της Καλλονής που κινήθηκαν στην πορεία της μπάλας και τελικά ο Ελλακόπουλος ήταν αυτός  που την έστειλε  στα  δίχτυα για  το  1-0 μέσα  σε αποθέωση. Σαν να  μην έφθανε  αυτό, στο  22΄ ο Φώτης Γεωργίου εκμεταλλευόμενος το λάθος  γύρισμα  του Μάκου, που δεν  είδε τον παίκτη της Καλλονής στον Στεφανάκο αυτός την τσίμπησε πλασάροντας  εύστοχα  για  το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα, σημειώθηκε το πιο όμορφο τέρμα, με τον Γεωργίου να  μπαίνει από τα πλάγια  στην περιοχή και με ένα ασύλληπτο  σουτ στη γωνία  ανέβασε τον δείκτη στο  3-0. Στο 37΄ ο Τσαμπούρης εκτέλεσε φάουλ από τα  πλάγια και ο Αντέντζο αφού σηκώθηκε πιο ψηλά  από τους  αμυντικούς  του Παναιτωλικού, έστειλε με  δυνατή κεφαλιά  την μπάλα  στο  γάμα της εστίας, για το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι  άγγιξαν το  γκολ στο  37΄ με κεφαλιά από τον Κούσα  και τον Χογκ να παραχωρεί το κόρνερ  με εντυπωσιακή απόκρουση. Τρία λεπτά  μετά, απάντησε ο Γεωργίου με ένα  σουτ που εξαπέλυσε, αλλά δεν βρήκε  δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, όμως η Καλλονή  είχε  ένα ακόμη γκολ  με τον Μανούσο στο  62΄, με τον επιθετικό να εξαπολύει  συρτό σουτ, το οποίο κατέληξε  στη γωνία του Στεφανάκου για  το 5-0. Η Καλλονή δεν κινδύνεψε, αλλά επτά λεπτά πριν το τέλος, με  φάουλ ο Πάουλο σημείωσε το γκολ της τιμής 5-1  περνώντας  την μπάλα πάνω από το τείχος.

Αρκετά καλή ήταν η διαιτησία του Πειραιώτη Σπάθα, ο οποίος δεν είχε δύσκολο έργο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Χογκ, Αντέντζο, Αναστασιάδης, Ούκα, Κρολ, Κεϊτά, Καλτσάς, Τσαμπούρης (69΄ Μπουρούς), Γεωργίου (61΄ Μπαργκάν), Ελλακόπουλος (32 λ,τ. Κλαντρούμπσκι), Μανούσος

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Ντιέγκο, Μπεχαράνο, Κούσας, Παπάζογλου, Μάρτιν, Μάκος (29΄ Ρομέρο), Πάουλο, Ντάνι, Μπεχαράνο, Βιγιαφάνες (65΄ Ουάρτνα), Κάπελ, Μαρκόσφκι (54΄ Βασιλείου).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΦΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΠΟΔ. ΚΑΛΛΟΝΗΣ
ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ
Ούτε ο αντίπαλος δεν περίμενε  αυτό το  αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν μας υποτίμησαν ή όχι, όπως το είδε και ο κόσμος η ομάδα πραγματικά έπαιξε ποδόσφαιρο, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ζήλο και ρυθμό και να πάρουμε κι άλλα παιχνίδια.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ
ΤΟ ΕΙΧΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ
Ήταν ένα ξέσπασμα της ομάδας. Το ήθελα κι εγώ, αλλά μου το είχε ζητήσει και ο πρόεδρος, του είχα πει ότι θα έρθω να σου αφιερώσω ένα  γκολ. Αυτό έκανα, λοιπόν και νοιώθω χαρούμενος που συνέβαλα στη μεγάλη και  δίκαιη νίκη που πήραμε.
ΜΑΝΩΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΟΣ
ΠΟΔ. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ
Μπλοκάραμε  σαν ομάδα, δεχθήκαμε  πάρα πολύ γρήγορα  τα  γκολ, πάθαμε σοκ και μετά από όλα  αυτά, είναι πολύ δύσκολο να  ανταποκριθείς. Δεν ξέρω τι έφταιξε, θα μιλήσουμε με τον προπονητή μας, θα δουλέψουμε πάνω στα λάθη και θα επανέλθουμε  καλύτεροι  στη συνέχεια.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΜΑΣ
Είναι μια ντροπιαστική ήττα για την ομάδα μας, οφείλουμε μια συγγνώμη στους  φιλάθλους μας, αφού δεν ήταν εμφάνιση αυτή και δίκαια ο αντίπαλος μας νίκησε. Πρέπει να ξεπεράσουμε το σοκ και να κοιτάξουμε το αμέσως  επόμενο παιχνίδι  με τον Πανιώνιο, ώστε  να επανέλθουμε στις  νίκες.
ΘΑΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
ΠΡΟΠ. ΚΑΛΛΟΝΗΣ
ΔΩΣΑΜΕ ΧΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ & ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ
Κατ' αρχήν, θα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια  στους ποδοσφαιριστές μου, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν πλήρως στις  απαιτήσεις  ενός  δύσκολου αγώνα, αλλά  ταυτόχρονα κατάφεραν να αντιμετωπίσουν και την κόπωση που είναι φυσιολογικό, έχοντας  πολλούς παίκτες να παίζουν ενενήντα λεπτά. Ήμασταν εύστοχοι στις τελικές μας  προσπάθειες, καταφέραμε να πετύχουμε πολλά  γκολ, δώσαμε  χαρά  στον κόσμο μας, στον πρόεδρό μας, κερδίσαμε  τρεις βαθμούς, πήραμε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση και συνεχίζουμε τη δουλειά μας. Ο δρόμος  είναι ακόμη μακρύς και δύσκολος, αλλά  μπορούμε να είμαστε  αυτοί που πρέπει σε κάθε παιχνίδι.

ΛΙΟΝΕΛ ΠΟΝΤΕΣ
ΠΡΟΠ. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ
ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΣΤΡΑΒΑ
Να δώσουμε συγχαρητήρια  στον αντίπαλο, ήταν πολύ καλύτερος  σε όλο σχεδόν το παιχνίδι. Πληρώσαμε τα λάθη και τα  δώρα που κάναμε στην Καλλονή και από τη στιγμή που ξεκινάς λάθος και δέχεσαι τα γκολ, μετά όλα σου πάνε στραβά. Η ευθύνη είναι δική μου. Ίσως δεν προετοίμασα σωστά  την ομάδα μου. Οι παίκτες μου θεώρησαν πως η Καλλονή θα  είναι εύκολος  αντίπαλος λόγω της  βαθμολογικής συγκομιδής που είχε, αλλά διαψεύστηκαν με τη βαριά ήττα.

ΣΤΟΝ ΑΡΗ Ο ΣΙΔΕΡΑΚΗΣ

Στον Άρη Θεσσαλονίκης θα συνεχίσει το ποδόσφαιρο ο γκολκίπερ Γιάννης Σιδεράκης, αφού μεταξύ αυτού και του προέδρου Θεόδωρου Καρυπίδη υπάρχει συμφωνία. Η Καλλονή αναμενόταν χθες  να λύσει  το συμβόλαιό του, αφού είναι σύμφωνη και αυτή. Ο Σιδεράκης  ήρθε πριν λίγες μέρες  στη Λέσβο, αλλά φαίνεται ότι το ρόστερ των γκολκίπερ είναι πλήρες, οπότε θα έχει την ευκαιρία να υλοποιηθεί η επιθυμία του, να αγωνιστεί στον Άρη.

Κ20

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0 - 0

ΕΜΕΙΝΕ ΑΣΦΑΙΡΗ

Στην λευκή ισοπαλία έμειναν στο γήπεδο της Αγιάσου, Καλλονή και Παναιτωλικός, στο πλαίσιο της  5ης  αγωνιστικής στο πρωτάθλημα των Νέων. Οι γηπεδούχοι μπορεί να κράτησαν την εδαφική υπεροχή στο μεγαλύτερο  διάστημα  του  αγώνα, να δημιούργησαν δύο  ευκαιρίες, δεν μπόρεσαν, όμως, στο τέλος να  φθάσουν στο γκολ, το οποίο θα έδινε τη νίκη. Έτσι, το τελικό 0-0 κρίνεται ως ένα  δίκαιο αποτέλεσμα.

Καλλονή: Μαλλής, Τοπάλι, Τηνιακός, Βαγγελάκης, Καραγεώργης, Στάτης, Τριανταφύλλου, Σεφουλάι (72΄Τζανετέλλης), Πεταυράκης (52΄Μόσχος), Μπαστιάνος (88΄ Μοσχούδης), Σοφιάνης.

Γ΄  ΕΘΝΙΚΗ

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1 - 0

Ψυχρολουσία στο τέλος και ήττα με 1-0 στη Χαλκίδα. Μέτριο το ματς, δεν διεκδικούσε τίποτα. Ο Σκάρος χρυσός σκόρερ με πέναλτι στο 95΄ χάρισε το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του. Ψηλά το κεφάλι μετά την απογοήτευση, ζήτησε από τους παίκτες ο Ταουσιάνης.

ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ & ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΟ
Ο νεοεισελθών στο  παιχνίδι Κώστας Σκάρος  στο  65΄ αποδείχθηκε  στο τέλος ο χρυσός σκόρερ  της Χαλκίδας  στο παιχνίδι  της πρεμιέρας με τον Αιολικό στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης, παρουσία  800  θεατών, οι οποίοι στο τέλος πανηγύρισαν το τρίποντο της νίκης. Κρίμα  για  τον Αιολικό, που μέχρι το λεπτό  αυτό κρατούσε το ισόπαλο αποτέλεσμα  και τον πρώτο του βαθμό, σε μια έδρα  αρκετά  δύσκολη, όμως η τύχη δεν τον ευνόησε. Ένα πέναλτι το οποίο θα μπορούσαν να αποφύγουν στην ομάδα, αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο, ώστε η ομάδα  της  Μυτιλήνης να ηττηθεί και να ξεκινήσει με το αριστερό τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα. Παιχνίδι που επ'  ουδενί δεν διεκδικούσε δάφνες  ποιότητας, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων επιδόθηκαν περισσότερο σε προσωπικές μονομαχίες, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν ανεπιτυχώς να επιβληθούν στον χώρο του κέντρου. Ο Αιολικός διατήρησε στη μεγαλύτερη διάρκεια  την πρωτοβουλία των κινήσεων, με  τον γηπεδούχο ωστόσο, να αμύνεται σωστά. Μέτριο το πρώτο 45λεπτο, με τρεις μόνο  φάσεις στο 11΄κεφαλιά από τον Τσατσαρή πέρασε  ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Πουρή, στο 25΄ καλό σουτ από τον Βαλκάνο απέκρουσε  ο Πουρής και η απάντηση του Αιολικού στο ημίχρονο, ένα καλό σουτ από τον Κέρη που μπλόκαρε ο Μπαλασάκης.

Ούτε, όμως, η επανάληψη βελτίωσε την εικόνα, ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος, με τους  φιλοξενούμενους να θέλουν να  χτυπήσουν στην κόντρα. Στο  65΄μπαίνει ο Σκάρος να βοηθήσει επιθετικά  στο 74΄ εξαιρετικό σουτ από τον Σταματάκο αποκρούει στη γωνία του ο Πουρής  και ενώ όλα  έδειχναν ότι η ισοπαλία θα  ήταν το αποτέλεσμα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σταματάκος δέχθηκε το μαρκάρισμα  στην περιοχή από τον Κριπιντίρη και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι εις βάρος του Αιολικού. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Σκάρος σημειώνοντας το  μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση  και ακολούθως ο ρέφερι σφύριξε για  τελευταία φορά τη λήξη του αγώνα, με τον κόσμο να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη του ΑΟΧ.

Χαλκίδα: Μπαλασάκης, Τσουκαλάς, Τσατσαρής, Μπακομήτρος, Τσούπρος, Καραμπάς, Στασινόπουλος (65΄Σκάρος), Βαλκάνος (85΄Καμπιώτης), Σπανός (89΄Μαρίνος), Σταματάκος, Τσατσαρώνης.
Αιολικός: Πουρής, Κρυσταλέλλης, Στουρνάρας, Μπακάλης, Παπαζούδης (60λτ Καπταγιάννης), Κριπιντίρης, Γάλας, Μίχος, Κάλφας (77΄Σαμπάνης), Ιορδανίδης (56΄Μανουσάκης), Κέρη.

ΙΔΑΝΙΚΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΚΟΛ

Ιδανικό ποδαρικό στο πρωτάθλημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι στα  περισσότερα παιχνίδια, ενώ είχαμε και μια  εκτός  έδρας  νίκη από τον Ατρόμητο Αν. Σαρωτικοί Διαγόρας, Αχιλλέας, Όλυμπος και Πολιχνίτος, που πήραν σημαντικές  νίκες  τη χρονιά  που ξεκίνησε και ατενίζουν με αισιοδοξία τη συνέχεια. Στο σημαντικότερο παιχνίδι της πρεμιέρας, ο Αίγειρος  με γκολ από τον Σεραφίγκο στην εκπνοή του αγώνα νίκησε τον Αιγέα, ο οποίος διαμαρτύρεται ότι ο σκόρερ έκανε κοντρόλ με το χέρι, χωρίς να το δουν διαιτητής και βοηθός. Ο νικητής είχε εκτός από το γκολ δοκάρι, ενώ με τη σειρά του ο Αιγέας δύο καλές στιγμές με τους Ανηφόρου και Χρυσάφη.
Στην Αγ. Παρασκευή, αρκετά ορεξάτος μπήκε  ο Διαγόρας  συντρίβοντας με  6-0 τον Παλλεσβιακό, δείχνοντας από το ξεκίνημα τα  δόντια  του. Σκόρερ του νικητή, ο οποίος προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-0 ήταν οι Χωριανόπουλος, Μαγγανάς, Βλαστέλλης, Νεζάι, Βαμβουκλής και ο Πουλασιχίδης, με τον νικητή να  έχει δύο δοκάρια με τον Βλαστέλλη και την αποβολή με Β κίτρινη του Βασίλογλου.
Με μεγάλο σκορ  ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο νεοφώτιστος Αχιλλέας, ο  οποίος συνέτριψε με 7-1  στην Πέτρα  τον Αλκιβιάδη που πρόλαβε να ισοφαρίσει το γκολ πέναλτι από τον Γιώργο Σκαρακάκη. Χατ τρικ πέτυχε ο Πάντας, δύο γκολ από τον Στρατή Σκαρακάκη και άλλο ένα από τον σκόρερ του πρώτου τέρματος  τον Γιώργο στο χορταστικό σε γκολ παιχνίδι.

Στα Πάμφιλα, ο Ατρόμητος  με  δύο γκολ από τους Γαβριήλ και Κανόγλου προηγήθηκε του Ερμή, όμως στο δεύτερο μέρος ο Ερμής μείωσε με τον Αναιρούση, είχε δοκάρι με τον Γιαλαμά, αλλά  μέχρι  εκεί.

Καταιγιστικός  αποδείχθηκε στην Αγιάσο ο Όλυμπος, συντρίβοντας  με 5-1  την Προοδευτική. Χατ τρικ από τον νεαρό Γιώργο Βουρλή,  Καλουτζής και Τζομπανέλλης τα άλλα δύο γκολ. Το γκολ της τιμής για την φιλοξενούμενη σημείωσε ο Γιαννακός. Στον Πολιχνίτο, η τοπική ομάδα επιβλήθηκε του Οδ. Ελύτη με 3-1, αφού ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Σε μέτρια μέρα βρέθηκαν οι μικροί του Ελύτη που επηρεάστηκαν από το ξερό τερέν. Στα Λουτρά, ο Αετός πήρε την πρώτη του νίκη καταβάλλοντας με 3-2 τον Κεραυνό, ο οποίος είχε απουσίες. Ο Καλιμαντζέρος άνοιξε το σκορ, ο Βαρνάς ισοφάρισε, για να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας  του ο Σπάρταλης. Το τρίτο τέρμα το πέτυχε  ο Κροτσίδας, για να μειώσει στις καθυστερήσεις ο Χαρατσιάρης σε 3-2.

Τέλος, με νίκη πέρασε από τη Μόρια η Αν/ση Γέρας, κερδίζοντας  με 3-2 τον Βύρωνα. Ο Φωκιανός άνοιξε το σκορ  με τον Αθανασέλλη να ισοφαρίζει σε 1-1  και μετά πάλι ο Φωκιανός  με  πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Ευαγγέλου (χέρι) έκανε το 1-2. Το 1-3  πραγματοποίησε  ο Χατζηκλειδαράς  για να μειώσει ο Χατζησπύρος για την ομάδα  της Μόριας.

ΚΑΡΕ ΙΣΟΠΑΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Δύο νίκες και τρεις  ισοπαλίες  ήταν ο  απολογισμός  της πρεμιέρας  της Β κατηγορίας το περασμένο Σάββατο, με κερδισμένους στο ξεκίνημα  τον Ταξιάρχη και τον Αρίωνα Μήθυμνας, που πήραν εντός  έδρας νίκες 3-0  ο πρώτος  τη Δόξα, 1-0 στον Μόλυβο  τον Αίαντα ο δεύτερος. Απεναντίας,  ισοπαλία χωρίς γκολ  είχαμε  στην τοπική  σύγκρουση Παπανικολής - Μεσότοπος και με γκολ ισοπαλίες σημειώθηκαν στα  παιχνίδια  Άναξος Λιονταράκια,  Αστέρας Ιππ. - Φίλια  1-1.

Στον Μανταμάδο, ο Ταξιάρχης  ήταν αποτελεσματικός σχεδόν σε όλη την διάρκεια  του αγώνα  και κατάφερε με χατ τρικ απο τον Χατζηδημητρίου στην επανάληψη να  διαμορφώσει το  3-0 επί της Δόξας, που δεν έκανε αισθητή την παρουσία της στα καρέ των γηπεδούχων. Στον Μόλυβο, ο Αρίωνας άνοιξε το σκορ με  εύστοχο  κτύπημα  πέναλτι από τον Νίκο Βουρσούκη, είχε ευκαιρίες  και δοκάρι με τον Ανδριώτη, όμως ο Αίαντας  ο οποίος  είχε πολλές  απουσίες, ισορρόπησε  το παιχνίδι και είχε την μεγάλη ευκαιρία  να ισοφαρίσει αν το πέναλτι από τον Φινφίνη  γίνονταν γκολ.

Στην Ερεσό, στο τοπικό ντέρμπι Παπανικολής και Μεσότοπος  παρέμειναν άσφαιροι, δημιουργώντας  λιγοστές  ευκαιρίες. Αποβλήθηκε ο Ζαγκούλης  των φιλοξενούμενων. Τελικά το «Χ» κρίνεται ως  ένα  δίκαιο  αποτέλεσμα. Στο Ίππειος, ο Αστέρας  δεν νίκησε την Φίλια, η  οποία  προηγήθηκε  στο σκορ με τον Καλούλη στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη λιγότερο  από την αποβολή του Φιλιανού, έφθασαν στην ισοφάριση με τον Αθανασέλλη. Τέλος, βαθμό και εντυπώσεις  αποκόμισαν στην Πέτρα,  Άναξος  και Λιονταράκια, μένοντας  στο 1-1 με  την γηπεδούχο ομάδα  να  πιέζει στο δεύτερο ημίχρονο για να ισοφαρίσει το εις  βάρος σκορ, το οποίο είχε  ανοίξει ο Πάστος και αυτό της βγήκε με τον Δαμιανό να χρίζεται σκόρερ. Η Άναξος  είχε πολλές ελλείψει παικτών, τα Λιονταράκια  φάνηκαν ανταγωνιστικά περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο, όπου εκτός  από το  γκολ είχε και ευκαιρίες  από την αντίπαλο του που τελείωσε  τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στρατή Βλουτή για  διαμαρτυρία για πέναλτι.