ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία24 Σεπτεμβριου 2015
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 0 - 0

SUPER LEAGUE

Τον πρώτο εκτός έδρας βαθμό πήρε χθες  η Καλλονή, μένοντας  στη λευκή ισοπαλία με τον Πανθρακικό. Μέτριο παιχνίδι, χωρίς  φάσεις, με την καλύτερη από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Ελλακόπουλο (31')

ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Η Καλλονή πήγε στην Κομοτηνή, καταφέρνοντας να αποσπάσει στο τέλος τον πολύτιμο βαθμό, που είναι ο  δεύτερος  συνεχόμενος  στο πρωτάθλημα, με τη διαφορά ότι της ήρθε χωρίς γκολ. Με τον τρόπο αυτό ξεκίνησε  και η αγωνιστική της άνοδος, που θα πρέπει να διατηρήσει με ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια, αφού οι εκτός έδρας βαθμοί μπορεί να της δώσουν την παραμονή της.

Φτωχό μπορεί να χαρακτηριστεί το πρώτο 45λεπτο, με λίγες φάσεις,  δύο από πλευράς  γηπεδούχων, μια για λογαριασμό της Καλλονής,  οι παίκτες της οποίας ήλεγξαν τον ρυθμό που πήγε να δώσει ο αντίπαλος, κλείνοντας τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην εστία  του Χογκ. Αποτέλεσμα, οι παίκτες του Ελευθερόπουλου να εγκλωβιστούν στο παίξιμο και στη διάταξη που παρέταξε ο  Θεοδωρίδης, στήνοντας όσο το δυνατόν καλύτερα την ομάδα του. Με το καλημέρα, οι γηπεδούχοι μόλις στο  2΄ άγγιξαν το  γκολ στην πρώτη τους  επίσκεψη σε μπαλιά  από τον Ροτζέριο, ο Χασομέρης από καλή  θέση πλάσαρε  έξω από την εστία  της Καλλονής, η άμυνα της οποίας αδράνησε.

Σαν να μην έφθανε αυτό, δύο λεπτά  αργότερα  ο Ντιγκινή ανάγκασε  τον Χογκ σε επέμβαση σε κόρνερ. Από το σημείο  αυτό, η Καλλονή  συνήλθε,  οι παίκτες  της  βρήκαν τα  πατήματά  τους  και άρχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα. Στο  31' ο Ελλακόπουλος θα μπορούσε  να  είχε σκοράρει, όταν τον βρήκε ο Μανούσος με ιδανική πάσα, όμως το πλασέ  του Ελληνοαργεντινού μέσου βρήκε το πόδι του Αθανασιάδη, που απέκρουσε σωτήρια. Το ημίχρονο θα κλείσει  με μια σέντρα  σουτ από το Μεχία, με την μπάλα να σκάει στο έδαφος  και τον Χογκ να  παραχωρεί το κόρνερ.

ΚΑΚΗ & ΧΩΡΙΣ ΦΑΣΕΙΣ Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακό, δεν σημειώθηκε ούτε μια αξιόλογη φάση, οι γηπεδούχοι ήταν φανερά αγχωμένοι,  αφού για  αυτούς το  γκολ  δεν ερχόταν και από την άλλη το ιδανικό στήσιμο  του κόουτς της Καλλονής απέδιδε καρπούς. Ο Γιορέντε πέρασε  ως αλλαγή να βοηθήσει στο κέντρο, στο παιχνίδι ακόμη πέρασαν και ο Σάμπα ώστε να κρατήσει περισσότερο  την μπάλα  και να κερδίσει χρόνο  και μετά ο νεαρός Μπουρούς, μήπως και κυνηγήσει με την ταχύτητά του το γκολ. Ο Πανθρακικός τρία λεπτά  πριν το  τέλος, είχε  φάουλ  έξω από την περιοχή, το οποίο χτύπησε ο Ντιγκινή, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σωστός στα  σφυρίγματά του  ο Σερραίος ρέφερι Φωτιάδης, σε ένα ήσυχο παιχνίδι, που κιτρίνισε τους Μελίσση, Ροτζέριο, Κλαντρούμπσκι, Χογκ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μπαικαρά, Ποτουρίδης, Μεχία, Ροτζέριο (83΄Σέτι), Χαβίτο, Χασομέρης, Νικόλτσης (65΄Βάλτερ), Ντιγκινή

Καλλονή: Χογκ, Τσαμπούρης, Κρολ, Αντέντζο, Αναστασιάδης, Καλτσάς, Κλαντρούμπσκι, Γεωργίου, Μπαργκάν (67΄ Γιορέντε), Ελλακόπουλος (62΄ Σάμπα), Μανούσος (82΄Μπουρούς)

ΚΑΘΕ ΒΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΣ

Σίγουρα με δύο ομάδες λιγότερες στο πρωτάθλημα, κάθε βαθμός που παίρνει κάποια ομάδα είναι χρήσιμος και θα φανεί στο τέλος της  χρονιάς. Ειδικά όταν ο βαθμός είναι εκτός νησιού και μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς. Νομίζω ότι το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, ίσως το άγχος, η πίεση, η ανάγκη συγκομιδής  βαθμών και από τις δύο ομάδες, ίσως θα έπρεπε να ήμασταν λίγο πιο τολμηροί, αλλά ο βαθμός για εμάς είναι χρήσιμος.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΠ. ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ

ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΑΣ

Είναι ο πρώτος βαθμός, επίσης είναι ο πρώτος  αγώνας στον οποίο δεν δεχθήκαμε γκολ, επιβληθήκαμε πιστεύω σε όλο το 90λεπτο, με την Καλλονή να έχει μόνο μια αξιόλογη ευκαιρία. Τα παιδιά  ανταποκρίθηκαν σε αυτό που προσδοκούσα, στην αγωνιστική συμπεριφορά περισσότερο. Για μένα είναι μια εμφάνιση θετική. Συνεχίζουμε, έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας, θα βελτιώσουμε πολλά πράγματα πάνω στα δεδομένα τα δικά μου και πλέον κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι με τον Πανιώνιο.

Ε.Π.Σ.Λ.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ

ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΟΔ. ΕΛΥΤΗΣ - ΑΙΓΕΙΡΟΣ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Λέσβου  εξασφάλισαν χθες Οδ. Ελύτης και Αίγειρος, καθώς νίκησαν την Προοδευτική με 7-0 ο πρώτος και με 3-0 στη Μόρια ο άλλος τον Βύρωνα στην 3η αγωνιστική. Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις των άλλων ομίλων θα γίνουν στις 30 του μήνα.

Από τα άλλα παιχνίδια, στην ισοπαλία έμειναν ΑΟΜ και Πολιχνίτος  στον Μεσότοπο 2-2 και  με νίκη που ήταν η πρώτη του  στον θεσμό πέρασε από τον Μανταμάδο ο Όλυμπος, καταβάλλοντας με 2-1  τον φιλότιμο και αγωνιστικό Ταξιάρχη.

ΞΕΚΙΝΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΙΚΤΩΝ ΣΤΙΣ ΜΙΚΤΕΣ ΛΕΣΒΟΥ

Μπορεί η χρονιά στη Λέσβο να ξεκίνησε  με τους  αγώνες  του κυπέλλου  και το  ερχόμενο Σαββατοκύριακο να κάνει πρεμιέρα και το πρωτάθλημα, σειρά, όμως, παίρνουν και οι μικτές ομάδες  της ΕΠΣΛ, Παίδες και Νέοι, που θα ετοιμαστούν για τη χρονιά που ξεκινά και για αυτούς. Η επιλογή των παιδιών που θα στελεχώσουν τις δύο ομάδες έχει οριστεί για τις  28 τρεχ., εκεί όπου ο ενωσιακός προπονητής Παναγιώτης Μαστέλλος, θα επιλέξει τους παίκτες της αρεσκείας του και μετά θα  ξεκινήσουν οι βασικές προπονήσεις, ώστε  οι δύο ομάδες να προετοιμαστούν όσο το δυνατόν καλύτερα και να ξεκινήσουν το πρωτάθλημα  τον επόμενο μήνα. Φυσικά  ο  στόχος  και αυτή τη  φορά παραμένει ο ίδιος, και οι δύο ομάδες να προχωρήσουν όσο το δυνατόν μπροστά και να έχουν και τώρα παίκτες στην ομάδα του Αιγαίου. Για αυτό πάντως, υπάρχει μεγάλη αισιοδοξία ότι όλα  θα πάνε  καλά  και οι μικτές της Λέσβου  θα  φωνάξουν πάλι παρών στη διοργάνωση αυτή.