Ημερομηνία3 Μαρτιου 2015
ΑΙΟΛΙΚΟΣ  ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 0 - 1
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 0 - 1

ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ ΚΙ ΕΣΒΗΣΕ

Τέλος τα όνειρα και οι μεγάλες φιλοδοξίες στον Αιολικό. Η εντός έδρας  ήττα από τον Παναρκαδικό έβαλε ταφόπλακα στο στόχο για την κορυφή, αφού φρόντισε με τη δίκαιη νίκη του, όχι μόνο να πάρει τη ρεβάνς από την ήττα στον πρώτο γύρο, αλλά και να θέσει εκτός στόχου τους Λέσβιους, αρκετές αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Δικαιολογημένα και τα παράπονα εν μέσω αποδοκιμασιών των φίλων της ομάδας, οι οποίοι δεν μπορούσαν να πιστέψουν πώς η ομάδα σε δύο κρίσιμα παιχνίδια δεν πήρε ούτε πόντο. Και όμως, αυτό έγινε και τελείωσε η χρονιά.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Αιολικός δεν μπόρεσε να κάνει τις  ευκαιρίες γκολ, ενώ είχε την κατοχή, δεν είχε στο παιχνίδι του την ουσία, που μετράει πάρα πολύ. Μπορεί Μίχος και Ζαγοριανός να σημάδεψαν δύο φορές τα  δοκάρια, ο πρώτος με φάουλ ο άλλος με κεφαλιά στις καθυστερήσεις το σκορ δεν άλλαξε και το πικρό ποτήρι το ήπιαν όλοι.

Ο Παναρκαδικός παίζοντας έξυπνα, με φαντασία στο παιχνίδι του, χτύπησε την κατάλληλη στιγμή, προσφέροντας ένα κρύο ντους στους αντιπάλους. Στο 83΄ ο Κότσιρας άλλαξε όμορφα την μπάλα με τον Καδά ο πρώτος αφού προχώρησε με την άμυνα να τον κοιτάζει, πλάσαρε υποδειγματικά τον Μάππα για το 0-1. Ήταν η χαριστική βολή για τους παίκτες του Παναγόπουλου, που έχουν και ένα ελαφρυντικό ότι βασικοί παίκτες ταλαιπωρήθηκαν από ίωση όλη την εβδομάδα και έτσι δεν μπόρεσαν να  ανταποκριθούν στα καθήκοντά τους.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αιολικός: Μάππας, Γ. Σαμπάνης, Λίμα, Μπακάλης, Λένγκα, Καλαμιώτης (70΄ Μιχαλάκης), Γάλας, Μίχος (88΄ Σαμπάνης), Σπανός, Τόρρες (60΄ Ζαγοριανός), Μανουσάκης

Παναρκαδικός: Ψυχογιός, Κυριακόπουλος, Αρώνης, Χατζόπουλος, Κωστάκης, Βλαχοκυριάκος, Σταθόπουλος, Δήμος (77΄ Αρδάμης), Τριμπόνιας (Πότβα), Καδάς, Κότσιρας

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ

ΠΡΟΠ. ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΥ

ΤΩΡΑ ΠΑΤΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Αντιμετωπίσαμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα, που έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και η νίκη μας αποκτά μεγάλη αξία. Προσέξαμε την άμυνά μας  γιατί γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος θα ήθελε να μας χτυπήσει περισσότερο από τις πτέρυγες, είχαμε διαβάσει το παιχνίδι του Αιολικού και ευτυχήσαμε να πετύχουμε και το γκολ λίγο πριν το τέλος. Ξέρουμε πολύ καλά τα όποια προβλήματα έχουμε να τα ξεπερνάμε και με τη νίκη μας αυτή, μπορούμε να πούμε ότι πατάμε ακόμη πιο γερά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΠ. ΑΙΟΛΙΚΟΥ

ΟΛΑ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚ ΤΟΥ... ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Παναρκαδικού για τη νίκη, καθώς και στον συνάδελφό μου. Αυτό που με στενοχωρεί απ' τον αγώνα, είναι το γεγονός ότι δεν καταφέραμε να σημειώσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Είναι μια δύσκολη στιγμή, ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του για το πώς πρέπει να λειτουργεί μια ομάδα, η δομή μιας ομάδος. Κάποιες στιγμές στο ποδόσφαιρο είναι γνωστό ότι όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και εμείς στο παιχνίδι με τον Παναρκαδικό δεν πήραμε αυτό που θέλαμε. Καμία ομάδα δεν σου χαρίζεται αν εσύ δεν βάλεις τη μπάλα στα δίχτυα. Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα, με πολλές ιώσεις στους παίκτες, η αποχώρηση του Λαλά, οι προπονήσεις σε πλαστικό τάπητα, όλα αυτά έπαιξαν σημαντικό ρόλο.

ΔΗΜΟΣ ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ

ΠΟΔ. ΑΙΟΛΙΚΟΥ

ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ

Κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι από τότε που ήρθα, αλλά είναι για την ομάδα μου ένα από τα χειρότερα αποτελέσματα στην παρούσα στιγμή. Μείναμε αρκετά πίσω, αλλά πρέπει να πω ότι το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετρά και δυστυχώς, δεν μας ήρθε. Κερδίσαμε τον Μανδραϊκό στο 90', σήμερα χάσαμε στο τέλος. Ξέρω ότι ο κόσμος είναι πικραμένος, αλλά στο ποδόσφαιρο περισσότερες είναι οι κακές  στιγμές απ' τις καλές. Δεν θα τα παρατήσουμε τώρα, θα συνεχίσουμε κάνοντας αυτά που θέλει ο προπονητής και θα κριθούμε όλοι μας στο τέλος.

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΗΡΕΜΟ ΚΛΙΜΑ

Αποφασισμένοι να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα, όσο σκληρά κι αν είναι, εμφανίστηκαν οι εκπρόσωποι όλων των ομάδων, στο χθεσινό  διοικητικό συμβούλιο της Σούπερ Λίγκα, συζητώντας τα τρέχοντα θέματα βίας στα γήπεδα της χώρας.

Μιλώντας μετά το τέλος της συνεδρίασης, ο πρόεδρος της διοργανώτριας αρχής ενημέρωσε για τα άμεσα μέτρα που θα ληφθούν για την καταπολέμηση της βίας και κυρίως γι αυτά που αναμένεται να επικυρωθούν ενόψει της νέας σεζόν, επισήμανε, επίσης, πως ήδη έχει δρομολογηθεί το θέμα του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, καθώς και η αξιοποίηση των συστημάτων παρακολούθησης. Προειδοποίησε πως δεν θα γίνουν αποδεκτά από εδώ και στο εξής τα έκτροπα εντός του γηπέδου και τα ματς θα διακόπτονται κάθε φορά που θα υπάρχει ρίψη επικίνδυνων αντικειμένων ή εισβολή οπαδών. Επίσης, δεν θα υπάρξουν άλλες μετακινήσεις οπαδών μέχρι το τέλος της σεζόν.

Όλα αυτά φυσικά θα εφαρμοστούν από τη νέα περίοδο, ενώ αύριο θα  γίνει γνωστό αν το πρωτάθλημα  θα κάνει επανεκκίνηση το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΓΟΡΑ - ΓΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΣΤΟ +8

Δυσκολίες συνάντησε στην έδρα του ο Διαγόρας με τον σκληροτράχηλο Όλυμπο, αλλά στο τέλος βρήκε τη λύση να πάρει τη νίκη με 2-1  και να  διατηρήσει τη διαφορά των οκτώ βαθμών που τον χωρίζουν από τη δεύτερη Αν/ση Γέρας. Η ομάδα της Αγιάσου διαμαρτύρεται για μια περίπτωση πέναλτι πάνω στον Καρέτο από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων πριν ανοίξει το σκορ ο Φιλιανός με ωραία κεφαλιά. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με σουτ από τον Καλουτζή και πήραν τη νίκη με νέα κεφαλιά από τον Βαξεβάνη.

Στο Κ. Τρίτος, η Γέρα  δυσκολεύτηκε, αλλά είχε καλύτερη απόδοση από αυτή που έδειξε στην Ανεμώτια. Το πολύτιμο τέρμα πέτυχε στο 30΄ ο Σιβρής με σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Αλκιβιάδης μετά και την ήττα αυτή, δεν γλιτώνει την παρουσία του στα πλέι άουτ.

Πιο εύκολο ήταν το έργο του Οδ. Ελύτη, ο οποίος συνέτριψε στη Θερμή με 5-1 την Προοδευτική, που παρουσιάστηκε με έντεκα παίκτες  στο  γήπεδο, αλλά έμεινε με δέκα  στο 25λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας πιο δύσκολο το έργο της. Ο Μιχαλακέλλης με όμορφα σουτ εντός μεγάλης περιοχής έβαλε μπροστά τον Ελύτη, ο Βαριεμέζης έκανε το 3-0, για να ακολουθήσουν τα  άλλα δύο από Τσιπά, Πιπερά. Το γκολ της Προοδευτικής πέτυχε ο Ράπτης.

Στα Λουτρά, ο διαιτητής άφησε με παράπονα τον Αετό, ο οποίος  διαμαρτύρεται για μια περίπτωση πέναλτι που έγινε  πάνω στον Κροτσίδα. Ο Ατρόμητος πέτυχε το γκολ με κεφαλιά  του Τουμπακάρη σε φάουλ του Κ. Κουνιαρέλλη. Καλές ευκαιρίες  είχε ο γηπεδούχος, με Ελευθερίου, Σκαλοχωρίτη, με τον ηττημένο να μην γλιτώνει  τα πλέι άουτ.

Ισόπαλο με 1-1  τελείωσε  το τοπικό ντέρμπι Ερμή - Βύρωνα  στα Πάμφιλα, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα  ημίχρονο. Ο Ερμής προηγήθηκε με τον Δήμου στο πρώτο ημίχρονο και ο Ευαγγέλου ισοφάρισε  για την ομάδα της Μόριας. Εύκολα  ο Παλλεσβιακός  συνέτριψε με 5-0  την ουραγό Άναξο και απομακρύνεται από τη ζώνη των πλέι άουτ. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα  να αγωνιστούν ελεύθερα, χωρίς άγχος και να πάρουν μια νίκη που την ήθελαν πολύ. Κοκκώνης 2, Κούτσας, Καβαλίκας και Μαστραντωνάς ήταν οι σκόρερ του νικητή.

Τέλος, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε στον Πολιχνίτο η αναμέτρηση του ΑΟΠ με τον Κεραυνό 0-0, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις  από τις δύο ομάδες.

ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΤΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ
Μια νίκη χρειάζεται ακόμη ο Αχιλλέας για να κατακτήσει τον τίτλο στον όμιλο και να ανέβει απευθείας στην παραπάνω κατηγορία. Η ομάδα της Πέτρας επιβλήθηκε με 2-1 τα Λιονταράκια, μια νίκη που ήρθε  με  ανατροπή, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ με τον Χατζηδιαμαντή στο πρώτο ημίχρονο και τους  γηπεδούχους  να  φθάνουν στην ισοφάριση  με κεφαλιά από τον Νικόλοφ μετά από στημένο. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Χρόνης. Πάντως, εκτός από τα γκολ, οι νικητές είχαν και ευκαιρίες  να αυξήσουν το σκορ, πράγμα που δεν έκαναν. Στη Στύψη, ο Αίγειρος  ήταν καταιγιστικός συντρίβοντας με 6-2 τον Καραβαγγέλη, ο οποίος προσπαθεί να αποφύγει τα πλέι άουτ. Ο Βουργουτζής  άνοιξε το σκορ  για τους  φιλοξενούμενους, ο Δεσποτίδης τα διπλασίασε  στο ημίχρονο. Στη συνέχεια, ο Κατζανός ανέβασε τον δείκτη στο 0-3, με τον Καραβαγγέλη να μειώνει με σουτ από τον Νερατζή. Ακολούθως με πέναλτι ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 2-3, όμως ο Πάστος έκανε το 2-4, ο Βουργουτζής το 2-5, για το κλείσει ο Παπαδέλλης το σκορ  γράφοντας  το 2-6. Ο νικητής εκτός από τα  γκολ, είχε και ένα  δοκάρι με τον Καραδημητράκη.
Αίας και Αρίων Μηθ. έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο γήπεδο της Αγ. Παρασκευής, με τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται πλέον για τα πλέι οφ. Ο Αίας προηγήθηκε  με  2-0, με τέρματα που σημείωσαν οι Παράσχου και Καδής, ο Μόλυβος μείωσε με τον Μόλβαλη και ισοφάρισε με αυτογκόλ κεφαλιά του Χατζηλία. Ο Μόλβαλης λίγο πριν το τέλος αποβλήθηκε με  δεύτερη κίτρινη.
Στο ντέρμπι των ουραγών, ο Παπανικολής επιβλήθηκε με 2-1  του ουραγού Ανδρονικά, μια νίκη που ήρθε με ανατροπή. Ο γηπεδούχος προηγήθηκε στο ημίχρονο με τον Κουτλή, ο Κόβρας στη συνέχεια με  δύο δικά του γκολ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του, που πάει στα πλέι άουτ να διεκδικήσει την παραμονή του.
Τέλος, εκτός  έδρας νίκησε ο Μεσότοπος 3-1 τη Δόξα, έχοντας καλή απόδοση. Ο Βακάλης  άνοιξε το σκορ, ο Κούκος τα  διπλασίασε  στην ανάπαυλα. Εν συνεχεία, ο Μιχαλέλλης με πέναλτι που πήρε ο Λαμπρινός μείωσε σε 1-2, όμως πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Βλάμης  διαμόρφωσε  το  τελικό 1-3  για τον ΑΟΜ, ο οποίος κλείδωσε την παραμονή και πάει φουλ για τα μπαράζ ανόδου. Αποβλήθηκαν από τον διαιτητή οι Καβαρνός και Στεργιανός της Δόξας.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ
Στη Β κατηγορία θα αγωνίζεται από τη νέα  περίοδο ο Ταξιάρχης, ο οποίος μια  αγωνιστική πριν ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος, είναι πρώτος και με 6 βαθμούς  διαφορά από τους άλλους αντιπάλους. Στο τελευταίο παιχνίδι εντός, του αρκούσε και η ισοπαλία  και την πήρε κόντρα στον Αστέρα Ιππείου, ο οποίος παρουσιάστηκε  στο  γήπεδο με  δέκα ποδοσφαιριστές (δεν είχε άλλους), αλλά  στο τέλος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και ισοβαθμεί με τον Εθνικό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Νικόδημου Δρακούλη, είχαν δοκάρι με τον Μανόλογλου και χαμένες ευκαιρίες, αλλά στην επανάληψη δέχθηκαν την ισοφάριση με απευθείας χτύπημα  φάουλ του Σαμοθρακή. Αποβλήθηκε ο Βασιλέλης του Αστέρα λίγο πριν το τέλος. Στον Παλαιόκηπο, Αρίων και Εθνικός έμειναν στο ισόπαλο 2-2 και πλέον ετοιμάζονται για τα μπαράζ ανόδου. Από ένα καλό ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τη μόνη διαφορά, όμως, ότι τα  γκολ σημειώθηκαν στο  δεύτερο ημίχρονο. Ο Παπούκας έδωσε το προβάδισμα στον Εθνικό, ο Λούπος ισοφάρισε για λογαριασμό του Αρίωνα και λίγο μετά ο Αγάς  έδωσε το προβάδισμα στον Αρίωνα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν φθάνοντας στην ισοφάριση με τον Κουτσιανίτη. Ο Εθνικός είχε και δοκάρι με τον Παφλιωτέλλη. Νίκη γοήτρου πήρε στο Ίππειος ο Ορφέας  2-0 τον Έφηβο, με  δύο γκολ που σημείωσαν ο Καμάτσος και ο Σταυρινός. Αξίζει εδώ να σημειωθεί, ότι τα έξοδα της διαιτησίας, πλήρωσαν οι ίδιοι οι παίκτες του Ορφέα.

Τέλος, ακόμη βάζει γκολ στον αντίπαλό του ο Απόλλωνας Δαφίων, που συνέτριψε με 11-0 την Ειρήνη. 4 γκολ πέτυχε ο Κυριαζής, 3 ο Καλούδης και από ένα οι Χατζηδημητρίου, Κιουλάφας, Βαμβουκλής.