Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr
Τρίτη 3 Φεβρουαρίου 2015

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία3 Φεβρουαριου 2015
Β. ΒΛΑΧΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΝΙΚΗ
Καλλονή - Αστέρας Τρίπολης 1 - 0 Ο Τσαμπούρης με φάουλ από 50μ και με τη ροή του ανέμου  κάρφωσε την πρώην του ομάδα, χαρίζοντας το σπουδαίο τρίποντο στους νησιώτες.   ΦΥΣΗΞΕ ΑΝΕΜΟΣ ΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ...ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

Έπρεπε να περάσουν 11 ολόκληρες αγωνιστικές για να μπορέσει η Καλλονή να  φθάσει  στη νίκη και αυτό το είχε κάνει για τελευταία φορά  τον περασμένο Οκτώβριο, όταν είχε νικήσει με 1-0  την Κέρκυρα  και με  αυτό το  σκορ επικράτησε και του Αστέρα Τρίπολης, σκορπώντας  ακράδαντο ενθουσιασμό. Σκόρερ της αναμέτρησης ένας παλιός  φίλος  του Αστέρα Τρ., ο Σάββας Τσαμπούρης, ο οποίος με μια εκτέλεση  φάουλ πολλά μέτρα  έξω από την περιοχή και με την βοήθεια  του ανέμου έστειλε  την μπάλα στα  δίχτυα του αντιπάλου στο 74΄ χαρίζοντας το σπουδαίο τρίποντο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας έγινε, με τους ισχυρούς άνεμους που έπνεαν στην περιοχή να παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο και οι παίκτες των δύο ομάδων προσπαθούσαν με μακρινά σουτ να φθάσουν στο γκολ.

Από την άλλη, οι Αρκάδες συνεχίζουν την προβληματική τους πορεία το τελευταίο χρονικό διάστημα και πλέον ο Στάικος Βεργέτης ίσως δεν αισθάνεται και τόσο άνετα στην καρέκλα του, ενώ για τον Βαγγέλη Βλάχο που ήρθε  τώρα  στην Καλλονή, αυτή ήταν η πρώτη του νίκη με την νέα του ομάδα.

ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ Ο ΑΝΕΜΟΣ

Μόνο ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να παιχτεί με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην Λέσβο. Ο αέρας ήταν πολύ ισχυρός κι επηρέαζε πάρα πολύ τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Ωστόσο, άπαντες έκαναν τον δικό τους αγώνα και οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος που ο αέρας ήταν βολικός για τους Αρκάδες, εκείνοι είχαν τον έλεγχο και τις καλές στιγμές, ενώ στο δεύτερο μισό, η Καλλονή κυριάρχησε, έφτασε στο γκολ, αλλά και πάλι ο Αστέρας χωρίς να είναι καλός, είχε τις δικές του ευκαιρίες.

Το πρώτο 45λεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν έξι τελικές στο ματς, αλλά μόλις μία μεγάλη ευκαιρία. Αυτή σημειώθηκε στο 27', όταν ο Σκούρτης βρέθηκε τετ α τετ με τον Χογκ, αλλά ο Μαλτέζος τον νίκησε για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν ούτε ένα σουτ, έστω άστοχο.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την Καλλονή να βγαίνει από τα καρέ της και να δοκιμάζει κάποια μακρινά σουτ, θέλοντας να βάλει δύσκολα στον Κοσίτσκι. Στο 74' έμελλε να συμβεί το μοιραίο για τους Αρκάδες. Σε μία ανύποπτη φάση, ο Τσαμπούρης εκτέλεσε ένα φάουλ από σαράντα μέτρα θέλοντας να σεντράρει. Ο Κοσίτσκι βγήκε για να μαζέψει, αλλά ο αέρας πήρε την μπάλα και την προσγείωσε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν  στην επίθεση για να ισοφαρίσουν, αλλά με κόντρα τον αέρα αυτό δεν ήταν εύκολο. Στο 90' πάντως, ο Γιάννης Γιαννιώτας έχασε μία μοναδική ευκαιρία, όταν από σέντρα του Μούκαμ πλάσαρε άουτ από την μικρή περιοχή και στις καθυστερήσεις σε φάουλ από τον Ρόλε ο Ιγγλέσιας επιχείρησε την κεφαλιά, όμως παρών δήλωσε  και στην φάση αυτή ο Χογκ, κρατώντας την δίκαιη νίκη της Καλλονής.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Β. ΒΛΑΧΟΣ

ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΝΙΚΗ

Ικανοποιημένος από τη νίκη της Καλλονής επί του Αστέρα Τρίπολης εμφανίστηκε ο Βαγγέλης Βλάχος, που έκανε λόγο για διπλή σημασία της εν λόγω επικράτησης για τους Λέσβιους.

«Διπλή η νίκη, βαθμολογική και ψυχολογική. Κερδίσαμε μία πολύ σπουδαία ομάδα, μία ομάδα πρότυπο για τις μικρομεσαίες ομάδες. Ξεκινάμε μία προσπάθεια καινούρια, για να παραμείνει η ομάδα στην κατηγορία. Η Καλλονή φέτος πρέπει να βάλει βάσεις και να θέσει διαπιστευτήρια σε όλη τη φίλαθλη Ελλάδα, ότι ναι είμαστε μία ομάδα που ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, τη μεγαλύτερη» επεσήμανε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της Καλλονής, εμφανώς ικανοποιημένος από την νίκη και τους πολύτιμους  βαθμούς που κατακτήθηκαν.

ΣΤΑΪΚΟΣ ΒΕΡΓΕΤΗΣ

ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ ΦΘΗΝΟ ΓΚΟΛ

«Ήρθαμε στη Μυτιλήνη κουβαλώντας μια μεγάλη θλίψη  από τον αποκλεισμό μας στο κύπελλο και είπαμε ότι πλέον το βάρος πρέπει να πέσει στο πρωτάθλημα. Είχαμε έναν ανασταλτικό παράγοντα, τον αέρα, που δυσκόλεψε και τις δύο ομάδες, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί. Στο δεύτερο βάλαμε την μπάλα κάτω και η Καλλονή μάς απείλησε με δύο σουτ, ένα από τον Λεοζίνιο και ένα από τον Τσαμπούρη, αν θυμάμαι καλά. Δεχθήκαμε ένα γκολ, το οποίο για μένα  αυτό ήταν φθηνό. Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο η ομάδα πάλεψε πάρα πολύ να ισοφαρίσει τουλάχιστον, δυστυχώς αυτό δεν έγινε και χάσαμε. Συνεχίζουμε τον αγώνα μας, οι παίκτες κουβαλάν μια  κούραση από τα συνεχή παιχνίδια, αλλά και αυτά της Ευρώπης, η Καλλονή είχα δηλώσει ότι είναι μια καλή ομάδα, που βασίζεται στην άμυνά της και έχει καλές μονάδες. Είναι μια  από τις ομάδες που εκπλήσσουν στο πρωτάθλημα».

ΤΕΛΟΣ Ο ΚΑΜΑΡΑ

Η έλευση  στην ομάδα  του Αντώνη Πετρόπουλου  σήμανε  αυτομάτως  και τη λύση της συνεργασίας της Καλλονής με τον Ανρί Καμαρά, με τον Γάλλο επιθετικό να αποτελεί παρελθόν για την ομάδα. Ο Καμαρά έχοντας συμπληρώσει 13 συμμετοχές στο τρέχον πρωτάθλημα της Super League (2014-15) και πετυχαίνοντας 1 γκολ με τη φανέλα της Καλλονής, αναζητά πλέον τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Ο έμπειρος άσος, που αποκτήθηκε το καλοκαίρι του 2014 από τους Λέσβιους ύστερα από θητεία στον Παναιτωλικό, φάνηκε πως δεν συμπεριλαμβανόταν στα πλάνα του Βαγγέλη Βλάχου για το υπόλοιπο της σεζόν. Έτσι, στο πλαίσιο των ανακατατάξεων του ρόστερ της ομάδας, ο 38χρονος Γάλλος έλυσε το συμβόλαιό του με την ΑΕΛΚ.  Άλλωστε και ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής είχε ταλαιπωρηθεί από συχνούς  τραυματισμούς που τον είχαν θέσει εκτός ομάδας.

Η ΠΑΕ Καλλονή ευχαρίστησε τον ποδοσφαιριστή για την προσφορά του στην ομάδα και του ευχήθηκε καλή συνέχεια.

ΜΑΖΙ ΣΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ

Γιώργος Μποροβήλος και Γιάννης Καυμενάκης ακολούθησαν τον Αστέρα Τρίπολης στην Λέσβο και με την παρουσία τους θέλησαν να  εμψυχώσουν τους ποδοσφαιριστές. Ο πρόεδρος του Αστέρα και πρόεδρος της SL μάλιστα, είχε συνομιλία με τον Γιώργο Κουκούλα, που γνωρίζει από τότε που και οι δύο σήκωναν πάνω τους την σφυρίχτρα και συνδέονται με μακρόχρονη φιλία. Ο Γ. Καυμενάκης ήρθε για πρώτη φορά στο νησί μας, αλλά η ήττα  από την Καλλονή δεν του έκατσε και καλά, αν και μίλησε για μια καλή και πειθαρχημένη ομάδα.

Βέροια-Ολυμπιακός                        0-2

Εργοτέλης-Νίκη Β.                         (3-0 α.α)

Ατρόμητος-ΟΦΗ                            (-)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕ

Στο «Χριστοφίδειο» γήπεδο Αγιάσου για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Novasports Superleague K20, η Καλλονή νίκησε με  σκορ 1-0 την αντίστοιχη του Αστέρα Τρ. και βελτίωσε  ακόμη πιο πολύ  την θέση της.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Καλλονή διατήρησε προβάδισμα σε κατοχή και προϋποθέσεις, σημειώνοντας μάλιστα στο σύνολο οκτώ τελικές προσπάθειες για γκολ. Η γηπεδούχος είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μετά από δοκάρι του Τριανταφύλλου, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική κλασική ευκαιρία. Τα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας είχε προβάδισμα σε ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά δουλεύοντας οργανωμένα άμυνα και επίθεση, κράτησαν μακριά από την εστία τους φιλοξενούμενους. Η ισορροπία της Καλλονής άνοιξε δρόμο για το 1-0, που ήρθε στο 82' μετά από στημένη φάση και κατόπιν κεφαλιάς στη μικρή περιοχή από τον Σοφιάνη.

Σχεδόν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες έκαστος λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Καστριτσέα στο 85' και του Γιουκαρή στο 90'. Αιτία στάθηκε σκληρό μαρκάρισμα του πρώτου στον Σοφιάνη, ενώ σκληρό μαρκάρισμα πραγματοποίησε σε αντίπαλο παίκτη και ο μέσος της Καλλονής. Ωστόσο, αυτό το γεγονός δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο κλείδωσε στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Παγκράτης, Τηνιακός, Καραγιώργης, Γιαζιτζόγλου, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Κίστα (63' Γιώργου), Σοφιάνης, Κροτσίδας (57' Γιουκαρής),Λαμπράκης (88' Τζελίδης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Στεφανίδης, Μάνος, Παπαγγελής, Καστριτσέας, Βαζούκης, Κυριακόπουλος, Παπαπέτρου (84' Γαρυφαλλόπουλος), Μαργαρίτης (71' Κονίδας), Τσόφλιος, Συρέγγελας, Γκρόσος (46' Ασσέν)

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

Β. ΓΟΥΤΗΣ
Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ
Χώρισαν οι δρόμοι του Αιολικού με τον Βαγγέλη Γούτη την περασμένη Παρασκευή και ήδη ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος είναι ο νέος  τεχνικός της ομάδας. Λίγο πριν αναχωρήσει από το νησί μας ο Β. Γούτης, πήγε στα αποδυτήρια της ομάδας για τελευταία φορά να αποχαιρετήσει τους παίκτες και τους συνεργάτες του, με τους οποίους ήταν δεμένος τους τελευταίους μήνες και αναφερόμενος στην αποχώρησή του από την ομάδα, είπε: «Αυτή είναι η μοίρα των προπονητών, η διοίκηση ήθελε να διακόψουμε την συνεργασία μας για τους δικούς της λόγους. Φεύγω ως φίλος από τον Αιολικό και θα ήθελα να ευχαριστήσω τους παίκτες, τους συνεργάτες μου, αλλά και τον κόσμο της ομάδας, που στάθηκε δίπλα μας και μας βοήθησε. Αφήνω τον Αιολικό στην δεύτερη θέση και σε απόσταση μόλις δύο βαθμών από την κορυφή. Θα τον έχω στην καρδιά μου και εύχομαι και χωρίς εμένα να τα καταφέρει. Η ομάδα έχει καλό υλικό, που μπορεί να φθάσει ψηλά» κατέληξε ο Β. Γούτης, εμφανώς απογοητευμένος από την τροπή που πήρε το θέμα του.
ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ
Εντωμεταξύ, το μεσημέρι του Σαββάτου έφθασε στη Μυτιλήνη ο νέος προπονητής Κωνσταντίνος Παναγόπουλος, ο οποίος από χθες ξεκίνησε  την συνεργασία του με τον Αιολικό. Στον σύλλογο πιστεύουν στις ικανότητες του νέου προπονητή, αφού το πέρασμά του από καλές ομάδες, όπως Πανιώνιο, Λάρισα, αποδεικνύει το μέγεθος της δουλειάς  του και κάτι ανάλογο περιμένουν και οι άνθρωποι του Αιολικού, να αλλάξει η νοοτροπία και η αγωνιστική εικόνα και η ομάδα να μπορέσει να παίζει καλό ποδόσφαιρο που θα ενθουσιάζει το κοινό και όχι να κάνει εμφανίσεις όπως με το Άργος, τη Μαγούλα και τη Δόξα, όπου ο Αιολικός λίγο έλειψε να την πατήσει και να βρισκόταν εκτός στόχου. Με τον Παναγόπουλο στο τιμόνι αλλάζει σελίδα και κοιτάζει το μέλλον. Είναι μέσα στον στόχο, αρκεί άπαντες να το πιστέψουν και να το κάνουν πράξη στο  γήπεδο. Το ρεπό που είχε η ομάδα, βοήθησε τον Παναγόπουλο να γνωριστεί καλύτερα με το νέο του περιβάλλον και να προετοιμάσει την ομάδα ενόψει Αχαϊκής, σε μια σκληρή δοκιμασία για όλους.

Ο Σταμάτης Καλαμιώτης αποτέλεσε την τελευταία μεταγραφή του χειμώνα και οι άνθρωποι της ομάδας πιστεύουν στις ικανότητές του. Ο παίκτης, που ήταν συμπαίκτης του Μανουσάκη στον Αχαρναϊκό, ήρθε  στην ομάδα με καλές περγαμηνές, έτοιμος από την πρώτη κιόλας στιγμή να κερδίσει την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη όλων. Μάλιστα, για να παίξει την ερχόμενη Κυριακή γίνεται αγώνας δρόμου, ώστε να εκδοθεί το δελτίο στον ποδοσφαιριστή και να μπορέσει να δώσει το παρών, ενισχύοντας τη νέα του ομάδα.

ΝΕΟ ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΜΑ ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΥ
Μπορεί ο Παναργειακός να μην πήρε τη νίκη από τον Παναρκαδικό, παρόλα αυτά παρέμεινε στην πρώτη θέση, αφού ο Αιολικός είχε το ρεπό, ενώ ο Πανελευσινιακός δεν μπόρεσε να πάει στο Ιόνιο λόγω της κακοκαιρίας και έτσι το παιχνίδι με τον Ζακυνθιακό αναβλήθηκε. Η  ισοπαλία  του  πρωτοπόρου ήταν καλό αποτέλεσμα για τον Αιολικό, αφού η απόσταση είναι στους τρεις  βαθμούς, ενώ ακόμη ο Παναργειακός δεν έχει κάνει το ρεπό. Από εκεί και πέρα, την έκπληξη της 16ης αγωνιστικής έκανε η Αχαϊκή, που έφυγε με το τρίποντο από την έδρα του Ερμή Κυβερίου, καθώς επικράτησε με 2-1, ενώ με νίκες συνέχισαν η Δόξα Μ. απέναντι στον Μανδραϊκό 2-1 και ο Βύζαντας που κέρδισε 3-1 τον ΠΑΟ Βάρδας. Επίσης, η Καλαμάτα πήρε τους τρεις  βαθμούς χωρίς να αγωνιστεί στην Κύμη, ενώ στη Μαγούλα ο τοπικός Αστέρας παραχώρησε λευκή ισοπαλία στο Λουτράκι.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
16η αγωνιστική
Ερμής Κ.-Αχαϊκή                           1-2
Δόξα Ν. Μαν.-Μανδραϊκός              2-1
Αστέρας Μαγ.-ΠΑΟ Λουτρακίου      0-0
Παναρκαδικός-Παναργειακός          1-1
Κύμη-Καλαμάτα                            0-3(α.α)
Ζακυνθιακός-Ελευσίνα                   (αναβλ.)

Η ΓΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ
Ο δυνατός άνεμος που έπνεε το Σαββατοκύριακο, ήταν η αφορμή για την αναβολή δύο αγώνων.

Το παιχνίδι ΑΟΠ Διαγόρας στον Πολιχνίτο ξεκίνησε, αλλά  διακόπηκε πέντε λεπτά μετά την έναρξή του, αφού η μπάλα δεν μπορούσε να στηθεί. Στα Λουτρά, ο αγώνας του Αετού με τον Ερμή, επίσης δεν πραγματοποιήθηκε και έτσι η επιτροπή πρωταθλήματος θα αποφασίσει τις επόμενες μέρες για την τύχη των αγώνων.
Η Αν/ση Γέρας έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα  από την Καλλονή Αμπντούλ Ραζακ, στο ντέρμπι με τον Οδ. Ελύτη νίκησε με 2-0. Η νικήτρια ξεκίνησε με δύο δοκάρια, το πρώτο με τον Σεραφίγκο και το άλλο από τον Τσιμπούκη. Το σκορ άνοιξε ο Ράζακ με κοντινό σουτ και ο ίδιος ο Γκανέζος με ωραία μπαλιά τροφοδότησε τον Τρεμούλα και αυτός ολοκλήρωσε την νίκη της ομάδας του, κάνοντας το 2-0. Ο Ελύτης είχε δύο καλές στιγμές με τους Γιακαλή και τον Τσιπά.
Στα Πάμφιλα, ο Βύρωνας βγήκε νικητής από την τοπική σύγκρουση με τον Κεραυνό με ένα γκολ που πέτυχε ο Στίβεν στο πρώτο μέρος. Λίγες φάσεις  είχε το  παιχνίδι, αφού ο δυνατός άνεμος ήταν αρνητικό στοιχείο. Αποβλήθηκε ο Γιαννάκας των γηπεδούχων, ο οποίος λίγο πριν αποβληθεί σημάδεψε το δοκάρι του Βύρωνα.
Ο Παλλεσβιακός κατάφερε να  φύγει με το τρίποντο από το γήπεδο του Κ. Τρίτους επικρατώντας του αποδεκατισμένου από απουσίες Αλκιβιάδη με 2-1 βελτιώνοντας τη θέση του. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Χατζηβαγιάννη, ο Κούτσας που είχε περάσει ως αλλαγή ισοφάρισε και πήρε την νίκη με τον Καβαλίκα κάνοντας το 2-1.
Ο νικητής είχε δοκάρι σε σουτ φάουλ από τον Αδαλή.
Εύκολη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο πήρε ο Ατρόμητος, λίγες μέρες μετά την νίκη πρόκριση στο Πλωμάρι και το εισιτήριο που πήρε για τον τελικό. Μέτριο ματς στο πρώτο 45λεπτο, καλύτερη η εικόνα στην συνέχεια, με τον Πονσακίδη να ανοίγει το σκορ και τον Ιντζέ να κλειδώνει το τρίποντο, κάνοντας το 2-0 με την Άναξο.
Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας λίγο έλειψε να πετάξει  βαθμούς με την Προοδευτική, η οποία άνοιξε το σκορ από πολύ νωρίς στο 10΄, με σκόρερ τον Κασιώτη. Όμως οι παίκτες του Αιγέα κατάφεραν να  φθάσουν στην ισοφάριση με τον Χαλδέζο και στην συνέχεια να πιέζουν για το νικητήριο γκολ χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βελούτσος με σουτ από κοντά χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 2-1.
22η αγωνιστική

Αιγέας-Προοδευτική              2-1

ΑΟΠ-Διαγόρας                      (διεκόπη)

Αετός-Ερμής                         (αναβλ.)

ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΗΡΕ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ
Πολύ δύσκολη χαρακτηρίζεται η εκτός έδρας  νίκη του Αχιλλέα Πέτρας 3-2  στη Φίλια και για  ακόμη μια  αγωνιστική μένει μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Αν και βρέθηκε από πολύ νωρίς, στο 15λεπτο, μπροστά  στο σκορ με 2-0 (σκόρερ οι Πάντας και Χρόνης) όλοι πίστεψαν ότι η νίκη είχε έρθει. Η Φίλια, όμως, δεν το έβαλε κάτω, μείωσε με κεφαλιά  του Βρυσαώτη, ζήτησε πέναλτι που δεν δόθηκε σε ανατροπή του Πανταζή και έφθασε στην ισοφάριση  στην εκπνοή του αγώνα με τον Μουστάκα. Όμως, στις καθυστερήσεις ο Αχιλλέας πήρε πέναλτι σε χέρι του Βρυσαώτη και ο Γιώργος Σκαρακάκης ευστόχησε κάνοντας το 2-3.
Στην Μήθυμνα, ο τοπικός Αρίωνας ήταν κάκιστος, με αποτέλεσμα ο ενισχυμένος από τις μεταγραφές Αίγειρος να αποδειχθεί καλύτερος και να φθάσει στη νίκη με 5-1. Δύο γκολ πέτυχε ο Πάστος, από ένα οι Π. Βουργουτζής, Καραδημητράκης και με κεφαλιά ο Παγκράτης.
Με γκολ του Παράσχου δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Αίαντας νίκησε με 1-0 τα Λιονταράκια και βρίσκεται κοντά στους πρωτοπόρους. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν είχε φάσεις, καθώς ο δυνατός άνεμος  εμπόδισε τις ομάδες να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο.
Στον Μεσότοπο, η τοπική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ  με το γκολ από τον Γιλέκη, εντούτοις ο ΑΟΜ έφθασε πρώτα στην ισοφάριση με τον Βλάμη και κατόπιν με τον Κούκο πήρε την νίκη με  2-1. Στο Πλωμάρι, ο δυνατός άνεμος τους πήρε και τους  σήκωσε και έτσι η Δόξα και ο Καραβαγγέλης είχαν από ένα ημίχρονο. Το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ  με τον Πολυζώη και οι Στυψιανοί ισοφάρισαν με πέναλτι του Νερατζή, το οποίο κέρδισε ο Δρακούλας σε ανατροπή του.

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΜΕ ΝΙΚΗ 3-0 ΤΑ ΔΑΦΙΑ
Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ταξιάρχης νίκησε και τον Απόλλωνα Δαφίων στον Μανταμάδο και εξακολουθεί να παραμένει αφεντικό στον όμιλο. Ο νικητής δεν πτοήθηκε ούτε από τον ισχυρό άνεμο που έπνεε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, ούτε και από τον αντίπαλο ο οποίος έπαιζε πολλά. Ο Αντώναρος με κεφαλιά μετά απο κόρνερ του Σ Δρακούλη έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το 2-0 πραγματοποίησε ο Δρακούλης και ο Σοφιάνης λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου έκανε με ψηλοκρεμαστό σουτ  το 3-0.
Στο Ίππειος, ο Αστέρας ήταν πράγματι καταιγιστικός συντρίβοντας  με  7-2  την Ειρήνη εξακολουθώντας να καταδιώκει την κορυφή. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, αφού το σκορ αποδεικνύει την εικόνα της αναμέτρησης. Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Ψαρρός 3, Καράμπελας 2 και Σαμοθρακής 2, ενώ από την ηττηθείσα Ειρήνη τα γκολ πέτυχαν οι Παπαχαρίσης, Φινδάνης.
Στην Θερμή, ο Εθνικός δεν συνάντησε καμία απολύτως  δυσκολία και ήταν πράγματι αέρας, παρασύροντας τον Έφηβο με 5-0 και διατηρεί την 3η θέση στην βαθμολογία.
Δύο γκολ από πλευράς  νικητή σημείωσε ο Γονιδέλλης, από ένα οι Κουτσιανίτης, Δερβίσης και με αυτογκόλ ο Πατσόγου διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.
Στον Παλαιόκηπο, Αρίων και Μακαρέας έμειναν άσφαιροι και πήραν από έναν βαθμό. Ο Αρίωνας πάντως, βρίσκεται πιο κοντά  στον στόχο, που είναι η τετράδα για τα πλέι οφ. Από την άλλη, η ομάδα της Άγρας  ελπίζει και αυτή για την παραπάνω θέση και είχε μοναδική ευκαιρία να κλέψει την νίκη στην εκπνοή με το δοκάρι από τον Ουζουνέλλη, ενώ νωρίτερα και στο 10΄ έχασε πέναλτι με τον Ιντζιρτζή (άουτ) και κέρδισε την αποβολή του Αγά στην φάση του πέναλτι.