Ημερομηνία20 Ιανουαριου 2015
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ  ΚΑΛΛΟΝΗ 3-3
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΚΑΛΛΟΝΗ 3-3

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ  ΚΑΛΛΟΝΗ 3-3

Καταπληκτικό παιχνίδι η Καλλονή, μπορούσε την νίκη, αλλά την έχασε στο τέλος. Με εννιά παίκτες τελείωσε τον αγώνα (Γιορέντε Κειτά) και οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση.

ΑΞΙΖΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΕΜΕΙΝΕ ΟΜΩΣ ΣΤΟ "Χ"

Αρκετά  βελτιωμένη στους τομείς και με τον Βαγγέλη Βλάχο στον πάγκο, η Καλλονή πέρασε  χθες με ισοπαλία  3-3  από το Ηράκλειο σε ένα παιχνίδι γκραν γκινιόλ με τον Εργοτέλη που ήθελε πάση θυσία την νίκη για να ξεφύγει από τα χαμηλά. Έτσι όπως κύλησε η αναμέτρηση, το φινάλε δεν ήταν καλό για την Καλλονή,  η οποία  βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 0-2  με τα γκολ των Λεοζίνιο, πέναλτι που το κέρδισε ο ίδιος  σε  ανατροπή του από τον γκολκίπερ και στο 40΄με κεφαλιά του Χουάνμα σε σέντρα του Γιορέντε. Ο Ισπανός μάλιστα, δέχθηκε πολύ νωρίς δύο κίτρινες και αποβλήθηκε . Στην φάση δε αυτή αποβλήθηκε και ο συνεργάτης του Βλάχου, ο Θαλής Θεοδωρίδης  για  διαμαρτυρία.

Στον ύπνο.....

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης έγινε πιο γρήγορος και έφθασε στην μείωση του σκορ στο 67΄με τον Χαντζί (ωραίο σουτ) και με τον ίδιο παίκτη στο 72΄μετά  από κόρνερ και αδράνεια των αμυντικών να  διώξουν. Η Καλλονή όμως δεν είπε την τελευταία λέξη και  έξι λεπτά πριν το τέλος, με ωραία πάσα στον κενό χώρο από τον Κειτά, ο Χρήστος Μίνγκας(είχε περάσει ως αλλαγή) έγινε κάτοχος της μπάλας πλασάροντας τον γκολκίπερ του Εργοτέλη για το 2-3. Η Κρητική ομάδα όμως, στο 92΄με άψογη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα  στα  δίχτυα του Χόγκ για το 3-3. Στην τελευταία φάση αποβλήθηκε ο Κειτά με δεύτερη κίτρινη για  φάουλ.

Οι  συνθέσεις

Εργοτέλης : Σαράνοφ, Καζναφέρης, Γκέντσογλου,Λουβιόν, Λυκογιάννης, Κοζορώνης, Μπόε Καν, (66΄Στογιάνοβιτς) Γιουσούφ, Χαντί, Ρέντζας, (46΄Παυλίδης) Μπρούνο (81΄Κούτρης)

Καλλονή  Χόγκ, Αναστασιάδης, Αντέζο, Τσαμπούρης, Γιορέντε, Κειτά, Καλτσάς, Λεοζίνιο, (70΄Μίνγκας),Μανούσος, Χουάνμα, (53΄Ναβάρο) Καμαρά (75 Αγρίτης)

Κ20 ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΚΑΛΛΟΝΗ 2 - 0 ΞΥΠΝΗΣΕ ΑΡΓΑ

Με σκορ 2-0 ηττήθηκε από τον Εργοτέλη η Καλλονή Κ20 στις εγκαταστάσεις του Γ.Σ. Εργοτέλη (Μαρτινέγκο), στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά δέχθηκαν το πρώτο γκολ στο 14ο λεπτό μετά από σουτ του Λυδάκη έξω από την περιοχή. Ωστόσο, διατήρησαν ρυθμό και μοίρασαν τον αγώνα με τον αντίπαλο δημιουργώντας και προϋποθέσεις για ισοφάριση, η οποία δεν ήρθε, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 1-0.

Στην επανάληψη, οι αλλαγές από τον πάγο της Καλλονής έδωσαν άλλο αγωνιστικό ύφος στην ομάδα, η οποία κινήθηκε περισσότερο απειλητικά. Όμως, σε μία στιγμή αδράνειας, ο Εργοτέλης μετά από στημένη φάση και κεφαλιά του Σηφάκη άνοιξε και άλλο την ψαλίδα του σκορ, κάνοντας το 2-0 στο 54'.
Τα δοκάρια που ακολούθησαν και οι έξι τελικές προσπάθειες για γκολ της Καλλονής δεν βρήκαν στόχο στα δίχτυα του αντιπάλου, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κλείσει με σκορ 2-0.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Σεφουλάι (32' Κίστα), Παγκράτης, Καραγεώργης, Γιαζιτζόγλου, Γιώργου, Αγριμάκης, Σοφιάνης, Γιουκαρής, Τζελίδης (57' Κροτσίδας), Λαμπράκης

Κ17 ΚΑΛΛΟΝΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1 - 1 ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Μία σπουδαία εντός έδρας ισοπαλία απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο πέτυχε στο «Κ. Κεντέρης» η Καλλονή Κ17. Η αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό κλείδωσε με σκορ 1-1, με τη γηπεδούχο ομάδα να διατηρεί ρυθμό, σε ένα παιχνίδι που ήλεγχε σχεδόν καθ' όλη τη διάρκειά του. Σημαντική η υποστήριξη του κόσμου που βρέθηκε στο γήπεδο.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και για αρκετό διάστημα αναλώθηκαν σε αναγνωριστικό παιχνίδι στο χώρο του κέντρου. Ο Παναθηναϊκός πίεσε στη μεσαία γραμμή, όμως οι ποδοσφαιριστές της Καλλονής ανταποκρίθηκαν με πλήρη γνώση και ετοιμότητα, σημειώνοντας μέχρι τα αποδυτήρια τέσσερις τελικές προσπάθειες, που, όμως, δεν ανέτρεψαν τη λευκή ισοπαλία.

Στην επανάληψη, η γηπεδούχος «περίμενε στα 2/3» δίνοντας χώρο στον Παναθηναϊκό, που κατάφερε να προηγηθεί με πέναλτι μετά από ανατροπή του Χασάπη στον Μίγγο. Το 1-0 ήταν ένας ακόμη λόγος για συσπείρωση των παικτών του Χρήστου Πελέκη σε άμυνα και επίθεση. Μάλιστα, οι «πράσινοι» δεν απείλησαν τα καρέ των νησιωτών, οι οποίοι δεν άργησαν να ισοφαρίσουν. Στο 70' ωραία ενέργεια του Κιόττου από τα δεξιά, o οποίος μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον αμαρκάριστο Μοσχούδη, που "έγραψε" το 1-1. Η Καλλονή είχε ευκαιρίες για τη νίκη, καθώς σημείωσε αρκετές τελικές προσπάθειες που όμως δεν ευόδωσαν, με αποτέλεσμα ο αγώνας να λήξει ισόπαλος 1-1.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σελάχας, Κονδύλας, Καμαρός (58' Ζαραδούκας), Χασάπης, Χατζέλλης, Τηνιακός, Κιόττου (78' Μπαλάσκας), Μοσχούδης, Βουρλής (90' Βουτυράκης), Τζανατέλλης (70' Αλαγιάννης), Μερτζάνης

Κ15 ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2 - 4

ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΣΤΟ Α ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΤΑ

Την ήττα μέσα στην Αγιάσο γνώρισε η Καλλονή Κ15 από την αντίστοιχη του Πλατανιά, για την 13η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος. Ο Πλατανιάς ευτύχησε να βρει μια ομάδα χωρίς φαντασία στο παιχνίδι της και με τους παίκτες να κάνουν πολλά λάθη, με αποτέλεσμα οι Χανιώτες να πάνε με 4 γκολ στο ημίχρονο. Κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση στο Β μέρος, η Καλλονή βρήκε λίγο ρυθμό φθάνοντας με  δύο γκολ από τον Παρέλλη (66΄, 77΄) στη μείωση του σκορ σε 2-4, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.
ΚΑΛΛΟΝΗ:
Τσακίρης Γ., Σαντορινιός (78' Αγγελόπουλος), Χονδρός, Τσακίρης Κ., Παπαγιαννάκης (29' Γιαννακός), Τηνιακός, Μακρυπούλιας, Παλαμουτσής, Καρατσομπανάκης (58' Αθανασιάδης), Παρέλλης (78' Γεωμηλάς)

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΑΡΓΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Η δύσκολη εντός έδρας νίκη του Παναργειακού 1-0 τον Μανδραϊκό, καθώς και η λευκή ισοπαλία 0-0 της Καλαμάτας με τον ΠΑΟ Λουτρακίου σημάδεψαν την 14η  αγωνιστική. Ο Αιολικός πέρασε δύσκολα από την Μαγούλα 2-0 τον τοπικό Αστέρα, στα χαρτιά πήρε το τρίποντο ο Πανελευσινιακός με την Κύμη και βρίσκεται στην 2η θέση. Στην Τρίπολη, Παναρκαδικός και ΠΑΟ Βάρδας έμειναν στο ισόπαλο 1-1, όπως ισόπαλα έληξαν τα παιχνίδια του Ζακυνθιακού με την Αχαϊκή 1-1 και Βύζαντα Ερμή 0-0. Ρεπό είχε η προσεχής αντίπαλος του Αιολικού, Δόξα Ν. Μανωλάδας.

ΕΜΕΙΝΕ «ΖΩΝΤΑΝΟΣ» ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΣΤΗ ΜΑΓΟΥΛΑ
Ο Αιολικός δυσκολεύτηκε πολύ να κάμψει τη σθεναρή και αμυντικογενή ομάδα του Αστέρα, η οποία με το παίξιμό της  στο μεγαλύτερο διάστημα (ανοίχτηκε μετά το πρώτο γκολ) έπαιξε αντιποδόσφαιρο φέρνοντας σε δύσκολη θέση τους νησιώτες, αφού βρήκαν κλειστούς τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή του Αρχοντάκη. Όμως, η επιμονή και η μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του Γούτη να πάρουν το  πολύτιμο τρίποντο, έφερε αποτέλεσμα και ο Αιολικός με  γκολ  (απευθείας φάουλ) από τον Σπύρο Μίχο άνοιξε στο  78΄ τον δρόμο για τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Απλά ο Λαλάς, η αλλαγή της τεχνικής ηγεσίας, κλείδωσε στο  83΄ τη νίκη με κοντινό σουτ. Ο νικητής δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, αφού ο Αστέρας έπαιζε με έναν μόνο επιθετικό (Επιτροπάκη) ρίχνοντας όπως είπαμε το βάρος στην άμυνα και από εκεί και έπειτα ό,τι του κάτσει. Με τη σειρά του ο νικητής είχε να επιδείξει ένα καλό σουτ από τον Μιχαλάκη στο πρώτο μέρος, το οποίο δεν βρήκε τον στόχο και επίσης μια κεφαλιά από τον Ζαγοριανό που κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.
Αυτό, πάντως, που χάλασε τη χαρά της νίκης, ήταν το τρίποντο του Παναργειακού με τον Μανδραϊκό, με τον Αιολικό να απέχει έναν βαθμό από τη Β΄ θέση και πέντε από την κορυφή, όμως ο αγώνας συνεχίζεται.
ΠΑΡΩΝ Ο «ΛΟΥΤΣΙ»
Να σημειωθεί ότι στο γήπεδο της Μαγούλας βρέθηκε και παρακολούθησε το παιχνίδι, για άγνωστο  μέχρι στιγμής  λόγο, ο Λουτσιάνο, παλιός προπονητής της Καλλονής και μάλιστα με την παρουσία του εκεί τα  σενάρια  διαδοχής δίνουν και παίρνουν τις τελευταίες ώρες, εκτός κι αν ήταν πράγματι τυχαίο το πέρασμά του από κει και τίποτα περισσότερο.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Αστέρας Μ.: Αρχοντάκης, Κούρτης, Τσαγκάρης, Βασιλείου, Κολοβός, Δημόπουλος, Μπεχλής, Καρίκι, Μαυρουδής, Επιτροπάκης, Καλογέρης (69΄Μάλτσι)
Αιολικός: Γόμος, Γάλας, Γ. Σαμπάνης, Λένγκα, Μουτζούρης, Μαλακός, Μίχος, Σπανός (56΄Λαλάς), Τόρες (88΄Πασαλίδης), Μιχαλάκης (73΄Μ. Σαμπάνης), Ζαγοριανός

Α΄  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΝΤΑΣΗ  ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΔΙΑΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΕΜΩΤΙΑ

Δύσκολα αλλά δίκαια, πέρασε από την έδρα του Ατρομήτου ο Διαγόρας, κερδίζοντας με 3-1 τον Ατρόμητο διατηρώντας την απόσταση των δύο βαθμών που τον χωρίζουν από τη δεύτερη θέση. Ο Χατζόπουλος με  δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ άνοιξε το σκορ για τον φιλοξενούμενο, αλλά στο ημίωρο του ημιχρόνου ο Βαμβουκλής με  δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στη συνέχεια, ο Διαγόρας πήρε εκ νέου το  προβάδισμα με πέναλτι που χτύπησε ο Βαμβουκλής και στο οποίο υπέπεσε ο Μαστέλλος, ο οποίος μάλιστα, αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη με δυνατό σουτ από τον Μαραγκό που έκανε το 1-3. Ο Ατρόμητος τελείωσε το  παιχνίδι με εννιά παίκτες, αφού τον δρόμο της αποχώρησης πήρε και ο Τσίγκας.

Στον Παπάδο, η Γέρα ήταν καλύτερη και νίκησε με 3-0 τον Αιγέα διατηρώντας την απόσταση των δύο βαθμών που έχει από την κορυφή. Ο Σεραφίγκος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τάκα άνοιξε το σκορ και με τον ίδιο τρόπο ο Αζάμπι τα διπλασίασε σκοράροντας εις  βάρος της παλιάς του ομάδας. Το τελικό 3-0 έκανε με σουτ ο Συβρής.

Στα Πάμφιλα, ο Θόδωρος Γιακαλής έκανε ντεμπούτο με νίκη 3-0 τον Ερμή, με το νικητή να βγάζει ουσία δύναμης και γκολ, πράγμα που ικανοποίησε τον νέο προπονητή. Ο Βαρνάς με σουτ άνοιξε το σκορ, ο Ν. Βούρος με κεφαλιά στην επανάληψη τα διπλασίασε. Το τελικό 3-0  διαμόρφωσε ο νεαρός και ταλαντούχος Λάμπης Κανόγκας, ο οποίος  είχε περάσει ως  αλλαγή στο παιχνίδι.

Ανώτερος, όπως άλλωστε αποδεικνύει και το σκορ, ήταν ο Αετός, που συνέτριψε με  4-0  στα Λουτρά την Προοδευτική και βελτίωσε τη θέση της. Ο Κροτσίδας άνοιξε το σκορ στην επανάληψη, ο Σκαλοχωρίτης με κεφαλιά τα διπλασίασε, για να ακολουθήσουν άλλα δύο από τον Καραλίδη, ανεβάζοντας το σκορ στο 4-0.

Εκτός έδρας νίκησε ο Πολιχνίτος  τον Αλκιβιάδη, συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία. Παιχνίδι ανοικτό με λίγες αλλά καλές φάσεις και ένα  δοκάρι από πλευράς Αλκιβιάδη, ήταν το σκηνικό στην αναμέτρηση. Το πολύτιμο τέρμα σημείωσε ο Ξυνός με σουτ.

Στην Πέτρα, η Άναξος αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και έβαλε τα δύσκολα στους  παίκτες του Βύρωνα, που ισοφάρισαν στο τέλος του αγώνα. Ο Ρωμαίου με απευθείας  φάουλ έδωσε το προβάδισμα  στην Άναξο, όμως ο Κουρβανιός ισοφάρισε  σε 1-1. Ο Δελόλμας  είχε δοκάρι για την ομάδα της Μόριας, που δέχθηκε κι άλλη ψυχρολουσία  στο 76΄με την κεφαλιά  γκολ από τον Λημνιό. Λίγο πριν το τέλος, ο Στρατής Δελόλμας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Η αναμέτρηση του Όλυμπου με τον Οδ. Ελύτη θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο στην Αγιάσο.

20η αγωνιστική
Αετός-Προοδευτική               4-0
Αλκιβιάδης-Α.Ο.Π.                 0-1
Αν/ση Γέρας-Αιγέας               3-0
Ατρόμητος-Διαγόρας             1-3
Κεραυνός-Ερμής                   3-0
Όλυμπος-Οδ. Ελύτης            (Σάββατο 24/1)

ΝΙΚΗ ΑΧΙΛΛΕΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΠΡΩΤΟΣ

Με ένα γκολ που σημείωσε με κεφαλιά ο Νικόλοφ  στο πρώτο μέρος, ο Αχιλλέας αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Β κατηγορίας με τον Αρίωνα Μηθ. στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδό του. Οι φιλοξενούμενοι απεδείχθησαν καλύτεροι έχοντας περισσότερες ευκαιρίες  στο ενεργητικό τους, ενώ απεναντίας οι γηπεδούχοι εγκλωβίστηκαν στο καλό παιχνίδι που έκαναν οι αντίπαλοι. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Πέτρας  ξέφυγε κατά  τρεις  βαθμούς  και είναι μόνη πλέον πρώτη.

Νίκη χρυσάφι πήρε ο Αίαντας στην έδρα του την Αγ. Παρασκευή με 2-1  τον Μεσότοπο και παραμένει κοντά  στους πρωτοπόρους. Η νίκη του Αίαντα κρίνεται απολύτως δίκαιη γιατί κατακτήθηκε επί ενός αντιπάλου που έχει και αυτός τον ίδιο στόχο. Σκόρερ του νικητή που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0 ήταν οι Παράσχου και Κυρβουγιούκης. Ο Μεσότοπος μείωσε  με την έναρξη στην επανάληψη με τον Κρασσόπουλο, ο γηπεδούχος στη συνέχεια έμεινε με παίκτη λιγότερο (αποβολή Παράσχου) και παρά τις όποιες ευκαιρίες είχαν οι δύο ομάδες, μέχρι το τέλος το σκορ δεν άλλαξε.

Με τρίποντο πέρασε  από το Πλωμάρι η Φίλια, νικώντας με  1-0 τη Δόξα Πλαγιάς, η οποία εδώ και μέρες δεν έχει προπονητή και βρίσκεται σε αναζήτηση νέου τεχνικού. Η Φίλια αγωνίστηκε με πάθος, δύναμη, οι παίκτες της είχαν καθαρό μυαλό και με γκολ από τον Χασάπη έφθασε στη σημαντική εκτός έδρας νίκη. Οι γηπεδούχοι για μεγάλο χρονικό διάστημα  έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κότσι.

Απαρατήρητος πέρασε από την έδρα του Ανδρονικά ο Αίγειρος,  συντρίβοντάς τον με 5-0. Παιχνίδι το οποίο δεν αντέχει  σε κριτική, αφού το σκορ τα λέει όλα. Ο νικητής προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0 με γκολ που πέτυχαν οι Πάστος 2, Καραδημητράκης. Στο 2ο ημίχρονο, τα δίχτυα βρήκαν οι Καραδημηράκης ξανά και ο Πάστος, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Στη Στύψη, Καραβαγγέλης και Λιονταράκια έμειναν στο ισόπαλο 1-1 κατακτώντας από έναν βαθμό. Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι και οι δύο αντίπαλοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, σύμφωνα με τις ευκαιρίες που έγιναν. Ο Καραβαγγέλης που είχε ελλείψεις άνοιξε το σκορ με πέναλτι που χτύπησε εύστοχα ο Νεραζής, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η ισοφάριση από πλευράς Λιονταριών ήρθε στο τελευταίο 15λεπτο με τον Βουζούλια.

ΝΙΚΗΣΑΝ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ & ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Χωρίς να αλλάξει η κορυφή συνεχίστηκε  το πρωτάθλημα της Β1 κατηγορίας στην 13η αγωνιστική, με τον πρωτοπόρο Ταξιάρχη να νικά 3-0 τον Έφηβο, ο οποίος για ένα ημίχρονο και κάτι ήταν ανταγωνιστικός, όμως οι παίκτες του κουράστηκαν όσο ο χρόνος κυλούσε, με αποτέλεσμα ο Ταξιάρχης να φθάσει στον στόχο του. Τα δύο πρώτα γκολ της αναμέτρησης που σημειώθηκαν στο τελευταίο 15λεπτο προήλθαν από στημένες  φάσεις, με τον Σταμάτη να εκτελεί κόρνερ και ο Σοφιάνης με κεφαλιά να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Πάλι ο ίδιος παίκτης βρήκε το κεφάλι του Δρακούλη, για να διπλασιάσει τα γκολ του Ταξιάρχη. Το τελικό 0-3 πέτυχε με φοβερό σουτ από μακρινή απόσταση ο Σταμάτης, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας του Μανταμάδου.

Στο Ίππειος, στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής, ο Αστέρας νίκησε με το ευρύ 4-1 τον Αρίωνα Παλαιοκήπου και εξακολουθεί να καλοβλέπει την κορυφή. Απογοήτευσε ο Αρίωνας, ο οποίος παρουσιάστηκε με πολλά  αμυντικά προβλήματα που εκμεταλλεύτηκε ο γηπεδούχος φθάνοντας στη νίκη. Ο Βασιλέλλης με κεφαλιά έδωσε  το προβάδισμα στην ομάδα του Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο. Ακολούθως ο Σαμοθρακής τα διπλασίασε, ο Ψαρρός με  δυνατό σουτ ανέβασε το σκορ στο 3-0, ενώ με κεφαλιά μετά από φάουλ του Σαμαρά, ο Γραμμέλης έφθασε το σκορ στο 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Αρίωνα ήταν να μειώσουν με σουτ από κοντά του Βαξεβάνη, διαμορφώνοντας το 4-1.

Εύκολη νίκη πήρε εντός έδρας ο Μακαρέας 3-0 τον Ορφέα, ο οποίος έχασε ξανά και απομακρύνθηκε ακόμη πιο πολύ από τις υψηλές θέσεις.  Η νίκη του Μακαρέα κατακτήθηκε από το πρώτο μέρος, όπου σημείωσε και τα τρία γκολ, με τους Ψύλλο (2) και Παντελή Κουλουδή. Οι δύο ομάδες  είχαν από ένα  δοκάρι, Δ. Κουλουδής (Μακαρέας) και Ορφανός (Ορφέας).

Η Ειρήνη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο  πρώτο ημίχρονο, όμως ο Εθνικός  ήταν καταιγιστικός  στην επανάληψη, καταφέρνοντας να  φθάσει σε μια εύκολη νίκη με 6-1. Ο Κούχια ισοφάρισε σε 1-1  και ακολούθησαν δύο γκολ από τον Παφλιωτέλλη, ένα από τον Ζαφειρίου και δύο από τον Ταξιάρχη Παπούκα, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ.