ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία13 Ιανουαριου 2015
ΒΕΡΟΙΑ ΚΑΛΛΟΝΗ 1-1

ΟΡΘΙΑ  ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΗΜΑΘΙΑ

Η χρονιά  για  την Καλλονή μπήκε με τους καλύτερους οιωνούς και η ομάδα  μετρά με την έλευση του νέου έτους  δύο ισόπαλα  αποτελέσματα  σε ισάριθμες εξόδους της. Μετά  το Περιστέρι, τώρα η Βέροια  σε ένα παιχνίδι από το οποίο η Καλλονή θα μπορούσε να  είχε πάρει ακόμη και την νίκη αν ο αγωνιστικός χώρος το επέτρεπε.

Καλό ξεκίνημα....

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι, με τη Βέροια να πιέζει από τα πρώτα λεπτά και στο 7' είχε δοκάρι σε σουτ του Μπατιόν. Στο επόμενο λεπτό, ο Μπεν έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Καλτσάς από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Η Καλλονή στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να αντιδράσει και ο Χουάνμα με δύο σουτ έκανε αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Καντιμοίρη. Στο 16' όμως, με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους «νησιώτες», δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο ματς.

Tο δεύτερο μέρος, ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες και στο πρώτο 15λεπτο η Βέροια είχε μια φλύαρη υπεροχή. Στο 63' όμως, ο Μπεν με ένα εντυπωσιακό σουτ, ανάγκασε τον Χογκ σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση. Στο 67' ο Καλτσάς είχε σουτ στο δοκάρι, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τον ρυθμό τους και να απειλούν. Η Καλλονή έψαχνε τρόπους να βγει στην αντεπίθεση, αλλά δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνη. Στο 79' ο Καλτσάς , δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το γκολ. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να απειλήσουν, μήπως και κλέψουν τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν. Παρόλα αυτά  και ο βαθμός που πήραν ήταν απολύτως χρήσιμος  σε μια έδρα όπου στον πρώτο γύρο έχασε μόνο μια  φορά.

Οι συνθέσεις

Βέροια (Χοσέ Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Μαλόν, Βέρτζος, Μπράβο, Αμαραντίδης, Μπεν, Μπατιόν (63' Άρτσε), Παυλίδης (72' Κάμπορα), Μπαργκάν (81' Γεωργιάδης), Καλτσάς, Βεργώνης

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αντέγιο, Χωριανόπουλος (83' Ναβάρο), Αναστασιάδης, Καλτσάς, Γιορέντε, Τσαμπούρης, Κεϊτά, Βαλιός, Μίνγκας (73' Καμαρά), Χουάνμα (84' Μπαρέρα)

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ

ΧΡΗΣΙΜΟΣ  Ο ΒΑΘΜΟΣ  ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για μας, καθώς είχαμε απέναντί μας μια ομάδα που διαθέτει από τις καλύτερες επιθέσεις του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν καλύτεροι και είχαμε φάσεις για γκολ. Η Βέροια έγινε πιο επικίνδυνη στην επανάληψη και ιδιαίτερα προς το τέλος του αγώνα, καθώς μας απείλησε και θα μπορούσε να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Φεύγουμε με τον έναν βαθμό και αυτό μας ικανοποιεί», επεσήμανε αρχικά ο έμπειρος τεχνικός.

Όσο για την «μάχη» του πρωταθλήματος, ανέφερε: «Το πρωτάθλημα είναι αμφίρροπο και η μάχη στις 12 τελευταίες θέσεις είναι συναρπαστική. Σίγουρα είναι καλύτερο το φετινό πρωτάθλημα. Στην κορυφή θα γίνει μάχη μέχρι τέλους, μεταξύ Π.Α.Ο.Κ. και Ολυμπιακού».

Τώρα ο ΠΑΟΚ

Στην ομάδα ξέχασαν το παιχνίδι  με την Βέροια  και στρέφουν την προσοχή τους  σε αυτό της Τετάρτης κόντρα  στον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν βρίσκεται σε φόρμα, καθώς στην επαρχία μετρά ήττες σε Γιάννινα, Ξάνθη και Τρίπολη.

Η Καλλονή από τις 9 Νοεμβρίου έχει να γευτεί τη χαρά της κατάκτησης του τρίποντου, φθάνοντας  τους 23 βαθμούς, έχοντας μείνει 5 βαθμούς μακριά από την πεντάδα. Και  ξεκινά με δύσκολη αποστολή τον δεύτερο γύρο, αφού  αύριο  υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στον Ταρλά για την 18η αγωνιστική της Super League.

Στα  αγωνιστικά  επιστρέφει ο Λεοζίνιο από τιμωρία και θα  γεμίσει  τον χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ άλλο πρόβλημα  για την ώρα δεν υπάρχει. Χθες μάλιστα, οι άνθρωποί της, περίμεναν να εκδοθεί το δελτίο του Βραζιλιάνου Μαρσέλο και να σταλεί στην ΠΑΕ  από την ΕΠΟ, ώστε ο Μαντζουράκης να γνωρίζει αν θα τον υπολογίζει. Παράλληλα με τα αγωνιστικά «τρέχουν» και τα μεταγραφικά. Έτσι οι ιθύνοντες της ομάδας της Λέσβου, έχουν σε προτεραιότητα την απόκτηση ενός σέντερ φορ, με την λίστα να περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και το όνομα του Πετρόπουλου και απομένει να φανεί τις επόμενες ημέρες αν γίνει κίνηση για τον πρώην στράικερ του ΟΦΗ. Σύμφωνα δε με πληροφορίες,  στην ατζέντα υπάρχει και όνομα Άγγλου επιθετικού.

Ο ΠΑΟΚ  αναμένεται σήμερα το απόγευμα  στο νησί μας με πτήση τσάρτερ  ενώ στην Λέσβο θα βρεθεί και το αφεντικό της ομάδας, ο Ιβάν Σαββίδης για να παρακολουθήσει το παιχνίδι. Τα εισιτήρια  που τέθηκαν την Δευτέρα  στην κυκλοφορία  κοστίζουν 20  ευρώ και 30 για  τα  VIP και αναμένεται να εξαφανιστούν μέχρι την ώρα του αγώνα.

Κ15

Δεν ήταν ανάλογο το ξεκίνημα της....

Δεν τα κατάφερε στο Περιστέρι η Καλλονή Κ15, η οποία ηττήθηκε από τον Ατρόμητο με σκορ 6-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 10ο λεπτό και την Καλλονή να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα,  με τον Μακρυπούλια  σε  1-1  που ήταν και το αποτέλεσμα  του ημιχρόνου.

Η επανάληψη βρήκε την Καλλονή να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι και το 55'. Από κει και μετά όμως, οι παίκτες του Κώστα Χατζέλλη αν κα συνέχισαν να πιέζουν ψηλά τον αντίπαλο, δεν κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία, με αποτέλεσμα να δεχθούν τα  γκολ και να  χάσουν τον αγώνα.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Κίστα, Αθανασιάδης, Δρακούλης, Χονδρός, Τσακίρης,  Τηνιακός, Μακρυπούλιας (74' Γλιγλής), Σαλιάρης, Παρέλλης (78' Μερτζάνης), Παλαμουτσής (64' Παπαγιαννάκης), Γιαννακός (51' Καρατσομπανάκης)'

Κ17

Συναρπαστικός αγώνας

Μόνο  το δεύτερο ημίχρονο   στο γήπεδο «Μουρνιών Μινώταυρου» για την 15η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος Κ17  ήταν καλό, με τελικό  αποτέλεσμα 4-3 για  τον Πλατανιά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν επιθετικά, καταφέρνοντας  να βάλουν ένα γρήγορο γκολ,  μόλις στο 5ο λεπτό. Η φάση αυτή αποσυντόνισε για λίγο τους νησιώτες ,οι οποίοι όμως απάντησαν άμεσα με ένα τέρμα που σημείωσε ο Κιόττου στο 15'.  Εν συνεχεία, δέχθηκαν άλλα δύο γκολ από τους Κρητικούς, απόρροια αμυντικών και ατομικών λαθών. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν πατήματα και να ανεβάζουν στροφές. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 4-1.

Στην επανάληψη, η Καλλονή επέστρεψε με  επιθετικό χαρακτήρα. Οι κινήσεις του πάγκου αποδείχθηκαν εύστοχες και συνάμα αποδοτικές, καθώς η Καλλονή κατάφερε να κυριαρχήσει στα καρέ του αντιπάλου με πάθος, δύναμη και ένταση, σημειώνοντας επιπλέον δύο γκολ στο 55' και στο 80' από Μερτζάνη και Κιόττου αντίστοιχα. Αν και δημιούργησε προϋποθέσεις ισοφάρισης, εντούτοις η Καλλονή δεν κατάφερε να ξεπεράσει το κοντέρ τερμάτων του 4-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σελάχας, Χασάπης, Κονδύλας (80' Βουρλής), Χατζέλλης, Τηνιακός, Κιόττου, Καμαρός (45' Θωμαΐδης), Μερτζάνης, Τζανετέλλης, Μοσχούδης

Κ20

Από δικά της λάθη έχασε....

Με τελικό σκορ 4-2 ηττήθηκε από την Κ20 της Βέροιας η Καλλονή Κ20, στο γήπεδο Ραχιάς Βέροιας στο πλαίσιο της εξ αναβολής 11ης αγωνιστικής Novasports Superleague Κ20.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι μόλις στο 7ο λεπτό, από αμυντική αδράνεια της Καλλονής. Από τη στιγμή αυτή  μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά ανέβασαν στροφές και πήραν κεφάλι στο σκορ με το Γιώργο Ξύδα. Στο 13' ο νεαρός επιθετικός εκτέλεσε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Λαμπράκης λόγω ανατροπής του από τον τερματοφύλακα Βασιλειάδη. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 17' ο ίδιος παίκτης ξεκινώντας με βαθιά μπαλιά από το χώρο του κέντρου, ήρθε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα κάνοντας το 1-2, με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Καλλονή είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τετ α τετ του Σοφιάνη το οποίο όμως έμεινε ανεκμετάλλευτο. Λίγα λεπτά αργότερα, αμυντικά λάθη των φιλοξενούμενων δημιούργησαν ευκαιρία για τον αντίπαλο, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα του. Το 2-2 ανετράπη εν συνεχεία και πάλι λόγω ατομικών λαθών της Καλλονής ,με δύο επιπλέον τέρματα για τη Βέροια. Οι νησιώτες είχαν νέες ευκαιρίες με δύο πολύ καλές ενέργειες από Τριανταφύλλου και Ξύδα αντίστοιχα, οι οποίες όμως κατέληξαν σε δοκάρια. Έτσι το τελικό σκορ του αγώνα κλείδωσε σε 4-2.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Παγκράτης (82' Κατσαρός), Γιαζιτζόγλου, Γιουκαρής, Ξύδας, Γιώργου, Σοφιάνης (80' Ζωάννου), Λαμπράκης, Γκαμάγκας (36' Κροτσίδας) Λαζόπουλος

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΟ ΑΡΓΟΣ
Ο Παναργειακός  με την νίκη του στην Μυτιλήνη, είναι πλέον μόνος πρώτος μετά και την ολοκλήρωση της 13ης  αγωνιστικής. Νίκη δίκαιη πήρε ο Πανελευσινιακός 2-0 τον Παναρκαδικό και επίσης νικηφόρα πέρασε με  1-0  από την Μάνδρα και η Καλαμάτα και διατηρήθηκε  στην τρίτη θέση. Ακόμη, στην αγωνιστική αυτή ΠΑΟ Βάρδας και Ζακυνθιακός, έκαμψαν την αντίσταση του Βύζαντα και του ΠΑΟ Λουτρακίου, σημειώνοντας  σημαντικές νίκες. Τέλος ο μοναδικό παιχνίδι στο οποίο δεν υπήρξε νικητής, ήταν αυτό μεταξύ της Αχαϊκής με την Δόξα Ν Μανωλάδας, 3-3  το  τελικό αποτέλεσμα.

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΕ

Απογοήτευσε τους  φιλάθλους  του  το απόγευμα του Σαββάτου ο Αιολικός, ξεκινώντας την νέα χρονιά με το αριστερό, γνωρίζοντας την ήττα από τον ανώτερο Παναργειακό, με σκορ 3-1 παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου, δύο στροφές πριν από το φινάλε  στον Α΄ γύρο.

Τίποτα δεν πήγε καλά  στον γηπεδούχο, ο  οποίος ήθελε  τόσο πολύ την νίκη, για να περνούσε αυτός στην κορυφή, αλλά  η άσχημη μέρα στην οποία βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες  του, καθώς και η τραγική αμυντική του γραμμή ειδικά  στο  πρώτο ημίχρονο, τον οδήγησαν σ' αυτή την άσχημη εμφάνιση. Εκεί τον χτύπησε ο αντίπαλος και το παιχνίδι ουσιαστικά  χάθηκε  από ο  48΄ με το  τρίτο γκολ από τον Μαυρομάτη με όμορφη κεφαλιά. Νωρίτερα,  στο  13΄ ο Μπεκατώρος  σε ασίστ του Κοιλιάρα με άψογο σουτ,   έδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα του και στο 24΄το κακό επαναλήφθηκε  με το γκολ από τον Νίκο Κατσικοκέρη. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να  είχαν μειώσει το σκορ με την κεφαλιά από τον Ζαγοριανό, όμως κατέληξε μόλις έξω,  στην μοναδική  καλή  ευκαιρία.

Στην επανάληψη ο Αιολικός  σημάδεψε  το οριζόντιο δοκάρι μετά από απόκρουση του γκολκίπερ και ήρθε το  γκολ στο 58΄ με τον νεοαποκηθέντα Κώστα Σπανό, αλλά  μέχρι εκεί. Αιολικός και Παναργειακός τελείωσαν τον αγώνα με έναν παίκτη λιγότερο, αφού τον δρόμο, με  2η  κίτρινη πήραν ο Λιόσης και ο Μπακάλης, αλλά   η αμυντική γραμμή των Αργειτών δεν το επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία τους, φεύγοντας από το νησί με το σπουδαίο τρίποντο.

Αιολικός: Μάπας, Πασαλίδης, (51'Σπανός) Μαγκανάς, Μπακάλης, Παπαζούδης, Λέγκα, Γάλας, Μίχος,(74΄Μ Σαμπάνης) Τόρες, (51΄Λαλάς) Μιχαλάκης, Ζαγοριανός.

Παναργειακός: Καρακούτσης, Λιόσης, Καλαγκάνης, Ρότα, Μαυρομάτης, Πίτσος, Μπεκατώρος (55Άγγελόπουλος) Κότσι, Ετόφ (90΄Μακρίδης) Κοιλιάρας (86΄Καβούκης) Κατσικοκέρης.

ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Ο ΓΟΥΤΗΣ;

Δεν υπάρχει θέμα για λύση της  συνεργασίας με τον Βαγγέλη Γούτη, παρά τα όσα  κυκλοφόρησαν και αναφέρθηκαν στον ηλεκτρονικό τύπο. Η διοίκηση στηρίζει τον προπονητή, ο  οποίος ασφαλώς έχει και αυτός την ευθύνη για την ήττα  από τον Παναργειακό και για τις  επιλογές  του  στην σύνθεση της ενδεκάδας. Τόσο την Κυριακή , όσο και  χθες  προπόνησε κανονικά την ομάδα με το κλίμα  να  είναι  βαρύ. Αυτό πάντως που απασχολεί διοίκηση και τεχνική ηγεσία, είναι ο γεγονός της απουσίας του Αλέκου Καδή με τον ποδοσφαιριστή  να  δείχνει  χολωμένος από την συμπεριφορά   του προπονητή του. Τον χρησιμοποίησε με την Ελευσίνα και τον ΠΑΟ Βάρδας και ήταν από εκείνους που ξεχώρισαν, όμως  στο παιχνίδι με την Καλαμάτα, χωρίς λόγο και εξηγήσεις, ο Γούτης τον άφησε στον πάγκο και ο παίκτης διέκοψε τις προπονήσεις. Από ό,τι  λέει και ο ίδιος, με τον ίδιο προπονητή δεν πρόκειται να κατέβει στο γήπεδο. Δεν αποκλείεται αν ο Καδής συνεχίσει την αποχή, τότε να κληθεί σε απολογία.

Πήρε γεύση ο Δήμος....

Ο ποδοσφαιριστής Δήμος Μανουσάκης ήρθε  στο νησί και πήρε το Σάββατο  γεύση από την νέα του  ομάδα, παρακολουθώντας από τη θέση των επισήμων το ντέρμπι με τον Παναργειακό. Ο Λημνιός μεσοεπιθετικός, υπέγραψε μέχρι το καλοκαίρι και ετοιμάζεται να  φορέσει την φανέλα της νέας  του ομάδας.

Τίμος Καβακάς

Προπ. Άργους

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου .....

Δεν θα πω πολλά για  το παιχνίδι. Θα δώσω συγχαρητήρια  στους παίκτες μου  για  την νίκη, αλλά και στην διοίκηση που έκανε  μεγάλο αγώνα  να έχει τα  δελτία  των νέων μου παικτών, που μας βοήθησαν να πάρουμε  την νίκη. Αυτήν την νίκη, με πρώτο εμένα,  θα ήθελα  να την αφιερώσω  στον κόσμο μας και στην πόλη μας, αφού είναι μια νίκη που θα μας δώσει καλύτερη ψυχολογία και δύναμη να συνεχίσουμε. Ο Αιολικός έχει καλό όνομα, καλούς παίκτες,  βρίσκεται ψηλά  και ήθελε και αυτός την νίκη. Νομίζω ότι η ομάδα μου ήταν πιο σωστή και αποτελεσματική και νίκησε. Το πρωτάθλημα  ασφαλώς και έχει ακόμη πολύ δρόμο μπροστά  του και η κορυφή είναι στο χέρι μας.

Βαγγέλης Γούτης

Προπ.Αιολικού

Μας λυπεί  το αποτέλεσμα....

Δυστυχώς  για μας,  ξεκίνησε η χρονιά με μια ήττα, που ειλικρινά κανένας δεν την περίμενε. Σίγουρα ξέραμε ότι θα παίξουμε με έναν αντίπαλο, ο  οποίος  είναι πολύ  δυνατός είναι και αυτός μέσα στις  διεκδικήτριες ομάδες του ομίλου και ήταν ένα  δύσκολο παιχνίδι. Αυτό που μας πικραίνει είναι το γεγονός  ότι το αποτέλεσμα  δεν  το περιμέναμε. Θέλαμε την νίκη και χάσαμε το παιχνίδι. Δεν υπάρχει τύχη στο ποδόσφαιρο, υπάρχει η ικανότητα της στιγμής, υπάρχουν οι ποδοσφαιριστές και οι ομάδες με καλές αποδόσεις. Υπάρχει ακόμη πολύς  δρόμος , πρέπει να  σηκώσουμε το κεφάλι και να προσπαθήσουμε περισσότερο.

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ  ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Ο Αίαντας ήταν ο μεγάλος κερδισμένος  στο ντέρμπι της  13ης  αγωνιστικής, περνώντας με χρυσό τρίποντο από το γήπεδο της Πέτρας,  1-0  τον Αχιλλέα. Μια νίκη που φέρνει ασφαλώς τα πάνω κάτω στο  πρωτάθλημα, αφού το αποτέλεσμα αυτό,   εξυπηρέτησε  τον Αρίωνα Μήθυμνας, που συνέτριψε  με 5-0 στην δυνατή του έδρα την Δόξα, ισοβαθμώντας στην κορυφή με την ομάδα της Πέτρας.  Στο ντέρμπι της Πέτρας, ο Αχιλλέας πλήρωσε τις  απουσίες λόγω τιμωρίας  από το κύπελλο και ο αντίπαλος του, πέντε λεπτά πριν το τέλος τον χτύπησε με τον σκόρερ Καδή. Γκολ το οποίο ήταν αρκετό να του χαρίσει μια  σημαντική νίκη. Στον Μόλυβο λίγες μέρες πριν  το τοπικό ντέρμπι με τον Αχιλλέα, ο Αρίων ήταν καλύτερος και νίκησε την Δόξα με  5-0 με χατ τρικ από τον Κουτσό και με γκολ των Κουνιάρη Μόλβαλη πήρε την νίκη.  Στα άλλα παιχνίδια, ο Αίγειρος πήρε το τρίποντο  με  ανατροπή 5-2  τα Λιονταράκια  με γκολ των Χατζηελευθερίου, Αφαλωνιάτη, Μ Κατζανού και δύο από τον Πάστο, ενώ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Σερέτη και Σαράφη (πέναλτι), ενώ αποβλήθηκε ο Ευριπιώτης του Αιγείρου. Δίκαιη νίκη πήρε η   Φίλια  εντός,  με  3-1 τον Ανδρονικά   με τα  γκολ των Πανταζή Κατσιάνου. Ο Μπαρδής, ήταν ο σκόρερ της ομάδας των Παρακοίλων.  Τέλος  στην Ερεσό,  ο Παπανικολής πήρε την 2η του νίκη στο πρωτάθλημα,  καθώς επικράτησε με  2-0 τον Καραβαγγέλη  με γκολ που σημείωσαν ανά ημίχρονο ο Βουτσιώτης με πέναλτι και στις καθυστερήσεις ο Σπυρούκλας. Ρεπό είχε ο Α.Ο.Μ.

ΜΕ ΝΙΚΗ 2-0  ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΠΗΚΕ Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ

Μεγάλος  νικητής στο ντέρμπι της Β1 κατηγορίας  ήταν ο Ταξιάρχης που με το τρίποντο επί του Εθνικού  2-0  παρέμεινε μόνος, πρώτος στην βαθμολογία οδηγώντας την κούρσα στον όμιλο. Ο Νικόδημος Δρακούλης άνοιξε το σκορ  στην λήξη σχεδόν του  ημιχρόνου και την νίκη της ομάδας του κλείδωσε ο Αντώναρος, με κεφαλιά μετά  από κόρνερ του Σταμάτη. Ο Εθνικός ήταν κάπως απειλητικός μόνο για  25λεπτά στο πρώτο μέρος. Τρεις βαθμούς πίσωτ είναι τώρα ο Αστέρας Ιππείου που νίκησε στο τοπικό ντέρμπι  4-1   τον Ορφέα ο οποίος μάλιστα προηγήθηκε  στο ημίχρονο με γκολ του Ντίμα. Στην επανάληψητ  ο Αστέρας ανέβασε ρυθμό και με δύο γκολ από τον Σαμοθρακή, πήρε κεφάλι με 2-1,  ο Καμάτσος έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να ισοφαρίσει και ό,τι δεν κατάφερε ο αντίπαλος ο Καράμπελας με  δύο ακόμη γκολ έγραψε το τελικό 1-4 για  τον Αστέρα.
Εύκολα  νίκησε εντός έδρας  ο Αρίων Παλαιοκήπου 6-0  την Ειρήνη και βρίσκεται πάντα στην τετράδα  με χατ τρικ του Βαξεβάνη και δύο γκολ του Παναγιωτόπουλου. Το  άλλο το σημείωσε ο Αγάς.

Τέλος,  νίκη πήρε και ο Απόλλων Δαφίων 5-1 τον Μακαρέα  στην Αγ Παρασκευή, σε ένα  εύκολο όπως εξελίχθηκε παιχνίδι, με τον νικητή να προηγείται στο ημίχρονο με 5-0. Τσουλέλης Βαμβουκλής(2) Χρονόπουλος Π, Σερέτης, ήταν οι σκόρερ στην αναμέτρηση. Ο Κουλουδής πέτυχε το γκολ του ηττημένου Μακαρέα.

ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΩΝ

Με νίκες στα  περισσότερα παιχνίδια   από πλευράς γηπεδούχων ξεκίνησε  η χρονιά για τις ομάδες  της Α κατηγορίας, με μοναδική νίκη  εκτός, να σημειώνεται  στα Λουτρά  από την Γέρα. Καμία  ισοπαλία δεν σημειώθηκε στην 19η  αγωνιστική. Ο πρωτοπόρος Διαγόρας είχε ρεπό και έτσι η βαθμολογική απόσταση που τον χωρίζει από την δεύτερη Γέρα μειώθηκε  στους  δύο βαθμούς. Στα Λουτρά   η αποδεκατισμένη από απουσίες Γέρα,  από πολύ νωρίς βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με γκολ από τον Σιβρή, κρατώντας την εδαφική υπεροχή. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον νεοαποκτηθέντα Βαγγέλη Σεραφίγκο, αλλά  δέκα λεπτά  πριν από το τέλος, ο Κροτσίδας μείωσε σε 1-2. Η νικήτρια  έχασε πέναλτι με τον Σεραφίγκο στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Αετού.
Στην Θερμή, ο Οδ Ελύτης  με πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα νίκησε στην επανάληψη με 2-0 την ουραγό Άναξο, βυθίζοντας την ακόμη πιο πολύ  στην βαθμολογία. Στο 65΄ο Κλούρας άνοιξε  το  σκορ και την νίκη κλείδωσε στο 76΄ο Χατζόγλου, ο οποίος πέρασε ως  αλλαγή στο παιχνίδι. Στο Πλωμάρι  ο Αιγέας βρέθηκε πίσω στο  σκορ  από το 15' με το γκολ από τον Παναγιώτη Βούρο, όμως  η συνέχεια  ανήκει ολοκληρωτικά στον γηπεδούχο, ο οποίος  επέβαλε τον ρυθμό φθάνοντας  σε μια άνετη και δίκαιη νίκη. Ο Πρωτούλης έφερε ο παιχνίδι στα ίσια και ακολούθως ο Χρυσάφης, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο Αγιακάτσικας ανέβασε περισσότερο ο σκορ (3-1) για να το κλείσει  με πέναλτι ο Γιαννίκος κάνοντας το τελικό 4-1. Νίκη βάλσαμο, σημείωσε  στα Πάμφιλα ο Ερμής καταβάλλοντας με 2-1  τον ψυχωμένο και αγωνιστικό Όλυμπο με τις  δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες. Μόλις στο 10΄ο Κουπέ έδωσε το προβάδισμα 1-0 με τον Καλουτζή λίγο μετά να ισοφαρίζει για λογαριασμό της ομάδας του. Πέντε λεπτά  πριν το ημίχρονο  πάλι ο Άγγελος Κουπέ χρίστηκε σκόρερ, χαρίζοντας στην ομάδα του την πολύτιμη νίκη, αλλά  στο  65΄ αποβλήθηκε και ο Ερμής έπαιζε με έναν παίκτη λιγότερο. Να σημειωθεί ότι με το τέλος  του αγώνα, ακολούθησαν αψιμαχίες μεταξύ των παικτών, χωρίς να πάρουν έκταση.

Πολύτιμη εντός έδρας  νίκη πήρε ο Πολιχνίτος 1-0  τον Ατρόμητο με γκολ απο τον Νικέλλη στο  δεύτερο μέρος. Ευκαιρίες πάντως  δημιούργησαν και οι δύο αντίπαλοι, όμως ο ΑΟΠ κράτησε περισσότερο εδαφική υπεροχή και στο τέλος βγήκε νικητής από την αναμέτρηση.
Ο Βύρων χάλασε το ντεμπούτο του Νίκου Μάτα στον πάγκο του Παλλεσβιακού και έτσι η ομάδα της Μόριας πήρε την νίκη με 3-1. Πρόσωπο του νικητή ο Κοντελές που πέτυχε  τα  δύο  από τα  τρία γκολ, ενώ το τρίτο πέτυχε ο Καζάνης. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Μαστραντωνά το οποίο κέρδισε ο Κούτσας. Αποβλήθηκε ο Κουτσέλλης του ηττημένου.
Τέλος, χαμογέλασε  μετά από τα  αρνητικά  αποτελέσματα  η Προοδευτική, η  οποία νίκησε με  2-1  τον αποδεκατισμένο από απουσίες Αλκιβιάδη με 2-1,  συνεχίζοντας να  δίνει τον μεγάλο της  αγώνα να ξεφύγει από την ουρά της βαθμολογίας. Ο Βαγής, άνοιξε το σκορ, ο Σαπουνάς ισοφάρισε και ο Μπάκας έδωσε την χαριστική βολή στον αντίπαλο, κάνοντας το 2-1.