ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία25 Νοεμβριου 2014
ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ - ΞΑΝΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

SUPER LEAGUE

Σε ένα κρίσιμο διοικητικό συμβούλιο, το οποίο έγινε χθες στην Λίγκα, οι ομάδες έβαλαν τα πράγματα κάτω και αποφάσισαν να πάνε μπροστά  το ελληνικό ποδόσφαιρο, σπάζοντας την αναβολή και κατεβαίνοντας πάλι στους αγωνιστικούς χώρους. Η ΕΠΟ που δεν όριζε τους  διαιτητές  μετά το συμβάν με τον Ζωγράφο, αναγκάστηκε να πάρει πίσω την απόφασή της, αφού άλλη αναβολή δεν ήταν εφικτή. Έτσι, το διοικητικό συμβούλιο της Λίγκα αποφάσισε το Σαββατοκύριακο να διεξαχθούν τα παιχνίδια της 12ης  αγωνιστικής, με το εξής πρόγραμμα:

Παναθηναϊκός - Βέροια 7.30

Τέλος, ο Γιώργος Μποροβήλος είναι από χθες ο νέος πρόεδρος της Λίγκας, που διαδέχθηκε τον Δημήτρη Αγραφιώτη, ο οποίος παραιτήθηκε  από το πόστο του και έτσι ο συνεταιρισμός έχει πια νέο πρόεδρο, που τον επέλεξαν οι περισσότερες ΠΑΕ, μεταξύ αυτών και η Καλλονή, όχι, όμως, ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ήταν αντίθετος στο πρόσωπο της  διαδοχής, ενώ υπήρξαν και αρκετά λευκά.

A΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΔΙΚΑΙΟ «Χ» ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟ

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ

Ισόπαλο με 1-1 και απολύτως δίκαιο χαρακτηρίζεται το ντέρμπι Αν/ση Γέρας Διαγόρας, το οποίο στο τέλος ικανοποίησε και τις δύο ομάδες, έτσι όπως εξελίχθηκε. Δεν ήταν πάντως, το ντέρμπι που περίμεναν οι φίλαθλοι, αν και είχε φάσεις και δύο γκολ. Η Γέρα θα μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο να είχε ανοίξει το σκορ, αν το σουτ φάουλ από τον Τάκα δεν έβρισκε το οριζόντιο δοκάρι του Βογιατζή. Η εικόνα του παιχνιδιού βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σ' αυτό συντέλεσε το  γρήγορο  γκολ από πλευράς  Διαγόρα στο 48΄, με την κεφαλιά του Βουργουτζή στην όμορφη σέντρα από τον Βαμβουκλή 1-0. Όμως, η χαρά των παικτών του Παπαλόπουλου κράτησε μόνο για τέσσερα λεπτά, με την Γέρα να βρίσκει τον τρόπο να ισοφαρίσει. Ο Τσιταντίνος με σέντρα έφερε την μπάλα στην περιοχή του Διαγόρα και ο Ζαφειρίου από κοντά με σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Μέχρι το τέλος και οι δύο κυνήγησαν ακόμη ένα γκολ, αυτό δεν τους ήρθε και έτσι το 1-1  κρίνεται ως δίκαιο αποτέλεσμα, με κερδισμένο τον Διαγόρα, ο οποίος κράτησε την διαφορά των πέντε βαθμών που έχει από την βασική διεκδικήτρια του τίτλου, δύο αγωνιστικές πριν τελειώσει ο Α΄ γύρος.

Στην 13η αγωνιστική, στα περισσότερα παιχνίδια οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο. Στην Αγιάσο, ο Όλυμπος προηγήθηκε με 3-0 (Καλουτζής(2), Δημάκης), όμως η Άναξος που ήταν καλή και άφησε καλές εντυπώσεις, λίγο έλειψε να πάρει την ισοπαλία. Μείωσε με τον Ρωμαίο σε 3-1 και στις καθυστερήσεις ο Παντελής Βλουτής έκανε το 3-2, ενώ είχε και δοκάρι με τον Χαλκιώτη. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ομάδας της Αγιάσου. Πολλά γκολ σημειώθηκαν στην συνάντηση της Προοδευτικής με τον Βύρωνα 1-4, με τους γηπεδούχους να  ανοίγουν το σκορ με τον Κάσο και εν συνεχεία ο Τσολάκης με 2 γκολ και οι Στίβεν, Αντωνιάδης, να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Καταιγισμός τερμάτων και καλό παιχνίδι από τον Ατρόμητο στην Ανεμώτια στο 6-2 με τον Ερμή, οι παίκτες του οποίοι έκαναν λάθη και το πλήρωσαν με την βαριά ήττα. Ο Κανόγλου έκανε το 1-0, ο Κουγιουμτζής ισοφάρισε  σε  1-1 με φάουλ, για να  ακολουθήσει το 2-1 με τον Κ. Κουνιαρέλλη. Το τρίτο γκολ του αγώνα προήλθε από τον Τουμπακάρη, για να μειώσει ο Νέστορας σε 3-2. Πάλι ο Κανόγλου έκανε το 4-2, ο Βερβέρης με κεφαλιά ανέβασε περισσότερο τον δείκτη, για να το κλείσει με πέναλτι που πήρε ο ίδιος και το εκτέλεσε ο Μούκα διαμορφώνοντας  το τελικό 6-2.

Ο Χαλακατέβας από πλευράς Ερμή αποβλήθηκε με 2η κίτρινη.

Συνέχισε και αυτή τη φορά τα τρίποντα ο Αλκιβιάδης, επικρατώντας  στο Κ. Τρίτος με 1-0 του Αιγέα. Το πολύτιμο τέρμα σημείωσε ο Μ. Ανηφόρου, εκμεταλλευόμενος όμορφη μπαλιά από τον Χατζηβαγιάννη. Δύο δοκάρια με Κιοσέ και Βελούτσο  είχε ο Αιγέας, ο Κουρκουμέλλης για λογαριασμό του νικητή.

Στα Λουτρά, ο Αετός επέστρεψε στα τρίποντα νικώντας με 3-2 τον Πολιχνίτο. Δύο γκολ πέτυχε ο Νίκος Κροτσίδας και το άλλο ο Ελευθερίου. Ο Σταματίου και ο Κρητικός  ήταν οι σκόρερ του ηττημένου που είχε και δοκάρι με τον Νικέλλη. Με την νίκη αυτή, η ομάδα των Λουτρών έφθασε τον αντίπαλό της στους 13 βαθμούς, με το ενδιαφέρον να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Τέλος, στα Πάμφιλα, κάτω από δυνατό βοριά, ο Κεραυνός επέστρεψε  στις νίκες με το τρίποντο που πήρε 1-0 τον Παλλεσβιακό. Το γκολ, το οποίο έκρινε την αναμέτρηση, σημείωσε με απευθείας χτύπημα φάουλ ο Σ. Διονυσάτος, γκολ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος παρά τις όποιες ευκαιρίες έκαναν οι δύο ομάδες.

ΠΑΛΙ ΜΕ 3-2 ΝΙΚΗΣΕ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ & ΞΕΦΥΓΕ 7 ΒΑΘΜΟΥΣ

Ακόμη ένα σκορ με 3-2 σημείωσε ο Αχιλλέας στην Πέτρα, αυτή τη φορά  νικώντας τον Καραβαγγέλη, ο οποίος φαίνεται ότι μπήκε αργά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Αιγείρου ξεφεύγοντας επτά βαθμούς. Μάλιστα, η ομάδα της Στύψης διαμαρτύρεται για ένα ακυρωθέν τέρμα που σημείωσε ο Πετριώτης για οφσάιντ, όταν το σκορ ήταν 1-0 με το γκολ του Πάντα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γιώργος Σκαρακάκης με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Γιαζιτζόγλου, διπλασίασε  τα τέρματα του Αχιλλέα και λίγο μετά, ο Στρατής Σκαρακάκης χρίσθηκε  σκόρερ στο τρίτο τέρμα. Ο Νερατζής μείωσε σε 3-1 και πέντε λεπτά  πριν το τέλος, ο Σανταβάς πέτυχε και το 3-2.

Στον Μόλυβο, ο Αρίωνας ήταν καλύτερος και αποτελεσματικός νικώντας με 3-1 τον Μεσότοπο, ο οποίος με την ήττα αυτή έμεινε πίσω από τις  υψηλές θέσεις. Ο Γιάννης Κουνιάρης ήταν ο κορυφαίος του νικητή Αρίωνα, σκοράροντας δύο φορές, κλειδώνοντας την νίκη της ομάδας  του. Με απευθείας κόρνερ, ο Μόλβαλης άνοιξε το σκορ, με τον Κρασσόπουλο να ισοφαρίζει στο ημίωρο του πρώτου μέρους. Πέντε λεπτά μετά, ο Κουνιάρης πέτυχε το 2-1 και στο 86΄ ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο ΑΟΜ είχε δοκάρι με τον Βλάμη.

Στο Πλωμάρι, η Δόξα πήρε το τρίποντο με τον Παπανικολή με 2-1 και βελτίωσε την θέση της. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ με τον Κατριτζόγλου, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Λαμπρινό και με τον ίδιο παίκτη στο δεύτερο ημίχρονο, αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μανούσου, κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Ο Αθανασέλλης για λογαριασμό της Δόξας είχε δοκάρι και πέντε κλασικές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.

Παραμένει χωρίς νίκη ακόμη ο Ανδρονικάς, που υπέστη μια ακόμη ήττα  στο γήπεδό του, αυτή τη φορά από τα Λιονταράκια με 2-1. Ήταν η δεύτερη νίκη των φιλοξενούμενων στο πρωτάθλημα, που κατακτήθηκε  χάρη  στα  τέρματα  των Σαράφη, Λαμπράκη. Ο Ανδρονικάς είχε ανοίξει πρώτος  το σκορ με τον Φράγκο στο 65΄.

Τέλος, στην Μόρια, ο Αίας πήρε δίκαιη νίκη 2-0 την Φίλια και βλέπει  ακόμη καλύτερα την συνέχεια. Σκόρερ των νικητών ήταν οι Φινφίνης και Βρυσαώτης με αυτογκόλ, ενώ δύο τετ α τετ του Δασκάλου δεν ολοκληρώθηκαν.

ΠΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ 1-0 ΤΟΝ ΑΡΙΩΝΑ

Αλλαγή σκηνικού στην κορυφή, μετά την εντός έδρας ήττα του Αρίωνα Παλαιοκήπου με 1-0 από τον Ταξιάρχη, ο οποίος πέρασε αυτός μόνος πρώτος και έχει και παιχνίδι λιγότερο με την Ειρήνη. Μοιρασμένο το παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, το μοναδικό τέρμα που έκρινε την συνάντηση σημείωσε ο Δελημιχαήλ στο 74΄με κοντινό σουτ. Με νίκη, όμως, πέρασε από το Ίππειος και ο Εθνικός 3-1 τον Ορφέα και του χάλασε το σερί. Ο νικητής ήταν καλύτερος, σημειώνοντας τα τέρματά του με τους Ζαφειρίου, Ντερβίση και Παπούκα, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Τσεκούρας. Με την νίκη αυτή η ομάδα της Θερμής πέρασε  στην 2η θέση, ενώ ο Καραγιάννης είχε και δοκάρι.

Εύκολα και απλά νίκησε ο Απόλλων Δαφίων στην Αγ. Παρασκευή 5-2  τον Έφηβο και βελτίωσε ακόμη περισσότερο την θέση του. Σκόρερ του νικητή ήταν οι Καλούδης(2), Θεοδωρίδης, Κυριαζής, Μπερντένης, ενώ από τον Έφηβο τα δίχτυα είδαν οι Μούστα και Στρ. Πατσόγλου. Τέλος,  στον Μεσότοπο ο Μακαρέας έχανε στο πρώτο 45λεπτο με 0-2 (Κόμβος, Φυνδάνης), όμως κατάφερε στην επανάληψη να ανεβάσει την απόδοσή του και να φθάσει στην νίκη με 4-2, με τέρματα των Πασβούρη, Δημ. Κουλουδή(2), Κουλουδή Παντελή, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.