Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία11 Νοεμβριου 2014
Θεματολογία Αθλητικα | Ποδοσφαιρο
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 0 - 2

Μεγάλο διπλό από την ομάδα του Ματζουράκη, που στρογγυλοκάθισε  στην 3η θέση. Έχασε πέναλτι ο Λεοζίνιο, βρήκε δίχτυα με Κεϊτά, Χουάνμα και είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χογκ.

ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ ΣΤΗ Ν. ΣΜΥΡΝΗ ΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΙΠΛΟ

Η εντυπωσιακή πορεία της Καλλονής συνεχίζεται και η ομάδα της Λέσβου βγάζει μάτια με την απόδοσή της και τα εκπληκτικά αποτελέσματα που παίρνει. Πέρυσι στο τέλος του Α γύρου, η ομάδα είχε συγκεντρώσει 19 βαθμούς και τώρα στην 10η αγωνιστική έχει καπαρώσει έναν λιγότερο (18), συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία. Οι νησιώτες με αυτή τη νίκη μπορεί να ατενίζουν με περισσότερη αισιοδοξία  τη δύσκολη συνέχεια, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έμειναν στους 8 και έχουν αρχίσει να ανησυχούν ιδιαίτερα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς βρίσκονται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ Ο ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΣ

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πανιώνιος ήταν κυρίαρχος στο γήπεδο, αλλά ο Χογκ σταμάτησε τον Ιστορικό σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις, ενώ το σουτ του Φούντα λίγο μετά το ημίωρο σταμάτησε στο δοκάρι του Μαλτέζου τερματοφύλακα. Από την άλλη, η Καλλονή αν και δεν πατούσε καλά στο γήπεδο, κέρδισε πέναλτι στο 30' σε  ανατροπή του Χουάνμα, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε το σουτ του Λεοζίνιο.

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα της ομάδας της Λέσβου. Ο Ματζουράκης βλέποντας ότι μπορεί να  χτυπήσει τον Πανιώνιο, έριξε στο παιχνίδι τον Πολ Κεϊτά και πέντε λεπτά μετά, ο ταχύτατος ποδοσφαιριστής τον αποζημίωσε με το γκολ. Στο 66' ο Κεϊτά μπήκε δυνατά και προσπερνώντας τρεις αντιπάλους βρέθηκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, πλασσάροντας υποδειγματικά για το 0-1, γκολ το οποίο πάγωσε τους γηπεδούχους. Ο Πανιώνιος βγήκε ξανά στην επίθεση, αλλά όσο κυλούσε η ώρα, τόσο γίνονταν πιο βαριά τα πόδια των παικτών του. Στο 83' ο Μητρόπουλος προσπάθησε να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε και ο Χουάνμα έφυγε μόνος του από τη μεσαία γραμμή. Μόλις πλησίασε την περιοχή του Πανιωνίου με μία υπέροχη λόμπα έγραψε το 0-2, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Νωρίτερα  ο Ισπανός σε παρόμοια  φάση δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει, αφού πόδι αμυντικού έκοψε την ύστατη στιγμή τη μπάλα, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Μάλιστα, νωρίτερα ο προπονητής του ήθελε να τον αντικαταστήσει με τον Μπαρέρα, όμως ο Χουάνμα πρόλαβε να  κάνει τη ζημιά με το γκολ, το οποίο κλείδωσε και τη νίκη της ομάδας του.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πανιώνιος (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Ν. Παπαδόπουλος, Μ. Γκέζος (80' Ντουρμισάι), Οικονόμου, Γιάννου, Σιώπης (72' Ιμπαγάσα), Πάνος, Μπουμάλ (82' Μασούρας), Τασουλής, Μητρόπουλος, Φούντας, Κολοβός.

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέντζο, Πιπίνης, Καλτσάς, Ναβάρο, Λεοζίνιο (73' Καμαρά), Χουάνμα (82' Μπαρέρα), Στεφάνοβιτς, Μίνγκας (61' Κεϊτά)

Θ. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΝΙΚΗ ΜΑΣ

Με τον Ματζουράκη να εκτίει ποινή στον πάγκο, στη συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη με 2-0 επί του Πανιωνίου, το «παρών» έδωσε ο Θαλής Θεοδωρίδης, τονίζοντας αρχικά: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μας, ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν αυτοί που θα έπρεπε. Οι παίκτες μας δεν ακολούθησαν τις οδηγίες μας. Στο δεύτερο μέρος ανεβάσαμε την απόδοσή μας, κλείσαμε γραμμές και δεν αφήσαμε κενούς χώρους».

Στη συνέχεια, συμπλήρωσε: «Ήταν σημαντική η νίκη μας και ότι κρατάμε το μηδέν στην άμυνα σε ένα ακόμη ματς. Προερχόμασταν από δυο ισόπαλα παιχνίδια».

ΕΘΝΙΚΗ Ο ΧΟΓΚ

Στην Εθνική ομάδα της χώρας του εκλήθη για ένα ακόμη παιχνίδι ο Μαλτέζος γκολκίπερ Αντριάν Χογκ. Ο γκολκίπερ της Καλλονής που πραγματοποιεί πολύ καλό πρωτάθλημα, θα υπερασπιστεί τα γκολπόστ στο παιχνίδι με τη Βουλγαρία για τα προκριματικά του EURO 2016 που θα γίνει την Κυριακή και η Μάλτα θα επιδιώξει τη νίκη. Ο Χογκ δεν επέστρεψε μαζί με την αποστολή το βράδυ της Κυριακής στο νησί, αλλά αναχώρησε για τη Μάλτα, εμφανώς χαρούμενος από τη νίκη της Καλλονής και την κλήση στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΕΡΕΖΟΠΟΥΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ

Αποχωρεί από τον πάγκο του Πανιωνίου ο Τερεζόπουλος, σύμφωνα με πληροφορίες και ήδη οι άνθρωποι της Ν. Σμύρνης αναζητούν τον διάδοχό του. Φήμες κάνουν λόγο για  επάνοδο του Άκη Μάντζιου, ο  οποίος αποχώρησε πριν από λίγες μέρες από τον πάγκο του Πανθρακικού.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ

Κ17

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 2-0

ΗΤΤΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Ούτε αυτή τη φορά η ομάδα Νέων Κ17  κατάφερε να πάρει  αποτέλεσμα  την αγωνιστική αυτή και ηττήθηκε από την ομάδα  του Λεβαδειακού με 2-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με πάθος, όρεξη και οξυδέρκεια, κρατώντας τα ηνία του παιχνιδιού για τα πρώτα είκοσι περίπου λεπτά. Ωστόσο, ο αντίπαλος άνοιξε το σκορ στο 24΄με τον Κωστούλα και σε λίγα λεπτά διπλασίασε τα τέρματά του με   τον Κρειμάζη, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν περισσότερο επιθετικά στο παιχνίδι, με σκοπό την ανατροπή του σκορ, ωστόσο παρά την κατοχή της μπάλας και τις τέσσερις τελικές προσπάθειες, η Καλλονή δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει με σκορ 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

«Τα παιδιά κάνουν μία καινούρια προσπάθεια και είμαστε ικανοποιημένοι. Θέλω να ευχαριστήσω τον Λεβαδειακό για τη φιλοξενία και να επισημάνω ότι είχαμε πολύ καλή διαιτησία. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά» μας επισήμανε ο Χρήστος Πελέκης, που αντικατέστησε στον πάγκο τον Φώτη Κοκκινέλλη.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Αλεξίου, Κιότου (88' Χαμσαλάρι), Κονδύλας, Θωμαΐδης (65' Αλαγιάννης), Τηνιακός, Χατζέλλης, Μερτζάνης (78' Χασάπης), Τζανετέλλης (55' Καμαρός), Βουρλής (75' Βουτυράκης), Πιπεράς, Μοσχούδης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Κολοβός, Καμπόσος (57' Τσιάρας), Νάσης, Βασιλείου, Σβέρκος, Λεοντίου (85' Σωτηρίου), Κωστάλας, Λούλος, Παπαγεωργίου (88' Μπατίσκας), Χατζής (15' Κριεμάζης), Ζουμπέρι (68' Κάντας)

Κ15

ΤΗ ΛΥΓΙΣΑΝ ΟΙ ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Οι πολλές απουσίες που είχε η ομάδα Κ15 της Καλλονής, είχαν ως συνέπεια την ήττα από την αντίστοιχη του Ατρομήτου με τελικό σκορ 0-7 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος. Τα νέα παιδιά που χρησιμοποίησε ο Κώστας Χατζέλλης δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στα καθήκοντά τους, με  αποτέλεσμα οι Αθηναίοι να βρουν ρυθμό και να φθάσουν στη νίκη.

«Κακή η σημερινή μέρα. Είχαμε πολλές ελλείψεις σε παίκτες, ενώ συμμετείχαν στο παιχνίδι παιδιά που έπαιζαν για πρώτη φορά. Ενώ ξεκινήσαμε πολύ καλά, μετά χάσαμε ρυθμό και θέσεις. Ήταν γενικά ένα πολύ κακό παιχνίδι για όλους τους παίκτες. Θα προσπαθήσουμε να διαχειριστούμε την ήττα και να προχωρήσουμε με διάθεση νίκης στο επόμενο παιχνίδι» δήλωσε ο Κώστας Χατζέλλης.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Κίστα, Χονδρός, Σαντορινιός, Παπαγιαννάκης, Δρακούλης, Τηνιακός, Μακρυπούλιας, Παρέλλης (60' Αγγελόπουλος), Καρατσομπανάκης (51' Γεωμηλάς), Μπαλαμουτσής, Σαλιάρης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Τσαπάρας (60' Κοσκινάς), Αγγελόπουλος, Σκουτέρης, Στόιλα, Βλάχος, Βιτανιώτης, Αυγουστάτος (41' Πρετζίτης), Μητρόπουλος, Ζετζεπάι, Μουρελάτος (54' Πιπερίδης), Καρατζάς (50' Γεωργίου)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ
ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ Ο ΠΑΟ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ

ΔΙΠΛΟ Η ΚΑΛΛΟΝΗ ΣΤΗ Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Η Καλλονή πήρε σπουδαίο διπλό στη Ν. Σμύρνη και πέρασε μόνη τρίτη στη βαθμολογία μετά  το 2-0 επί του Πανιωνίου. Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός 2-1  τον ΠΑΟΚ, δίνοντας  ακόμη μεγαλύτερο  ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Εύκολα ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 5-1  τον Πανθρακικό και μείωσε στους  δύο βαθμούς τη διαφορά του με την κορυφή. Επίσης, εκτός έδρας νίκησε ο Παναιτωλικός 2-1 την Κέρκυρα, εντός έδρας συνέτριψαν με 4-0 τη Νίκη Β. τα Γιάννενα, βελτιώνοντας τη θέση τους, όπως και η Ξάνθη στα Πηγάδια 2-1 τον ΟΦΗ. Τέλος, ισοπαλίες είχαμε  στα παιχνίδια Εργοτέλης - Βέροια 2-2 και Λεβαδειακός - Πλατανιάς 0-0 στην 9η αγωνιστική.

ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 3-0 ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ
Ο Αιολικός χωρίς να ιδρώσει και να κοπιάσει, αφού δεν αγωνίστηκε με τον παραιτηθέντα από το πρωτάθλημα ΑΟ Κύμης, πήρε τους 3  βαθμούς και πέρασε μόνος του στην τρίτη θέση, βλέποντας πια το επόμενο παιχνίδι με τον Βύζαντα εκτός. Στην αγωνιστική που διανύσαμε, είχαμε τρεις εκτός έδρας νίκες, δύο εντός, μια ισοπαλία και ένα παιχνίδι στα χαρτιά. Στο ντέρμπι της Ελευσίνας, ο Παναργειακός είχε την ουσία και νίκησε με 3-0 πιάνοντας στην κορυφή τη Δόξα που πήρε ισοπαλία με 1-1 στη Ζάκυνθο. Μεγάλη κερδισμένη και η Καλαμάτα, που πέρασε από την έδρα της Βάρδας 1-0 τον τοπικό ΠΑΟ και είναι και αυτή στο κόλπο. Στο Λουτράκι η τοπική ομάδα είχε εύκολο έργο, καθώς νίκησε με 2-0 την Αχαϊκή, όπως και ο Ερμής Κυβερίου που κέρδισε 1-0 τον Αστέρα Μαγγούλας στην 6η  αγωνιστική.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
6η αγωνιστική
Λουτράκι -Αχαϊκή                  2-0
ΠΑΟ Βάρδας-Καλαμάτα                  0-1
Μανδραϊκός-Παναρκαδικός    0-1
Ελευσίνα-Παναργειακός         0-3
Αιολικός-Κύμη                      (3-0 α.α.)

ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΓΧΟΣ Η ΓΕΡΑ
Ο Διαγόρας πέρασε και από την Αγιάσο, χωρίς να κοπιάσει γιατί δεν βρήκε εμπόδια από τον αδύναμο Όλυμπο, τον οποίο κέρδισε με 5-0 και συνάμα παρέμεινε και αυτή την αγωνιστική στην κορυφή. Ο Κουτλής  πέτυχε δύο γκολ και από μια φορά σκόραραν οι Μαραγκός, Βουργουτζής, Μπαράκης.
Στον Παπάδο, η Γέρα τα βρήκε λίγο σκούρα, αλλά πήρε τη νίκη με 3-2 αν και στο μεγαλύτερο διάστημα  αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Βασίλογλου. Ο Αζάμπι με κοντινό σουτ άνοιξε  το σκορ, όμως ο Κατσούρης με απευθείας χτύπημα φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Τακός ξανάβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1 και λίγο μετά πάλι ο Αζάμπι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του και το τρίτο στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Κόμβο σε 3-2.
Δίκαιη νίκη πήρε στα Πάμφιλα ο Κεραυνός επικρατώντας με  2-0 του Πολιχνίτου. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι που είχαν πολλές απουσίες, εκφράζουν και παράπονα για τη διαιτησία για την ακύρωση γκολ και λανθασμένες αποφάσεις. Σκόρερ του νικητή ήταν οι Μποντακόπουλος  στο πρώτο ημίχρονο και ο νεαρός Κανόγκας με  δυνατό σουτ στην επανάληψη. Εύκολα πέρασε από την Πέτρα ο Παλλεσβιακός, φιλοδωρώντας με 6 γκολ την Άναξο, η οποία παρέμεινε και αυτή τη φορά στην τελευταία θέση. Χατ τρικ από τον Κούτσα, δύο γκολ ο Καβαλίκας στο ξεκίνημα του ματς και το έκτο ο Κοκκώνης. Ο Βλουτής ήταν ο σκόρερ της ηττηθείσας.
Καταιγιστικός αποδείχθηκε στην Ανεμώτια ο Ατρόμητος, επικρατώντας με 4-0 του Αετού. Πριν από την έναρξη, η διοίκηση του Ατρομήτου τίμησε τον πρόεδρο της ομάδας των Λουτρών Παναγιώτη Κόκκινο, για τη μέχρι τώρα προσφορά του, ενώ στο αγωνιστικό κομμάτι ο Πονσακίδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με τρία γκολ και το άλλο σημείωσε ο Μαστέλλος. Στη Μόρια, όμορφο το παιχνίδι από Βύρωνα και Ερμή, όπου το αποτέλεσμα κρίθηκε στο τέλος. Ο Καλλιμαντζέρος άνοιξε το σκορ, ο Βουργουτζής τα διπλασίασε, με τον ίδιο παίκτη να έχει και δοκάρι και πολλές χαμένες ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αγγελέλλης στο 82΄με σουτ δοκάρι και μέσα, μείωσε και ο Καζάνης στο 87΄αξιοποίησε το φάουλ του Κοντονίκα από τα πλάγια και με όμορφη κεφαλιά πέτυχε την ισοφάριση.
Τέλος, στη Σκάλα Καλλονής, ο Οδ. Ελύτης πήρε το τρίποντο και έμεινε  ψηλά στη βαθμολογία. Ο Ράπτης από πλευράς Προοδευτικής άνοιξε το σκορ, με τον Τσιμπούκη να ισοφαρίζει. Στην επανάληψη, ο Λίλα με κοντινή προβολή έβαλε μπροστά την ομάδα του, για να κάνει το 1-3 με πέναλτι που χτύπησε ο Ζαχαρής και το κέρδισε ο Λίλα. Η Προοδευτική μείωσε με τον Ιγν. Νανίδη στο 80΄, ενώ στη συνέχεια  αποβλήθηκε ο Παπαδόπουλος από πλευράς Ελύτη. Οι γηπεδούχοι έμειναν και αυτοί με παίκτη λιγότερο με την αποβολή του Ράπτη, για πέναλτι που ζήτησε. Πολλές χαμένες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, είχε ο Οδ. Ελύτης.

«ΣΤΟΠ» ΑΠΟ ΑΙΓΕΙΡΟ ΣΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ 3-1 ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ
Ο Αίγειρος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Πέτρας και η ομάδα που νίκησε με 3-1 μέχρι τον λίγο πριν από το παιχνίδι αήττητο Αχιλλέα, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα μειώνοντας στους 2 βαθμούς τη διαφορά που τον χωρίζει από την κορυφή. Ο νικητής άνοιξε το σκορ στο 15΄με σουτ από τον Δημήτρη Δεσποτίδη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Νικόλοφ μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε. Ο δραστήριος Δεσποτίδης δημιούργησε με ασίστ το δεύτερο γκολ της ομάδας του, με τον Στρατηγέλλη να σκοράρει. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Ταξιάρχης Βασιλέλλης με ωραίο χτύπημα  φάουλ.
Στο Πλωμάρι, η Δόξα καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο τον Αίαντα 2-0 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς, αποδίδοντας συνάμα καλό ποδόσφαιρο. Ο Χαλδέζος έδωσε το προβάδισμα με ωραίο σουτ εντός μεγάλης περιοχής και ο Σιδερής με βολέ από καλή θέση διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Δεν απέδωσε σωστά  το σύστημα  του Αίαντα, που δεν δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.
Νίκη με το ίδιο σκορ για τον Καραβαγγέλη τη Φίλια, που την αποδυνάμωσαν οι απουσίες που είχε. Ο Χρήστος Πετριώτης με κεφαλιά και με σουτ ήταν ο σκόρερ της ομάδας, που είχε και δοκάρι, ανέβηκε  βαθμολογικά και θα  πάει με καλή ψυχολογία στο επόμενο παιχνίδι με τον Αίγειρο στη Θερμή.
Στον Παπάδο, τα Λιονταράκια  έκαναν σεφτέ  στις  νίκες  επικρατώντας με  2-1 του Παπανικολή, που για ένα ημίχρονο έπαιζε με  δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κατριτζόγλου, ο οποίος υπέπεσε στο πέναλτι που ο Βουζούλιας ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Διμιόγκα, όμως ο Σαράφης  δέκα λεπτά πριν το τέλος  του αγώνα,  σκόραρε, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 2-1. Οι νικητές είχαν περισσότερες ευκαιρίες και δοκάρι με τον Τζιώτη.

ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΑΡΙΩΝΑΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΑΝ ΟΙ ΔΙΩΚΤΕΣ ΤΟΥ
Το απαραίτητο ρεπό απόλαυσε ο Αρίων Παλαιοκήπου την 6η  αγωνιστική και εξακολουθεί να παραμένει πάντα πρώτος, την ίδια  στιγμή που Ταξιάρχης και Εθνικός πήραν νίκη και ισοπαλία και τον πλησίασαν στους 2 βαθμούς. Ο Ταξιάρχης με δύο γκολ από τους Σοφιάνη με πέναλτι και Κλωναρίδη στο δεύτερο ημίχρονο πήρε την νίκη με τον Ορφέα, που σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν ήταν αυτός που έπρεπε. Είχε, πάντως, δοκάρι με τον Ντράνο στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και έβγαλε το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Καμάτσου στη φάση του πέναλτι.
Στη Θερμή, Εθνικός και Απόλλων Δαφίων είχαν από ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τον Δερβίση και να τα διπλασιάζουν με τον Ζαφειρίου. Όμως, η ομάδα των Δαφίων βγήκε στην αντεπίθεση μειώνοντας με τον Κυριαζή και ισοφαρίζοντας με τον Μολυβιάτη σε 2-2, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Καλύτερος και αποτελεσματικός ήταν στο Ίππειος ο Αστέρας, νικώντας από το ημίχρονο τον φιλότιμο και αποσυντονισμένο από απουσίες Μακαρέα με 4-1, ανεβαίνοντας βαθμολογικά. Μετά από λάθος του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ο Σαμοθρακής άνοιξε το σκορ, όμως ο Μακαρέας ισοφάρισε με τον Παντελή Κουλουδή σε 1-1. Στη συνέχεια, με δύο κεφαλιές από κόρνερ πρώτα από τον Βασιλλέλη και κατόπιν από τον Γραμμέλλη, έγινε το 3-1 και στην επανάληψη με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Καράμπελας ανέβασε το σκορ  στο  τελικό 4-1. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες.
Τέλος, στα Πάμφιλα ο Έφηβος αποδείχθηκε καλύτερος της Ειρήνης και έφθασε  στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 4-1. Ο Αντωνιάδης έκανε  χατ τρικ, ο Νίκου ήταν ο σκόρερ του τέταρτου γκολ, ενώ το γκολ της Ειρήνης σημείωσε στις  καθυστερήσεις με πέναλτι ο Κνίκος και αποβλήθηκε ο Συκάς.

Εθνικός-Απόλλων Δ.              2-2

Αστέρας Ιππ.-Μακαρέας                 4-1

Ταξιάρχης-Ορφέας                2-0

Έφηβος-Ειρήνη                     4-1